PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=103907}
7,7 250 576
ocen
7,7 10 1 250576
6,7 26
ocen krytyków
Symetria
powrót do forum filmu Symetria

A szkoda, bo uważam, że sam motyw przemiany w więzieniu niewinnej osoby ma duży
potencjał. Ale przejdźmy do rzeczy:
- nierealistyczna przemiana głównego bohatera. Przemiana z "leszcza" na "kozaka" następuje
w zasadzie z dnia na dzień i nie wiadomo skąd i dlaczego.
- nierealne podjęcie decyzji o zabiciu pedofila. W filmie pokazano to tak, że Machnacki
wyobraża sobie, że taki pedofil może się dobrać do jego siostry i człowiek o tak niewinnym
usposobieniu jak on może zabić. To jest po prostu nierealne, już pomijam fakt, że Machnacki
nie ma natury zabójcy ani to, że w ogóle wcześniej ani razu nie miał z czymś takim do czynienia.
Dobrze wiedział, że jak jeszcze trochę grzecznie posiedzi to wyjdzie na wolność, ale w filmie w
ogóle nie pokazali jego wątliwości. Beznamiętnie dołączył do grupki mordującej pedofila.
- słaba gra aktorksa głównego bohatera. Po prostu malizna. Jak na niewinnego bardzo
spokojnie przyjął nowe warunki swojego życia. Nad resztą nawet nie chce mis ie rozpisywać.
- Słaba oprawa muzyczna. Jakby ten film na siłę chcieli pokazać jeszcze smutniejszym. W
ogóle montaż tego filmu stoi na niskim poziomie.

Na plus gra aktorska Szyca i Chyry.

użytkownik usunięty
gawlacki

zgadzam sie.

ocenił(a) film na 5
gawlacki

zgadzam sie także w 100 %

ocenił(a) film na 10
gawlacki

A ja się nie zgadzam, po prostu bredzisz. Czyli wg Ciebie żaden normalny, spokojny człowiek nie może przejść na "ciemną stronę mocy" pod silnym naciskiem otoczenia ?
Takie rzeczy się już zdarzały i to nie raz. Co do gry aktorskiej to stoi ona na wysokim poziomie, ważną cechą tego filmu jest minimalizm, dlatego też autor nie skupia się za bardzo na wewnętrznych przeżyciach bohatera.

ocenił(a) film na 5
Immortal_Stasin

No chyba nie zrozumiałeś mojej wypowiedzi; oczywiście, że twierdzę, że normalny człowiek może przejść na ciemną stronę, przecież to jest główny motyw tego filmu. Sęk w tym, że kiepsko to przedstawili, mam wrażenie po obejrzeniu tego filmu, że to nastąpiło z dnia na dzień, ato jest z kolei nierealne.

ocenił(a) film na 10
gawlacki

Przecież to nie było tak hop-siup :P

ocenił(a) film na 5
Immortal_Stasin

no właśnie tak mniej więcej było, Machnacki siedzi w więzieniu jak ta pipka, siedzi, siedzi, aż tu nagle bum! Największy kozak na dzielni, nie pokazali tego jak stopniowo zmienia sie natura człowieka. Według mnie dosyć naiwnie to pokazali, ale to jest tylko moje zdanie. Pozdrawiam

ocenił(a) film na 10
gawlacki

Łukasz dopiero z czasem zdobył szacunek współwięźniów. Obejrzyj sobie jeszcze raz to zobaczysz, że nie masz racji.

ocenił(a) film na 8
gawlacki

a czy to jest serial aby stopniowo pokazywać wszystko co się dzieje w głowie głównego bohatera? Jak twoim zdanie w filmie mieliby pokazać wszystko po kawałku z dużą dokładnością ?

ocenił(a) film na 5
tasior2408

odpowiedź po latach, ale lepiej późno, niż wcale ;) Oglądałeś pewnie Ojca Chrzestnego. Tam przemiana Michaela Corleone ze zwykłego faceta w bezwzględnego ojca chrzestnego jest rewelacyjnie przedstawiona. W symetrii strasznie płytko.

ocenił(a) film na 8
gawlacki

Również się nie zgadzam. Uważam, że przemiana głównego bohatera była wyraźnie przedstawiona w filmie. Początkowo Łukasz był cichy i nieporadny. Jednak gdzieś w głębi przeważała w nim chęć dopasowania się do środowiska, w którym tak niespodziewanie się znalazł. Obserwując swoich współwięźniów, przebywając z nimi non stop, mógł w pewnym stopniu zatracić swoją wrażliwość. Zmienił się również jego światopogląd - świadczyć może o tym jego ostatnia rozmowa z matką, gdy mówi jej, że ona nie zrozumie sytuacji w więzieniu, choćby nawet chciała. To jest zupełnie inny, odizolowany świat, który rządzi się własnymi prawami i zasadami.
Zauważyłam, że Łukasz był bardzo zafascynowany Dawidem. Być może dlatego, że wyróżniał się on spośród reszty, a także przypominał mu w pewnym stopniu jego samego. Podobnie jak Łukasz, mężczyzna lubił czytać książki, był wykształconym człowiekiem, kochał swoją rodzinę. Moim zdaniem, podziwiał Dawida za zabójstwo, którego dokonał z zimną krwią i zaczął żałować tego, że on czegoś takiego w swoim życiu nie dokonał. Gdy widział swoją siostrę patrzącą na pedofila być może wtedy zaszła w nim decydująca zmiana - postanowił zabić.
Wydaje mi się, że Łukasz nie chciał opuścić więzienia.

ocenił(a) film na 10
hydrogenoxide

Mi się wydaje że jego siostra została kiedyś wykorzystana przez pedofila i rozpoznała go podczas widzenia. Dlatego utkwiła w nim wzrok, Łukasz to zauważył i kazał matce natychmiast wyjść. Zwłaszcza że na początku jest scenka z dziewczynką na huśtawce do której podchodzi jakiś mężczyzna.
To by również tłumaczyło dlaczego Machnacki decyduje się uczestniczyć w morderstwie.

ocenił(a) film na 8
RaaaD

Tak, bardzo możliwe. Scena z huśtającą się dziewczynką jakoś mi umknęła. Chyba będę musiała obejrzeć jeszcze raz :)

ocenił(a) film na 10
hydrogenoxide

Ja też skojarzyłem te dwie rzeczy dopiero za drugim razem :)
Wczoraj obejrzałem Symetrię po raz trzeci i wciąż mam kilka znaków zapytania :)

ocenił(a) film na 6
RaaaD

To nie jest ta sama dziewczynka (zagrana przez Tosię Fedorowicz) co siostra Łukasza (Weronika Brzezicka-Kamińska). Przynajmniej jeśli dobrze wyczytałem z napisów końcowych.

Co do filmu zgodzę się w 90% z gawlackim. Gdyby to faktycznie siostra Łukasza została zmolestowana przez akurat TEGO pedofila to odpadałby jeden z poważniejszych zarzutów dotyczących filmu o niezbyt realistycznym podejściu do sprawy zabójstwa w celi. Bo mnie też wydało się to lekko bez sensu. Posiedział trochę w więzieniu, człowiek inteligentny, i tak od razu bierze się za czynny udział w zabójstwie? No, nie bardzo mi to pasuje. Może i takie rzeczy się dzieją w więzieniu, ale piszę z mojego punktu widzenia, człowieka który z takiego sanatorium nie korzystał.

Te 10%, które nie są u mnie wspólne z gawlackim to muzyka, bo moim zdaniem dobrze ilustruje szarość więziennych murów i ten duszący klimat.

Film średni, który jednak można obejrzeć i nie żałować czasu.

ocenił(a) film na 5
gawlacki

Zgadzam się. Obejrzałem film parę dni temu i również się zawiodłem, bo tyle dobrego o nim słyszałem. Może parę lat temu ludzie to inaczej odbierali, dla mnie to było wszystko za szybko i pokazane po łebkach. Tak jak piszesz, pierw ciota, a nagle kozak który jest prowodyrem akcji zabicia pedofila. Co najmniej dziwne i trochę nieprzekonujące. I ten tytuł "Symetria", który ma symbolizować przekrój człowieka, jego dwie strony, jasną i ciemną i że jak cienka je dzieli granica. Wszystko jest zbyt płytkie. Pomysł na film nawet ok (jak na tamte czasy to chyba super ok), ale trochę niewykorzystany ten potencjał. Oczekiwałem więcej.

ocenił(a) film na 8
Demotrix

Chyba wszyscy zapomnieli przesłanie tego filmu zawarte w słowach gł. bohatera: "Tutaj jest inaczej, nie zrozumiesz tego nawet jak będziesz chciała" (jakoś tak).

Chodzi o to, że normalny człowiek, który nie był w kiciu nie jest w stanie zgłębić logiki tam panującej i tego jak to miejsce wpływa na psyche .

ocenił(a) film na 6
gawlacki

Ja obejrzałem Symetrię pierwszy raz jakieś 10 lat temu i bardzo mi się podobał ten film. Teraz do niego wróciłem mając w pamięci ,iż tak bardzo mi się niegdyś spodobał i niestety ale rozczarowanie moje jest chyba większe niż Twoje... Nie jest to bardzo słabe kino ale tak jak napisałeś ma kilka naprawdę dużych wpadek. Gra aktorska również mnie nie urzekła (nawet Szyca) za wyjątkiem Andrzeja Chyry. Jasne jest ,że takie miejsce może każdego zniszczyć psychicznie i nawet grzeczny chłopak może odnaleźć w sobie demoniczną naturę po takich przeżyciach ale jakoś słabo to zostało zobrazowane. Duży plus za tytuł filmu.

ocenił(a) film na 5
gawlacki

Dla mnie ten film w jakis sposob by uratowalo pokazanie niewinnosci domniemanego pedofila. Juz po samosądzie.
I jakies refleksje głównego bohatera, ktory bądź co bądź sam byl niewinny. Albo chociaz zeby sie sam powiesil widzac, ze zabil niewinna osobe.
Dalem niby 5 ale chyba i ta za wysoko. Ot taki pseudo inteligentny film co ma "dawać do myślenia" a jest po prostu smętny i pozbawiony logiki.
Szkoda.

ocenił(a) film na 9
gawlacki

Może i post był dodany parę lat temu ale i tak dorzucę swoje trzy grosze.
Jeśli twierdzisz, że przemiana głównego bohatera nastąpiła "z dnia na dzień", to oznacza że filmy takie jak właśnie np. "Symetria" po prostu nie są dla Ciebie. Nie jest to łatwe kino gdzie można wyłączyć myślenie, bo wszystkie wątki i szczegóły są podane jak na tacy. Przy seansie takich filmów trzeba być bardzo bacznym i uważnym bo inaczej istnieje ryzyko właśnie niezrozumienia pewnych kwestii. W filmie właśnie doskonale została pokazana powolna przemiana głównego bohatera. Zwróć uwagę na chociażby bodajże trzy sceny przy stole do ping-ponga. Na początku Łukasz nie potrafi odbić porządnie piłeczki. Wtedy pada kwestia w stylu "posiedzisz tu parę miesięcy to się nauczysz". Za jakiś czas jest ponownie ta scena i Łukasz potrafi już prowadzić długą wymianę przy stole pingpongowym. Ostatnia scena przy stole pokazuje jak Łukasz zdobywa punkt. To są takie niuanse, ale właśnie to pokazuje, że główny bohater spędził za kratkami już kilka miesięcy. W całym filmie jest masa takich z pozoru nieistotnych szczegółów, ale właśnie te szczegóły pozwalają zrozumieć film i spojrzeć na niego z nieco innej perspektywy.

ocenił(a) film na 6
gawlacki

Zgodziłbym się w 100%, ale muzyka akurat jest dobra, faktycznie być może nie w pełni pasuję, ale jest to solidna kompozycja. Co do głównego bohatera - jest on po prostu miernie napisany. Trafnie zauważyłeś że przyjmuje te warunki prawie bez wzruszenia i że jego przemiana następuje z dnia na dzień, ale jest to kwestia banalnego scenariusza. Myślę że z porządniejszym, mogła by być to na prawdę dobra rola, tak samo jak z resztą innych postaci. Film jest za krótki, amatorsko zmontowany i napisany bez polotu. Z grą aktorską też jest różnie. Więźniowie z głównej celi są zagrani świetnie, lub przynajmniej przyzwoicie, ale niektórzy sprawiają wrażenie amatorów. Najgłębszy szkopuł leży w scenariuszu

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones