PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=100214}

Wersja ostateczna

The Final Cut
6,5 7 823
oceny
6,5 10 1 7823
Wersja ostateczna
powrót do forum filmu Wersja ostateczna

Mam pytanie odnośnie ostatniego ujęcia w filmie. Otóż widzimy Williamsa patrzącego w
lustro, a następnie obracającego się w prawo i znikającego z kadru. Jest to rzekomo zapis z
implantu Williamsa, więc "kamera" powinna rejestrować to, gdzie skierowała się jego twarz
(czyli w prawo).
Jednakże kamera pozostaje nieruchoma i dalej rejestruje lustro, przed którym Williamsa już
nie ma. I tutaj nasuwa się myśl, że może widzimy obraz z implantu gościa który siedzi przy
biurku, czyli tego który zabił Williamsa (całkiem ciekawy sposób na zakończenie filmu -
kolejny "wycinacz", który łamie "kod", bo posiada implant i możliwe, że nawet o tym nie wie).
I wszystko by pasowało, gdyby nie to, że na zarejestrowanym obrazie cały czas widnieje
informacja o Williamsie, czyli jego 52 lata, ileś tam dni, ileś godzin. Czyli hipoteza, jakoby
miał to być przekaz z implantu "siedzącego przy biurku" raczej obalona :(
Jakiś pomysł??? Trochę mnie to dręczy :D :D

dodge_this

faktycznie! tak jest w ost. scenie! obawiam sie ze to blad scenarzystów :(

ocenił(a) film na 6
mila1082

Według mnie to nie błąd, uwaga, bo to co napiszę może być skomplikowane :D Mianowicie na końcu jak Fletcher ogląda wspomnienia głównego bohatera, czyli Hakmana i w nich pojawiają się wspomnienia Bannistera (tego co z córką coś nieładnie kombinował) to są podpisane Bannister a niżej jest Hakman, a więc ostatnie ujęcie może być po prostu zmniejszonym zapisem z implantu Fletchera, tzn. widać tylko ekran a ucięte są boki, góra i dół, a co za tym idzie także ucięta jest informacja o Fletcherze - wiek, dni itd. Moim zdaniem pomysłowe zakończenie.

ocenił(a) film na 8
rzyczki

Prawda.

ocenił(a) film na 7
rzyczki

Ale nawet gdyby to było ujęcie z perspektywy Fletchera, to nie miałby on jak widzieć tego lustra ze wspomnień Hakmana, nie widząc samego Hakmana. Więc to się niestety nie klei.

dodge_this

To po prostu błąd w filmie. Ja nie zorientowałem się w sumie, dopiero dzięki Tobie. Myślę, że nie ma sensu szukać drugiego dna.

ocenił(a) film na 6
butryk_2

Od razu zauważyłem te scenę i też myślę,że to czysty błąd w filmie.

ocenił(a) film na 9
lukasz12548

Wg mnie absolutnie nie jest to błąd, tylko taki "haczyk" dla widzów. Nie da się go wyjaśnić racjonalnie wyjaśnić, zresztą przecież nie wszystko trzeba wyjaśniać w 100%. Dla mnie to taka zachęta do zastanowienia się nad ideą rejestrowania całego życia.

ocenił(a) film na 3
dodge_this

W tym filmie (poza tym, że zasadniczo samo podstawowe założenie stanowiące główną oś jest irracjonalna i mało co w nim się "klei") jest wiele podobnych lub innego rodzaju nonsensów i braków logicznych.

ocenił(a) film na 7
dodge_this

IMO to po prostu pomysłowy trik reżysera / operatora na zakończenie seansu.
Nie należy tego ujęcia rozpatrywać pod kątem fabularnym, a raczej symbolicznym.

A co oznacza mogę tylko gdybać. Symboliczne ukazanie śmierci bohatera poprzez opuszczenie własnego filmu? A może to ujęcie sugeruje, że dzięki zapisowi z implantu przestał być tylko aktorem swojego życia i wzniósł się ponad to wpływając na losy innych? A może na odwrót - może to ujęcie sugerowało że bohater przestał być reżyserem swojego życia, a wszystko co przeżył, widział zostanie wykorzystane w teatrze życia dyrygowanym przez innych ludzi?

Khaosth

A moze to po prostu koniec filmu.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones