PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=990}
7,9 39 003
oceny
7,9 10 1 39003
8,2 16
ocen krytyków
Underground
powrót do forum filmu Underground

zupełnie nie rozumiem bałkańskiej mentalności
i chyba nie zrozumiem

kevin_moore

Mi również ich mentalność jest obca ale film jest świetny proponuje obejrzeć jeszcze raz, bo to genialna satyra na historię Jugosławi a przy tym inteligentna satyra na kino wojenne.

DziurawaMarysia

zamiast drugi raz "satyra" miałem napisac farsa.

przepraszam za błąd i pozdrawiam :)

ocenił(a) film na 5
DziurawaMarysia

A też możliwe że dla mnie to film na dwa razy, może i wrócę do niego jeszcze. Bo nie mówię że jest słaby, on jest po prostu jakiś dziwny...

kevin_moore

a golądałeś jakieś inne filmy Emira? Bo wszystkie mają taki bałkański klimat.

ocenił(a) film na 5
DziurawaMarysia

Jak dotąd tylko Arizona Dream. Ale on 'bałkańskiego klimatu' nie miał.

kevin_moore

tak bo najbardziej amerykański, ale mentalnośc nakreslonych na kartce scenariusza postaci ta sama

ocenił(a) film na 5
DziurawaMarysia

no ja nie dostrzegam zbyt dużego podobieństwa...

kevin_moore

oblookaj Czas cyganów a zobaczysz o co mi chodzi.

ocenił(a) film na 9
DziurawaMarysia

Z tym "bałkańskim klimatem" to nie przesadzajmy.
Jedyne miejsca na Bałkanach gdzie klimat jest zbliżony do filmów Kusturicy to coroczny festiwal trębaczy w Gucy i jego prywatna wiocha Drevngrad (ufundowany zresztą za pieniądze Miloarda Dodika przez co w krajach postjugosłowiańskich Emir stracił już resztki szacunku). Czasem jeszcze w Albanii można zobaczyć kurioza rodem z filmów EK ale z "bałkańskim klimatem" Kusturicy nie mają one za wiele wspólnego.

ocenił(a) film na 9
kevin_moore

Ja zupełnie nie rozumiem amerykańskiej mentalności, ale lubię mnóstwo amerykańskich filmów.
Nie rozumiem także mentalności "prawdziwych Polaków" - tyle że, na całe szczęście, oni filmów nie kręcą.
To drugie, to miał być dowcip...

ocenił(a) film na 5
jak45

ale najpewniej są to te, w których amerykańskiej mentalności zupełnie nie widać ;)

ocenił(a) film na 9
kevin_moore

Niekoniecznie: "Jeszcze wyżej", "M - Morderca", "Aniołowie o brudnych twarzach", "Filadelfijska opowieść", "Obywatel Kane", "Bulwar zachodzącego słońca", "Buntownik bez powodu"; dalej w czas chyba nie trzeba?

ocenił(a) film na 5
jak45

no to jeśli potrafisz docenić coś co podczas oglądania wydaje Ci sie kompletnie odrealnione i obce, to podziwiam, ja nie potrafię, zreszta dokładnie to samo miałem oglądając Slumdoga ... poza tym tak jak już wspomniałem nie mam przygotowania historycznego, żeby wychwycić w tym filmie to o czym wspomina DziurawaMarysia , poczytam troche o historii Jugosławii i obejrzę raz jeszcze :)

ocenił(a) film na 9
kevin_moore

Mówimy trochę o różnych rzeczach: Nie tyle nie rozumiem Amerykanów, co nie przyjmuję niektórych ich zachowań, sposobów reagowania, stylu życia - jest mi to obce.

ocenił(a) film na 8
jak45

Od kiedy M Morderca jest filmem amerykańskim ?

ocenił(a) film na 9
chesnut90

Racja - sorry. Zmyliło mnie, bo Lang szlajał się potem po Hollywood.

ocenił(a) film na 10
kevin_moore

A co w tym takiego chorego? :)
Jak dla mnie to kawał wspaniałego kina.

ocenił(a) film na 9
kevin_moore

Nie jest chory, po prostu to inne klimaty oraz film na budowę dramatu/satyry i komedii. Ale bardzo mi się podobał

ocenił(a) film na 9
kevin_moore

Chory? To jest normalny film, ale jest metaforą- cały. Jest metaforą historii Jugosławii i ta historia Jugosławii jest pokazana też bez metafory... Nie ma w nim nic chorego, ale jest bałkański. Jako idealny przykład bałkańskiego kina podam "Czarny kot biały kot". Może on przybliży klimat? Ja Kusturice i Bregovica kocham, jak i całe Bałkany.

ocenił(a) film na 9
kevin_moore

Żeby zrozumieć bałkańską mentalność, trzeba tam po prostu kilka razy pojechać. Zobaczysz charakternych, a jednocześnie niespotykanie serdecznych i otwartych ludzi.

ocenił(a) film na 10
kevin_moore

Jaka Mentalność my Polacy Słowianie i ci z Bałkan też Słowianie

ocenił(a) film na 7
Janznajomski

Film ma oryginalną fabułę oraz muzykę. Gra aktorów jest dobra. Film raz śmieszy a raz smuci. Dlatego daję ocenę 7/10.

kevin_moore

ten film cie przerasta. spadaj oglądac szybkich i wkur...onych nr 34.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones