PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=726430}

Who Am I. Możesz być kim chcesz

Who Am I - Kein System ist sicher
7,7 54 534
oceny
7,7 10 1 54534
Who Am I. Możesz być kim chcesz
powrót do forum filmu Who Am I. Możesz być kim chcesz

Kto tam stoi?

ocenił(a) film na 9

Kiedy Benjamin siedzi w samochodzie z tą policjantką i pokazuje jej sztuczkę mówi "ludzie widzą tylko to co chcą widzieć" i pochyla się do przodu to w oddali widać sylwetkę człowieka. Kto to jest? Ktoś wie?

ocenił(a) film na 6
Paaapik_

włsnie, też to zauwazyłem - ewidentnie ktoś stoi i się gapi, ale kto?

Paaapik_

niby ułamek sekundy, ale jednak jest, też jestem ciekaw kto to mógł być

Paaapik_

To chyba tzw. ,,Easter egg", czyli humorystyczne smaczki zamieszczane głównie w grach. Ja tam widzę Slendermana: http://vignette1.wikia.nocookie.net/nonsensopedia/images/2/2c/Slenderman.jpg/rev ision/latest?cb=20140630220723 :)

ocenił(a) film na 8
Roxley

To nie był Slenderman, tylko prawdopodobnie ktoś z grupy claya w masce

AdrianQ

Być może, ale przebrany za Slendermana. Myślę, że to nie przypadek, w końcu Slenderman to wręcz kultowa postać w Internecie.

ocenił(a) film na 8
Roxley

Jaki Slenderman... przecież widać, że to Max.

ocenił(a) film na 8
Paaapik_

Jako że rozwiazanie fabuły podobne do tego z Fight Club'u ( Na tyle, że twórcy pokusil isię o umieszczenie plakatu tego filmu na ścianie Benjamina około 84 minuty filmu), to może być kolejne powiazanie. Alter ego głównego bohatera Fight Club'u umieszczało milisekundowe klatki filmu w oryginalnych filmach puszczanych w kinach. Co myślicie?

ocenił(a) film na 8
froteorin

Też tak to zinterpretowałam.

ocenił(a) film na 8
froteorin

A tak swoją drogą to w pierwszej minucie filmu zauważyłam, że Benjamin jest strasznie podobny do postaci Edwarda Nortona z Fight Club'u . Miło było zorientować się, że był to zabieg celowy :)

ocenił(a) film na 8
froteorin

Również w scenie, gdzie Max całował się z Marie na imprezie, a Bejamin ich nakrył - przez ułamek sekundy właśnie w miejsce Maxa pojawił się Ben.

ocenił(a) film na 8
Paaapik_

Jako że rozwiazanie fabuły podobne do tego z Fight Club'u ( Na tyle, że twórcy pokusil isię o umieszczenie plakatu tego filmu na ścianie Benjamina około 84 minuty filmu), to może być kolejne powiazanie. Alter ego głównego bohatera Fight Club'u umieszczało milisekundowe klatki filmu w oryginalnych filmach puszczanych w kinach. Co myślicie?

ocenił(a) film na 8
Paaapik_

Może to fragment graffiti? I nie ma tam żadnego podtekstu.

ocenił(a) film na 9
Superbeasto

Na graffiti to nie wygląda raczej.

ocenił(a) film na 7
Paaapik_

Ludzie nie doszukujcie się podtekstów i nadinterpretacji. Zatrzymajcie sobie film na tej klatce. Widać, że to Max, ta sama kurtka.
Z początku też byłem w szoku bo nie wiedziałem o co chodzi ale to jest właśnie taki chwyt...
Niby jesteśmy pewni, że po prostu wychodzi na wolność, a za moment przez ułamek sekundy pokazuje się 'Clay" , co sprawia, że widz zaczyna się zastanawiać nad sensem tego, co działo się przez ostatnich kilka minut.
Wiele reżyserów decyduje się na taki myk, jak chociażby w Incepcji gdzie nie wiadomo czy bączek się zatrzymał czy nie.
Takie zakończenia wywołują największe burze dyskusji. Problemem w tym filmie było to, że chwilę później dokończyli film, wyjaśniając zaistniałą sytuację, co moim zdaniem jest dziwnym posunięciem.

ocenił(a) film na 9
mejki

Bardzo możliwe, ale fakt faktem nie wiadomo do końca co chciał nam przekazać reżyser. O ile jakiś przekaz w tym był:)

ocenił(a) film na 8
mejki

Twoja interpretacja ma dużo sensu, szczególnie że potwierdza ja jeszcze jeden watek. gdy Benjamin chce wyjść z samochodu, policjantka każe mu zostać i pyta "na czym polega ta sztuczka ?". Sztuczka, którą on pokazał to 4 kostki (cukru ?), które nagle okazują się być jedną. Mówią Wam coś te liczby ? 4 osoby stają się jedną. Znika cała grupa CLAY i okazują się że jest tylko Benjamin. Jednak po wytłumaczeniu tej sztuczki okazuje się że te 3 kostki ciągle tam były- tak jak grupa CLAY złożona z 4 osób. Benjamin w tej scenie przyznał się jej do oszustwa (może po to żeby nie miała mu za złe i już nie kombinowała dalej jak ich znaleźć ?).

ocenił(a) film na 9
mejki

Zabieg był o tyle ciekawy, ze do samego konca widz wierzy, ze Ben ma rozdwojenie jaźni. Nawet kiedy pokazują się kolejne postacie, mogą być przecieżwytworem jego wyobraźni, a on odpływa statkiem sam z własnym szaleństwem. Zdradzili rozwiązanie zgadki po to, żeby pokazać, że każdego da się przechytrzyć. "Social Engineering".

ocenił(a) film na 8
Paaapik_

Na dodatek, w tej samej chwili, w której widać tajemniczą postać, pada zdanie: "Wszyscy widzą, to co chcą widzieć". ;) Oglądając film za pierwszym razem, wcale nie zauważyłem, że ktoś tam stał. Dzięki.

PS. Tym, którym film się spodobał, polecam serial Mr Robot o bardzo podobnej tematyce. (http://www.filmweb.pl/serial/Mr.+Robot-2015-733795).

ocenił(a) film na 8
tequillalover

Zastanawia mnie jeszcze jedno, o co chodziło z tymi kostkami cukru? Kiedy policjantka wkłada te kostki do kieszeni, nagle coś odkrywa, ale co? Może te kostki to nie był cukier, jak jej (i pewnie nam wszystkim) się wydawało, a atrapa i zdała sobie sprawę, że została oszukana.

ocenił(a) film na 7
tequillalover

Chyba chodziło i to że była ich czwórka, tak mi się wydaję, ale to już niby ogarnęła wcześniej, że on nie jest chory...
Jak max wskakiwał do śmietnika i szukał tego rachunku, to od razu mi się to z Fight Clubem skojarzyło, jak szukali tłuszczu do produkcji mydła.

ocenił(a) film na 8
tequillalover

ja myślę, że kiedy wyciągnęła kostki cukru z kieszeni, jeszcze raz przypomniała sobie jego słowa o tym, że "ludzie widzą to, co chcą widzieć" i wtedy zrozumiała jaka jest prawda :)

ocenił(a) film na 6
gosieak

Bo tak właśnie było.

ocenił(a) film na 9
tequillalover

Ja właśnie w scenie z kostkami cukru zrozumiałam o co chodzi i już wiedziałam co będzie dalej . Wszyscy żyją i mają się dobrze i pomimo że widzimy jedną kostkę to są wszystkie cztery tak jak z bohaterami .

tequillalover

Czyli gdyby nie Fight Club nie powstał by ten niemiecki film oraz serial Mr Robot;)jestem właśnie zaskoczony bo skończyłem oglądać w tym momencie WHO AM I a nie wiedziałem o tym filmie wcześniej;)...a parę tygodni temu skończyłem serial Mr Robot i jestem zadowolony z obydwu produkcji.

ocenił(a) film na 10
Paaapik_

Mówicie o Slendermanie i w ogóle, a pomyśleliście że to może być MRX?

ocenił(a) film na 8
Mati666_slipknot

MRXa zamknęli kilka scen wcześniej. Więc nie.

Paaapik_

też zauważyłem :D

ocenił(a) film na 8
Paaapik_

A zauważyliście może na początku filmu (w wersji youtube'owej https://www.youtube.com/watch?v=Ct9GnMqVN2g w 4:50) jak Benjamin wpisywał login: whoami, po czym hasło:*********** ? Po przeliczeniu (11 znaków) i ustaleniu, że to później Benjamin wymyślił nazwę Clay można by spekulować, że hasło brzmi: claywashere :D

ocenił(a) film na 9
Paaapik_

Nie zauważyłem tego, chyba będę musiał to sprawdzić :)

ocenił(a) film na 9
Paaapik_

Mnie się wydaje, że ta tajemnicza sylwetka miała wzbudzić myśli w stylu ''ktoś się czai na Benjamina, pewnie zaraz go zabije''. Taki trik - już sobie wyobrażamy zwrot akcji, a dzieje się coś zupełnie innego.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones