PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=667468}

System

Child 44
6,7 47 653
oceny
6,7 10 1 47653
5,6 9
ocen krytyków
System
powrót do forum filmu System

Absolutnie świetny film. Małe arcydzieło klimatu.. Pełne i sugestywne zanurzenie w czasy stalinowskiego ZSRR (a przynajmniej w nasze wyobrażenie o tamtej epoce). Fabuła, klimat, nastrój, muzyka.. Nawet "przekoloryzowane" w stylu fantasy widoki fabryk czy kolei - wszystko świetne!

Porządna rola Hardy'ego, bardzo cenny udział Oldmana. Pięknie, pokrętnie, życiowo zarysowany wątek małżeński. Raisa Demidov jako studium postaci żony jest naprawdę wartościowa. Od wrogości i strachu, poprzez prozę życia aż do etosu "gdzie ty Kajus tam ja Kaja". Rewelacyjna rola Joela Kinnamana (Vasili). Nie tylko przykład kanalii i karierowicza ale wręcz modelowego "bohatera tamtych czasów". Dyspozycyjnego, bezwzględnego, wymuskanego tchórza silnego jedynie siłą systemu. Klimatyczny Fares Fares (Alexei Andreyev)

Poza tym jeżeli swoistą miarą jakości filmu jest sposób jak szybko mija czas w trakcie oglądania to "System" jest doskonały. Film jest długi jak na dzisiejsze standardy i przyzwyczajenia widzów (prawie 2,5h) ale poza paroma momentami czas płynie niezwykle szybko.

Nie jestem oczywiście zamknięty na problemy i słabości samej fabuły. Wątek z Oldmanem a już szczególnie tropienie zbrodniarza jest mocno naciągnięty. Podobnie jak ostateczna, podwójna konfrontacja. Ale nie zmienia to odbioru całości filmu. Tym bardziej, że sądzę, że te słabizny wynikają z postprodukcji i scen usuniętych ze względu na czas trwania filmu.

Dla kinomanów a zwłaszcza rusofili pozycja obowiązkowa!

ocenił(a) film na 4
Gregory_deVar

Jak to człowiek może w tym samym zobaczyć coś innego... Mówię o sobie. Dla mnie było tu mnóstwo schematu i jeszcze więcej chaosu. Może za dużo już w życiu widziałem, słyszałem i czytałem, może.

Krzypur

Tak... Czytanie nie pomaga w czerpaniu przyjemności z amerykańskich filmów historycznych.

ocenił(a) film na 8
Gregory_deVar

Zgadzam się w całej rozciągłości. Klimat rewelacja.

Gregory_deVar

Nie jestem rusofobem, wrecz przeciwnie, ale uwazam ze III RZESZA nie byla w cale lepsza ani gorsza od ZSRR, gdy slyszmy rezim, pierwsze co nam przychodzi na mysl jest wlasnie III RZESZA, choc ZSRR ma wiecej ofiar na sumieniu, pozdrawiam:)

ocenił(a) film na 4
Gregory_deVar

Mam dokładnie odwrotne wrażenia.

Gregory_deVar

Ten film to głównie hollywoodzka sztampa. Rozwój akcji typowy, tak jak rozwój postaci. Sprawca został ujawniony dość wcześnie, w dodatku w sposób, który można nazwać elementem chaosu fabularnego. Finał bardzo schematyczny - zbrodniarz z MGB przychodzi w pojedynkę rozprawić się z głównym bohaterem zamiast wezwać wsparcie. Wsparcie przybywa dopiero po jego śmierci.

Owszem, klimat i sugestywność są, jednak to też nic nadzwyczajnego. Ogólnie biorąc: film niezły, ale tylko niezły.

Gregory_deVar

Gregory_deVar - w części mogę cię poprzeć - film dobry ale bez przesady odzwierciedla tylko nikłe wątki, niepewność jutra w systemie nie jest aż tak wyolbrzymiona jak faktycznie była.

qasz666_qwerq

Tak? ...spytaj Protasiewicza...

ocenił(a) film na 4
Gregory_deVar

Wizja ZSRR z czasów Stalina jest tu wyssana z palca by tylko mniej pojęty o tamtym okresie widz mógł się we wszystkim połapać. Wizja kurjozalna.

ocenił(a) film na 7
Lukasz_Broda

A podeprzesz się jakimiś argumentami?

ocenił(a) film na 8
Gregory_deVar

najlepszą rolę i tak miała Rapace, aktorka która nigdy się nie uśmiecha. Wszyscy aktorzy którzy grali główne role w tym filmie nie są znani z uśmiechu, dlatego dobrani perfekcyjnie ;)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones