PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=732348}
7,3 13 265
ocen
7,3 10 1 13265
Suburra
powrót do forum filmu Suburra

Włoskie kino ostatnio ciągle mnie zaskakuje. Niesamowity serial Gomorra, teraz Suburra. Świetne zdjęcia, historia która się powoli zazębia, tworzy spójny i ciekawy obraz polityczno - mafijnej machiny. Na uwagę zasługuje też rewelacyjna muzyka.

ocenił(a) film na 8
perun_6

Zdecydowanie jeden z ciekawszych filmów 2015 roku. Rozbudowane postacie, wyraziste tło polityczne, cygańskie zakapiory, deszcz, abdykujący papież i jeden tajemniczy facet który posiada wszystkie sznurki i za nie pociąga.

Dobre kino, polecam wszystkim.

ocenił(a) film na 9
Finalny_Odbiorca

jestem po seansie i piorunujące wrażenie jeszcze ten włoski język w tle (nie amerykański)

jedyny nie smak to że ginie dwóch capo i ten ''facet ociągający za sznurki''

RodanBejhaut

Akurat szefa cygańskiego gangu nie było mi szkoda. Uczciwy człowiek, za błędy ojca został strasznie zgnojony. Zemsta była słodka.

Do Numer 8 też nie pałałem zbytnią sympatią. Co do Samuraja ciężko się odnieść. Nie zostały przedstawione żadne cechy jego charakteru, zapewne był to celowy zabieg. Jego śmierć nie wzbudziła żadnych emocji.

perun_6

Film bardzo mi się podobał. Jednak, czy mógłbym prosić o wyjaśnienie końcówki?
Dlaczego premier podał się do dymisji? Miało to jakikolwiek związek z tymi interesami, które były robione na boku? O co dokładnie chodziło z Papieżem? Scenę w końcówce odebrałem tak, że też zamierza podać się do dymisji, jednak nie wiem, dlaczego. Przecież ten młody ksiądz wygadał wszystko jedynie temu skorumpowanemu biskupowi.

slawmm

PS

Malgradi zapewne pójdzie siedzieć, prawda? Gdyby premier nie podał się do dymisji, to Malgradi miałby wysoką pozycję i sprawa ze śmiercią tej nieletniej prostytutki nie wyrządziłaby jemu żadnej krzywdy. Tak to rozumiem. Jednak wciąż trapi mnie przede wszystkim to, dlaczego premier nagle podał się do dymisji, a ci wszyscy politycy dostali sms-y na bankiecie.

ocenił(a) film na 8
slawmm

a dlaczego papież abdykował? :) Te zdarzenia przecież wcale nie musiały mieć bezpośredniego związku z fabułą (tzn. rezygnacja premiera nie musiała wynikać ze zdarzeń ukazanych w filmie). Rząd podał się do dymisji pewnie z przyczyn politycznych, być może na jaw wyszło zbyt dużo skandali i korupcja (protesty pod siedzibą premiera w finale filmu). Prawdopodobnie zanosiło się na to od jakiegoś czasu (skoro 'Samuraj' coś wspominał, że może tak się stać).

ocenił(a) film na 8
Koper

wydaje mi się że jest to odniesienie do prawdziwych wydarzeń we Włoszech w tym czasie, 12 listopada 2011 premier Berlusconi podał się do dymisji i miało to związek z kryzysem gospodarczym, na początku filmu kiedy Malgradi odpowiada na pytania dziennikarzy, mówi że nie jest tak źle i bankructwo nam nie grozi, konsumpcja jest wysoka i tego typu pierdoły, więc chyba o to chodziło. Papież abdykował bodajże w 2013, ale w 2011 mógł już o tym myśleć. Mi bardzo się podobało takie połączenie fikcji z rzeczywistością :D

TheMadderdin

Bingo!

ocenił(a) film na 9
TheMadderdin

Zapomniałeś jeszcze o późniejszej abdykacji Benedykta 16....

ocenił(a) film na 8
slawmm

Najlepsze było jak Malgradi mówi "ja muszę być w rządzie"

ocenił(a) film na 8
slawmm

Wszystko to spina klamra koncepcyjna w psotaci słowa pojawiającego się w kolejnych "rozdziałach" filmu - apokalipsa. Świat się wali - politycy, mafia, zwykli ludzie, kler, wszystko przesiąknięte skazą i zepsuciem. I jeszcze deszcz jakby z biblijnego potopu - "utopię waszą utopię" (jak w piosence Lao Che) :)
Oczywiście, trochę to w filmie łopatologicznie wyłożone, ale to miał być gęsty film sensacyjny, a nie filozoficzna rozkminka w stylu Bergmana, więc - jak na moje oko - się broni.

ocenił(a) film na 7
RodanBejhaut

jak dajesz spojler to go oznacz, dzięki za zepsucie filmu

slotal

Przecież jest oznaczone w temacie, że zawiera spojlery.

slotal

jak czytasz to zawsze mozesz przestac

ocenił(a) film na 8
perun_6

Film bardzo dobry w swoim gatunku. A teraz porównajcie sobie serial Gomorra albo film Suburra z Pitbullem.
W duńskich, norweskich, szwedzkich, angielskich, francuskich czy wreszcie we włoskich dramatach kryminalnych czuć klimat.

Kalikles

Akurat Pitbull jest bardzo dobry i według mnie ma swój specyficzny klimat. Natomiast jeszcze większy klimat ma serial Glina Pasikowskiego.

ocenił(a) film na 8
perun_6

Serial Gomorra miał dużo płycizn, mielizn i zgrzytów, ale ten film rzeczywiście tego uniknął. Za wyjątkiem dwóch wątków, ale o tym innym razem.

Włoskie kino, to z górnej półki, zawsze trzymało poziom. Wiele razy nagradzane, wielu wybitnych twórców, być może jesteś młody i nie interesujesz się historią kina, skoro o tym nie wiesz i Ciebie tu coś zaskakuje.

per333

Nie wiem czy czterdziestolatek jest dla Ciebie młody czy stary. Podaj mi tytuły włoskich filmów, traktujące o mafii, które będą na podobnym poziomie co Suburra lub Gomorra. Oczywiście nie chodzi mi tutaj o serial Ośmiorniczka czy film Matteo Garrona (Gomorra).

ocenił(a) film na 8
perun_6

"Włoskie kino ostatnio ciągle mnie zaskakuje."

Odniosłem się do tego Twojego zdania. Nie chodziło mi o ramy gatunkowe, ale o ogólne dokonania kinematografii italiańskiej.

Nawet pierwszy film, który dostał Oscara w kategorii filmu nieanglojęzycznego okazał się być obrazem włoskim (słynne "Dzieci ulicy"). Prawie każdego roku jakiś włoski film był nominowany do tej nagrody. Niektórzy kojarzą "La stradę" Felliniego czy choćby "Amarcord". Film "Ostatni cesarz" Bertolucciego zgarniał nagrody gdzie popadnie, podobnie jak "Cinema Paradiso" sycylijskiego reżysera Giuseppe Tornatore. Obiły się nam o uszy nazwiska takich reżyserów jak Vittorio de Sica, Franco Zeffirelli, Roberto Benigni czy Michelangelo Antonioni.
W wymienionej wyżej kategorii (Oscar dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego) Włochy są na pierwszym miejscu na świecie. Mają 14 nagród i 31 nominacji. Potem jest Francja, a potem długo, długo nic. Włoskie filmy zgarniały też Złote Palmy w Cannes i wiele innych nagród na najróżniejszych festiwalach na świecie.
Śmiem twierdzić, że to jest jedyna kinematografia, po amerykańskiej i być może brytyjskiej, która wniosła istotny wkład w rozwój kinematografii światowej, proponując oryginalne rozwiązania realizacyjne, techniczne, narracyjne, fabularne.

O Amerykanach włoskiego pochodzenia nie ma nawet co wspominać. Ale warto wspomnieć, że owa specyficzna kultura włoska wykształciła specyficzną wrażliwość artystyczną włoskich twórców oraz twórców włoskiego pochodzenia. To jest swoista melodia i poezja, która znakomicie sprawdza się w materii filmu. Włosi są dużo bardziej "uniwersalni" niż Francuzi czy Hiszpanie, w związku z tym ich filmy nie są hermetyczne, nie są "lokalne", są powszechnie rozumiane, wraz z kodami kulturowymi, które przemycają.
Sposób opowiadania jest przystępny, a walory artystyczne niejednokrotnie sięgają wyżyn filmowego rzemiosła. Nawet ze stosunkowo niewielkim budżetem są w stanie zaoferować coś wybitnego. I w odróżnieniu od współczesnych Francuzów, korzystając ze stuletniego dorobku kinematografii amerykańskiej, nie papugują jej tępo, potrafią dodać coś od siebie.

"Gomorra" to akurat serial średnio udany. Oczywiście ciekawi Cię tematyka, to inna sprawa.

per333

Rozmawiamy o filmach gatunkowych. Na dodatek nie w temacie ogólnym o włoskim kinie a na stronie serialu Gomorra. Poprosiłem o przykłady kina gangsterskiego, bo wszedłeś w temat z butami i nosem powyżej brody a nic sensownego nie napisałeś, co choćby w minimalnym stopniu uzupełniło moją wiedzę o kinie włoskim. Mędrkowanie o Fellinim czy Bertoluccim odpuść sobie. Za stary wyga jestem abyś mi tu wykłady dawał o twórcach, których filmy znam na pamięć.

Cytuję:
"Gomorra" to akurat serial średnio udany"

Argumenty poproszę. Już nie wnikam to słowo "udany", bo tak mówią moje dzieci jak im coś się uda zrobić.

ocenił(a) film na 8
perun_6

Ale po co ta chamusiowatość i prostaczkowatość publicznie zamanifestowana? Dało ci to jakąś przyjemność? Bo ja po przeczytaniu tego dziwacznego postu, odpowiadającego na mój zupełnie grzeczny post, czuję tylko zażenowanie.

Gomorra? Wypowiadałem się wyczerpująco na temat tego serialu w zakładce mu poświęconej. W sumie mógłbym powtórzyć swoje argumenty, ale przyznam, że już mi się nie chce z tobą gadać. Nie lubię prostaczków, ludzi z marginesu społecznego, którzy w zasadzie bez powodu zanieczyszczają publicznie powietrze albo dłubią publicznie w nosie. A niewątpliwie coś takiego zrobiłeś, choć być może nie zdajesz sobie z tego sprawy. Twoje kulturowe dziedzictwo ciebie ponownie przywołało, po prostu, a ty ponownie nie umiałeś mu się oprzeć.

per333

Podkręcił wąs i udał się na spoczynek.

ocenił(a) film na 8
per333

w ktorym miejscu jego post byl chamski? stwierdzil fakt, wpadles jak po ogien i wymadrzasz sie nie na temat. nie wposminajac o prostactwie - czym predzej od Ciebie bije, zwlaszcza te pozal sie boze teksty o marginesie spolecznym. Lubie takich hipokrytow

ocenił(a) film na 8
perun_6

Potwierdzam. Bardzo dobry film. Zdecydowanie warto obejrzeć.

perun_6

Co do muzyki wg mnie była kompletnie niespójna...

ocenił(a) film na 9
mkelly94

film genialny

perun_6

jedyne co tu zasługuje na uwagę to kapitalne zdjęcia Ostii oraz klimatyczna muzyka, bez tego film co najwyżej średni...:-)

HeadHoper4Warsaw

Na szczęście zdania są podzielone, o czym świadczy ocena :-)

Na IMBd jest też 7,4/10.

perun_6

Dla mnie może dostać Oscara nawet, dla mnie nie jest to żaden wyznacznik...:-)

HeadHoper4Warsaw

Skoro dla Ciebie film jest "co najwyżej średni". dlaczego wystawiłeś maksymalną ocenę?

perun_6

Jawna prowokacja, ha, ha, ha...:P

perun_6

Film perełka a muzyka

ocenił(a) film na 9
perun_6

Zgadzam się. Zakończenie bez fajerwerków, zabrakło "jaj" albo pomysłu. Nie wliczając zakończenie, 10 jak nic.

ocenił(a) film na 9
perun_6

No jest grubo! Kino europejskie znowu daje rade...

ocenił(a) film na 8
perun_6

Też uważam, że to pozytywne zaskoczenie. Wielkim plusem jest to, że film jest spójny, jest w nim ciągłość tematu i do tego jest bardzo wciągający. Muzyka faktycznie bardzo dobra.

majkalipcowa

Film opowiada o wydarzeniach z przed serialu?

ocenił(a) film na 8
michal90maciejek

Nie wiem o jakim serialu piszesz.

majkalipcowa

Suburra

ocenił(a) film na 8
michal90maciejek

Nie wiem, nie widziałam serialu.

ocenił(a) film na 9
michal90maciejek

Serial to prequel, film zamyka całą historię.