PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=654406}
6,7 178 534
oceny
6,7 10 1 178534
5,8 38
ocen krytyków
Spectre
powrót do forum filmu Spectre

Craig w roli Bonda zakończył swoją podróż, a seria wreszcie wróciła na tor z dawnych lat. Pojawił się upragniony humor z czasów Connery'ego, choć nie jest już tak przerysowany. Da się odczuć, że szczypie swoją obecnością w subtelny sposób i jeszcze te gadżety od Q, ahhh. Bardzo podoba mi się przedstawienie postaci agenta z ciemnej strony, Daniel rewelacyjnie zagrał od swojego debiutu i wisienkę przyłożył w Spectre. Mam poważne obawy, kto i czy da radę go zastąpić. Natomiast szkoda, że Monica Bellucci była postacią drugo planową, a rolę partnerki odegrała Seydoux. Jest to moje subiektywne odczucie, brakowało mi czarnowłosej Vesper graną przez Eve Green i jakakolwiek inna kobieta przy Bondzie będzie przy niej jej cieniem.

Adele nie słucham i jedyny kawałek, który do mnie przemawia to Skyfall. Szkoda, że nie dała popisu w Spectre. Sam Smith wniósł bardzo dużo klimatu ale nie miałem już tych ciar i nie czuć był tej mocy.
Na film warto pójść chociaż dla pierwszych 15 minut. Scena w Meksyku, która trwa około minuty BEZ CIĘĆ (!!!) to mistrzostwo. Operator płynie za Craigiem, filmuje z róznych perspektyw i jest to jedyne tak długie ujęcie w całym filmie, potem każda akcja jest bardzo szybko cięta, a kwestie fabularne trwają do około 30 sekund. Miałem pewne uwagi do efektów specjalnych, szczególnie do tłumu podczas festiwalu. Musiałbym przeklatkować film na spokojnie, ale odniosłem wrażenie, że ludzie byli skopiowani komputerowo. Czy film z takim budżetem, nie mógł sobie pozwolić na prawdziwych statystów na tą jedną scenę?

Spectre ogląda się bardzo przyjemnie, większość scen jest pokazana z centralnej kompozycji. Widz nie ma problemu z ogiarnięciem co dzieje się na ekranie, operator sprytnie eksponuje najważniejsze jej fragmenty. Ponadto kompozycja ta pozostaje niezmienna od Skyfall i często była budowana na pionowych liniach. Czytałem, że Łukasz Bielan przejął stanowisko głownego operatora kamery i moim zdaniem wykonał swoją robotę równie mistrzowsko co Roger Deakins w Skyfall. W całym filmie domują dwie barwy, niebieski i pomarańczowy. Zimno, ład i wyrachowanie przypisano pierwszemu kolorowi, natomiast pomarańcz ewidentnie pojawiał się w scenach z szybkimi ujęciami i akcją. Bielan udowodnił również, że potrafi wykorzystać swiatło zastane, warto zwrócić na to uwagę podczas dialogu Bonda z Moneypenny w mieszkaniu. Idealne dopasowanie światła z lamp i kuchni doskonale doświetliły scenę.

Spectre pomimo moich wielkich oczekiwań dał radę, fabularnie wybrał bym jednak Skyfall, choć pisząc to wciąż mam wątpliwości. Poprzednia część była mocniejsza, wprowadziła więcej zmian w fabule i stąd moja opinia. Operatorsko jest to wciąż najwyższa klasa kinematografii. Bardzo polecam wybrać się do kina i pożegnać się z Danielem Craigiem, naprawdę warto.

satanistic

Gdzieś czytałam, że w tej scenie w Meksyku było tam ponad 1500 statystów. To i tak moim zdaniem dużo. :)

ocenił(a) film na 6
satanistic

Craig jeszcze wróci w Bondzie 25 wspomnisz moje słowa :)

ocenił(a) film na 5
Indy_6

http://www.filmweb.pl/person/Krystian+Wieczorek-645907/discu... Krystian Wieczorek nowym Bondem, a premiera nowego filmu z jego udzialem pod tytulem Hell of Wait juz w 2018 roku

ocenił(a) film na 6
satanistic

Co do pierwszego ujęcia zostało pocięte 3 razy. Pierwsze wejście nagrane jest na kranie i kończy się w momencie, kiedy Bond wchodzi do budynku mamy przepięcie na steadicam - nałożenie ujęć następuje na plakacie przy wejściu, następne cięcie kiedy Bond przechodzi przez okno i kamera znów wraca na kran. Tak czy inaczej standardowy widz nie zauważy tej technicznej sprawy :)

ocenił(a) film na 10
Indy_6

Bardzo ciekawe uwagi, jeśli kiedyś będę posiadaczem filmu to przeklatkuję sobie te sceny. Moje powyższe wywody powstały jedynie na podstawie doświadczeń świeżo wyciągniętych po wieczornej premierze. Jeżeli scena została pocięta 3 razy to albo zbytnio się podjarałem sceną, albo faktycznie nie zauważyłem przejść :)

ocenił(a) film na 6
satanistic

Ja zauważyłem dopiero przy trzecim obejrzeniu :) Nie chcę rozkładać tego na czynniki pierwsze, bo twórcy chcieli żeby wyglądało jak na masterchot'cie i wygląda :)

satanistic

Trochę przesadziłeś z tak wysoką oceną kolego!!!....

ocenił(a) film na 10
czarnulka77

Jestem fanboyem, taki mój los :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones