PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=11311}

Ucieczka z Sobiboru

Escape from Sobibor
6,8 5 961
ocen
6,8 10 1 5961
6,3 3
oceny krytyków
Ucieczka z Sobiboru
powrót do forum filmu Ucieczka z Sobiboru

Mój św. pamięci dziadek był w obozie koncentracyjnym i wyglądało to o wiele inaczej niż w tym filmie. Brytole wyidealizowali warunki tam panujące. Ten obóz z filmu wygląda jak ośrodek wczasowy i z pewnością wielu więźniów prawdziwego obozu wiele by dało żeby zamieniono go w taka sielankę. Niestety faktyczne "życie" w obozie wyglądało zupełnie inaczej. Pierwsze minuty z przyjazdem do pracy są bliskie opisom jednak dalej to idealistyczny sielski obrazek. No ale po kolei:

Po pierwsze zwrócił moją uwagę stan więźniów. Panowie ubrani różnie, w bardzo dobrym stanie, odżywieni, prężni i ogoleni. To niestety BZDURA. Faktycznie wszyscy byli ubrani w jednakowe pasiaki. Włosy golono od razu na zero. Potem tych co mieli pracować posypywano proszkiem przeciwpchelnym od którego okropnie piekła skóra. Pasiaki dawano inne na zimę inne na lato. Na lato były grube na zimę cienkie. Jeśli włożyłeś coś pod pasiak i cię strażnik zauważył szedłeś do komory. Albo dostawałeś chłostę. Zależało od widzimisię wartownika. Po miesiącu większość tych którzy przetrwali wyglądała jak chodzące szkielety.

Po drugie wygląd więźniarek. Mają długie włosy ! Praktycznie niemal od razu golono je na zero. Jeśli chodzi o scenę ze zbuntowanym żydowskim dziadkiem to nie zostałby on zastrzelony tylko skatowany przez esesmanów. Zakopali by go na śmierć a jeśli by miał pecha przeżyć kaźń zakaszleliby w komorze głodowej. Gdzie konałby przez następne kilka dni.

Kolejna kwestia to owerkapo. Miły i uprzejmy, wygaduje na Niemca. To kolejny mit. Praktycznie owerkapo byli najgorsi. Chcąc podlizać się nadzorcom znęcali się nad podlegającymi im więźniami jak tylko mogli. Natomiast do więźniów nie zwracano się z uprzejmościami. Mówiono do nich "ty tam" albo po numerze. Często dorzucano również kilka soczystych obelg.

W barakach nie było pościeli na pryczach. tylko trochę słomy i to wszystko. Początkowo więźniowie tłoczyli się po pięciu na pryczę ale po dwóch tygodniach połowa prycz była już wolna. Tzw. Apele nie trwały jak tu 10 min ale po kilka godzin. Więźniowie musieli stać równo w szeregu niezależnie od pogody. Kto się wyłamał z szeregu był zabijany.

Strażnicy dla zabawy potrafili zastrzelić albo zakatować więźnia. Więźniarki gwałcili kiedy mieli na to ochotę o ile komendant nie widział. Często wybierali sobie dziewczyny do "zabawy" zaraz po przyjeździe wagonów i takie odprowadzali przy pierwszej okazji, zabawiali się a potem wysyłano je z resztą do komory gazowej.

Jedyne czego w obozie nie brakowało ty były insekty. Prycze się aż od nich roiły. Poza tym nie można było chodzić do ustępu kiedy się komu zachciało dlatego często wokół baraków leżały nieczystości. Niemcy czasem urządzali tez sobie zabawę zmuszając więźniów do biegania po dziedzińcu. Kto padł ze zmęczenia był bity na śmierć.

Tego wszystkiego zabrakło w tej laurce. Zamiast tego mamy słodziutką historyjkę bez żadnego związku z rzeczywistością.

Dziadek opowiadał mi jak było w obozie kiedy jeszcze żył i uważam że należałoby nakręcić prawdziwy film o tym co się tam działo i ile wysiłku oraz woli trzeba było żeby tam przetrwać, a ile więcej żeby nie dać się złamać.

Film dostaje ode mnie 1 za fałszowanie historii.

ocenił(a) film na 1
SirDrX

No i warto dodać że z Sobiboru uciekli głównie Polacy. Żydzi raczej kolaborowali z Niemcami i byli kapo.

ocenił(a) film na 1
SirDrX

Święta racja. Ode mnie też 1 za te przekłamania. A najbardziej mnie uderzyły te komentarze na sam koniec- a że ten schronił się u polskiego chłopa który go zabił dla pieniędzy (!) - to albo by go nie brał wcale, albo by kazał sobie płacić za schronienie. Inny założył firmę w Lublinie, póki go Polacy oczywiście nie zabili. Blondynka gdzieś przepadła "w polskich wsiach". Ani jednego słowa o reszcie, która musiała otrzymać wsparcie od miejscowej, czyli polskiej ludności. Świnie są wszędzie, w każdym narodzie, w każdej grupie społecznej. Ale niemal zawsze jest to mniejszość. W tym filmie skomentowano to tak, aby wyglądało to że wszyscy Polacy tacy byli. To policzek dla narodu. Ale czego można się spodziewać po takich producentach tego filmu...

ocenił(a) film na 5
dick47

Tak swoją drogą zawsze mnie intryguje ten właśnie fragment o zabiciu jednego ze zbiegów dla pieniędzy - ciekawym skąd uciekinier z obozu miałby mieć tyle pieniędzy, że warto by go dla nich zabić...?

Jeembo

to niestety ale nie dziwi mnie patrząc na to co się dzieje choćby dzisiaj, mało to ludzi umiera we własnych domach gdy są zwykłymi biedakami o czym wiedzą wszyscy i giną z ręki znajomego bo ten potrzebował na gwałt kasy?
tu może było podobnie, żyd zwiał przyjął go jakiś ciemny chłop który myślał że ten ma olbrzymi majątek (a w tamtych czasach żydów uważano za bogaczy szczególnie ciemnota wiejska tak uważała, łącznie z tym że żydzi porywają dzieci i je jedzą). polecam książkę Bogdana Musiała o sowieckich partyzantach, tam ładnie jest przedstawione jak partyzanci i zwykłe bandy (także Polskie) mordowały żydów kryjących się w szałasach w lasach (i nie tylko żydów) także dlatego bo uważali że ci mają fortunę ze sobą.

a co do oceny filmu poprzednika i jego zastrzeżeń co do filmu to chyba inny film oglądaliśmy, bo tu także pokazano zabicie z zimną krwią noworodka, znęcanie się kapo nad więzniami choćby przy rąbaniu drewna, terror panujący w obozie, nie wiem gdzie autor miał oczy że tego nie widzial.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
LordRahl

widzę, że nikt nie odpisał, widocznie uznał że nie warto - ja spróbuję.
1.Protokoły mędrców Syjonu - poczytaj, popytaj, może coś zaświta
2.Lichwa - żydom najpierw jako jedynym pozwolono zajmować się pierwowzorami banków, potem mszczono się, że działają jak banki...
3. Nie jesteś przedstawicielem krystalicznej, polskiej rasy - Żydzi, Niemcy, Rosjanie, Brytyjczycy, Polacy - wszędzie były mendy. Serio...
4. Nie byłeś - nie gadaj. Historia jest tak subiektywną dziedziną, że Ty będziesz mi w stanie udowodnić zasadność wymordowania 6,5 mln żydów; ja natomiast przefiltruję teksty źródłowe i okaże się, że Polska jest winna rozpoczęciu II WŚ (i nie mówie tu o Dolasie:))

Podsumowując:
Żyd=Polak=Senegalczyk=Eskimos=Rosjanin=Chińczyk=...

Arecky34

dobre, kupa farmazonów nie wyjaśni rzeczywistości, wszystko ma swe przyczyny i skutki,

popolupo77

Nie o kupie farmazonów to miała być rzecz. Przyczyny i skutki rodzą się z poczynań ludzkich, ale nie z poczynań poszczególnych nacji, a każdego z nas. Tak Ciebie jak i mnie, Ciągną się milionami wątki na forach że Żydzi to tacy, Niemcy też be, a Polacy złodzieje i oszuści. Sterotypy, stereotypy,stereotypy... Brak słów...

ocenił(a) film na 7
Arecky34

Niesamowite. Rok 2020, ludzie wierzą w propagandę sprzed stu lat.

erro

I nie zanosi się żeby miałoby być lepiej. My się chyba cofamy ze stereotypami a nie je eliminujemy. Patrz: płaskoziemcy rosną w siłę...

ocenił(a) film na 8
Jeembo

Jeembo kiedyś Niemcy oferowali nagrody za Żydów więc może coś takiego skusiło owego wieśniaka.
Co do opinii SirDrX to mimo wszystko, nawet jeśli film zawiera historyczne przekłamania to nie
zasługuję na 1 gwiazdkę jako gniot największy.

ocenił(a) film na 8
dick47

I następny, który nie ogarnia tematu, o którym pisze. Sobibor różnił się od innych obozów, to po pierwsze. Po drugie, kilka ucieczek z Sobiboru zakończyło się właśnie zadenuncjowaniem i rozstrzelaniem przez granatową polską policję. Ogarnij temat zamiast pieprzyć głupoty.

ocenił(a) film na 8
skalp_el

To jest jak o obozie z filmu Wielka ucieczka, gdzie też takie nasuwają się przekonania, że za dobrze było i tak nie mogło być.

SirDrX

Moja opinia na temat obozów koncentracyjnych jest taka, że są okrutniejsze byty jak rządy Czerwonych Khmerów czy też rzeźnie (w których, tak sądzę, zwierzęta (wszelkie organizmy wielokomórkowe o określonej specyfikacji) poddawane są tragicznym zabiegom (komentarz: lecz być może występuje tak zwane anihilowanie potworności przez istotę centralną)). Samo w sobie świadczy to dla mnie o największej wybitności cywilizacyjnej ludzkości na tle wszechświata, co bardzo podziwiam. Niestety widzę jednak w niej despotyczne rządy (nie wiem czy Bilderbergów, mogą być inni) i drażliwe pogrążenie się w sobie - potrzeba zmiany. Z całych swoich sił zachęcam do pogłębienia rozwoju moralności i zastosowania opieki (koment. nie władzy) - na wszystkich spoczywa ten wielki obowiązek. Wytrzymać zło to kwestia sprawdzalności determinacji, nie teorii - twoich chęci i niechęci, tu nie ma co patetyzować tak jak robili to więźniowie czy kultura współczesna. Wszystko jest jakie jest (noumen), równe sobie, "abstrakcyjne" i neutralne. To pozór/stereotyp idei nieznaczności dobra jest pretendentem "zła". Życie codzienne cywila to praca tak jak egzystencja poszkodowanego. Ja osobiście w czasie robót miewałem wyobrażenia, których część przekraczała moje pojmowanie, o których nie powiem cokolwiek więcej ze względu kultury osobistej. Poza tym szaleństwo na pewnym stopniu może być gorsze niż jakakolwiek inna rzecz. Widziałem film, z którego śmieje się wiele osób w internecie, nie bez przyczyny nazywając osobę w nim występującą "dzieckiem Hitlera", ja natomiast spostrzegam też biednego chłopca. Tak więc Kochani, miłujcie i pracujcie ile możecie czy nawet nie możecie i przyjmijcie do wiadomości, że się cieszycie. Ze swojej strony polecam określoną idee filmu "Życie jest piękne".

Pr_RobotnikGeneralus__Pr

Ani gniewu. Oczywiście mam/y dążyć do tak zwanej nirwany czy inaczej mówiąc świata bez różnić, nie nondualistycznego, tylko kompletnie jednego.

ocenił(a) film na 1
Pr_RobotnikGeneralus__Pr

Ale się rozpisałeś z tą filozoficzną metaforą. Również myślę że społeczeństwo dobrobytu i państwo opiekuńcze są celem do którego trzeba dążyć. Natomiast jeśli chodzi o hitlerowców to alianci byli za łagodni. Ja bym tych szwabów zapędził do obozów które sami stworzyli. Niech tam z głodu zdychają sadyści. Tego co słyszałem od dziadka żadna podłość świata nie byłaby w stanie pomścić. A on był tylko jednym z wielu więc do ilu jeszcze okropności posunęli się ci zwyrodnialcy ? Nazizm był najgorszym koszmarem który mógł nawiedzić ziemię. Niech mówią co chcą jak to źle było gdzie indziej nikt hitlerowcom w okrucieństwie nie dorówna.

SirDrX

Pozwolę się nie zgodzić. O ile możemy dyskutować o tym czy większe okrucieństwo panowało w obozach nazistowskich czy w łagrach, o tyle sam mechanizm działania państwa komunistycznego był daleko bardziej okrutny.
W łagrach bardzo często nie wiedziałeś za co siedzisz. W obozach się to nie zdarzało. Dodatkowo w łagrach łudzono Cię możliwością "wyjścia" - no za 10 lat wyrok się skończy i jak specjalna komisja mateczki rasiji uzna, żeś już usocjalizowany, to może Cię wypuszczą. Tyle, ze komisija mogła uznać zupełnie inaczej. Obciążenie psychiczne było potworne.
Druga sprawa to polityka wobec własnego narodu. Zwyczajny Niemiec z jakiegoś malutkiego miasteczka, mają w poważaniu Hitlera i całą resztą mógł spać spokojnie. Ze zwyczajnym Rosjaninem było już inaczej. Bo o ile ów Niemiec, miał na papierze, że jest Niemcem, o tyle jak Rosjanin miał udowodnić swą prawomyślność? No nijak. Donosik i po sprawie.
Tak więc o ile nazizm i stalinizm mają te same źródło, o tyle stalinizm był zdecydowanie gorszy. Nazizm w moim mniemaniu jest drugim z najgorszych systemów, tuż przed terrorem rewolucji francuskiej.

ocenił(a) film na 1
grafzero

Niemniej sama idea stworzenia masowych fabryk śmierci była zasługą hitlerowców. Totalitaryzm radziecki był systemem zwyrodniałym i wręcz karykaturalnym wobec idei jaką się posługiwał ale przez to był też lepszy od Nazizmu. Totalitaryzm Stalina był jaki był przez wypaczenia ludzi władzy. Wierchuszka upita zwycięstwem po rewolucji oraz władzą nad tak ogromnym państwem porzuciła wiele z idei jakie głoszono po czym przemieniono państwo w gułag. Niemniej była to ideologia radykalnie przeinaczona przez wykonawców. Sama idea nie zakładała masowego mordu. Posłużyła jedynie jako uzasadnienie dla takiego.

Inaczej było z Nazizmem. Ten system powstał na nienawiści wobec tzw. "podludzi" którzy mieli czelność samym swym istnieniem narażać "rasę panów" na skażenie. Hitlerowcy chcieli hodować "doskonałego Aryjczyka" co samo w sobie już zakładało eksterminację milionów. Bowiem tak czy inaczej trzeba było wyselekcjonować obiekty do hodowli a reszta uznana za "odpadki" zostałaby prędzej czy później w ten czy inny sposób zredukowana do zera. Naziści w swoim wyrachowanym bestialstwie wybrali najszybszy sposób czyli fabryki śmierci. Te obozy zakładano nie dlatego że idea został przekręcona w jakiś koszmarny sposób a gość u władzy stwierdził "walić to, zabijemy gnojków jak się sprzeciwiają", Niemcy uznali się za sędziów ostatecznych i z rozmysłem planowali które narody kiedy eksterminują i w jaki sposób. Ci porypańcy wynieśli się do godności niemal Boskiej tylko po to by z rozmysłem przeczesać Europę, porwać dzieci do hodowli a resztę prędzej czy później zamordować.

Na świecie było wiele ideologii, jedne bardziej odjechane od innych ale tylko jedna rasizm usystematyzowany w ramach Nazizmu zakładała rozmyślny mord milionów. Dlatego też Nazistów nic nigdy nie przebije pod względem podłości. Raz w historii to i tak za dużo.

SirDrX

Rozumiem Twój wywód, ale pozwól że zadam Ci jedno pytanie: czym różni się walka z przedstawicielami gorszych ras (choć z tą rasa panów u Niemców to też różnie bywało - Murzyni i Żydzi w armii niemieckiej bywali i to jak najbardziej ideologicznie tam włączeni) od walki z kapitalistami, kułakami i klerem? Przedstawiciela kleru jeszcze rozpoznasz, ale kapitalistę? Albo element wywrotowy? A te tezy były jeszcze przed Stalinem. Dlaczego zabito rodzinę carską razem z niczemu niewinnymi dziećmi?
Nie widze tu żadnej różnicy. Natomiast na poziomie możliwości uratowania się przed obozem "leniznizm" i stalinizm wypadają dużo gorzej.

ocenił(a) film na 1
grafzero

To nie jest prawda. W ZSRR mogłeś się uratować przed obozem. Jak byleś zwykłym niezainteresowanym polityką przeciętniakiem albo szeregowym członkiem partii była marginalna szansa że cię wsadzą. W nazistowskich Niemczech było gorzej bo tam wsadzali cię za rasę do jakiej przynależysz, jeśli nie mogłeś udowodnić że jesteś Niemcem miałeś przesrane i byłeś w kolejce do odstrzału. Z tym że nawet jeśli w ZSRR byłeś powiedzmy katolikiem czy też miałeś złe poglądy polityczne mogłeś to zmienić. Narodu natomiast i urodzenia zmienić się nie da. Poza tym Naziści organizowali łapanki na ulicach. Nie ważne czy byleś winny czy nie jak cię złapali to po tobie. Nieraz nawet do mieszkań wpadali. Moja babcia opowiadała jak była w urzędzie coś załatwić, hitlerowcy zajechali i wygarnęli wszystkich którzy byli na dwóch pierwszych piętrach urzędu, babcia miała szczęście być na 3. Potem przez okno widziała jak rozstrzeliwali tych ludzi. Najgorsze że nie znałeś w państwie nazistowskim dnia ani godziny. Szedłeś ulicą kupić chleb mogli cię zgarnąć, nie spodobałeś się SS manowi mógł cię zastrzelić i nikt by mu złego słowa za to nie powiedział. Byleś podejrzany przyjeżdżali panowie w czarnych płaszczach i o pierwszej w nocy zabierali na Pawiak. No a jak raz cię naziści namierzyli byłes trupem bo cię później z dokładną skrupulatnością Niemcow ścigali po świecie. W ZSRR mogłeś uciec i w sumie często nic sobie z tego nie robiono. Czytałem Sołżenicyna "Archipelag Gułag" opisywał że było wiele przypadków jak NKWD załomotało w nocy do drzwi, gość uciekł przez okno, nie znaleźli go to sobie poszli i mieli na to wy.. bane.

SirDrX

No właśnie nie masz racji - "Jak byleś zwykłym niezainteresowanym polityką przeciętniakiem albo szeregowym członkiem partii była marginalna szansa że cię wsadzą" Kostylewa posadzili za czytanie Balzaca. Mimo, że był prawomyślny i nikomu się nie naraził. Co powiesz o tych, którzy nawet nie wiedzieli za co ich wsadzono?
Zresztą porównywaliśmy Niemca w Niemczech i Rosjanina w Rosji. A co do narodowości to wiesz jaki los czekał polskich czy niemieckich komunistów w ZSRR. Za co poszli siedzieć Broniewski czy Watt? Za co zabijano Niemców na Kołymie? Za co aresztowano piosenkarkę śpiewającą Katiusze? Ot tak.
Natomiast Niemcy organizowali łapanki w Polsce. W samych Niemczech byłeś bezpieczny (o ile oczywiście byłeś Niemcem). SSman nie mógł ot tak strzelić do Polaka (mógł do Żyda), do Polaka musiał mieć powód. Oczywiście wiadomo, że to niewielkie bezpieczeństwo. I tak samo co do skurpulatności. wiesz w jaki sposób Zofia Kossak uciekła przed Gestapo. Wpadli do jej domu i szukali jakiś dokumentów. A ona zwyczajnie wyszła na ulicę i przeszła podczas godziny policyjnej kilka ulic i schroniłą się u przyjaciół. Żaden z obecnych w domu gestapowców nie zauważył jak ona wychodzi. Taka to była skrupulatność.

ocenił(a) film na 1
grafzero

Powód z którego się tłumaczył albo nie, zazwyczaj to drugie. Przy czym za powód mogło posłużyć niemal wszystko. Natomiast w w Niemczech wcale nie było się tak bezpiecznym jak twierdzisz. Tak samo gestapo ganiało przeciwników politycznych i tych prawdziwych i wyimaginowanych. Ilu Hitler wsadził do obozu związkowców ? Ilu podejrzanych o związek z próba zamachu na niego powieszono ? Wśród zarówno Rosjan jak i Niemców zdarzali się przyzwoici ludzie ale ideologia Nazistowska sprzyjała wykształcaniu się w ludziach najgorszych instynktów. Nauczanie że jedni są gorsi z urodzenia i dlatego służą jako bydło do pracy albo do uboju to szkoła nazistów. Niemcy ubzdurali sobie już w XVII wieku że są lepsi niż inni (zapewne dlatego że wywodzili się od bandy prymitywów z toporami ganiających po lesie którzy zabili swojego króla tylko za to że chciał być królem) po czym ze ślepym oddaniem trzymali się tej obłąkańczej wizji aż wyrósł z niej Nazizm i wątpliwego pochodzenia Austryiak na czele niemieckich sprzedajnych żydów i poturbowanych ofiar wielkiej wojny (Wśród planujących ostateczne rozwiązanie jeden był prawdziwym Niemcem) postanowił zagazować pół europy. Wszystko tylko dlatego że był przekonany i przekonał cały naród że pochodzi od niepokonanych półboskich atlantów a cała reszta ma pracując zdychać. Nigdzie indziej w ideologii nie uzasadniano zbrodni i wynaturzeń poza Nazistowską. Dlatego też nawet nie ma co porównywać Nazizmu z innymi ideologiami choćby nie wiem jakie zbrodnie popełniano w ich imieniu to tam przynajmniej fundament pozostawał czysty, tutaj rozkład szedł właśnie z fundamentu.

ocenił(a) film na 1
grafzero

PS. Należy zauważyć że Marksizm nie zakładał walki z kapitalistami. Jak się przyjrzymy dziełom Marksa według niego po rewolucji Kapitaliści znikną gdyż nie będą dalej spełniać swej roli społecznej ale nigdzie nie napisał że mają zostać wyrżnięci w pień czy wystrzelani. Napisano że znikną co może oznaczać np. że zrozumieją swoje błędy i wyrzekną się majątków albo że ludzie po prostu przestaną dla nich pracować i siłą rzeczy przestaną być wtedy źródłem wyzysku. Ba Marks nawet nie określał kapitalistów jako wrogów ale jako takie same ofiary systemu kapitalistycznego jak robotnicy. To znajdziesz w części poświęconej alienacji pracy która w równym stopniu dotyka zarówno kapitalistę jak i robotnika. Dodać trzeba że Marks nie zajmował się w swych dziełach w żaden sposób chłopstwem więc Marksizm jako taki nie wypowiadał się w kwestii kułactwa. Nie można więc marksistów winić za zbrodnie jakie dokonywali Lenin i Stalin. To natomiast że określali się jako marksiści o niczym nie świadczy. Przykładowo Papa Doc twierdził że jest przykładnie wybranym w demokratycznych wyborach prezydentem. Dlaczego więc nie nazywamy jego zbrodni zbrodniami Demokracji a zbrodnie Stalina nazywamy komunistycznymi ?

SirDrX

Napisze razem w odniesieniu do obu Twoich postów: "Należy zauważyć że Marksizm nie zakładał walki z kapitalistami. Jak się przyjrzymy dziełom Marksa według niego po rewolucji Kapitaliści znikną gdyż nie będą dalej spełniać swej roli społecznej ale nigdzie nie napisał że mają zostać wyrżnięci w pień czy wystrzelani." - zatem poproszę o cytat z Mein Kampf, w którym Hitler pisze o wyrżnięciu bądź wystrzeleniu czy zagazowaniu Żydów.

"Ba Marks nawet nie określał kapitalistów jako wrogów ale jako takie same ofiary systemu kapitalistycznego jak robotnicy. To znajdziesz w części poświęconej alienacji pracy która w równym stopniu dotyka zarówno kapitalistę jak i robotnika. " - Marksowi można zarzucić jedynie błędy ideologiczne, oczywiście nikt mu zbrodni nie zarzuca. Za zbrodnie odpowiadaja jedynie Lenin i Stalin, którzy po prostu wykorzystali i jeszcze bardziej wynaturzyli ideologię Marksa.

" Przykładowo Papa Doc twierdził że jest przykładnie wybranym w demokratycznych wyborach prezydentem. Dlaczego więc nie nazywamy jego zbrodni zbrodniami Demokracji a zbrodnie Stalina nazywamy komunistycznymi ?" NSDAP również doszła do władzy w demokratycznych wyborach. Dlaczego więc zbrodnie nazizmu nazywasz nazistowskimi?

"Przy czym za powód mogło posłużyć niemal wszystko. " O tym właśnie pisałem.

"Natomiast w w Niemczech wcale nie było się tak bezpiecznym jak twierdzisz. Tak samo gestapo ganiało przeciwników politycznych i tych prawdziwych i wyimaginowanych. Ilu Hitler wsadził do obozu związkowców ? Ilu podejrzanych o związek z próba zamachu na niego powieszono ?" Pisałem wyżej o nieangażowaniu się w politykę.

"(zapewne dlatego że wywodzili się od bandy prymitywów z toporami ganiających po lesie którzy zabili swojego króla tylko za to że chciał być królem)" A czym to się różni od retoryki nazistów?

" Wszystko tylko dlatego że był przekonany i przekonał cały naród że pochodzi od niepokonanych półboskich atlantów a cała reszta ma pracując zdychać. Nigdzie indziej w ideologii nie uzasadniano zbrodni i wynaturzeń poza Nazistowską." - Oj jeszcze być się zdziwił. Choćby Asyria żeby daleko nie szukać.

ocenił(a) film na 1
grafzero

Hmm, Przyznać muszę że niewiele wiem o Asyrii, jakoś tak przemknęła przez historię mi ta kultura. Oczywiście wiem że były na świecie i nadal są kultury w których składało się ofiary z ludzi. Wiem że gdzieniegdzie nawet zdarzały się akty kanibalizmu rytualnego (lub nie) ale raczej nie planowano w tych kulturach z niemiecką precyzją i na zimno masowej systematycznej rzezi na wiele wyszukanych sposobów. Tak prawda można przywoływać choćby wojny kwietne Azteków no ale to nie była po pierwsze ta skala a po drugie stało za tym przekonanie iż krew wojowników złożonych w ofierze ocali świat. No ale tam nie oszukiwano w szyderczy sposób skazańców że jak będą pracować to zostaną uwolnieni.

Zgadzam się że za zbrodnie nazizmu odpowiadają wszyscy Niemcy którzy głosowali na NSDAP albo mu aktywnie nie przeciwdziałali. Cały naród ze spaczonym poczuciem wyższości i niby wielkiej krzywdy jakiej mieliby doznać w wyniku Wielkiej Wojny. Pośrednio również faktycznie trzeba by te zbrodnie nazwać po imieniu demokratyczno-Nazistowskimi.

Nie tylko Main Kampf leży u podstaw Nazizmu. Leży u niego bardziej ideologia preadamitów i myśl poligeniczna (które później usystematyzowano w ramach rasizmu) kładąca fundament pod doktryny rasistowskie. Niemniej jest to ideologia którą wymyślił (niespodzianka !) Niemiec. Doktryna rasistowska natomiast już jasno mówi że należy dokonać selekcji i eutanazji (ewentualnie sterylizacji-choć nie wiem co gorsze) tych którzy zaśmiecają czystą rasę. Czyli inaczej mówiąc o wymordowaniu ok 90% populacji świata. Nazizm po prostu był najbardziej rozwiniętą formą rasizmu. Niestety rasizm w całej swojej obłąkańczo głupawej ideologi uznał że wśród białej rasy jedynie te elementy o pochodzeniu nordyckim są wartościowe co oznacza że wszystkie inne grupy etniczne prędzej czy później trafią do gazu. Dziwi mnie tylko że wśród Słowian nie wymyślono kontr doktryny według której to narody nordyckie były by śmieciami a Słowianie rasą wyższą. No skoro szwaby mogą tak domniemywać to my też.



SirDrX

Imperium asyryjskie jest uznane za pierwsze saupermocarstwo i prowadziło ono właśnie politykę wyniszczania wielu podbitych nacji. Zresztą przez długi czas robił to też Rzym starożytny.
Weź też pod uwagę, że jednym z ojców współczesnego rasizmu jest Darwin, który wprost mówił o wybijaniu dzikusów.
Czy np. gorsi od Hitlera nie byli Belgowie i ich okupacja Konga?

ocenił(a) film na 1
grafzero

Belgowie w Kongu byli to prawda okrutnymi złodziejami jednak ich działania sprowadzały się głównie do grabieży nie mordowania. Jeśli z kimś mam porównywać hitlerowców to z USA, koloniści z USA robili w sumie to samo co Hitlerowcy. Wybijali celowo bizony żeby zagłodzić tubylcze plemiona oraz przeganiali je z żyznych terenów na nieurodzaje.

Jeśli chodzi o starożytny Rzym to czego się spodziewać po barbarzyńcach którzy przypadkiem ukradli trochę technologii. Rzym był pomimo tego co się pisze wyjątkowo prymitywnym państwem światopoglądowo. Rozwijał się tylko pod względem wojny. Praktycznie zero sztuki, filozofii dyplomacji, medycyny czy kultury. Wszystko co mieli w tym zakresie skradli Grekom albo Etruskom.

SirDrX

Twój dziadek miał we wszystkim rację, ale Ty chyba nie oglądałeś w ogóle filmu, co? Albo bardzo niedokładnie to robiłeś. Gdybyś oglądał to byś wiedział, że Sobibór nie był obozem takim, jak np. Auschwitz, gdzie więźniowie mieli pasiaki. Kiedyś byłam na spotkanie z panem Thomasem Blattem, czyli Toivim. Pan Tomasz opowiadał, że wiele osób dziwiło się, jak wyglądało tam życie, a wcale nie było sielanką! Mogli chodzić w normalnych ubraniach, ale wcale się nie golili spali na workach po mące w barakach. Sobibór to był obóz zagłady. Tylko, że tam nie wyniszczano głodem, choć nie jedli gołąbków w sosie pomidorowym. Racje żywnościowe były skąpe, a ludzi też katowano! Po prostu ci, którzy nie mogli pracować szli do łaźni, gdzie byli zabijani. Kobiety, dzieci, starcy. Trzeba rozróżniać obóz KONCENTRACYJNY od obozu zagłady, to nie jest to samo! Tam najczęściej umierano od chorób, tortur głodu, a w Sobiborze Niemcom potrzebna była tania siła robocza. Musieli ich więc karmić, utrzymywać, dopóki nadawali się do pracy. Potem życie się kończyło. Cała podróż do Sobiboru była parodią ta muzyka, którą puszczano na początku, przemowy załogi obozu. Zapewnienia, że jeśli będziecie pracować bla, bla... nic Wam się nie stanie. Poczytaj wspomnienia Pana Blatta, nim coś napiszesz.... Poza tym w filmie było wiele drastycznych momentów, tylko je powycinano na potrzeby TV. Z racji pewnych protestów, sale widziałam, kiedyś w szkle pełną wesję na historii i uwierz potem w nocy nie mogłam spać.

Karambola_516

Karambola ma rację. Obóz zagłady to coś całkowicie odmiennego od obozu koncentracyjnego (choć w przypadku Auschwitz Birkenau w ramach obozu koncentracyjnego przeprowadzano również zagładę, ale to był jedyny wyjątek i w zasadzie nie wnosi nic do tematu). W obozach zagłady (Bełżec, Sobibór i Treblinka) ci którzy nie zostali od razu zamordowani mięli znacznie lepsze warunki niż w obozach koncentracyjnych. Nie brało się to jednak ze specjalnej troski nazistów o komanda lecz z okoliczności obiektywnych. Nie chodzono w pasiakach ale w zwykłych, często całkiem przyzwoitych strojach które bryły kradzione ofiarom. Najlepsze rzeczy brali naziści, gorsze pozostawiano często więźniom a było tych rzeczy masę. Jeśli przyglądniesz się nielicznym co prawda zdjęciom więźniów z obozów zagłady na pierwszy rzut oka czasem trudno dostrzec, że to więźniowie, wysokie buty, porządne kurtki. Ubrania ponadto miały uspokajać przybywające ofiary. Więźniowie byli kiepsko karmieni ale przy setkach tysięcy ofiar, w ich rzeczach oraz na ich ostatniej drodze śmierci znajdowano bardzo często kosztowności które w części przejmowali naziści zaś w części więźniowie. Następnie (mimo groźby kary śmierci w razie złapania) te rzeczy były przehandlowywane za pomocą "Czarnych" ze straży za jedzenie i inne dobra. Jeśli chodzi o Sobibór składał się on zasadniczo z 4 podobozów. Najgorsze warunki mieli więźniowie z zamkniętego podobozu nr 3, którzy wywlekali ciała z komór i kremowali. Nie mięli oni kontaktu z resztą obozu i nie uczestniczyli w buncie, być może nawet nie do końca wiedzieli co się dzieje i wszyscy zostali potem rozstrzelani. Reszta obozu tzn lager 1, 2 i 4 miały relatywnie lepsze warunki choć oczywiście był to obóz zagłady i praktycznie na każdym kroku groziła śmierć. No i wygląd obozu. Część gdzie przybywały pociągi akurat w przypadku Sobiboru celowo, dla uspokojenia ofiar miał wygląd sielankowy. Tak więc nie mylmy rodzajów obozów.

Karambola_516

Dokładnie. Obóz koncentracyjny a obóz zagłady to dwa różne miejsca. Inne zasady, inne przepisy - inne życie.

ocenił(a) film na 8
SirDrX

a tam pierd...isz i negujesz film. Może nie jest on perfekcyjny ale ważne że takie filmy powstają aby uświadomic społeczeństwu co sie działo w przeszłości!! Niech ludzie to oglądają aby widzieli co sie działo!! Niemieckie świnie, gorżej niż zwierzęta mordowali ludzi....Skoro tak krytykujesz to pewnie nakręciłeś lepszy film.. Wyślij mi link to niego to z ciekawością obejrze. Jeżeli nie nakręciłes nic lepszego to nie krytykuj ludzi którzy ruszyli dupe i nakręcili cokolwiek. Może nie w 100 procentach perfekcyjny film ale w jakims stopniu ukazali okrócieństwo ludobójstwa. A co ty zrobiłeś? Tylko narzekać potrafisz.

ocenił(a) film na 8
SirDrX

Jest jedna rzecz która bardzo mnie razi w tym filmie. Niemcy mówia po angielsku. To brzmi oraz wygląda bardzo nienaturalnie. Powinni mówić po szwabsku a film powinien mieć napisy angielskie.

Varza

"Jeżeli nie nakręciłes nic lepszego to nie krytykuj ludzi którzy ruszyli dupe i nakręcili cokolwiek" śmieszny jesteś, od kiedy to trzeba nakręcić film by móc go krytykować ?. Czyli 99% społeczeństwa nie ma prawa głosu ? każdy musi się zachwycać filmem, bo sam nigdy nie nakręcił ?. Gardzę osobami takimi jak ty .
Osoba zakładająca ten temat ma rację, a uświadamianie ludzi błędnymi informacjami na temat obozów, to jakie uświadamianie ?. Po takich filmach młodsza społeczność żyje w błogiej nieświadomości myśląc że tak właśnie było, pomimo że prawda jest inna.

ocenił(a) film na 8
D3Mania

Cześć D3Mania.
Duże masz?

ocenił(a) film na 8
D3Mania

Brak odpowiedzi pewnie znaczy że masz małe :-(
Nie lubie małych a więc nie interesuje mnie rozmowa z Tobą.

SirDrX

Czytając jedynie fragmenty dotyczące wyglądu więźniarek, ubrań "letnich i zimowych", prycz bez koców, a także gwałcenia Żydówek... błagam, nie piszcie takich farmazonów. W każdym obozie było trochę inaczej, ale przykładowo na Majdanku kobietom nie ścinano włosów. W ogóle. Po drugie - na pryczach były koce. Wiele jest historii o tym, jak strażnicy potrafili pobić więźnia za nierówno naciągnięty koc. Po trzecie - na Majdanku ubranie było jedno - zarówno w lecie, jak i w zimie. Po czwarte... Niemcy brzydzili się Żydówkami i oni akurat Żydówek nie gwałcili, bo dla nich byli to "podludzie". A, że to jest film fabularny, to już w ogóle inna para kaloszy. Natomiast te cztery przykłady świadczą o tym, że nie wszędzie było tak samo.

ocenił(a) film na 9
SirDrX

a sa jakies podobne filmy?

maciek27

Będzie w tym roku kolejny film o tej tematyce. Dobra obsada aktorska, szkoda jedynie że znowu zapowiada się zamazywanie przeszłości i wybielanie Rosjan. Tytuł co oczywiste to Sobibór sobiborfilm[.]pl

ocenił(a) film na 9
friendsf3ev4

a kto powiedzial,ze bedzie wybielanie rosjan?

maciek27

To tylko moje przypuszczenia. Nie wydaje mi się żeby film historyczny z Rosji stawiał ich w złym świetle.

ocenił(a) film na 9
friendsf3ev4

to ich obgadaja w necie i i tak napisza jak bylo

SirDrX

Mylisz się. Sobibór nie był obozem koncentracyjnym a obozem zagłady. Różnice pomiędzy tymi typami obozów były bardzo duże. W Sobiborze mordowano prawie wszystkich od razu. Ci jednak którzy zostali wybrani do obsługi obozu byli bez wyjątku mordowani niedługo potem ( W parę dni lub tygodni od przyjazdu) jednak nie cierpieli głodu. Po pierwsze żyli zbyt krótko aby doznać wyniszczenia organizmu po drugie do obozów zagłady przywożono tyle ubrań i żywności że ci którzy tymczasowo zostali pozostawieni przy życiu mogli zorganizować dość odzieży i jedzenia aby im tego nie brakowało.Po to zresztą ich wybrano aby mogli pracować. Co byłoby Niemcom z krótkotrwałego ocalenia Żyda, który by nie był zdolny do pracy ? Wyniszczenie organizmu i braki odzieży występowały w obozach koncentracyjnych bo tam ludzie mogli żyć na tyle długo że cierpieli z tych przyczyn. Ba ludzi z Sonderkommando w Sobiborze Niemcy uważali za żyjące trupy do tego stopnia że były możliwe nawet randki pomiędzy więźniami a więżniarkami co w Oświęcimiu-Brzezince było nie do pomyślenia ( W Oświęcimu był dom publiczny ale nie był dla Żydów ale romans pomiedzy więżniarką która nie była prostytutką a więżniem karano śmiercią)

SirDrX

Na Polskiej wiki podają że w Sobiborze były stałe grupy robocze i jednak głód był. Zwracam honor. Choć czytałem relację więźniów i oni o jakimś strasznym głodzie nie wspominają. O wiecznej groźbie natychmiastowej śmierci tak ale o głodzie nie. Nie wiem kto ma rację ?

SirDrX

1. Twój dziadek był w obozie koncentracyjnym, a to jest obóz śmierci. To są dwie różne rzeczy. Obozy koncentracyjne były przeznaczone do pracy tj, wyzyskiwania więźniów, a obozy śmierci do zadawania śmierci - film opowiada tak naprawdę o losach wąskiej grupki więźniów, którzy stanowili obsługę obozu śmierci tj. służyli esesmanom i ukraińskim strażnikom świadcząc dla nich różne usługi, obsługując proces zabijania czy odzysku cennych przedmiotów po wymordowanych. Gdy Thomas Blatt w Izraelu opowiadał po wojnie o realiach panujących w Sobiborze byłemu więźniowi Auschwitz to ten skwitował to, ze Blatt ma bujną wyobraźnie i nieźle zmyśla, bo w Auchwitz to było zupełnie inaczej.

Celem obozu śmierci było efektywne zadawanie śmierci. Zauważ jak mocno Niemcy silą się, aby zachować pozory przed przybywającymi do Sobiboru - orkiestra, kwity bagażowe. Chodziło o to, aby zachować pozory normalności, aby ludzie bezproblemowo poszli do komory myśląc że to prysznic. Trudno, aby zachowali spokój, gdyby na peronie witali ich ogoleni na łysko więźniowie-kościotrupy w pasiakach.

2. Nawet jeśli niektóre rzeczy są w filmie przedstawione w nieprawidłowy sposób np. jeśli w rzeczywistości kobietom golono głowy to takie są prawa filmu - prawa ekranu. Przyjmując hipotetycznie, że w Sobiborze więźniowie stanowiący obsługę obozu chodzili w pasiakach i ogoleni na łyso (a co do tego nie mam pewności) to w przypadku filmu nie zdałoby to egzaminu, bo całość sprawiałaby przygnębiające, depresyjne wrażenie - a dodatkowo trudno byłoby odróżnić od siebie poszczególnych bohaterów.

ocenił(a) film na 8
SirDrX

Po tym co napisałeś to uważam, że kłamiesz i żaden Twój dziadek nie był w obozie.

ocenił(a) film na 1
skalp_el

Chciałbym by tak było. Niestety był w Auschwitz i potem w Buchenwaldzie. Oświęcimski obóz był tym łagodniejszym. Buchenwald był jak obóz śmierci. Zapewne przez to, że dziadek trafił tam pod koniec wojny i naziole "zwijali interes".

Co do kłamstwa to ja nie kłamię. To nie leży w mojej naturze.

ocenił(a) film na 2
SirDrX

Po co w ogóle tłumaczysz się jakiemuś kretynowi z neta? On wie swoje i już. Nic i nikt go nie przekona. Tyle z nim gadki.

ocenił(a) film na 8
SirDrX

Dziadek zapewne nie był w Sobiborze, gdzie warunki były lepsze niż w Bełżcu czy Treblince, istniała obozowa orkiestra, w czasie wolnym więźniowie mieli nawet zapewnioną rozrywkę. Generalnie jak wcześniej pisałem, uważam, że jesteś kłamcą i Twój dziadek nie był w żadnym obozie. Za to widzę, że jesteś zwyczajnym żydożercą.

ocenił(a) film na 1
skalp_el

Typowe, napisz trochę niepoprawnej politycznie prawdy o żydach a nazwą cię żydożercą. Przestudiuj historię i zobaczysz, że żydzi z racji tego, że byli żydami nie zmienia ich w świętych. Wśród żydów było wielu takich którzy chętnie sprzedawali swoich sąsiadów i robili z naziolami na tym interes ... do czasu. W obozie z kolei żydowscy kapo ponoć byli najgorsi z tego co mówił dziadek, zapewne dlatego, że nauczyli się żeby robić wszystko co się da żeby tylko pożyć jeden dzień dłużej.

ocenił(a) film na 2
skalp_el

Pajacu, skąd ty możesz wiedzieć, czy jego dziadek był w obozie czy nie? Wyczytałeś to w szklanej kuli? Skąd takie bezmózgi jak ty się biorą?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones