PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31401}
7,6 14 225
ocen
7,6 10 1 14225
6,3 3
oceny krytyków
Tam i z powrotem
powrót do forum filmu Tam i z powrotem

Polska rzeczywistość czasów najszczęśliwszego ustroju na świecie. Oglądałem już kilka razy. Bardzo dobry film, ale zastanawiam się dlaczego tak słabo znany i chyba przez to niedoceniany.

ocenił(a) film na 7
guinnessbeer

no właśnie... i ta historia chyba była na faktach oparta? :O (zacząłem oglądać od 10 minuty)

MegaSzczota

Ogólnie tak. Dodałem do "Ciekawostek" historię tego zdarzenia ale na razie czeka na akceptację. Skoro pytasz to wrzucam dodany tekst bo akceptacja może trochę potrwać :)

Inspiracją do nakręcenia filmu był rzeczywisty, zuchwały i brutalny, napad na warszawski III Oddział NBP przy rogu ulic Jasnej i Hibnera (dziś Zgoda), tzw. "Dom pod Orłami". Do napadu doszło 22 grudnia 1964 r. Zrabowano wtedy cały przedświąteczny utarg Centralnego Domu Towarowego przy ulicy Brackiej tj. 1 336 500 ówczesnych zł (odpowiednik dzisiejszych kilkunastu milionów). Bandyci zastrzelili dwóch konwojentów, ocalała tylko towarzysząca im kasjerka z CDT. Było bardzo wielu świadków zdarzenia. Szybko stworzono portrety pamięciowe. Zbudowano nawet dwa manekiny bandytów naturalnej wielkości dbając o najmniejsze szczegóły. Oba manekiny zrobiono tak doskonale, że gdy do pokoju przesłuchań weszła ocalała z napadu kasjerka i zobaczyła obu "bandytów” - zemdlała. W trakcie śledztwa o kryptonimie "P-64" ustalono, że napadu musieli dokonać ludzie dobrze obeznani z bronią. Zbadano 8 łusek znalezionych na miejscu zdarzenia i okazało się, że tej samej broni użyto w kilku innych napadach, które miały miejsce w Warszawie na przestrzeni kilku poprzednich lat. Rzucono wtedy podejrzenie na byłych żołnierzy Armii Krajowej, jednak w 2008 r., podczas pracy nad filmem z cyklu "Zagadki PRL", w aktach śledztwa, znajdujących się obecnie w IPN, znaleziono dokument MSW z 1966 r., który mocno sugeruje, że mogli to być funkcjonariusze SB. Sprawców nigdy nie schwytano.

użytkownik usunięty
guinnessbeer

Kwestionuję ten "odpowiednik dzisiejszych kilkunastu milionów". Bardzo mylący!

ocenił(a) film na 7
guinnessbeer

O, dziękuję za objaśnienie, nie znałam tego wydarzenia

ocenił(a) film na 9
guinnessbeer

Dodam że świetna gra aktorska, nie wiem co się porobiło że mniej więcej do 2003, 2004 roku polskie filmy były bardzo dobre albo choć możliwe do obejrzenia, teraz robi się mierne firmy a gra aktorska zatraciła na jakości ...

ocenił(a) film na 7
ari78

Co Ty człowieku piszesz? Rodzime filmy są coraz lepsze, ciekawe, zaskakujące, nowatorskie, zdobywają nagrody na miedznarodowych festiwalach, przypominam o Oskarze i innych pomniejszych

ocenił(a) film na 9
Ewiatko

Masz prawo tak myśleć.

guinnessbeer

No właśnie ja też oglądam na Kino Polska tylko 7 lat później 05.04.2020

guinnessbeer

Dzisiaj znowu było na Kino Polska to chyba stały element ramówki film ciekawy i na faktach o dziwo 7/10

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones