PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=33510}
6,1 29 890
ocen
6,1 10 1 29890
5,7 6
ocen krytyków
Solaris
powrót do forum filmu Solaris

Bardzo dobry film, ale ktoś kto czytał książkę może poczuć się zawiedziony. Tym bardziej, że to film na podstawie książki mistrza gatunku z naszego kraju (która pozostawiła w mojej głowie zupeeeełnie inny obraz i przemyślenia niż te pokazane w filmie). Ale film jako film jest bardzo OK.

ocenił(a) film na 10
radas_oi

Klimat w filmie jest niesamowity, czas płynie niczym cieknąca woda z kranu, gesty, mimika . . . itd.
Muzyka to mistrzostwo - inna bajka!
Pierwsze co zrobiłem po obejrzeniu filmu to szukanie i ściągnięcie soundtracka.
Potem słuchałem w kółko dzień w dzień przez 2-3 miesiące aż się znudziło, ale teraz po paru latach przerwy klimat wraca.

Zawsze się można czegoś czepnąć i tu nie jest inaczej, pytanie tylko jak komu bardzo zależy na czepianiu się?
Mnie jakoś nie za bardzo.
Ale jakbym już miał, to najbardziej chyba przerysowanej postaci Rheya'i.

ocenił(a) film na 7
radas_oi

Książka skupia się na motywie kontaktu z obcą "jaźnią?" i dorastaniu do pojmowania tego co się dzieje.

W filmie jest nurzanie się w problemach, której jak zwykle psychiatrzy leczą tylko u innych.

Zupełnie bym nie domyślił się na czym ten film bazuje gdyby zamiast Solaris nazwać go Schizofrenia.

ArchieIl

Bingo!
Krótko, celnie i wyczerpująco na temat.

ArchieIl

Chyba jednak nie do końca zrozumiałeś książkę. Owszem punkt wyjścia to oczywiście chęć kontaktu z obcą, nieantropomoriczną cywilizacją. Ale to tylko zarys fabularny. Odpowiadając w skrócie Solaris stawia tezę - "Nie potrafimy zrozumieć nawet siebie samych, nie potrafimy kontaktować się z przedstawicielami własnego gatunku. Nasze granice poznania nie objęły nawet naszego mikrokosmosu, jak w ogóle możemy myśleć o Poznaniu czegoś tak od nas różnego". To jest książka głównie psychologiczna, a cały motyw SF, jest tylko tłem.

ocenił(a) film na 7
Markippo

Psychologiczny to Solaris jest dla nieuków, których całe życie się w schizach zatrzymało.

Solaris przedstawia problem rozróżnienia choroby psychicznej od kontaktu z obcą jaźnią opartego o pole psychiczne/bezpośredni odczyt fal mózgowych i reagowanie na nie w sposób "magiczny".

Nie jest to jednak clue książki. Może i Lem miał lekką schizę biorąc pod uwagę kilka nnych jego książek i jego pochodzenie, ale książka jest co najwyżej skażona jego problemami i stara się przynajmniej przedstawić w zarysie problem wpływu na działanie mózgu rozumnymi reakcjami otoczenia.

Mózg działa na bazie elektrobiochemii, można na niego oddziaływać środkami chemiczno-biologicznymi i falami elektromagnetycznymi.
baa... nawet przekłamywaniem bodźców sensorycznych można oddziaływać bo był ewolucyjnie warunkowany na obróbkę konkretnych przekazów i można go np. obrazem iluzorycznym, czy środkami zapachowo-smakowymi oszukać.

ocenił(a) film na 3
użytkownik usunięty
radas_oi

Nie wie ktoś czemu słyszał Chris ten hałas w korytarzu i kim był ten chłopczyk, który wziął go za rękę? Co oznaczała ta scena?

ocenił(a) film na 4
radas_oi

Niestety film po prostu nudny.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones