PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=9979}

Ucieczka

Szökés
6,9 314
ocen
6,9 10 1 314
Ucieczka
powrót do forum filmu Ucieczka

Ten obóz istniał faktycznie do roku 1953. Po śmierci Stalina zamknięto go, a więźniom nakazano milczenie. Rodzinom oraz najbliższym mieli tłumaczyć iż brali udział w podróży badawczej w ZSRR; jednocześnie mieli donosić na tych, którzy cokolwiek o obozie wiedzą, tudzież dopytują się o obóz. Sposób ucieczki pokazany w filmie pokrywa się z tym co działo się naprawdę. Zachód dowiedział się o obozie dzięki Gyula Michnay' owi, który opowiedział na obozie na łamach Radia Wolna Europa a także wymienił nazwiska ok 600 więźniów obozu, tym samym rodziny mogły dowiedzieć się o losach swoich najbliższych. Komuniści starali się za wszelką cenę ukryć jakikolwiek ślady po obozie, jednak po 1989 roku byłym więźniom udało się odnaleźć to miejsce. Dziś stoi tam pomnik upamiętniajacy tę tragedię. Co do samego filmu to moim zdaniem bardzo ciekawy, nie wiedziałem ze takie obozy istniały w Europie Środkowej.

Larry_87

Ja też o takich sprawach u Węgrów nie wiedziałam. Póki życia, póty nauki.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones