PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1490}

Tylko razem

Tillsammans
7,3 3 529
ocen
7,3 10 1 3529
Tylko razem
powrót do forum filmu Tylko razem

Wiem, że takie filmy bardzo trudno się ogląda. Sam się do niego przymierzałem chyba ze dwa lata zanim go obejrzałem w całości, bo po pierwszym pobieżnym przejrzeniu kilku scen, jakoś mnie on nie nastrajał. Ale mówiąc szczerze, kiedy mam go już za sobą, uważam że warto było poświęcić ten czas na film.
Dramat społeczny, ale o ciepłym wydźwięku, który na szczęście nie przytłacza, lecz wręcz przeciwnie - przynosi nadzieję. I to jest chyba w tym filmie najpiękniejsze. Ludzie, mimo wszystko zawsze potrzebują oparcia w kimś innym, kto pozwoli im spojrzeć na siebie i na świat z nieco szerszej perspektywy. Czasem pomoże, czasem nauczy czegoś nowego. Myślę, że wszyscy pod wpływem nowych członków grupy (Elisabeth, Evy, Stefana) ulegają właśnie takim drobnym przemianom, które pomalutku zmieniają oblicze całej komuny.
Oczywiście "Tylko razem" należy do typowej grupy szwedzkich obyczajówek, które są tak popularne w naszym kraju właśnie dzięki takim różnym odmiennością obyczajowym (swobodne podejście do seksu, do seksualności człowieka, do związków międzyludzkich) i szeroko pojętej tolerancji w nordyckim wydaniu. W naszym nieco zaściankowym społeczeństwie nadal są to tematy drażliwe i nieco kłopotliwe.

srick.pl

Jaka obyczajówka szwedzka?
Obyczajówka to kiedyś taka amerykańska policja i pewnie nadal istnieje.. To amerykański wynalazek, hipisowskie komuny z lat 60-tych, do Europy przyszło to później. Hipisi powstali na wskutek protestów przeciwko wojnie w Wietnamie, potem to się przelało na inne elementy życia.. Rok 1975, Szwecja była jeszcze wówczas normalnym krajem, dopiero teraz im poodbijało, to o czym napisałeś. To co dzieje się na filmie nie ma absolutnie nic wspólnego z idiotyzmem obyczajowym, które dzisiaj opętało Szwecję. To inne czasy, wówczas to był bunt młodzieżowy.

ocenił(a) film na 7
sieciowiec652

Nie wiem o co tobie chodzi? Napisałem obyczajówka, w kontekście gatunku filmowego, a nie kontekstu kulturowego bohaterów. Cytat: 'Tylko razem należy do grupy szwedzkich obyczajówek' odnosi się do rodzaju kina, w którym Szwedzi od jakiegoś czasu są bardzo dobrzy.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones