PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=32966}

Szogun

Shogun
7,5 7 379
ocen
7,5 10 1 7379
Szogun
powrót do forum filmu Szogun

Jako siedmiolatek oglądałem kiedyś ten film w TVP.
Teraz sięgnąłem po niego ponownie. O tym filmie jest naprawdę bardzo wiele do napisania. Jest świetny pod każdym względem.

Japońska kultura i obyczaj jest tutaj przedstawiony tak jak należy, architektura XVI wiecznej Japonii odwzorowana jest ze staranną dokładnością.
Samurajowie są na początku postaciami nieco kontrowersyjnymi lecz z biegiem czasu poznajemy ich zwyczaje - a te mogą być dla współczesnego widza naprawdę bardzo dziwne. Lecz to jest właśnie magia tego wszystkiego.

Fabuła jest opowiedziana w fenomenalny sposób. Czuć tutaj ten klimat i nieprzewidywalność kiedy John Blactorne zostaje uwięziony w japońskiej wiosce. Nie znając obyczajów ani kultury średniowiecznej Japonii musi stawić czoła wszystkim niebezpieczeństwom oraz trudnym próbom które na niego czekają.

Wątek miłosny Anjin-sana i Mariko wzbudza całą paletę uczuć. Można sobie wyobrazić co to znaczy prawdziwa miłość od pierwszego wejrzenia. Jest to film gdzie naprawdę można się wzruszyć, nawet popłakać.

Muzyka jest bardzo charakterystyczna i dopasowana do klimatu średniowiecznej Japonii. Momentami jest spokojna, refleksyjna szczególnie przy wątkach miłosnych, by nagle przyśpieszyć nadać tempa w scenach w których przedstawione są konflikty.

Nie zobaczymy w filmie jakiś ciekawych scen batalistycznych niczym w "Troi" czy we "Władcy Pierścieni" ale to naprawdę nie psuje klimatu tego pięknego filmu. Dialogi oraz gra aktorska to naprawdę majstersztyk. Richard Chambarlein idealnie pasował do roli Anjin-sana. Jest to chyba jego życiowa rola.
W grze aktorskiej nie dopatrzyłem się praktycznie żadnych błędów czy nieścisłości - wszyscy grają tak dobrze jakby faktycznie przenieśli się do tamtych czasów nie znając świata komputerów ani TV.

Oglądając ten film miałem wrażenie, że niektóre pomysły zaczerpnięto i wykorzystano "Ostatnim Samuraju".

Jeśli chodzi o mini-recenzje to byłoby chyba na tyle. Od siebie mogę tylko powiedzieć, że jeżeli zdecydujesz się na obejrzenie tej fantastycznej opowieści na pewno nie pożałujesz. Jeden z nielicznych filmów który utkwi mi w pamięci na bardzo bardzo długo ...
10/10

użytkownik usunięty
buttongts

Dobre podsumowanie.

ocenił(a) film na 10
buttongts

Podpisuje się wszystkimi pięcioma odnóżami !!!!

VerteXTH

Honto;)

buttongts

Człowiek czekał na każdy odcinek jak na powietrze.

ocenił(a) film na 8
majaluki

Tak, to prawda.

ocenił(a) film na 10
buttongts

Shinjitsu

ocenił(a) film na 8
buttongts

Lata mojego dzieciństwa. Zawsze będę miał do tego filmu sentyment...

Świetnie to podsumowałeś,

Pozdrawiam.

buttongts

Polecam również książkę, ma więcej wątków i jest ciekawsza od serialu. Ja zabrałam się za niego dopiero po skończeniu książki.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones