PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31445}

Straż przyboczna

Yōjinbō
8,0 12 536
ocen
8,0 10 1 12536
8,3 13
ocen krytyków
Straż przyboczna
powrót do forum filmu Straż przyboczna

Tak, tak, tak jestem okropnym człowiekiem oraz rasistowską świnią (i przysięgam, że nie trolluję), ale większość starszych aktorów w tym filmie wyglądała dla mnie tak samo. Gubiłem się, kiedy na ekranie pojawiał się właściciel baru (?), kiedy bednarz, kiedy grabarz (może dwóch ostatnich to ta sama osoba?). Dwóch "bossów" rozpoznawałem głównie po ubraniu. I nie jestem pewien, jaką rolę odgrywał w tym wszystkim ten inspektor, którego wizyta wymusiła pokój. Czy to on był tym, któremu zależało na żonie hazardzisty? Nie? To co to była za postać? Wiem, że nazywał się Tazaemon.

Teraz pytanie. Końcowa scena - jeden dziadek zabija drugiego dziadka. KIM ONI SĄ? Wychodzi mi, że to ten Tazaemon zabija oficera wioski. Ale naprawdę nie jestem pewien. Jeśli tak, to co mu zawinił (oprócz tego, że pierwszy najwyraźniej oszalał, a drugi był skorumpowany).

ocenił(a) film na 9
Exebeche

To chyba podpada pod szok kulturowy :) Z azjatyckimi twarzami trzeba się opatrzeć, po kilkuset obejrzanych filmach bez trudu odróżnisz chińczyka od japończyka ;) Straż przyboczna to taki szczególny przypadek, bo Kurosawa specjalnie wziął samych aktorów charakterystycznych, którym kazał dodatkowo wykrzywiać gęby (wystarczy porównać rolę Daisuke Kato w Straży i Siedmiu Samurajach)

Układ sił w mieście zostaje przedstawiony w ekspresowym tempie przez właściciela tawerny, gdy Mifune pierwszy raz do niego zachodzi (też za pierwszym razem nie załapałem dokładnie o co chodzi). W skrócie wygląda to tak: Tazaemon produkuje jedwab i jest jednocześnie "burmistrzem" miasta, zaś Tokuemon jest właścicielem browaru, W mieście jest dwóch szefów - Seibei (niższy i grubszy), który trzyma z Tazaemonem oraz Ushitora (chudszy), który stoi za Tokuemonem. Ushitora ma dwóch braci: Inokichiego (Daisuke Kato - mały, gruby z mocno wykrzywioną gębą) oraz Unosuke (ten z pistoletem). Poza tym są jeszcze trzy osoby, które nie są powiązane z żadną ze stron: tchórzliwy konstabl (taki niby policjant), właściciel tawerny i bednarz/trumniarz.

Inspektor to inspektor - trzecioplanowa postać, która robi za zwrot akcji i tyle, przyjeżdża na chwilę, po kilku dniach odjeżdża (Ushitora każe dwóm swoim ludziom zabić innego inspektora przebywającego w okolicy). Mifune podsłuchuje rozmowę dwóch zabójców w tawernie i przekazuje ich Seibeiowi. Zaraz po tym Unosuke porywa syna Seibeia i oba gangi mają zrobić wymianę. Podczas pierwszej wymiany dwaj zabójcy zostają zastrzeleni przez Unosuke, ale okazuje się że Seibei w międzyczasie porwał kobietę Tokuemona, którą ten wygrał w jakimś zakładzie od hazardzisty. Mifune przystaje do Ushitory, żeby ją uwolnić, po czym zostaje pobity, ale ucieka.

Ushitora podejrzewając że Mifune ukrył się u Seibeia wybija jego gang, trochę później Mifune pokonuje bandę Ushitory, a Tazaemon (burmistrz) zabija Tokuemona. Koniec.

Mam nadzieję, że pomogłem :)

ocenił(a) film na 8
Nakf

Dzięki. Większość z tego co mówisz wiedziałem, ale myślę, że to co ostatecznie mi pomieszało w głowie to obecność dwóch podobnych postaci, których imiona zaczynały się na "T" i kończyły na "mon" :).

ocenił(a) film na 7
Nakf

Dzięki, właśnie opowiedziałeś mi, co właśnie obejrzałem :D . Kompletnie nie rozróżniam imion ani twarzy, przez co cały seans to głowienie się (oczywiście nieskuteczne) co tu się właśnie stało i mało się wynosi z filmu :/

ocenił(a) film na 7
Nakf

A Unosuke nie był kolejnym samurajem, który zawędrował do wioski, i dopiero wtedy został zatrudniony przez Ushitore? Wydaje mi się, że nie byli spokrewnieni.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones