PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=608184}
6,2 83 933
oceny
6,2 10 1 83933
5,3 23
oceny krytyków
Wałęsa. Człowiek z nadziei
powrót do forum filmu Wałęsa. Człowiek z nadziei

Wystarczy zobaczyć film Pana Brauna TW Bolek. Zakładając że chcieli pomówić wałęsę to czemu nie siedzą ??? ZA DUŻO DOKUMENTÓW I ŚWIADKÓW wałęsa zostawił ??? Żenada, ciekawe kiedy zdejmą to nazwisko z nazwy lotniska, da Bóg jeszcze za jego życia...
Najgorsze że buc tak w zaparte idzie, a jeszcze smutniejsze że tyle lat wierzyłem że to prawdziwy człowiek...
Żenada te odznaczenia, salony, dr, Matka Boska w klapie, a to zwykły prostak i brudna świnia sbecka jak wynika jasno z dokumentów!

amigancik

Tia....Wolałbyś pod Rosyjskim butem dalej siedzieć i za papierem do du*y stać 4 godziny w kolejce....Takie właśnie pitolenie jest żenujące....To, że nie był wykształcony i nie wypowiadał się dokładnie...trudno ale zasług mu nie odbierze byle jaki burak

ocenił(a) film na 1
hantos

jakich zasług? Jedyna zasługa jaką ma to ,że zapewnił komunie miękkie lądowanie. Pitolenie to jest twierdzenie, że komunę można było tylko w ten sposób pokonać. Wojska radzieckie wyszły wcześniej czy później z każdego okupowanego kraju. ZSRR było skończone. Zbankrutowało. Tak samo jak Polska. I zamiast ich dobić to nasza opozycja sprawiła, że stali się krezusami w wolnej Polsce.

Bachen

OOO popatrz to książki, historycy, mój ojciec i dziadek i wszyscy których znam co uczestniczyli w tych wydarzeniach kłamią ty wiesz lepiej....Czerwono coś w twojej wypowiedzi

ocenił(a) film na 1
hantos

Wałęsa najpierw mówił, że nigdy nie współpracował z SB. Potem mówił, że był współpracownikiem, ale nie kapował, a na końcu u Moniki Olejnik sam się już przyznał do wszystkiego https://www.youtube.com/watch?v=kcOaEPaKqbo

Tak, ślusarz bez matury oszukał cały aparat terroru PRL. Jego żona napisała w swojej biografii, że Lech regularnie wygrywał w lotka aż do końca lat 80'. Potem stracił szczęście. Tak. Już mu nie było potrzebne.

Jako prezydent RP zażądał swojej teczki. I nigdy jej nie zwrócił. Jego teczki nie ma teraz, choć są kwity, że była. Nawet sąd w prawomocnym wyroku stwierdził, że Wałęsa był tajnym współpracownikiem SB o pseudonimie "Bolek". Postawił się ponad prawem. I to też ciekawe czemu ukrył swoje akta? Przecież jego zeznania na SB powinny potwierdzić, że to największy myśliciel PRL, który wykiwał komunistów.

A na zakończenie dodam tylko starą frazę "Historię piszą zwycięzcy, nie przegrani"

ocenił(a) film na 1
Bachen

https://wzzw.wordpress.com/2014/07/07/%E2%98%9Ehistorycy-ipn-walesa-zabral-akta- z-teczki-bolka%E2%98%9C-polecam/ tutaj lepiej opisana historia akt Wałęsy

Bachen

A ty dalej nie rozumiesz o co mi chodzi....I ślepo w swoje brniesz....Ehhh

ocenił(a) film na 1
hantos

To mnie oświeć jaśnie panie. Ja jestem człowiekiem głupim i mój skromny intelekt nie dostrzega głębi twoich wypowiedzi.

Bachen

Z Wałęsą jest jak ze Świętym Mikołajem. Jak człowiek dorasta to przestaje wierzyć w te bajki. Ale jak widać niektórzy dalej wolą wierzyć, że bolek obalił komunę.

ocenił(a) film na 10
Neoman90

Nie to Nie bolek obalił komune- tylko jego renifery!

slawekdom20

Ludzie, on dziesiątki akt ukradł na swój temat gdy był prezydentem, odwołał rząd który miał przeprowadzić dekomunizacje, a wy dalej wierzycie że Bolek coś obalał?

slawekdom20

Cóż...

ocenił(a) film na 7
Neoman90

Ile masz lat,17? Gówniarstwo nie powinno się wypowiadać o czyms, o czym nie ma pojęcia.

Ekranizacja

To proszę oświeć mnie. Podaj jakiś mocny argument, bo obrońcy Wałęsy nie mają ich. Potrafią tylko wyzywać od gówniarzy i oszołomów. Zresztą wystarczy spojrzeć na tego człowieka i popatrzeć jak się zachowuje, jak się wysławia, co mówi i każdy myślący logicznie człowiek widzi co on sobą reprezentuje.

ocenił(a) film na 7
Bachen

Na pewno jestes nawiedzony.

ocenił(a) film na 1
Ekranizacja

Przykro mi. Dziesięciolecia komunistycznej propagandy skutecznie wyprały ci mózg. Jesteś przypadkiem, którego nie da się już uratować.

PS. nie jestem gówniarzem, więc nie wymyślaj nic na siłę, bo słabo ci wychodzi.

ocenił(a) film na 10
Bachen

Mam dla ciebie radę, spakuj torbę i zawijaj na bezludną wyspę, co byś nikomu więcej życia nie zatruwał!!!! i nie zawracaj mi dupy swoimi pisiorskimi gniotami!!

ocenił(a) film na 1
Delaney

Nigdy nie głosowałem na pis. Analiza tak samo płytka jak twój tok myślenia.

hantos

Nie rozumiesz że z aktów Bolka wynika że to Rosjanie odrzucili od siebie Polskę i wysłali Bolusia aby zdjął komunę bo po prostu nie przynosiła im żadnym zysków ?

Bachen

Tak, wojska radzieckie wyszłyby wcześniej czy później, co z brednie! Może warto, abyś trochę poczytał o upadku komunizmu np. w Rumunii?

ocenił(a) film na 1
MaksDamage

To, że w Rumuni komuniści trzymali się kurczowo stołków, aż zostali pogonieni siła dalej przemawia za tym, że to ja mam rację i wojska radzieckie wyszłyby z Polski wcześniej czy później. Z wałęsa czy bez niego, ponieważ związek radziecki nie był w stanie dłużej utrzymać swojej strefy wpływów na tak rozciągniętym regionie. Do tego nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, ale Polska to nie Rumunia i ma kolosalne znaczenie dla polityki wschodniej europy. Zachodnia europa z USA na czele nie wyraziła by zgody na dłuższe trzymanie Polski w Rosyjskich rękach, bo sama chciała przejąć te tereny i robić tam swoją politykę.

Warto, abyś ty poczytał jak np. Norwegia rozprawiła się z komuną u siebie. To jest przykład jak należało postąpić z ludźmi starego systemu. zamiast tego dziś SBecy są krezusami.

Bachen

Gdybyś przeczytał więcej niż pierwsze zdanie z wikipedii nt. rewolucji w Rumunii, to nie wyszedłbyś na GŁUPKA, ale przynajmniej można się pośmiać z ciebie :D
Podpowiedź: w dalszym opisie na wiki masz informację kto zajął miejsce po zabitym prezydencie i z jakiej partii pochodził oraz jak przeprowadzał "demokratyczne" wybory.

ocenił(a) film na 1
MaksDamage

Po pierwsze ja cię nie obrażałem. Jeśli dla ciebie dyskusja polega na tym, kto kogo mocniej pojedzie to nie mamy o czym dalej rozmawiać.

Po drugie zarzuciłeś mi, że napisałem brednie o tym, że wojska radzieckie wyszły by wcześniej czy później. Gdzie się pomyliłem? Rozumiem, że stawiasz tezę, że dzisiaj moglibyśmy mieć dalej dyktaturę komunistyczną, gdyby nie wydarzenia w '89? Z którego okupowanego kraju dla przykładu nie wyszły wojska radzieckie?

Ja wiem, że władze w Rumuni przejęli byli komuniści. Ale gdzie były wojska radzieckie podczas rewolucji i później? Dlaczego rosja nie interweniowała?



Bachen

@Bachen
"To, że w Rumuni komuniści trzymali się kurczowo stołków, aż zostali pogonieni siła dalej przemawia za tym, że to ja mam rację i wojska radzieckie wyszłyby z Polski wcześniej czy później."
@Bachen
"Ja wiem, że władze w Rumuni przejęli byli komuniści."

Teraz już wiesz, ale wcześniej nie wiedziałeś :D Pogubiłeś się już w tych swoich głupich wypowiedziach, to przez to że poprzednio nie doczytałeś, a teraz już trochę poczytałeś(*), no ale wyedytować głupich komentarzy już nie możesz :]

*czytaj więcej, a znajdziesz też odpowiedź na swoje pytanie: "gdzie były wojska radzieckie podczas rewolucji i później"(ironicznie: przed i po rewolucji były dokładnie w tym samym miejscu :])

Zamiast się obrażać, powinieneś się wstydzić braku podstawowej wiedzy z tematu na który próbujesz się wypowiadać :]

ocenił(a) film na 1
MaksDamage

Ale ja się nie obrażam. Dalej nie usłyszałem od ciebie argumentu dlaczego z Polski wojska radzieckie miałyby niby nie wyjść? Czepiasz się jakiś słówek, wyzywasz mnie od idiotów, twierdzisz, że nie doczytałem wikipedi jakbyś był jasnowidzem.

Będziesz mnie teraz cytował, gdzie postawiłem przecinek, a gdzie kropkę.

A ja się pytam na jakiej podstawie twierdzisz, że dzisiaj mógłby być w Polsce dalej reżim komunistyczny?

Bo ja stawiam tezę, że system sprzed '89 roku był niemożliwy do utrzymania. Rosja nie była wstanie dalej projektować swojej siły militarnej na okupowane kraje i stracenie strefy wpływów było tylko kwestią czasu. Źle mówię? Jaruzelski może mógł rządzić Polską do 2015 kiedy zmarł?

Bachen

@Bachen
"To, że w Rumuni komuniści trzymali się kurczowo stołków, aż zostali pogonieni siła dalej przemawia za tym, że to ja mam rację i wojska radzieckie wyszłyby z Polski wcześniej czy później."
@Bachen
"Ja wiem, że władze w Rumuni przejęli byli komuniści."
@Bachen
", twierdzisz, że nie doczytałem wikipedi jakbyś był jasnowidzem.
Będziesz mnie teraz cytował, gdzie postawiłem przecinek, a gdzie kropkę. "

Coraz lepiej :] Tak, próbuj sprowadzić rzecz do absurdu (przecinki i kropki, jasnowidz), szkoda że nie możesz edytować postów ;P

@Bachen
" Jaruzelski może mógł rządzić Polską do 2015 kiedy zmarł?"
A czemu nie? Przedstawiciele obecnego rządu właśnie tak twierdzą. Że Jaruzelski i Kiszczak nadal całkowicie kontrolowali sytuację w Polsce do czasu swojej śmierci i dopiero obecnie wybrana władza jest w pełni demokratyczna i pozwoliła nam się od ich wpływów wyzwolić. Co powiesz na ten absurd? :]

ocenił(a) film na 1
MaksDamage

No i dalej nie widzę odpowiedzi dlaczego wojska radzieckie miałyby pozostać na stałe w Polsce? I jak system sprzed '89 mógł zostać do dzisiaj w starej formie?

Bo uważam, że nie mógł. I zmiana ustroju była tylko kwestią czasu. Z Wałęsą czy bez niego.

hantos

Łyso nie?

jeykey1543

A niby z jakiego powodu? Bo jakiś cep podrzucił jakieś papiery? Nie takie rzeczy robiono za rządów PO.....

hantos

Za rządów PO rzeczywiście robiono straszne rzeczy to fakt. Ale na całe szczęście nie są już oni przy władzy.

jeykey1543

No i nawet się widze w czymś zgadzamy:)

ocenił(a) film na 6
hantos

A co to ma do rzeczy, po prostu wierzyliśmy że Polska jako pierwsza obaliła komunę, a okazuje się że był to eksperyment ruskich, jak ta zmiana ustroju miała by się odbywać, zmieniamy szyld, i jedziemy dalej! Tak jak śpiewał Kazik już 25 lat temu: "a orzeł tyle że dostał koronę, korona zdobi komunę"....

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
TorcidaTiger

Ale błyszczysz.......Wygrałeś internety

hantos

Nie, wolałbym żeby komunę obalił ktoś kto nie miał układów z ruskami

ocenił(a) film na 10
amigancik

Gówno prawda bolku i cwaniaku sam to byś się dopiero posrał jak byś żył w tamtych czasach i jak byś ze dwa razy pałą dostał,
Lech Wałęsa -dzięki bogu elektryk:) wam wszystkim dupy ocalił or ruska a co teraz jest na Ukrainie a co przez tyle lat tam się działo i kto kradł i jak tam się żyło ? A to wszystko było by teraz u nas gdyby nie On, maślaki!

ocenił(a) film na 1
slawekdom20

Rozumiem, że Ty żyłeś w tamtych czasach i dobrze je pamiętasz. To ma wpływ na Twoją ocenę sytuacji. Zaburzający wpływ, niestety. Młodsze pokolenie (jestem z rocznika 85) może pozwolić sobie na ocenę jedynie na podstawie faktów, a nie emocji. A fakty są następujące:

- Wałęsa niczym nie ryzykował, a już na pewno nie pałowaniem. Został skrupulatnie wybrany i wytypowany do roli 'wybawiciela narodu'. Funkcjonariusze SB i członkowie PZPR doskonale zdawali sobie sprawę, że ZSRR powoli chyli się ku upadkowi i wykorzystali Wałęsę do wytworzenia zasłony dymnej. Zrobili z niego ikonę walki o wolność.
- ZSRR zbankrutowałby tak czy siak. Ten system po prostu nie ma najmniejszej szansy na przetrwanie, jeśli nie ma dostatecznie bogatego zaplecza, na którym może pasożytować. Na dobrą sprawę to nasi opozycjoniści mogli zdjąć spodnie i wystawić gołe zadki w kierunku wschodnim - efekt byłby identyczny.
- Okrągły Stół to naplucie Polakom w twarz i miękkie lądowanie dla komunistów. Ustanowiono tam niepisaną zasadę "wy nie ruszacie naszych, my nie ruszamy waszych" i w rezultacie wciąż nie mamy wolnego kraju, tylko PRL bis. Możesz sobie wmawiać, że PRL upadł, ale tak naprawdę to komuniści rządzą nadal. Na prywatyzacjach i wyprzedażach państwowych firm zbito gigantyczne majątki. Co ważne - zarabiali przede wszystkim 'odpowiedni ludzie'. Najbardziej jaskrawy przykład: Jan Kulczyk, syn major SB. Ci ludzie w dużej mierze kształtują obraz polskiej gospodarki - obraz bardzo niekorzystny. Bez układów, znajomości i łapówek bardzo trudno jest tu cokolwiek osiągnąć.

Tymczasem Wałęsa jest przedstawiany jako wybawiciel, bohater, zbawca, symbol oporu. Niektórzy nawet go czczą i piszą z dużej litery (jakby był jakimś bogiem co najmniej). To zwyczajne bezczelne kłamstwo. Pożegnalne splunięcie w twarz od komunistów przechodzących do podziemia na podobieństwo karaluchów.

Przytaczasz przykład Ukrainy - tam jest gorzej. Głupio robisz, ponieważ Ukraina znajdowała się w całości pod sowieckim butem przez 70 lat - to, co tam się wyprawiało, przechodziło wszelkie pojęcie. Ludzie zostali tam o wiele mocniej zniszczeni moralnie - prawie do poziomu Rosji. Absolutnie nie można się dziwić, że się po tym nie podnieśli - tym bardziej, że podziały i wpływy rosyjskie wciąż są tam bardzo silne.

ocenił(a) film na 10
Vesslan

I na początku już piszesz brednie i nie będę dalej czytał "Wałęsa niczym nie ryzykował, a już na pewno nie pałowaniem". Jak to niczym nie ryzykował. Nie wiem czy w filmie były fakty czy to jakieś SF było ale za każdym razem jak wychodził to zostawiał żonie zegarek i coś jeszcze nie wiem czy wiesz co?! Ryzykował wszystko! Życie swoje, żony i kolejnych dzieci. Nigdy nie był pewny czy ówczesna władza nie wyda na nim wyroku za to że walczy za wolną Polskę w imieniu wszystkich czyli moim i twoim także.

slawekdom20

Wałęsa wróg komuny co w 1 ławce w kościele na pogrzebie jaruzela siedział.

Gdyby był takim groźnym przeciwnikiem to by go zamordowali jak Popiełuszkę.Wierzyć się nie chce,żeby dorośli ludzie łykali tę propagandę o wielkim Wałęsie co komunę obalił.To była doskonała robota służb PRLowskich,wyciągnęli sobie jakiegoś prostego robotnika,który miał pociągnąć za sobą lud a potem po upadku komuny swoich mocodawców ustawić przy korycie.I tak się stało kiszczaki i reszta tej czerwonej hołoty nagle z komuchów się przepoczwarzyła w demokratów i większość z nich ma się bardzo dobrze do dnia dzisiejszego.
''Komuna padła lecz układy wciąż te same,jesteś jełopa jeśli nie wiesz co jest grane'' jak to zarymował Wilku z HG.

ocenił(a) film na 1
slawekdom20

"Nie wiem czy w filmie były fakty czy to jakieś SF było ale za każdym razem jak wychodził to zostawiał żonie zegarek i coś jeszcze nie wiem czy wiesz co?! Ryzykował wszystko! Życie swoje, żony i kolejnych dzieci."
Nie wiem czy jesteś dorosły, jak tak to współczuje naiwności.Wajda nakręcił ten film po koleżeńsku, faktów historycznych jest w nim tyle co kot napłakał.SB zabijało zwykłych robotników którzy się burzyli, a największego krzykacza z jakiegoś powodu, nawet palcem nie tkneli.I z jakiegoś powodu po obaleniu komuny ci starzy ubecy do dziś pełnią funkcje państwowe, lub żyją na wysokich emeryturach.

ocenił(a) film na 10
pokemon227

NO to bardzo nie ładnie ze strony Wajdy że po koleżeńsku film nakręcił tak żeby miliony Polaków 11 listopada 2015 po raz kolejny oglądali jakieś bajki i koleżeńską fuchę. Napisałeś dwukrotnie "z jakiegoś powodu". Ciekawe z jakiego bo to napewno jakiś spisek był i plan długotrwały który może trwa nadal i tak miało być że Wałęsa ten co najwięcej miał do powiedzenia i ten wg. wielu z was największy zdrajca wolnej Polski, który tak nadawał, który nie bał stanąć przed całym rządem, który nie bał się przemawiać podczas strajków. Teraz myślę tak i zgodzę się z tobą " największego krzykacza z jakiegoś powodu, nawet palcem nie tkneli". A SZKODA ŻE GO NIE ZABILI, nie było by te j całej gównianej rozmowy i pewnie był by już świętym, a w którymś momencie pojawił by się ktoś inny a Ty pokemonie dalej byś go podejrzewał że został nasłany . I od nowa Polska ludowa.

ocenił(a) film na 1
slawekdom20

Z trollami nie dyskutuje.Sam wiesz jak było, a swym komentarzem tylko się pogrążasz, niczym Ewa Kopacz podczas ekspoze

slawekdom20

Wiesz co jest przerażające? Że taki ktoś jak ty, z tak niskim poziomem inteligencji i tak wysokim poziomem ignoranctwa skończy kiedyś gimnazjum, liceum i pójdzie głosować w wyborach... demokracja jest przerażająca... rządy troglodytów i kompletnych idiotów.

ocenił(a) film na 10
raVadrian

No brał i tak nadawał że dzięki niemu ruscy czuli się jak u siebie a potem co przestał brać i wygonił ruskich i zrobił ich wszystkich w "banbuko" bo opowiadał same bajki. A wy i cała reszta "Wałęsologów" pewnie odkąd się urodziliście mieliście już w genach Wałęse i nic modręgo nie potraficie napisać tylko opluć człowieka i ponarzekać jakim to był wielkim zdrajcą i tak "w koło macieja". Może zajmie was inny temat który od niedawna wrócił bo wiecie za to że Wałęsa tak ruskich wyciulał to oni no wiecie zaplanowali ten zamach no ten Smoleński tym się Zajmijcie i dajcie już spokój Człowiekowi :"„Przymuszony przez bezpiekę, w ciężkich warunkach materialnych i przed powstaniem opozycji demokratycznej, dałem się wciągnąć we współpracę. Zastraszony, napisałem dużo i powiedziałem za dużo. Nie sądziłem, że branie pieniędzy może jeszcze pogorszyć moją sytuację. Bałem się. Najszczęśliwszy moment w moim życiu to nie ten, kiedy dostałem Nobla, ale gdy zerwałem się z ubeckiej smyczy. Nigdy później nie popełniłem już tego błędu. Wybaczam moim oprawcom i proszę o wybaczenie moich rodaków”.

raVadrian

Przerazajace prawda? To jest prawdziwe poklosie komuny i "demokracji". Odpowiedni ludzie latwo pokieruja troglodytami gdzie beda chcieli...

ocenił(a) film na 1
slawekdom20

gadał dziad do obrazu a obraz do niego ani razu ... ;-))

ocenił(a) film na 1
pcsik

10/10.

slawekdom20

Nie znasz się to się nie wypowiadaj. Wałęsa to nie jest osoba jednoznaczna. Udowodnione jest że donosił, za pieniądze przez 6 lat. A to sporo czasu. I donosił z własnej woli. Miał z pewnością swój wkład w obalenie komunizmu. Ale taka jak cała Solidarność, nie był on jedynym uczestnikiem tych wydarzeń. Andrzej Gwiazda, Anna Walentynowicz którzy zostali w tym filmie zmarginalizowani. Różne fakty wychodzą, chociażby to że przed okrągłym stołem była Magdalenka gdzie dygnitarze komunistyczni się spotykali z Wałęsą, Michnikiem aby omówić wszelkie warunki przekazania władzy. I nie powiesz mi że Kiszczak nie jest osobą która może się wypowiadać na ten temat, był drugim po Jaruzelu człowiekiem w państwie. Więc nie idealizuj i nie wypaczaj obrazu tej osoby. Sporo dobrego gdzieś tam zrobił ale bardzo dużo złego niestety też, nawet jako prezydent. Sprawdź sobie Nocną Zmianę na Youtube to będziesz wiedział o co chodzi

slawekdom20

Piszesz że za każdym razem jak wychodził z domu zostawiał zegarek. Może lepiej się spytać po co go zakładał - do noszenia po domu? Druga sprawa jeśli zegarek był znacznej wartości to skąd przy tylu dzieciach i niepracującej żonie wziął pieniądze na niego?

ocenił(a) film na 10
misiekwera



No brał i tak nadawał że dzięki niemu ruscy czuli się jak u siebie a potem co przestał brać i wygonił ruskich i zrobił ich wszystkich w "banbuko" bo opowiadał same bajki. A wy i cała reszta "Wałęsologów" pewnie odkąd się urodziliście mieliście już w genach Wałęse i nic modręgo nie potraficie napisać tylko opluć człowieka i ponarzekać jakim to był wielkim zdrajcą i tak "w koło macieja". Może zajmie was inny temat który od niedawna wrócił bo wiecie za to że Wałęsa tak ruskich wyciulał to oni no wiecie zaplanowali ten zamach no ten Smoleński tym się Zajmijcie i dajcie już spokój Człowiekowi :"„Przymuszony przez bezpiekę, w ciężkich warunkach materialnych i przed powstaniem opozycji demokratycznej, dałem się wciągnąć we współpracę. Zastraszony, napisałem dużo i powiedziałem za dużo. Nie sądziłem, że branie pieniędzy może jeszcze pogorszyć moją sytuację. Bałem się. Najszczęśliwszy moment w moim życiu to nie ten, kiedy dostałem Nobla, ale gdy zerwałem się z ubeckiej smyczy. Nigdy później nie popełniłem już tego błędu. Wybaczam moim oprawcom i proszę o wybaczenie moich rodaków”.

ocenił(a) film na 10
slawekdom20

I co zadowolony ?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones