PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=244635}
6,2 2 536
ocen
6,2 10 1 2536
4,5 4
oceny krytyków
Solidarność, Solidarność...
powrót do forum filmu Solidarność, Solidarność...

Wstyd i hańba

ocenił(a) film na 1

Oglądałem i się dziwię, ze telewizja nie wstydzi się tego filmu puszczać na antenie. Niby obnaza i krytykuje PRL, pokazuje walkę robotników, a z drugiej strony pokazuje jacy robotnicy byli natarczywi zeby walczyć o system, który pracę im... zabrał !

Ten kawałek o tablicach z 21 ządaniami robotników. Robotnicy wymieniają swoje ządania. Najbardziej dobitne - 2000 zł minimalnego wynagrodzenia ! Dziś mogliby napisać 1000 zł wynagrodzenia... Praktycznie kazde z tych zadań nie jest spełnione w tym cudownie demokratyczno - kapitalistycznym kraju.

Brawo dla twórców, niechcący pokazaliście jak jest teraz !

ocenił(a) film na 10
Kortez

"niechcący"? Raczej z pełną premedytacją. Przecież to filmy o nas samych - co dostaliśmy i co z tym zrobiliśmy...

ocenił(a) film na 1
capri

Co dostaliśmy ???!!!??? Wybacz, ale nadal żyjemy z rozpędu gospodarki czasów socjalizmu. Jedyne co potrafiliśmy zrobić z tak rozwiniętym przemysłem, to zepsuć i jeszcze pokazać to w bezsensownym filmie o stoczniowcach, którzy wywalczyli sobie zwolnienia z pracy.

Kortez

zal dupe sciska jak sie czyta takie posty! jak ja lubie jak ktos sie wypowiada na tematy o ktorych nie ma pojecia wystepujac w charakterze eksperta;) po pierwsze wroc do podstawowki i sie nieco doedukuj.. piszesz ze przemysl byl rozwijany.. zaiste tylko w tym czasie wszelkie rozwiniete spoleczenstwa przemsyl zwijaly:P wspolczesne gospodarki opieraja sie na uslugach NIE przemsyle! poza tym co niby takiego zrobilismy z przemsylem? przemsyl mielismy zarabisty - taki ze musialo ( i nadal musi) sie na niego cale spoleczenstwo skladac:P bo rentownosc byla mu zazwyczaj obca! zupelnie nie trafione, ekonomicznie nieuzasadnione inwestycje realizowane w celach propagandowych to wlasnie jest caly ten twoj przemysl, "zyjemy z rozpedu gospodarki czasow socjalistycznych" - buahaha!!;] - to mi sie najlepiej spodobalo!;]]]] nadal nie mozemy sie uporac z dlugami jakie po sobie ta "gospodarka" zostawila, nie wiadomo co zrobic z calymi masami ludzi zatrudnionych w nierentownych panstwowych przedsiebirstwach wiec kazdy z nas (rowniez i ty kolego) musi sie na nich zrzucac.. napisal bym wiecej ale nie ma sensu dalej sie tu rozwodzic bo jak ktos sie ciemnym urodzil to ciemnym umrze i moja wypowiedz nic tu nie pomoze.. no ale przeciez samoobrona musi miec swoich wyborcow..

ocenił(a) film na 10
COSTA

Ale przynajmniej wszyscy pracę mieli, nie było bezrobocia...

ocenił(a) film na 1
Jessie

COSTA: Tak się składa, że ja nie mam problemów z historią na poziomie szkoły podstawowej, ale Twoje wiadomości na temat socjalizmu są conajmniej na poziomie nisko wyedukowanego Wszechpolaka. Nie wiem czy jesteś ślepy, czy tylko udajesz, że dziki kapitalizm poparty liberalną władzą pieniądza jest najlepszym sposobem na funkcjonowanie państwa. Nowoczesny socjalizm oparty na ideałach komunistów stwarza o wiele lepsze możliwości rozwoju państwa (wystarczy spojrzeć na Wenezuelę. Jak tak bardzo kochasz kapitalizm, to życzę Ci żebyś kiedyś stanął w obliczu jego nieludzkiej twarzy, w sytuacji bez środków do życia, bez szans na jakąkolwiek pracę, życzę Ci wtedy żeby pierwszy lepszy liberalny urzędnik powiedział Ci "Pójdź do pracy zafajdany psie".

"nie wiadomo co zrobic z calymi masami ludzi zatrudnionych w nierentownych panstwowych przedsiebirstwach wiec kazdy z nas (rowniez i ty kolego) musi sie na nich zrzucac..".
Polecam Ci żebyś spojrzał tym ludziom w twarz i powiedział, że kapitalizm nie potrafi im nawet stworzyć możliwości przekwalifikowania.

" piszesz ze przemysl byl rozwijany.. zaiste tylko w tym czasie wszelkie rozwiniete spoleczenstwa przemsyl zwijaly:P wspolczesne gospodarki opieraja sie na uslugach NIE przemsyle!"
Czy Ty masz 15 lat? Przemysł jest tak samo potrzebny teraz jak wtedy. No chyba że wyobrażasz sobie życie bez ogrzewania i stali. Kopalnie są tak nierentowne, że zeszłej zimy zabrakło węgla.

"napisal bym wiecej ale nie ma sensu dalej sie tu rozwodzic bo jak ktos sie ciemnym urodzil to ciemnym umrze i moja wypowiedz nic tu nie pomoze.. no ale przeciez samoobrona musi miec swoich wyborcow.."
Nie wiem jakim cudem powiązałeś samoobronę z lewactwem, ale potwierdza to tylko jak mało o socjalistach wiesz.

Kortez

mysto25, Kortez: tak parce mieli tylko produkowali miliony nie potrzebnych nikomu bezdetow, zadluzajac panstwo i rujnujac gospodarke. Robotnik zarabial wiecje niz inzynier na budowie, nikt nic nie robil, bo po co.. "czy sie stoi czy sie lezy dwa tysiace sie nalezy" fakt, socjalizm byl rajem dla wszelkeigo rodzaju nieudacznikow, partaczy i walkoni, gdyz skutecznie tlumiul wszelka kreatywnosc,wolnosc, parcowitosc i przedsiebiorczosc, a przede wszytskim zdrowy razsadek. Na polkach byl ocet, a przed skelpami kilometrowe kolejki, w ktorych ludzie stali dniem i noca, pomyslcie o tym kiedy bedziecie bedziecie popijac coca-cola jedzonego w Mcdonaldzie hamburgera. Skoro Twoim zdaniem Kortez socjalizm byl taki wspanialy to ciekawe czemu cofnal nas o pol wieku wzgeldem panstw Europy zachodniej?! Wedlug najbardziej optymistycznych prognoz, przy nieslabnacym wzroscie gospodarczym, mamy szanse dogonic poanstawa zachodnie najwczesniej za 30 lat, wedlug bardziej pesymistycznych za 60lat! Mimo tego jak wytlumaczysz fakt,ze spolecznestwo polskie, srednio jest 3 razy bogatsze teraz, niz w momencie upadku komunizmu, co wiecej mamy najwyzszy wspolczynnik tauryzacji ( wiem kolejne madre slowo, nie boj sie zraz Ci wytlumacze co znaczy;) w Europie, czyli oznacza to, ze jestesmy najszybciej bogacacym sie narodem w Eropie, nie jako panstwo, ale jako spolecznestwo, czyli Ci wlasnie ludzie, ktorych tak bardzo zalujesz! A co do przemyslu, nie napsialem ze nie jest potrzebny, tylko ze we wszystkich rozwinietych i bogatych krajach grubo ponad polowe PKB wytwarzaja uslugi, nawet w Polsce jest to juz 64% PKB ( co to za madry skrot PKB niech Ci juz ktos inny wytlumaczy, bo mi juz powoli rece opadaja)
I jeszcze jedno, Twoj teskst "Nowoczesny socjalizm oparty na ideałach komunistów stwarza o wiele lepsze możliwości rozwoju państwa (wystarczy spojrzeć na Wenezuelę" juz zupelnie mnie rozwalil. Ja Cie naprawde prosze za nim cos powiesz, poczytaj troche, zajrzyj do atlasu geogarficznego dla szkol podstawowych.. albo pojedz do Wenezuelii i zobacz w jakiej biedzie ludzie tam zyja, pozniej pojedz do USA i porownaj jak zyje najzwyklejszy robotnik tam a jak w Wenezuelii. Ja bylem, wiec wiem. Wenezuala jest karajem, ktory powinien miec najwyzszy w swiecie standart zycia, a jest pograzona w gelbokim kryzysie! Krajem rzadzi gangster-dyktator, ktory napycha sobie swoje wlasne keiszenie kosztem biedoty. Zgadzam sie z Toba to doskonaly obaraz socjalizmu!:D i jeszcze jedno, taki drobny szczegol, ktory bedzie dla Ciebie nieslychana nowoscia: WENEUZLA LEZY NA ROPIE! powinna byc w gronie najbogatrzych panstw na swiecie, ale jakos nie jest:P
Chyba kazdy kto przeczyta co tu zostalo napsiane, moze jasno stwierdzic czyja wypowiedz jest bardziej merytoryczna, a czyja zawiera zamiast faktow jedynie puste, falszywe, naiwne i glupie idealy..

ocenił(a) film na 10
COSTA

Nie lubię długich przemówień, bo nikt ich nie czyta. Ale dla wielu w komunie nie było tak źle. Teraz też robi się wiele nieużytecznych rzeczy. McDonaldy na każdym rogu, Cola wciskana nam do rąk, Meida Markt, do którego ponoć mogą chodzić TYLKO CI LEPSI...

Jessie

stary co Ty opowiadasz?! jakich nie uzytecznych rzeczy?! czy ktos Ci kaze chodzic do Mcdonalda i pic cole?! jesli to robisz lub nie to jest to Twoj wlasny wybor, wybor ktorego w komunie bys nie mial.. nie ma doskonalszego narzedzia regulowania rynku niz wlasnie WOLNY rynek! Nikt by nie produkowal Coli gdyby ktos inny jej nie lubil i nie kupowal! czasy sie zmienily, rynkeim zadza konsumenci, a producenci produkuja to czego kilent sobie zyczy i to jest zdrowy uklad! Rynkeim rzadzi prawo popytu i podazy, a nie tak jak w komunie,ze wszytsko bylo odgornie zaplanowane dla realizacji porpagandowych celow, w skutek czego produkowano i realizwoano idotyczne z punktu widzenia ekonomicznego dobra i inwestycje, a barkowalo najpotrzebniejszych rzeczy.. weic jak juz nawet cos poza octem na sklepowych polkach sie pojawilo, to sie kupowalo nie dla tego, ze sie mialo na to ochote, tylko dlatego, ze akurat bylo, zaiste piekne czasy, tesknice? zapraszam na Bialorus..

ocenił(a) film na 10
COSTA

Ludzie lubią dzisiaj narkotyki. Jest na nie popyt, więc ich produkcja to także wolny rynek. Kiedyś były rzeczy potrzebne, a jedzenie służyło do zapobiegania głodu. Jest wiele osób, które ci powiedzą, że dziś nie mają co do garnka włożyć, a kiedyś mieli.

Jessie

"Ludzie lubią dzisiaj narkotyki. Jest na nie popyt, więc ich produkcja to także wolny rynek" - kurde stary Ty zupelnie sam nie wiesz o czym mowisz! moze powiesz mi od kiedy narkotyki w Polsce sa legalne?! usilnie stram sie to sobie przypomniec od kiedy, ale jakos nie moge:P narkotykow nie bylo?! jasne ze byly! tylko bardziej popularne byly takie wynazlazki jak kompot niz przypalanie ziola! do jarania zretsza tez ni9kt Cie nei zmusza! komuna doprowadzila do z dziecinnienia spoleczenstwa o czym swiadczy Towja wypowiedz! zrozum! nikt Cie do nieczgo nie zmusza, masz cos o czym w komunie mogl bys jedynie pomoazyc! masz wolny wybor! chcesz zajaraj, nie chcesz to nie jaraj! proste! nikt Cie do tego nie mzusza, co wiecej mozesz za to za kraty trafic! a co do rzekomego glodu.. rzeczywiscie plaga glodu w Polsce panuje! hoho, taka plaga ze Afryka sie chowa. Narzeka jeden baran z drugim, a na internet ma! i nie pomysli, ze w komunie o korzytsaniu z internetu moglby zapomniec! bo cenzura byla i brak wolnosci wypowiedzi! jak mozna byc tak glupi?! kiedys bylo dobrze tak?! no jasne, bo wszyscy byli rowno biedni, wiec bylo dobrze, a teraz jedenj jest bogatzry, bo madrzejszy, inteligentniejszy, bardziej pracowity to nalezy mu dokopac, zazdroscic i psioczyc na kapitalim, a nastespnie zatrudnic sie w jego firmie.. po pracy pojsc do hipermarketu na zakupy albo do kinopleksu, kupic popcorn i cole i obejrzec amerykanski film..

ocenił(a) film na 10
COSTA

Dzisiaj się zmusza ludzi do wielu rzeczy, ale o tym nie wiedzą. To się teraz robi podświadomie i świadczy tym twoja wypowiedź.

Jessie

dobra tak mozemy dyskututowac od usranej smierci.. Ty wolisz byc zmuszany do czegos pała jak to bylo za komuny, ja wole jak to mowisz byc zmuszany podswiadomie. Czlowiek inteligentny sam wiem co dla niego dobre i nie pomoga tu zadne sztuczki magiczki, czlowiek glupi.. no coz bedzie popieral komune, bo nie wie co dla niego dobre i co ze swoim zyciem zrobic i woli zeby ktos zdecydowal za niego.. to znacznie latwiejsze niz zdobycie sie na odrobine wysilku i zaprzegniecie do pracy swojego intelektu.. tylko takie postepowanie nazywa sie wlasnie zdziecinnienie i glupota..

COSTA

nie Tobie oceniać kto mądry, a kto głupi.. wiadomo że dyskusja ta nie ma końca, są zwolennicy jednej jak i drugiej opcji :) ale rozwalają mnie Twoje wypowiedzi, podobne rzeczy słychać u osób które nie żyły w tamtych czasach. nie będę tutaj zaczynał kłótni i polemizował na ten jakże głeboki temat, ale pragnę zwrócić uwagę na tylko losowo wybrane 3 sprawy: 1.czy w "tamtych" czasach ludzie szukali jedzenia na śmietnikach? 2.dlaczego kiedyś 10 przestępców bało się policjanta, a teraz 1 przestępca nie boi się 10 policjantów? 3.jak wiele ludzi w polsce obecnie ma problemy ze spłatą kredytów i czego to jest wykładnik?
Polecam sobie to przemyśleć, takich pytań można sobie zadawać wiele.. :) pozdrawiam i pamiętaj no offence z mojej strony ;)

ocenił(a) film na 8
gerald

Łatwo odpowiedzieć na twoje pytania.

1. A czy w tamtych czasach byli bezdomni? Oficjalnie nie było, a w rzeczywistości byli. Nie mieli co szukać jedzenia na śmietniku bo by go nie znaleźli.

2. Dawniej bano się milicji która funkcjonowała na zupełnie innych zasadach nisz dzisiejsza policja. Dziś policja jest skrępowana masą przepisów, a dawniej służby porządkowe mogły spałować praktycznie każdego i człowiek nie miał nawet gdzie złożyć skargi.

3. To za PRL były kredyty? Są wykładnikiem głupoty. Zanim się bierze kredyt to się sprawdza czy sie jest wstanie go spłacić. Brutalne ale prawdziwe. Dlatego ja kredytów nie biorę.

Dzisiejsze czasy nie są idealne. Nie jest lekko. Ale naprawdę chciałbyś powrotu komuny?

Jessie

chłopie - kiedyś było "czy się stoi czy się leży 2000 się należy", dziś za nieróbstwo nikt nie płaci. a pracę jak ktoś naprawdę chce znaleść to znajdzie. powiem tak - moi rodzice (ojciec - robotnik, matka - pielęgniarka) poza garbem nie dorobili się niczego w PRLu, a z domu wyszedłem prawie tak jak stałem i już (pracować zacząłem w 2000 roku), mimo dość młodego wieku, mój status jest o niebo większy niż ich kiedykowiek był. I jeszcze jedno najważniejsze - nigdy mi nie powiedzieli że PRL był dobry, a wręcz przeciwnie że teraz jest lepiej (matka dalej jest pielęgniarką, ojciec bezrobotny, czasem dorywcze prace)...

cez_ar

aha i pozdrawiam Costę, dobrze prawisz człowieku!

ocenił(a) film na 1
COSTA

Nie che Cie martwic, ale Wenezuela przez wiele lat rządzona był przez prawicowych dyktatorów. Skoro tyle jezdzisz to chyba tyle wiedziec powinienes.

Kortez

Jak tylko zauważe ze junty wojskowe, uzależnione gospodarcze od USA mają mało wspólnego z wolnym rynkiem. Tyle na temat.

COSTA

popijanego cola macdonalda'- wlasnie o to polsza walczyla!

Kortez

Zbanować komucha, założyciela tematu! Jeszcze komuś namąci w głowie! Spójrzmy na Koreę Północną, socjalistyczno-komunistyczny raj! Jeb*ć komuchów!

Kortez

Ho ho, na takie głupoty to nawet na filmwebie natrafić niełatwo! Wychodzi na to, że masz żal do filmowców, że żądania robotników z 1980 się nie spełniły. Zapewne nie wiesz, ale robotnicy nie mieli świadomości, że na skutek przemian ustrojowych i gospodarczych stracą pracę. Przy okazji, chodziło im nie tylko o 2000 zł. I dlatego byli "natarczywi" (a może nawet "natrętni" ?). Film jest po to, żeby pokazać tych, którzy próbowali coś zmienić i dzięki któym ja na przykład mogę sobie takie rzeczy oglądać i żaden pan z urzędu kontroli mi nie zakarze. A że wiele z ówczesnych nadziei się nie spełniło ? Jak Twoim zdaniem miałby film o Solidarności wyglądać ?
I jak to się wszystko ma do Twojej oceny filmu ? Na początku "Wstyd i hańba", po paru linijkach "Brawa dla twórców" - to co w końcu ? I tak na koniec - zauważyłeś może, że tu jest kilka filmów, a nie tylko ten o tablicach ?

Kortez

Leon napisał " ... nie pamietasz tamtych czasów..." - o ile mi wiadomo rok 80 był początkiem tego co się stało w 81, więc się chyba zalicza do tamtych czasów nie? a może w PRLu tak się czas dłużył, że różnica ledwie 1,5 roku to tak jak w dzisiejszych czasach dekada co?

Kortez

"Robotnicy wymieniają swoje ządania. Najbardziej dobitne - 2000 zł minimalnego wynagrodzenia !"

Czyli nie wiesz jak było. Nie żadne *"2 tysiące jako płaca minimum", lecz "2 tysiące podwyżki dla każdego jako rekompensata za dotychczasowy wzrost cen". Tak to sobie właśnie ludzie prości wyobrażali!

"Praktycznie kazde z tych zadań nie jest spełnione w tym cudownie demokratyczno - kapitalistycznym kraju."

Are you sure?

-------------------------------------------------------------------------------- -------------------------------------------------------------------------------- -----------------------

21 x "Tak"

Pkt. 1 "Akceptacja niezależnych od partii ... wolnych związków zawodowych, ..."
Odp.: To nie ma związków? Bywa, że po dwadzieścia na jednej kopalni?…

Pkt. 2 "Zagwarantowanie prawa do strajku oraz bezpieczeństwa strajkującym ..."
Odp: Prawa do strajku nie ma? Na szczęście, jest też więcej rozsądku u potencjalnych strajkujących.

Pkt. 3 "Przestrzegać zagwarantowanej w Konstytucji PRL wolności słowa, ... nie represjonować niezależnych wydawnictw oraz udostępnić środki masowego przekazu dla przedstawicieli wszystkich wyznań"
Odp: Czyja wolność słowa jest dziś tłumiona? Chociażby w necie?

Pkt. 4 "a. przywrócić do poprzednich praw: - ludzi zwolnionych z pracy po strajkach w 1970 i 1976 r. - studentów wydalonych z uczelni za przekonania; b. uwolnić wszystkich więźniów politycznych (w tym -nazwiska-). c. znieść represje za przekonania"
Odp: Kto ostatnio został uwięziony za przekonania? Po nazwisku proszę!

Pkt. 5 "Podać w środkach masowego przekazu informację o utworzeniu się Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego oraz opublikować jego żądania"
Odp: Czy po 31 latach ktoś jeszcze o tym nie słyszał?

Pkt. 6 "Podjąć realne działania mające na celu wyprowadzenie kraju z sytuacji kryzysowej poprzez: a. podawanie do publicznej wiadomości pełnej informacji o sytuacji społeczno-gospodarczej, b. umożliwienie wszystkim środowiskom ... uczestniczenia w dyskusji nad programem reform"
Odp: Czy o gospodarce nie może się dziś wypowiadać każdy, nawet najbardziej buraczany burak?

Pkt. 7 "Wypłacić wszystkim pracownikom biorącym udział w strajku jak za urlop wypoczynkowy z funduszu CRZZ"
Odp: Wtedy zrealizowane. Dziś na szczęście nikt nie proponuje, by za strajkowanie płacić.

Pkt. 8 "Podnieść wynagrodzenie zasadnicze każdego pracownika o 2000 zł na miesiąc jako rekompensatę dotychczasowego wzrostu cen"
Odp: Wtedy podniesiono. Co prawda nie wszystkim o równe 2 tysiące, tylko jakoś tak: "o jedną grupę / o jedną kategorię zaszeregowania"... A ceny – te oficjalne – pozostawiono bez zmian. I co? Czy było od tego lepiej?

Pkt. 9 "Zagwarantować automatyczny wzrost płac równolegle do ... spadku wartości pieniądza"
Odp: Automatyzm taki zaistniał na krótko przed planem Balcerowicza. Głównie doktor Bugaj oń wojował. Co wydatnie przyczyniło się do rozbuchania i tak tlącego się pożaru o nazwie hiperinflacja.

Pkt. 10 "Realizować pełne zaopatrzenie rynku wewnętrznego w artykuły żywnościowe a eksportować tylko ... nadwyżki"
Odp: Zatem zaopatrzenie sklepów za schyłkowego Gierka jednak było daleko niepełne. Czy wielu dziś zaproponuje ograniczanie eksportu żywności (tym bardziej, że nie ma już wróbli transferowych)?

Pkt. 11 "Znieść ceny komercyjne oraz sprzedaż za dewizy w tzw. eksporcie wewnętrznym", ?
Dziś byle sklepik osiedlowy potrafi być zaopatrzony lepiej niż dawna oaza dobrobytu, czyli sklep PEW Pewex.

Pkt. 13 "Wprowadzić na mięso i przetwory kartki - bony żywnościowe (do czasu opanowania sytuacji na rynku)"
Odp: Jak wielu dziś pragnie kartek, bonów towarowych, przydziałów, talonów, asygnat? Czy nie lepsza jest uniwersalna kartka na wszystko z nazwą instytucji emisyjnej – Narodowego Banku Polskiego? W przyszłości być może z nazwą Europejskiego Banku Centralnego?

Pkt. 12 "Wprowadzić zasady doboru kadry kierowniczej na zasadach kwalifikacji a nie przynależności partyjnej oraz znieść przywileje MO, SB i aparatu partyjnego poprzez: - zrównanie zasiłków rodzinnych, - zlikwidowanie specjalnych sprzedaży, itp."
Odp: Tu niestety jestem wielkim pesymistą. Od lat politycy wszelkich opcji skutecznie sabotują postulat wprowadzenia fachowej, apolitycznej służby publicznej (choćby na wzór brytyjskiej Civil Service). Politycy różnych opcji, niestety, znajdują furtki, by tu i ówdzie - nawet na posady absolutnie niepolityczne - wcisnąć swoich.
A przywileje mundurówek – poza absurdalnie niskim wiekiem uprawniającym do emerytury - nie są dziś chyba aż tak ogromne.

Pkt. 14 "Obniżyć wiek emerytalny dla kobiet do 50 lat a dla mężczyzn do lat 55 lub przepracowanie w PRL 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn bez względu na wiek"
Odp: Nierealne, niestety. Ludzie żyją coraz dłużej i wiek emerytalny wszędzie się dzisiaj podnosi.

Pkt. 15 "zrównać renty i emerytury starego portfela do poziomu aktualnie wypłacanych"
Odp: Zatem już wtedy był jakiś >>stary portfel<< a większości emerytów nie żyło się bynajmniej jak w raju?

Pkt. 16 "poprawić warunki pracy służby zdrowia, ..."
[+ załącznik do postulatu 16]
Odp. Na bezpłatny dostęp do specjalisty trzeba trochę poczekać. Ale czy w Zjednoczonym Królestwie, z jego National Health Service – jest inaczej? Albo niech ktoś, kto musiał skorzystać z opieki zdrowotnej w bogatym skandynawskim państwie socjalnym, typu Szwecja - niech ktoś taki opowie swoją historię...

Pkt. 17 "zapewnić odpowiednią ilość miejsc w żłobkach i przedszkolach dla dzieci kobiet pracujących"
Odp. Chmmm…

Pkt. 18 "wprowadzić urlop macierzyński płatny przez okres 3 lat na wychowanie dziecka"
Odp. Piękny postulat. Tylko skąd pieniądze?

Pkt. 19 "skrócić czas oczekiwania na mieszkanie"
Odp. Na mieszkanie wcale nie trzeba czekać. Owszem, za darmo też nie ma…

Pkt. 20 "podnieść diety z 40 zł do 100 zł i dodatek za rozłąkę"
Odp. Po latach nawet nie wiem, czy to wtedy było dużo czy mało.

Pkt. 21 "wprowadzić wszystkie soboty wolne od pracy."
Odp. Ależ większość ma wolne soboty!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones