PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=649608}
6,2 84 598
ocen
6,2 10 1 84598
6,6 32
oceny krytyków
Snowpiercer: Arka przyszłości
powrót do forum filmu Snowpiercer: Arka przyszłości

interpretacja filmu

ocenił(a) film na 8

Snowpiercer jest filmem na tyle odjechanym od rzeczywistości że można go interpretować w kategoriach symbolicznych.
Według mnie pociąg jest kulą ziemską - przyjaznym ludziom miejscem, otoczonym ze wszystkich stron przez mroźny i pozbawiony życia kosmos. Natomiast podróż głównego bohatera symbolizuje podróż gatunku ludzkiego. Zaczyna się od prymitywnej kultury żywiącej się odpadkami, jednak w miarę posuwanie się naprzód bohatera - czyli ludzkości, pojawia się hodowla roślin i zwierząt, potem powszechna edukacja. Im dalej w rozwoju posuwa się człowiek tym więcej ma czasu na zbytki - eleganckie stroje i imprezy.
W końcu, dzięki postępowi, staje się on równy bogu. Bóg albo Przyroda są w stanie ustąpić człowiekowi, ale on przez swoje ludzkie odruchy (w filmie współczucie i litość, jednak mogłaby to być też nienawiść lub gniew) niweczy cały plan i doprowadza do katastrofy całej planety. Jedynymi ocalałymi jest grupa astronautów, którzy odkrywają że w kosmosie można żyć, choć może być na to już za późno.

To oczywiśćie jeden z możliwych sposobów zrozumienia filmu. Można też nałożyć interpretacje o walce klas, rewolucji pożerającej swoje dzieci albo międzynardowym spisku polityków. Ale to zostawiam innym.

ocenił(a) film na 7
Mysiator

Choć daleko mi do takiego rozumienia filmu, to przyznaję, że bardzo zgrabnie Ci to wyszło. :)

ocenił(a) film na 8
Mysiator

Napisałem komentarz, który został usunięty. Cenzura?

ocenił(a) film na 8
Mysiator

Sprytnie to wymyśliłeś. Bardzo ciekawa interpretacja.

ocenił(a) film na 9
Mysiator

Pociąg to nasz obecny "cywilizowany" świat wraz z podziałem na biednych i bogatych oraz klasy społeczne. Jak ktoś już napisał , katastroficzny koniec w filmie oznacza konieczność drastycznych dla ludzkości. Obecny świat jest już tak zepsuty, że rewolucje, zmiana ludzi u władzy czy ustrojów politycznych niewiele pomoże. Jak ten filmowy pociąg na torach od dawna krążymy w kółko. I co rok znów to samo. Tylko jakaś mocna, fundamentalna zmiana jest w stanie uratować ludzkość, może z tej wielkiej katastrofy wyłoni się nowa, lepsza ludzkość ...

ocenił(a) film na 7
OmniModo

Nie widzę tu żadnego cywilizowanego świata, widzę za to antyutopię. Pociąg symbolizuje totalitaryzm w którym każdy ma swoją rolę do wykonania, mamy izolację oraz kult jednostki.

ocenił(a) film na 7
mlody969

Mógłby ktoś rozwinąć tą interpretację?

ocenił(a) film na 7
Ertywek

To aż rzuca się w oczy - religijne wręcz uwielbienie dla Wilforda i "świętej lokomotywy", to jest przecież kalka z kultu jednostki za Stalina czy Kim Dzong Ila, szkoła która jest pralnią mózgów, a przede wszystkim całkowita izolacja pod pretekstem czyhającego na zewnątrz zagrożenia, na tle którego pociąg-więzienie przedstawiany jest jako raj poza którym nie ma żadnego życia. Wszystkie te cechy znajdziesz w krajach totalitarnych, obecnie najbardziej widoczne w Korei Płn. Pooglądaj sobie kilka dokumentów o tym kraju, np rozmowę z niewidomą kobietą, która płacze bo ślepota uniemożliwia jej oglądanie portretu wielkiego wodza...

ocenił(a) film na 7
mlody969

Akurat o Korei coś wiem. Oglądam od wielu lat Pozdro z KRLD. Wcześniej oglądałem filmy dokumentalne w którym mocno były poruszane kwestie geopolityczne tego regionu.

ocenił(a) film na 7
Ertywek

których*

ocenił(a) film na 7
Ertywek

Pozdro z KRLD to propagandysta

ocenił(a) film na 8
Mysiator

Bardzo ciekawa interpretacja. Moze trochę zbyt dosłowne z tymi astronautami i kosmosem

ocenił(a) film na 7
ellsworth

potraktuje końcówkę jako alegorię. niekoniecznie chodzi o podróże do "dalekiego kosmosu"

ocenił(a) film na 8
Mysiator

Dobra interpretacja choć uważam że to tylko część zawartej w nim symboliki. Film w warstwie interpretacyjnej jest zdecydowanie wielopoziomowy. Tam każda postać i wydarzenie ma swoje znaczenie i sens tak jak w Matrixie, który bezsensownie został rozpisany na 3 części .

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones