PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1048}

Skazani na Shawshank

The Shawshank Redemption
8,8 919 540
ocen
8,8 10 1 919540
7,9 43
oceny krytyków
Skazani na Shawshank
powrót do forum filmu Skazani na Shawshank

Moje zdanie...

ocenił(a) film na 8

"Skazanym na Shawshank" należy niewątpliwie oddać, że momentami są wręcz przykładem tego jak należy kręcić filmy. Pokrzepiająca, klasyczna historia, pochwała wytrwałości, przyjaźni i hartu ducha ze wspaniałym, przemyślanym scenariuszem i wybitną kreacją Morgena Freemana ma jednak smak słodko-słodki, jest filmem skrajnie pozytywnym, przez co nie wywołuje większych emocji i ciężko mi go kupić w stu procentach. Oczywiście rozumiem zachwyty, ale to jednak nie moje kino.

ocenił(a) film na 10
meczyki

Ja bym nie powiedział, że to skrajnie pozytywny film. [spojlery] Żona Andy'ego ginie, jeszcze okazuje się, że go zdradzała, jego niesłusznie wsadzają do więźnia na 20 lat, gdzie naczelnik jest jakimś sadystą, który zabija jednego z przyjaciół Andy'ego który może udowodnić jego niewinność. W dodatku jest pokazane, że sporo więźniów po opuszczeniu murów zakładu karnego nie jest w stanie odnaleźć się w życiu i popełnia samobójstwa.

Owszem, jest happy-end, ale czy każdy film z happy-endem jest od razu "skrajnie pozytywnym".

BTW: ale szanuję twoją opinię, pewnie miałeś za dobry dzień i potrzebowałeś filmu który cię zdołuje :)

ocenił(a) film na 8
Mailosz

Owszem są w tym filmie negatywne zdarzenia, ale pokazane w taki sposób, aby nie wywierały na nas większego piętna. Takie ja mam wrażenie. Nie żebym miał za dobry dzień, po postu dla mnie to jakieś zbyt słodkie, ale cóż gusta są różne.

ocenił(a) film na 9
meczyki

No mnie to akurat poruszyło, więc widzisz. :)

użytkownik usunięty
meczyki

Chyba tak miało być. Bardziej widz miał odczuć to co pozytywne w tym filmie, nie to co negatywne. To pasuje niejako do bohatera. Twardy son of a bicz nie złamał się po tym wszystkim.

Oglądając komedię też narzekasz, że nie było w niej nic strasznego? No może przesadziłem, ale chyba wiadomo o co mi chodzi.

Są filmy i filmy.


ocenił(a) film na 9
Mailosz

https://youtu.be/zyAAw9RuE3k

ocenił(a) film na 9
Mailosz

" dodatku jest pokazane, że sporo więźniów po opuszczeniu murów zakładu karnego nie jest w stanie odnaleźć się w życiu i popełnia samobójstwa."

I to jest happy end - dostali to na co zasłużyli, nie licząc głównego bohatera siedzieli tam w większości mordercy/złodzieje/ przestępcy, którzy na swoje wyroki zasłużyli. Ma być mi ich żal?

ocenił(a) film na 10
Wad3r

Nie będę się z tobą spierał od strony moralnej. Ale od strony prawnej - nie po to wsadzamy przestępców do więzień, żeby zniszczyć im życie i żeby po wyjściu popełniali samobójstwa. To nie ma być zemsta za ich przestępstwa. Jeśli uważasz, że zasłużyli na śmierć to czemu od razu ich nie zabić? Wsadzanie ich do więzień opłacanych z naszych podatków tylko po to by na końcu się zabili to czysta hipokryzja.
Więzienia mają (w założeniu) "resocjalizować". "Re-socjalizacja" czyli przystosowanie do życia w społeczeństwie, tak by nie łamać reguł społecznych (kradzieże, morderstwa itp.). Jeżeli ktoś po wyjściu z zakładu karnego nie potrafi się przystosować do życia, to znaczy, że system penitencjarny zawiódł.

ocenił(a) film na 9
meczyki

https://youtu.be/zyAAw9RuE3k

ocenił(a) film na 8
meczyki

Zgadzam się. Bardzo dobry film, ale brakuje tego czegoś, wisienki na torcie. Chodzi o coś, co nie pozwalałoby zapomnieć o tym filmie, jakiegoś elementu zaskoczenia, kontrowersji, czegoś co skłania do głębokiej refleksji, wywołuje emocje i nie pozwala spać spokojnie. Ale może za dużo wymagam.

ocenił(a) film na 10
meczyki

Jeśli film w którym znasz każdą kolejną scenę, każdy dilog i wszystkie szczegóły oglądasz n-ty raz i dalej zachwyca to jest to film Wielki, najlepszy w historii.

ocenił(a) film na 9
meczyki

Film nie jest skrajnie pozytywny (wątek samobójstwa Brooks'a), ale aż nad wyraz optymistycznie wypadła nieco ckliwa ostatnia scena na plaży. Ogólnie finał filmu wydaje mi się zbyt bajkowy i wraz z czarno-białymi bohaterami psuje nieco obraz całości. Mimo to solidny film z bezbłędnym aktorstwem i natłokiem ciekawych wątków.

ocenił(a) film na 8
piotral_2

1.Weeeź, pisałem ten tekst kiedy miałem 14 lat, czyli w moim przypadku mentalnie dużo mniej :D
2. Finał ma akurat jakiś taki bezpretensjonalny urok klasycznych happy endów i zdaje mi się całkiem pasować do ogólnego wydźwięku filmu, choć w innym przypadku pewnie porzygałbym się z przesłodzenia ;)
3. A wgl "czarno - biali" bohaterowie brzmi dość ciekawie w kontekście bohaterów "Skazanych na Shawshank" (hihihihi xD)

ocenił(a) film na 9
meczyki

Co do happy endu to w sumie się zgadzam - wypada dużo lepiej niż starającego się maksymalnie wyciskać łzy zakończenia Zielonej Mili.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem