PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=7183}

Widmo wolności

Le Fantôme de la liberté
7,8 5 891
ocen
7,8 10 1 5891
8,1 10
ocen krytyków
Widmo wolności
powrót do forum filmu Widmo wolności

"Niech żyją kajdany!"
Okrzyk zdaje się absurdalny i nielogiczny. Czyżby oksymoron? "Widmo wolności" jest zagadką, którą należy rozumieć dokładnie tak, jak ten okrzyk: dziwny, dramatyczny, buntowniczy, absurdalny, śmieszny, agonalny...

Doskonale zbudowana opowieść, której konstrukcja przypomina układ rozlewiska wielkiej rzeki (Bunuel przemierza jej koryto penetrując wszystkie dopływy, odnajdując na końcu nich zjawiska absolutnie wyjątkowe). Właśnie dzięki tej formie, artysta w pełni wykazał się wielkim kunsztem reżyserskim.
Bunuel prowadzi historię w ten sposób, że obserwator nawet nie zauważa kiedy filmowa rzeczywistość staje się absurdalna i groteskowa. Dopiero zdanie sobie sprawy z tej niezwykłości wywołuje prawdziwy przebłysk Uczucia Metafizycznego. Czujemy dziwność i zastanawiamy się, czy wszystko, co do tej pory zobaczyliśmy było tak samo odrealnione. Doznanie to potęguje całkowicie realistyczne, stonowane i grzeczne aktorstwo. Widzimy zwykłych ludzi, których wyjątkowość ujawnia się wyłącznie w ich naturalnym podejściu do wydarzeń skrajnie absurdalnych.
Groteskowa nieprzystawalność i kontrastowość wzbogaciły film o jeszcze jeden walor – absurdalny humor.

Na początku opowieści Bunuel pokazuje legendarny dla każdego Hiszpana symbol zniewolenia (rozstrzelanie powstańców madryckich przez wojska napoleońskie). Wtedy po raz pierwszy padają słowa: "Niech żyją kajdany!". W tym kontekście okrzyk ten nabiera ideowego i dramatycznego sensu. Przecież to właśnie kajdany były symbolem walki o niepodległość. To dzięki nim powstańcy przeszli do historii jako męczennicy. One ich stworzyły!
Po krótkiej chwili znajdujemy się w czasie teraźniejszym. Człowiek jest już istotą "wolną". Ma konstytucyjnie zagwarantowane niemal wszystkie swobody, jakie może sobie wyobrazić. Jednak paradoksalnie, to właśnie czerpanie z wolności doprowadziło do zdegenerowania. Współczesny człowiek wpadł w NAŁÓG wykorzystywania możliwości wszelkich swobód. Każdy nałóg, to zniewolenie. Staliśmy się niewolnikami: żądzy, wiary, etykiety, pracy, przyzwyczajeń, a nawet ekscentryczności. Staliśmy się niewolnikami tego, co było eskalacją naszej wolności.
W filmie Bunuela sami sobie zgotowaliśmy ten los. My chyba naprawdę kochamy swoją niewolę. Ponownie: "Niech żyją kajdany!".
"Widmo wolności" ukazuje świat niemal apokaliptyczny – świat odwróconej ewolucji.

Najbardziej frapująca jest refleksja nad tym, co czuł sam Luis Bunuel podczas kreowania tego świata. Czyżby w swoim przedostatnim filmie Ten-Który-Od-Zawsze-Walczył-O- Wolność zwątpił w idee tej walki?

Pamiętajmy, że reżyser "Widma wolności" całe życie był nieprzewidywalnym cynikiem. To sprawia, że w stu procentach możemy być pewni tylko jednego: tego, że wszystkiemu przygląda się struś. Górujący, dumnie kroczący, milczący obserwator... a może po prostu esencja filmu: stwór dziwny, komiczny, uwięziony przy ziemi i cholernie groteskowy...

ocenił(a) film na 7
Glowonuk

"Doskonale zbudowana opowieść, której konstrukcja przypomina układ rozlewiska wielkiej rzeki (Bunuel przemierza jej koryto penetrując wszystkie dopływy, odnajdując na końcu nich zjawiska absolutnie wyjątkowe)"

Trochę to porównanie nie pasuje, bo później wracają postaci z początku, więc rzeka musiałaby zawracać. Whatver.
Z odczytaniem filmu, a raczej sposobem jakim to napisałeś się nie zgadzam.

ocenił(a) film na 9
_Garret_Reza_

Co w związku z tym, że się nie zgadzasz? Jakieś propozycje?

ocenił(a) film na 7
Reklats

Ech, musiałbym to wszystko jeszcze raz przeczytać, przypomnieć sobie film, a mi się zwyczajnie nie chce. Nie dziś, nie w najbliższym czasie. Wybacz...

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 9
Glowonuk

Ja bym raczej powiedział, że zerwanie kajdan nie uwolniło człowieka. Jest niby wolny, ale pozostaje zniewolony konwenansami społecznymi.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones