PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=30808}
7,9 33 357
ocen
7,9 10 1 33357
8,5 22
oceny krytyków
Stalker
powrót do forum filmu Stalker

Krzyż

ocenił(a) film na 10

Wg mnie istota "wycieczki" po zonie zamknięta w jednym kadrze. Co o tym sądzicie? http://vlep.pl/visit.php?f=v7a5sr.jpg

użytkownik usunięty
gogolin105

Dobry wgl jest ten film? tak mocno po nim jadą jak po 2001aso.

ocenił(a) film na 4

ja właśnie obejrzałem. zależy co lubisz. ja nie będę udawał wybitnego krytyka i nie rozpłynę się nad tym filmem, bo szczerze mówiąc zanudził mnie. Sceny się wleką bez końca , nic się nie dzieje, można by wyciąć co najmniej z godzinę i fabuła by nic nie ucierpiała. nie tego oczekuję od dobrego filmu. są filmy w których tegoretycznie też się nic nie dzieje, a bardzo je lubię (np. "po deszczu"), ale ten film kompletnie mi nie podszedł.

użytkownik usunięty
Peter_1987

Ale dla mnie 2001 jest mistrzostwem, film mnie rozwalil totalnie, najlepszy film sciFi, Kubrick rządzi.. scenografia i efekty rozwalajâ, film z 1968" omg. 2001aso to arcydzieło kina

ocenił(a) film na 4

To tak, ale stalker to nawet nie jest film sci-fi.

użytkownik usunięty
Peter_1987

A Jaki?

ocenił(a) film na 4

trudno powiedzieć. SPOJLER! - to film o trzech kolesiach którzy łażą przez zadupia i jakieś radzieckie fabryki szukając magicznej komnaty, potem im się odmienia więc wracają i koniec. i to cały film, idą, idą, idą, siedzą, stoją, ujęcia typu kamera przez dwie minuty patrzy na twarz kolesia który tylko stoii i myśli. Albo leży. I nic kompletnie się nie dzieje. Może jest w tym jakaś głębsza forma sztuki, ale ja nie umiem jej odnaleźć.

użytkownik usunięty
Peter_1987

SERYJNIE taka lipa?

ocenił(a) film na 4

ale wielu ludziom się podoba, więc nie sugeruj się moją opinią. Mi po prostu nie podeszło. Najlepiej po prostu obejrzeć i się przekonać.

ocenił(a) film na 10
Peter_1987

Jak ten film interpretować dosłownie - jest do dupy faktycznie. Ja oglądałem na 3 podejścia... ale jak się zacząć zastanawiać to w sumie jest bardzo mądrym filmem...

3 mężczyzn wyrusza w podróż - do komnaty która spełnia ich życzenia.
W sumie my wszyscy całe życie mamy jakieś marzenia i chcemy je realizować.

Wszyscy mają jakieś problemy, ważne pytania, wątpliwości - liczą na to, że komnata pomoże im znaleźć odpowiedzi.

SPOILER
A tu.. dupa blada... idą, idą, idą... dochodzą do komnaty i nawet tam nie wchodzą.
Dlaczego? Bo w zasadzie poprzez rozmowy z samymi sobą i wyruszenie w podróż dostali odpowiedzi jakich szukali.

Dlaczego do mnie ten film przemawia? Bo sam kiedyś w taką podróż wyruszyłem.
Podróż zaczęła się, kiedy poszedłem w 2008 roku na kurs kitesurfingu.

Zamarzyło mi się zrobienie papierów instruktorskich, założenie własnej szkoły kajta. I zamiast w wawie w biurze - praca na słońcu.

I zrobiłem te papiery, uczyłem ludzi kajta zamiast pracować w biurze. I przez chwilę było fajnie ale potem uświadomiłem sobie, że ta praca też ma swoje ograniczenia.
Że jest męcząca i wycieńczająca, że siedząc cały dzień w wodzie z kursantami, nie masz już ochoty i siły na pływanie dla siebie. Ze pasja staje sie praca i codziennością i już nie jest tak fajna jak wcześniej. I jest tak samo frustrująca i drażniąca jak praca w biurze.

Po drodze poznałem swoją dziewczynę i kilku przyjaciół.

I zyskałem spokój robiąc moją pracę biurową - bo wiem, że nie ma cudownych komnat, cudownych prac, cudownych kobiet i innych takich wynalazków.

Według mnie dokładnie z tego samego zdali sobie sprawę bohaterowie... oczywiście w ich przypadku nie chodziło o uczenie kajta tylko jakieś inne marzenia czy iluzje...

Ale zdanie sobie z tego sprawy naprawdę uspokaja i wyluzowuje człowieka.

aa2xa

Dobrze to ujmujesz.
Szkoda tylko, że takie wnioski mają dopiero osoby, które już na własnej skórze doświadczyły podobnego kontekstu sytuacji. Taki film mógłby nauczyć tego kogoś, kto nie miał okazji przekonać się na bazie własnego życia, jak to jest.

Oczywiście to tak tylko w ramach tego elementu metaforycznego, bo Stalker ma też jakieś inne wartości, które docenią fascynaci obrazu.

użytkownik usunięty
gogolin105

Bardzo dobre podsumowanie. Kryzys wiary... i co z tym zrobić?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones