PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=125277}

Szaleni

Šílení
7,5 2 087
ocen
7,5 10 1 2087
Szaleni
powrót do forum filmu Szaleni

Nie ma tu rzeczy nadprzyrodzonych. Reżyser eksploatuje tu lęk przed szpitalami psychiatrycznymi i chorobami umysłowymi. A do tego historia jest luźno oparta na końcowym okresie życia Markiza de Sade (widać inspirację "Zatrutym piórem" i "Salem, czyli 120 dniami Sodomy"). Film mi się podobał. Był przemyślany i całkiem oryginalny. Fajne były te "przerywniki" z ruszającym się mięsem.

Malignus

od kiedy w horrorze muszą być "rzeczy nadprzyrodzone"?

czewrony

Od zawsze, bo horror to podgatunek fantastyki.
A ty, Malignus, przekonałeś mnie właśnie do obejrzenia tego filmu (zwłaszcza nawiązaniem do "Salo...").

Soffcik

" Horror nie musi ... zawierać elementów nadprzyrodzonych." http://pl.wikipedia.org/wiki/Horror

czewrony

w sumie chyba masz racje

czewrony

W XXI wieku nie ma już czegoś takiego jak typowy horror. I nie musi być zjawisk nadprzyrodzonych by film mógł być horrorem.

Malignus

Wydaje mi się, że określenie "horror filozoficzny" jest w tym przypadku bardzo trafne. Jak dla mnie nad całym filmem "czuwał" M. Foucault- choć jego nazwisko nie zostało wymienione w filmie bezpośrednio, kilkakrotne powtórzenie frazy "nadzorować i karać" było dla mnie dość czytelnym odniesieniem.

ocenił(a) film na 9
Malignus

a nie widać inspiracji książkami Sade'a?:)

ocenił(a) film na 8
Malignus

Przerywniki niestety jako jedyne mi się nie podobały,bo nie uważam zabawy zwierzęcymi zwłokami za dobrą zabawę, ale oprócz przenośni miało też szokować i być lekko "ble",miało to coraz bardziej sens, im bliżej było się końca. Jednak mimo to nie jestem w stanie zaniżyć oceny, bo film tak sprawnie przechodził z jednego absurdu w drugi, dodatkowo film w stylistyce a la rewolucja francuska kręcony w 2005 roku, i do tego spięcie go szpitalem psychiatrycznym, a nawet i okultyzmem, no tego się nie spodziewałam. Film zostaje w głowie długo po seansie. Z jednej strony jakiś taki brzydki, te wnętrza, te twarze, a z drugiej nie można się oderwać od ekranu. Głęboka konsternacja.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones