PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1122}
6,8 27 827
ocen
6,8 10 1 27827
8,3 17
ocen krytyków
Wesele
powrót do forum filmu Wesele

Ocena 6,9.

ocenił(a) film na 10

Cyfry zdecydowanie powinny zamienić się kolejnością. Nie rozumiem, jak można ocenić ten
film na niżej niż 9. To perełka polskiej kinematografii. Doskonała ekranizacja, z której dumny
byłby zapewne sam Wyspiański. Nie da się pisać o zaletach tego filmu, bo jest ich zbyt
wiele.Ogólnie: scenografia mistrzowska, gra aktorska na najwyższym poziomie. Nie wiem skąd
się biorą komentarze o sztuczności aktorów. Osoby, ktore je piszą chyba nigdy wcześniej nie
widziały adaptacji poematu. Dalej, wspaniały, mroczny, duszny (głownie w izbach) klimat. I ta
wędrująca kamera, która sprawia, że stajemy się uczestnikami wesela. Zresztą, ten zabieg był
celowy, gdyż sam Wyspiański też był na tym weselu, bardziej jakoj obserwator niż
uczestnik zabawy. Poza tym pięknie oddany symbolizm, któremu Wajda poświęcił wiele uwagi.
Klimat polskiej wsi, pejzaże, stroje, świty i wieczory. Czyste piękno. Zastanówie się, bo oceniając
ten film, nie wiecie co czynicie.

ocenił(a) film na 10
_mzimu_

dokładnie - to jest najlepsze dzieło Wajdy, ani wcześniej, ani później nic mu tak dobrze nie wyszło... To powinien być wzorzec jak ekranizować kanony polskiej literatury, w ogóle jak robić kino symboliczne z duszą, jajem i przesłaniem - magia, magia i jeszcze raz magia...

ocenił(a) film na 8
_mzimu_

To nie jest lekkie kino. Trzeba być uważnym i skupionym, żeby zrozumieć, co w ogóle się dzieje. Jestem pełna podziwu dla Wajdy za tak udaną ekranizację- tego typu dzieła to najgorsze cholerstwo, jeśli chodzi o wystawianie. Gdy czytałam "Wesele" po raz pierwszy, miałam chwilami wrażenie, że więcej zrozumiałabym po łacinie. Reżyser świetnie oddał tajemniczy, niepokojący klimat, tłok, gwar i chemię między postaciami. Niestety, upływ czasu najlepiej widać właśnie po filmach- i pewnie stąd tak niskie dziś oceny. Sprawdza się również zasada 'najpierw książka, potem film'; inaczej po prostu bardzo trudno połapać się, o co chodzi. Mimo to, dzieło Wajdy jest idealnym uzupełnieniem i przedstawieniem dramatu Wyspiańskiego- a kolejne roczniki licealistów na kolanach powinny dziękować reżyserowi za ten film.

ocenił(a) film na 7
_mzimu_

Moim zdaniem pokazanie rozmów między np. Czepcem, a dziennikarzem i Radczyni z kliminą w jednym momencie psują nieco szyk, który występował w książce, mimo że oczywiście w filmie jest możliwość pokazania scen w ten sposób, lecz mi osobiście po przeczytaniu lektury nieco to przeszkadzało. Ale i tak najgorzej wypada ostatnia scena, czyli taniec chochoła. Powinna być to długa, klimatyczna scena letargicznego tańca, a nie krótkie ukazanie jakiejś wiejskiej potańcówki na świeżym powietrzu. Dlatego mi osobiście aż tak nie przypadł do gustu. Oczywiście to tylko subiektywna opinia.

ocenił(a) film na 8
_mzimu_

wiesz, Mzimu ... jest to WYBITNY film. Ale jego niska ocena nie wynika wcale z jego JAKOŚCI, a z "wajdowości" tego obrazka. Po prostu Towarzysz Andrzej jest najzwyczajniej nie lubiany. Skończyło się wychwalanie go pod nieboskłon tylko dlatego, ze jest WAJDĄ. Zdaniem ludzi z nim pracujących, znających go, a także kulicy jego działalności i twórczości, nie wszystko złoto co sie świeci... owszem - facet miał swoje 5 minut, ale wynikały one bardziej z megapromocji niż z talentu. POczytać warto co mówił i pisał Hoffmann, Kutz ... nie mieli o nim ZBYT dobrego zdania.
Ale wróćmy do WESELA. Obiektywnie - film rewelacja. Pewnie i Wyspiański byłby dumny... bo jest z czego. ale zwróć uwagę, dlaczego.
1. Obsada. Taki zespół ludzi w kupie, takie nagromadzenie talentów daje ponadprzeciętny efekt.
2. Tak naprawdę film robi operator kamery Prawda jest taka, ze reżyser chodzi, gada, przeżywa męki twórcze, pokazuje gebę wszem i wobec, ale na planie pracuje operator i aktorzy. Też scenograf i sekretarka planu (opis ubiorów, kolorów, ułożenia detali, zachowań aktorów
3. Ogromny wpływ na postać filmu na scenariusz. Tu jest świetny, podretuszowany nieco pod przedstawienie ekranowe.

Teraz sobie dodaj wszystko sam. Obsada (Ziętek, Łapicki, Pszoniak, Pieczka, Borowski, Perepeczko, Komorowska, walczewski - mam wymieiać dalej? Ok - chochoł - Czesłam Niemen,, czesław Wołłejko, Olgierd Łukaszewczi) Sobociński (operator) i Wyspiański.
Tak, dzieło wybitne. I wkład Wajdy, ze namówił wykonawców do udziału w przedsięwzięciu. Na resztę nie musiał mieć wpływu. Wystarczy wiedza operatora, by ustawiać llany, aktorów by dobrze zagrać, muzyków by zaśpiewać..
Tu nawet najmiejszą rólkę, wręcz pojawienie się GŁOSU powierzono TOPowi polskich aktorów.
Bądź pewien - mając operatora klasy Sobociński i taki skład aktorów, nawet Ty zrobisz dobry film. Tylko nie przeszkadzaj.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones