PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=754841}

Twarz

5,9 25 121
ocen
5,9 10 1 25121
4,7 30
ocen krytyków
Twarz
powrót do forum filmu Twarz

Film mający obrzydzić Polaków, tym razem jako nietolerancyjny ciemnogród. Tylko że historia, na której opiera się akcja filmu, jest dokładnie odwrotna, bo człowiek po przeszczepie twarzy spotkał się z życzliwością i pomocą sąsiadów. czyli dokładnie na odwrót, niż zostało to pokazane w filmie Szumowskiej.

Jajacek_2

Sama reżyserka przyznała, że film miał mieć właśnie taki wydźwięk. Ona nie stworzyła neutralnego filmu, ale celowy paszkwil na Polskę.
Przyznam, że tworzenie takich filmów w kraju, który cierpi na deficyt propolskich filmów, jest przejawem bardzo złej woli i wręcz nienawiści do tego co polskie.
Ale,najważniejsze, że Niemcy pochwalili.


Ten fragment to sedno: "Krytycy filmowi, którzy obejrzeli film podczas festiwalu w Berlinie stwierdzili, że historia Jacka, głównego bohatera, jest pretekstem do ukazania prawdziwej twarzy współczesnej Polski i Polaków. Ich zdaniem jest to obraz ukazujący obłudę religijności w społeczności przesiąkniętej zabobonami  i panicznym lękiem przed obcymi. Podkreślono, że szczery i bezkompromisowy obraz polskiej prowincji, a przede wszystkim polskiej mentalności – przesiąkniętej konsumpcjonizmem, katolicyzmem, bigoterią i nietolerancją."

ocenił(a) film na 9
unhappyperson

Naprawdę kogoś obchodzi co o nas Niemiec myśli? Skoro nie potrafią wypowiedzieć się o artystycznej stronie filmu, tylko wytykają przywary Polaków (i tylko liczą, żeby jak najwięcej ich było), świadczy to jedynie o nienawiści do sąsiada. Przydałoby się aby o sobie coś nakręcili, ale belki w swym oku nie dostrzegają (za dużo im zasłania:).
Dla mnie "Twarz" to przede wszystkim dojrzały, przemyślany obraz. Sceny zmagającego się Jacka z odrzuceniem społeczności, w której się wychowywał nie miały tylko wytknąć wady Polaków, ale również każdego innego obywatela świata. Ja ten film przyjęłam z szerszą perspektywą, a to że są w nim momenty wyraźnie nami wstrząsające, świadczy tylko o tym, iż na naszym podwórku takie sytuacje się zdarzają.
Podkreślić chciałabym wartość artystyczną obrazu. Piękne zdjęcia. Kadry ukazujące piękno przyrody i brzydotę człowieczeństwa, kontrast zarazem urzekający jak i odpychający.

olazet

Dlaczego to znaczy, ze na naszym podwórku takie rzeczy się zdarzają? Jestem w stanie w 100% się nie zgodzić. Mamy jeden przykład, że ci prymitywni ludzie z polskiej wsi zachowują się jak należy. Przyjmują osobę z nową twarzą, darzą ją szacunkiem i pomagają. Ile mamy przykładów z drugiej strony? Wizje reżyserki i to wszystko. Ta zaściankowa Polska go przyjęła do siebie. Nie ważne jak ją będą przedstawiali. Tu mamy suchy fakt przeciwko skrzywionej wizji reżyserki. Miernej reżyserki jeśli się weźmie średnią ocenę internautów. Można powiedzieć, że Polacy są do niej uprzedzeni, tylko że pierwszy raz mogli być uprzedzeni po filmie "W Imię", bo wcześniej o niej się nie mówiło. Tylko, że jej wcześniejsze filmy mają oceny 5-6/10. Abstrahując od tego, że film jest głęboko nie w porządku wobec osób, które Panu Galasińskiemu pomogły.

ocenił(a) film na 9
sontagwoj

Reżyserka nie miała zamiaru nikogo obrazić. Po prostu miała pomysł dzięki pewnemu zdarzeniu, które miało miejsce w rzeczywistości. Tyle. Po co się tu doszukiwać jakieś ukierunkowanej obrazy? To jest tylko fikcja, dzieło artystyczne.
Wracając do tego co się na naszym podwórku zdarza, a co nie. Zdecydowanie mamy inne spostrzeżenia. Pojedyncze sytuacje pokazane w filmie mogę odnieść zarówno do mojego najbliższego otoczenia, jak i dalszego. Maja znajoma na ten przykład postanowiła zamieszkać w pewnej wsi oddalonej znacznie od większych miejscowości. Ludzie tamtejsi zanim ją poznali traktowali niczym dziwoląga, bo m.in. mieszkała sama, a przecież jest kobietą, to nie wypada. Tylko dlatego okradali ją i wybijali kamieniami szyby w oknach. Podany przykład nie oznacza, że jedynie na wsi zdarzają się niepojęte sytuacje. W dużych miastach najczęściej doświadczymy znieczulicy i braku życzliwości. Tak w Polsce jest. Pomimo licznych przywar kocham tej kraj, bo społeczeństwo potrafi się zjednoczyć i sobie nawzajem pomagać. Są dobre, jak i złe chwile. Akurat w obrazie Szumowskiej została przedstawiona ta ciemna strona medalu, w zasadzie jej karykatura, ponieważ wszystko co negatywne zostało spotęgowane. Do mnie to trafia, nie oczekuję tego samego od innych.

ocenił(a) film na 8
olazet

Dokładnie tak samo odebrałem ten film jak Ty.Dla mnie bardzo dobra produkcja,już ten sam klimat wsi zachwyca.Co do ludzi pokazuje że nie wszyscy są świeci,bo w końcu obojętnie gdzie żyjemy,czy w mieście,czy na wsi,to zdarzają się dobrzy,życzliwi ludzie którzy takie osoby po wypadkach wspierają.Ale przecież tak kolorowo nie jest,wiadomo że też jest bardzo dużo prawdziwych chamów,którzy tylko czekają żeby taką chorą osobę zgnoić i zrównać z ziemią.Co do fabuły niektóre sceny to aż powalały,jedna z nich to wypędzanie demona z głównego bohatera.Matka przecież była bardziej nawiedzona od tego swojego syna po wypadku,to z niej powinni tego demona wypędzać.Jacek super sobie z nich bekę zrobił tym jęczeniem,rzucaniem się,a na koniec wstaje z fotela i krzyczy,poj.ebało was.No koleś mistrz he he.Mi na pewno ten film pozostanie na długo w pamięci.A średnia oceny tu na FW to jest jakaś kpina.

unhappyperson

Zarzut o braku propolskich filmów byłby zasadny, gdyby Polacy cierpieli na chroniczne kompleksy i musieli podbudować swoje ego kinematografią. W chwili obecnej jest zupełnie na odwrót: dumnie wypinają pierś, machają szabelką 11. listopada, wywyższają się ponad "zgniły zachód", podkreślają miłość do ojczyzny na każdym kroku (a że wyjeżdżają za granicę na robotę to już inna sprawa). I "antypolskie" filmy jakoś na tę zmianę mentalności nie działają.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 6
MMlicki

Ale po co ten "kretyn"??

ocenił(a) film na 6
MMlicki

I tu widzimy polską twarz. Ktoś ma inne zdanie, to jest kretynem :D. I jak tu twierdzić, że film pokazuje nieprawdę? Polacy właśnie tacy są ;-)

ocenił(a) film na 1
wertherTom

Są tacy którzy cierpią na chroniczne kompleksy, to właśnie ci, którzy robią takie filmy jak Twarz, to tacy, którzy takie filmy chwalą, to tacy którzy boją się, że jako Polacy nie zostaną przyjęci na salony, więc za wszelką cenę chcą się odciąć od atrybutów polskości, tworząc albo promując takie "dzieła".
Takimi "dziełami" desperacko krzyczą w kierunku zachodnich salonów: "patrzcie my nie chcemy mieć z tymi prymitywami nic wspólnego", "my jesteśmy ucywilizowanymi, dajcie nam choć przez chwilę posiedzieć na waszych krzesłach"

ocenił(a) film na 2
m_listkiewicz

Brawo za ten komentarz, zgadzam się całkowicie - dla mnie to "dzieło" ma dokładnie taki wydźwięk.

ocenił(a) film na 6
m_listkiewicz

O jakich salonach mówisz?

ocenił(a) film na 8
m_listkiewicz

Ale brednie. Kompleksy to właśnie przemawiają przez takich jak Ty. Film pokazuje prawdziwą "Twarz" części Polski i Polaków. Na każdym kroku spotykam takich ludzi. I mam prawo się od takiego polactwa odcinać

m_listkiewicz

Kompleksy mają ci, których takie filmy bolą

ocenił(a) film na 1
cinnamon666

Takie filmy bolą mnie, ale to nie ma nic wspólnego z kompleksami. Bolą, bo widzisz jak pozbawieni polotu są polscy reżyserzy. Jak nisko upadło polskie kino w ich wykonaniu. Jak nie są w stanie wyjść poza swoje antykatolickie i antypolskie obsesje. Jak doprowadzili do stanu, w którym polskie kino to sztampowa, monotematyczna tandeta, a dla widza męka.

unhappyperson

Trzeba przyznać, że faktycznie "ten fragment to sedno". Nic dodać, nic ująć. To bardzo trafne podsumowanie polskiej rzeczywistości. I dlatego tak niektórych złości. Gdyby było nieprawdziwe, nie wywoływałoby takich emocji, a jedynie wzruszenie ramion.

Jajacek_2

Polska prowincja jest różna, wiem, bo sama z niej pochodzę. Ale na reżyserkę się nie oburzam, miała praw przedstawić to tak, a nie inaczej, to tylko film. W Hollywood też takie kręcą.

Alissses

I dlatego należy zrobić film oczerniający tamtych ludzi, Polskę i Polaków ? Dlatego historię która naprawdę miała miejsce można kompletnie wypaczyć ? Dlatego bo Polska prowincja jest inna ? Bo w usa kręcą takie filmy ? O amerykańskich obozach paracy przymusowej (tak były takie), i o amerykanskich żołnierzach którzy robiąc rajd na Berlin przy okazji kradli i gwałcili wszystko co popadnie. Gdzie są takie filmy? Ten film to zwykły zabieg karierowiczki która wie że taka historia świetnie sprzeda się na zachodzie a tym bardziej u niemca, samej reżyserce dając rozgłos. Co ten film w ogóle pokazuje i przekazuje ? Coś co nie ma miejsca, co nigdy się nie wydarzyło. Film ma mówić o hipokryzji ludzi, dla mnie mówi tylko o hipokryzji autorki tego filmu. I teraz ktoś powie "że to była tylko inspiracja tą historią, że oskarowy room też był inspiracją na podstawie książki ( wyżej na forum trafił się taki delikwent)". Tak bo przecież w filmie Room to Stary Nick jest tym dobrym a to matka z dzieckiem zamknęli starego biednego Nicka w szopie i go gwałcą. Tak mniej więcej tą historię pokazałaby pani która wyreżyserowała Twarz ( znaczy pewnie nie bo to zupełnie inny przypadek ale chodzi o absurdalność tego filmu i całej sytuacji tego co pokazuje "Twarz" i tego jak bardzo jest niesmaczny ). Takich rzeczy się nie robi, człowiek moralny i mający godność nie reżyseruje takich rzeczy. Człowiek mający godność i moralność pokazałby by tę historię taką jaką była. Nie musiałby robić filmu biogtaficznego mógłby się tą historią inspirować opowiedzieć coś w inny sposób ale nie zmieniając kompletnie przekazu jaki wynika z historii którą się inspirowano. Dobry człowiek ukazałby w tej inspiracji całą płętę i przekaz tej historii. Historii która tak naprawdę powinna mówić tragedi drugiego człowieka i pomocy innych ludzi ich dobrej woli. O tym, że choćby ci się świat zawalił kompletnie jest zawsze nadzieja, że są dookoła Ciebie ludzie którzy Ci pomogą, rodzina, przyjaciele, znajomi czy choćby sąseidzi. O tym powinien ten film mówić, taką lekcję powinien przekazywać, taką historie powinien opowiadać.

Szymon_Konikowski

"Takich rzeczy się nie robi, człowiek moralny i mający godność nie reżyseruje takich rzeczy."- poległam ze śmiechu! Dobre było też to o "dobrym człowieku" , haha. Pomijając fakt, że konto zostało założone 15 marca 2018 roku chyba tylko po to, żeby trollować i wypisywać bzdury, to jeśli komuś nie odpowiada fikcja (sic!) filmowa, nawet jeśli była inspirowana faktami, to niech nie ogląda. Nie wiem, jak chorym i zakompleksionym człowiekiem trzeba być, żeby wypisywać takie bzdury. Po prostu nie idź do kina, ja już się nie mogę doczekać, aż zobaczę film i wtedy go ocenię. W sumie to jestem ciekawa, jak Cię oburzyła "Ida" czy "Pokłosie", wszak to takie antypolskie filmy wyreżyserowane przez bardzo złych ludzi ( ironia ).

ocenił(a) film na 1
fraise_20

"Nie wiem, jak chorym i zakompleksionym człowiekiem trzeba być, żeby wypisywać takie bzdury." Nie wiem jak bardzo antypolskim Polakiem można być by cieszyć się z tego, że polska reżyser przedstawia fałszywy obraz Polaków na cały świat. Później się nie dziw, gdy ktoś na ulicy nazwie cię rasistą bo jesteś z Polski.

AgusKa1993666

Uspokój się, oddychaj. Naucz się znaczenia słowa rasista,zostaw w portfelu pieniążki na kolejny prawdziwe polski film ukazujący PRAWDZIWYCH Polaków pana Vegi,po prostu nie idź na film Szumowskiej. Chorzy to są pseudofilmoznawcy,których najazd tu widzę. Btw-Twój bełkot made my day ;)

ocenił(a) film na 1
fraise_20

Vega to akurat dokładnie ten sam poziom co filmy pani Szumowskiej. Czyli przerysowana, czy wręcz zmyślona Polska, gdzie każdy człowiek jest moralnym dnem. Więc słaby ten Twój post.

Alex303

Hhahahah, słaby to jest najazd na film, którego się zapewne jeszcze nie widziało. Film Szumowskiej nie jest dokumentem, więc nie musi przedstawiać prawdziwych wydarzeń. Co z tego, że był nimi INSPIROWANY ? Film ten to nadal fikcja. Jak chcecie prawdy i tylko prawdy, to oglądajcie tylko i wyłącznie filmy dokumentalne. Filmy Vegi to akurat jest dno artystyczne i popłuczyny po czymś, co nazywa się filmem, więc twoje przyrównywanie tych dwóch postaci jest, ekhm bardzo nie na miejscu.

fraise_20

A skąd Ty wiesz kto co widział? No i ja mam takie samo dokładnie skojarzenie jeżeli chodzi o filmy Szumowskiej - to jest taki niby bardziej ambitny Vega. Niby, bo poza pretensjonalnością, której akurat u Vegi nie ma, jej filmy są puste jak dzwon. Szumowska daje tematy na siłę kontrowersyjne, na maksa przerysowane, ze sztucznymi sytuacjami i dialogami, totalnie oderwanymi od rzeczywistości. Jakby był mieszkańcem wsi, z której pochodzi bohater "Twarzy", to bym chyba dorwał Szumowską i obił jej mordę za ten paszkwil nie tylko na Polskę, ale i na tą konkretną wieś. Wieś, która ciepło przyjęła chłopaka po wypadku i bardzo mu pomogła. Ale gdzie tam, za takie historie nie dostaje się nagrody od Niemców, trzeba było ją przekręcić o 180 stopni.

MMlicki

Trudno jest zobaczyć film, który nie miał jeszcze premiery w Polsce. No chyba,że Ci szanowni Państwo "filmoznawcy' byli na Berlinale i widzieli. "Poza pretensjonalnością,której u Vegi nie ma"- nie mam już nic do powiedzenia komuś,kto jest w stanie tak napisać. Masturbujcie się dalej swoim oburzeniem,a do kina po prostu nie idźcie. Innym jednak tego nie zabronicie.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
xxx454

Nadużycie już zgłoszone, dziecinko.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
xxx454

Z Twoich ust to komplement, bowiem z czymś takim nie chce mieć nic wspólnego. P.S.- to jest portal dla ludzi (sic!) interesujących się kinem, nie dla "zwierząt" z rynsztoka intelektualnego.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
xxx454

Dokładnie tak! Zbyt się brzydzę antysemitami, faszystami i intelektualną biedotą, by chociaż na na takich patrzeć, także Twoja rada jest poniewczasie. Wolę się trzymać swojego "pseudointelektualnego" środowiska. Btw- co to jest "psudolezba" xdd? Rada ode mnie- żeby być dobrym przynajmniej w obrażaniu innych ( akurat ja mam ubaw z tego ) to najpierw trzeba nauczyć się pisać i czytać ze zrozumieniem. Aha, moje pytanie było ironiczne i retoryczne.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
xxx454

Jeśli się czymś rzeczywiście brzydzę, to tobą ( mała litera użyta z premedytacją ). Pozdrawiam cieplutko, więcej nie odpowiadam na ten bełkot, bo już mi się to znudziło.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
xxx454

wioche robisz wynoś sie stąd

fraise_20

Laska, ktoś ci mówił, że jesteś psychiczna? Ewentualnie troll wyższej klasy, ale raczej po prostu psychiczna.

xxx454

chamie z mlodziezowki pisu dobrze ze jestes dzieki temu w nastepnych wyborach przerzniecie jak pijany drwal noge od stołu! Bez pozdrowień gnojku smoleński

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 10
Szymon_Konikowski

jakie oczernianie? Czy pokazywanie np gonitwy za telewizorami, nago byleby tylko móc go zdobyć jest oczernianiem? i tak wyglądało to delikatnie w porównaniu z rzeczywistością. Film pokazuje dosadnie małomiasteczkowość ludzi ich życie, zapatrzenie w programy telewizyjne i w Ibisza niczym boga... to polska w krzywym, prawdziwym zwierciadle. alkohol, kur*wa co drugie słowo, ganianie świniaka i wiele wiele innych to sie dzieje wokół nas. wszystkie wady są dostępne na codzień.

DonKarolEsko

Kazdy sadzi po sobie i po swoich rodzinach... Koorwa jacy wy jestescie zalosni ;DDDD

DonKarolEsko

Normalnie typowe "POlaki" nowoczesne. Aby tylko "nasrac" na sasiada za wszelka cene i oczernic. Zazdrosc, chamstwo, obluda. Tacy jestescie i to wasza codziennosc. A o sobie macie jakies wyimaginowane poczucie wyzszosci. Pewnie tez dlatego walicie sobie konia przy takich filmach.

ocenił(a) film na 6
DonKarolEsko

Dobrze prawisz, w przeciwieństwie do mocno ograniczonego osobnika o nicku xxx454.

Szymon_Konikowski

Brawo za przenikliwość! trafione w samo sedno. To eksportowy towar, na konkretne zamówienie. I zrobiony zapewne, jak to zwykle u Szumowskiej, ze znajomością rzemiosła. Tylko po co? " Byli dwaj portretów malarze... Szumowska maluje ohydniejsze twarze. Polakom. I za to jest nagradzana w politycznie koniunkturalnym Berlinie.

ocenił(a) film na 9
Szymon_Konikowski

A to byłoby całkiem ciekawe, zrobić negatyw "Twarzy". Na zasadzie sequela, czyli w drugiej części przedstawić Polaków jako wrażliwych, potrafiących się zjednoczyć w obliczu ludzkiej tragedii.

Alissses

W Hollywood takie kręcą? A na podstawie którego to holiłódzkiego filmu uzyskujemy wgląd w zacofany , religijnie ograniczony, nietolerancyjny zaścianek, odkrywający nam głębszą generalną prawdę o przaśnej, gnuśnej ,zacofanej ksenofobicznej tępej Ameryce, kierowanej przez krąg religijnych fanatyków albo przynajmniej cynicznych, chciwych cwaniaków ? Jakoś sobie nie przypominam... Pomóż proszę, bo obejrzę z ogromnym zainteresowaniem. Czekam na taki film.

ocenił(a) film na 8
Jajacek_2

Jak czytam takie wpisy, to tak, uważam, że niektórzy Polacy niewiele mają wspólnego z tolerancją. Dla sztuki, filmów i ogólnie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones