PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31646}

Szaleństwo Króla Jerzego

The Madness of King George
6,9 3 273
oceny
6,9 10 1 3273
Szaleństwo Króla Jerzego
powrót do forum filmu Szaleństwo Króla Jerzego

szaleństwo...

ocenił(a) film na 8

filmy o ludziach dotknietych chorobami psychicznymi są ciekawe, chociażby z punktu widzenia psychologii... ja tez bardzo je lubię.

ten film będąc zarazem komedią, jak i dramatem także mi się podobał. moglismy zobaczyć jak psychicznie chorych traktowano przed wiekami, jakie były metody leczenia (jeśli w ogóle były...). jest to satyra na polityków, lekarzy i społeczeństwo angielskie u schyłu XVIII wieku. przypomina mi to trochę filmy altamana...

filmowi niewiele brakuje do ideału, choć sam nie potrafię powiedzieć w czym tkwi ten uszczerbek. jak dla mnie 8/10.

Ponk

z tego co mi wiadomo, król Jerzy nie był chory psychicznie, a cierpiał na porfirię, co chcąc nie chcąc, może być mylone.

ocenił(a) film na 8
oemplay

Jest to wyjaśnione w filmie - porfiria atakuje nagle, jest to choroba dziedziczna, która wpływa na układ nerwowy, stąd 'szaleństwo' króla Jerzego.

difff86

otóż to.

ocenił(a) film na 7
oemplay

Ale na koniec filmu król wyzdrowiał. A w rzeczywistości jego syn naprawdę rządził jako regent.

ocenił(a) film na 8
qqryqu

Tak, ale dopiero 23 lata później, gdy choroba Jerzego III nawróciła z taką siłą, że nie dało się już jej zaradzić na tyle, by przyprowadzić króla do względnej jasności umysłu. Wydarzenia przedstawione w filmie rzeczywiście nie zakończyły się ustanowieniem regencji (kryzys regencyjny 1788) - dzięki pomyślnej póki co kuracji dra Willisa.. ;)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones