PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=259289}

To nie jest kraj dla starych ludzi

No Country for Old Men
7,6 240 948
ocen
7,6 10 1 240948
8,3 35
ocen krytyków
To nie jest kraj dla starych ludzi
powrót do forum filmu To nie jest kraj dla starych ludzi

Wspanialy. Interpretacja.

ocenił(a) film na 10

Oczywiscie temat jest przeznaczony dla osob, ktore film juz widzialy, a wiec ponizej ostrzezenie.


*SPOILERY* *SPOILERY*


Skupie sie tutaj tylko na kwestiach zwiazanych z opowiedziana historia. Abstrahuje od technicznych stron filmu.

"You can't stop what's coming." Jest to jeden z 'tageline'ow', fragment wypowiedzi Ellisa, ktora, moim zdaniem, jest mottem i sensem calego filmu. "You can't stop what's coming. It ain't waiting on you. That's vanity.". Innymi slowy: nic od nas nie zalezy. Cala historia jest uzasadnieniem tego stwierdzenia. 4 postacie, 4 historie, jedna puenta.


Carson Wells:

Dystyngowany Pan najemnik. Ma swoj sposob dzialania, arogancje. Z widoczna wyzszoscia rozmawia ze swoim mocodawca czy Mossem, ktoremu opowiada o Chgurhu, ktory ma byc bezwzglednym morderca, zabijajacym za sam fakt sprawienia klopotu. Jak konczy? Zostaje zabity. Ale co poprzedza jego smierc? Stara sie przekupic Antona 15-toma tysiacami (mowil ze 2 mln nic nie wskoraja), usiluje ocalic zycie, mimo ze sam przekonywal, ze w tej sytuacji jest to bezcelowe. Jego wlasne zasady mu nie pomogly. Przegral.


Llewelyn Moss:

Znajduje mala frotune, opracowuje plan ucieczki. Ginie z reki zabojcow, o ktorych istnieniu nie wiedzial. Jaki jest powod? Gadatliwosc tesciowej. Tego nie przewidzial. Przegral.


Ed Tom Bell:

Policjant, powinien znac zycie Czy rzeczywiscie? Chyba nie. Gdy dociera do niego raport, nie wie co o tym sadzic. Brak kuli, mimo braku otwory wylotowego i obecnosci wlotowego? A sam przeciez wspomnial o urzadzeniu, ktorego dzisiaj uzywa sie do zabijania bydla. Wiedzial, ze cos takiego istnieje. Nie pomyslal, ze czlowieka mozna zredukowac do roli bydla.
Dodatkowo mamy jego sen o ojcu, ktory czekal na niego z ogniskiem, cieplem, ochrona przed mrokiem i zimnem. Sen niedokocznony, sen, z ktorego sie wybudzil. Te nocne marzenia to tylko mrzonki. Sadzil, ze gdzies tam jest odpowiedz na jego pytania, ze sa jakies nieprzekraczalne zasady. Mylil sie. Przegral.


Anton Chigurh

Myslal, ze zawladnal losem. Czasem rzucal moneta, zeby laskawie pozwolic 'losowi' zadecydowac. Uwazal sie za jedyne wlasciwie narzedzie. Ciezko nie wspomniec o jego rozmowie z Wellsem. "If the rule you followed brought you to this, of what use was the rule?". On, w odroznieniu do calej reszty, ma zasady i schematy, ktore daja mu pelna kontrole. Czyzby? Jak sie konczy jego historia? Jest ciezko ranny w wypadku samochodowym. Niemal wszystko tam traci. A czy zrobil cos zle? Nie. Jechal spokojnie, na zielonym swietle, zasad nie zlamal. A mimo to przegral. Chwile wczesniej nie dane mu bylo pokazac swojej 'wyzszosci' nad losem, bo Carla Jean Moss odmowila udzialu w jego grze. Ironiczne.


I tyle. Calosc wydaje sie byc jasna i klarowna, przeslanie prawdziwe. Moj ulubiony film obok "Tam, gdzie rosna poziomki", "Krolestwa zwierzat" i moze "V for Vendetta".

ocenił(a) film na 10
ronak

masz oczywiście rację. To jeden z moich filmów the best obok: prosta historia, człowiek słoń, kraina traw, lśnienie, mechaniczna pomarańcza, mulholland drive, requiem for a dream i skazani na shawshank

ocenił(a) film na 9
ronak

Ja myślałem że Chigurh symbolizuje determinizm. Dlatego nie wiedziałem co oznacza scena jego wypadku. Ale może jego postać ma kilka znaczeń?

ocenił(a) film na 10
ronak

Doskonała interpretacja! Trzeba cie poczytać! Hej!

ocenił(a) film na 8
ronak

Ale gdzie jest Twoja interpretacja treści filmu??? Opisałeś jedynie występujące postacie...

ocenił(a) film na 9
ronak

Strasznie słabiutki ten tekścik, na dodatek to żadna interpretacja tylko charakterystyka postaci.

ocenił(a) film na 10
robert418

Witaj Robercik!
Napisz cycu własna interpretacje lub charakterystykę. Hej!

ocenił(a) film na 9
baca350

Jakbym potrafił, to bym napisał. Nie potrafię, nie będę się pchał przed szereg.

ronak

Moim zdaniem dobra interpretacja; widać było to jak ludzie bali się Chigurha (Moss mógł go skasować gdy ten stał za drzwiami a nie czekać), jak przed nim uciekali i wydawał się im niepowstrzymany a ostatecznie okazał się także człowiekiem który nie jest w stanie wszystkiego przewidzieć (Moss go postrzelił oraz stuknęło go auto na skrzyżowaniu)
PS: Opisałem jedną sytuację w której Moss postrzelił Chigura i mógł go zabić ale chodziło mi o to, że czekał z oddaniem strzału (dopiero w momencie kiedy dostał "zamkiem" zareagował) zamiast od razu strzelać, mimo faktu, iż dobrze wiedział kto stoi za drzwiami.

ocenił(a) film na 9
ronak

Moim zdaniem Llewelyn nie zginął przez teściową tylko na własne życzenie, powrót do miejsca strzelaniny po takim czasie w dodatku w nocy był czystą głupotą, tak samo jak fakt, że ten amigo co chciał aqua mógł jeszcze żyć.

Motyw rzutu monetą nie jest według mnie odzwierciedleniem zawładnięcia losem tylko wręcz odwrotnie poddaniu się losowi.

Noizebeat

Myślę że koty są bardzo ważne, symboliczne ale jeszcze się nie wgryzłem w to po pierwszym seansie. Oprócz zamieszczonej interpretacji, z którą się zgadzam, mam jeszcze kilka swoich przemyśleń - mianowicie próba ustalenia w jakim kierunku zmierza ten świat. "Kto myśli że świat na niego poczeka, ten jest próżny", a jednak ta zmiana nie koniecznie jest na dobre. Z drugiej strony niektóre postacie opowiadają o przeszłości, w którym również było okrucieństwo, indianie mordujący wujka w drzwiach. A więc wydaje mi się że mamy też pytanie o przyczyny zła, mordowania i psychopatycznych zachowań.

Pieniądze. Kolejny symbol. Wokół nich kręci się fabuła, bo to one są "przyczyną sprawczą" całej fabuły. Grube pieniądze ale i monety decydują w filmie o życiu i śmierci. A więc wszystko obraca się wokół pieniądza. To rodzi znów pytanie, do czego zmierza ten świat. I tytuł nam odpowiada - to nie jest kraj (świat) dla starych ludzi, którzy żyją przeszłością, tylko ciągle się zmienia i zło w nim przybiera coraz to nowe, gorsze oblicze.

Zwróciliście również uwagę na to że kilka razy dana postać ma okazję zabić przeciwnika, a mimo to tego nie robi. Dlaczego? Sam mam problem z tym. Zdaje mi się że film mówi również o tym (co już zostało wspomniane wyżej), że nie ważne czy postępujesz zgodnie z regułami, czy nie, los i tak Cię dopadnie, i tego nie przewidzisz.

Motyw z kupowaniem ubrań. Zarówno ścigany jak i ścigający kupują od kogoś ubranie. Czyżby to miało jakieś znaczenie?

Za jakiś czas wrócę do filmu, i może uda mi się znaleźć odpowiedzi na pytania, których teraz nie znam. Pozdrawiam

ocenił(a) film na 9
ronak

Zacznijmy od tego, że ten film został nakręcony z typowym schematem braci Coen - 'jedno wdepnięcie w gówno wlecze się za Tobą i prowadzi wpadnięcie w szambo' - na takich schematach ściągania na siebie klęski opierały się filmy 'Śmiertelnie proste', 'Fargo', czy 'Człowiek, którego nie było'. Dlatego ja bym się nie doszukiwał puent w samej relacji Moss - Chigurgh, bardziej w innych sprawach. Ogólnie puenta książki i filmu to - dokąd zmierza ten świat, bla bla nic specjalnego.
Jednak zastanawiają mnie dwie przeciwstawne postaci - szeryf Bell i morderca Chigurgh. Jak Bóg i Szatan. Bóg (czyli szeryf - stanowi prawo) nie ma już panowania nad światem więc rezygnuje już ze służby i okazuje się, że nie ma co ze sobą począć. Szatan czyli Chigurgh - ubrany na czarno - jest przerażająco sprawiedliwy, choć giną przez niego niewinni ludzie, ale też sam wytycza własne prawo. I potrafi być zaskakująco taktowny, na Carlę Jean zaczekał aż pochowała matkę, a i chciał jej dać szansę. W książce ją przegrała, w filmie- albo tak, albo nie, jej wątek jest otwarty. Również Antona można zinterpretować jako buddyjską Karmę - czyli 'twoje grzechy do ciebie wrócą', a przy okazji ściągniesz nieszczęścia na innych ludzi, w tym swoich bliskich. Dlatego TO powinno dawać do myślenia, jak głupia chciwość i nadmierna pewność siebie może wywołać zamieszanie, zniszczyć ciebie i wszystkich twych najbliższych.

ocenił(a) film na 9
Bruce_Lee

"I potrafi być zaskakująco taktowny, na Carlę Jean zaczekał aż pochowała matkę, a i chciał jej dać szansę. W książce ją przegrała, w filmie- albo tak, albo nie, jej wątek jest otwarty. "

Nie jest otwarty. Wychodząc z domu Anton sprawdził podeszwy, czy nie ma śladów krwi.

ocenił(a) film na 9
giant enemy crab

Fakt. Rzeczywiście ją zabił. Ale zrobił to w inny sposób niż z innymi, co jest zastanawiające. Nie miał broni w rękach i dał jej wybór, którego nie przyjęła (w książce tak, i przegrała rzut monetą).

ronak

Giantenemycrab ma rację, aczkolwiek wydaję mi się, że szeryf wiedział o narzędziu stosowanym przez Antona, to był jego znak rozpoznawalny, nawet gdy przyjechał do motelu po śmierci bohatera, od którego zaczął się film, wiedział że morderca tam był.
Co do snów Toma Bella, wydaje mi się, że sen miał symbolizować niedalekie spotkanie się z ojcem [czyt. po śmierci], a ten sen miał symbolizować drogę ku spotkaniu.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones