PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=179}

Szeregowiec Ryan

Saving Private Ryan
8,1 651 422
oceny
8,1 10 1 651422
7,8 40
ocen krytyków
Szeregowiec Ryan
powrót do forum filmu Szeregowiec Ryan

Zacznę od tego, że nie jest to może zły film ale też na pewno nie zasługuję na taką ocenę jaką
ma na tym portalu. Oczywiście zaraz zostaną wylane kubły pomyj na moją głowę ale radzę
jednak zastanowić się wszystkim hejterom czy ten film faktycznie jest wielkim widowiskiem.
Oczywiście są zalety od których zacznę:
- świetne sceny batalistyczne na początku filmu (plaża omaha)
- ogólnie naprawdę dobre zdjęcia
- pojedynek snajperski (krótki ale mi się podobał)
To takie które zapadły w pamięć. Niestety wypunktuję też wady filmu, które muszą wpłynąć na
końcową ocenę filmu:
- Naiwna i wręcz idiotyczna fabuła. Czy na prawdę sądzicie, że gdy ważą się losy wojny w Europie
to grupa żołnierzy traciła by czas na poszukiwanie jednego człowieka ryzykując przy tym życie???
Ludzie kogo by to obchodziło...
- Za dużo patosu ale to norma w amerykańskich produkcjach...
- Żołnierze niemieccy ukazani jako idioci a przecież co by o nich nie mówić byli naprawdę dobrze
wyszkoleni.
- Niezrozumiałe i po prostu głupie sceny. Przykładem może być ta gdzie w jakimś pomieszczeniu
amerykanie wpadają na niemców i przez dobrych kilkanaście sekund nikt nie strzela tylko drą się
na siebie rzuć broń czy coś takiego. Oczywiście po wymianie uprzejmości amerykanie
wystrzeliwują wszystkich niemiaszków jak jakiś idiotów.
- W jednej ze scen pod koniec filmu jankesi biegają bezpańsko przed niemieckim czołgiem.
Chyba ktoś kto ma trochę pojęcia o militariach wie, że czołgi oprócz armaty były wyposażone w
karabiny maszynowe które służyły do zwalczania piechoty. Ale nie tutaj, tu nie ma żadnej reakcji -
przecież niemcy to idioci.
- Brak wyrazistych postaci w tym filmie (główni bohaterzy nie przekonują mnie, nie są dla mnie
autentyczni, szczególnie nie przekonuje mnie w swojej roli Tom Hanks).
Podsumowując ten film w żadnym wypadku nie jest najlepszym filmem wojennym w historii kina
jak niektórzy twierdzą. Ktoś kto uważa inaczej nie ma podstawowej wiedzy ani o historii ani o
kinie wojennym a także blade pojęcie o realiach tamtych czasów. Nie chcę porównywać
Szeregowca Rayana do starego kina wojennego lat 70-tych czy 80-tych bo to jest po prostu
przepaść (na korzyść tych starych filmów oczywiście). Wystarczy prześledzić filmy wojenne z
ostatnich 15-16-stu lat by znaleźć lepsze. Wspomnę tu nawet Cienką czerwoną linię z tego
samego roku czy nieco nowszy film Wróg u Bram. Tak więc film moim zdaniem średni. A teraz
czekam aż fani filmu zmieszają mnie z błotem i wyleją na mnie pomyje...

ocenił(a) film na 8
Zuchwalec_PL

Masz prawo do swojej opinii i nikt dojrzaly nie zamierza na Ciebie wylewac pomyj. Wylewanie pomyj na uzytownikow, tylko dlatego, ze maja inne gusta, inna wrazliwosc to specyfika najglupszych. Zwykli ludzie moga podzielac Twoje odczucia albo nie, podejma polemike albo nie, ale z pewnoscia nie beda Cie obrazac z powodu roznicy pogladow.

ocenił(a) film na 10
Zuchwalec_PL

Wydaje mi się że pisanie iż jest to "najbardziej przereklamowany film wojenny w historii kina" po 16 latach od premiery jest niedorzecznością.

Boskigrom

A to niby dlaczego? Jakie ma znaczenie czy mówimy o filmie który ma 50 lat czy 5 lat?

ocenił(a) film na 10
Zuchwalec_PL

Dlatego że teraz w ogóle mało kto wypowiada się na temat tego filmu.

Boskigrom

Są filmy o wiele starsze od tego i ludzie oceniają i wypowiadają się na ich temat bo po to jest ten portal. Więc jeśli chciałeś zabłysnąć swoim wpisem to Ci się nie udało. Synku weź lepiej zabawki i idź do piaskownicy...

ocenił(a) film na 10
Zuchwalec_PL

Synku weź lepiej zabawki i idź do piaskownicy...

ocenił(a) film na 10
Zuchwalec_PL

Co do twojej wypowiedzi Zuchwalcu należy się trochę sprostowań. Po pierwsze to podczas wojny liczy się każde życie. Po drugie jest ukazane w filmie to, jak czasami dowódcy mają niedorzeczne pomysły, które się zwyczajnie nie opłacają i są istnym samobójstwem. Po trzecie co do głupoty niemców na filmie to mylisz się, bo mimo wszystko nie każdy na wojnie chce zabijać. Zabija tylko dlatego że musi i naprawdę woli spróbować wziąć jeńców niż zabić wszystkich dookoła. Co do karabinów maszynowych to owszem były do zwalczania piechoty, lecz gdybyś wszedł do czołgu i zobaczył przez okienko karabinu to naprawdę przekonałbyś się jak małe jest tam pole widzenia i gdy w ciasnej alei przemieszczają się nawet przed samym czołgiem jakieś oddziały piechoty pojedyńczo biegnąc to nawet byś nie zdążył wycelować i wystrzelić zanim by przebiegli. Co do samego filmu to moim zdaniem jest warty swojej oceny ponieważ bardzo żywo jest pokazana walka. Nie ma wyrazistych i autentycznych bohaterów, ponieważ na wojnie nie ma jakichś supermanów czy terminatorów. Każdy człowiek jest taki sam i każdy człowiek się liczy. Nie ma gorszych ani lepszych bo każdy może skończyć żywot w każdej chwili.

ocenił(a) film na 10
Zuchwalec_PL

mimo wszystkiego ludzkie zycie nawet jedno jest najwazniejsze. poczuj sie na miejscu ofiary co cwany jestes bo uwazasz ze bez sensu jest szukac jednej osoby. a co bys czul jakbys byl ofiara i kazdy mial na ciebie wyje..ne.. zastanow sie co piszesz

sztohas

Człowieku, to jest dyskusja o filmie, czyli pewnego rodzaju produkcji, a nie o etyce.

ocenił(a) film na 10
Zuchwalec_PL

Chciałbym podkreślić, że Tom'a Hanks'a i Steven'a Spielberg'a do stworzenia tego dzieła zainspirowała autentyczna historia o ratowaniu ostatniego żyjącego brata. Chyba nie muszę mówić jak wielkie propagandowe znaczenie miało uratowanie tego chłopaka dla Armii Stanów Zjednoczonych, która w tym czasie nakłaniała swoich obywateli do kupowania obligacji fundując w ten sposób środki na prowadzenie dalszej wojny. Wielka Armia nie zapomina o swoich chłopakach tym bardziej jeśli jest to ostatni z czteroosobowego potomstwa starszej kobiety żyjącej gdzieś na farmie na południu, która nie miała oporów by wysłać je do walki z potwornymi nazistami.

PS.
A film za dzieciaka jaki i dzisiaj jako 25 latek wciąż mam ciary gdy przemierzam Normandię wraz z kilku osobową drużyną, w której składzie są mało mi jeszcze wtedy znani aktorzy na ratunek kolejnego anonima :) Pozdrawiam

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones