PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1183}
7,7 42 864
oceny
7,7 10 1 42864
7,5 10
ocen krytyków
Wielki Szu
powrót do forum filmu Wielki Szu

Film jest z roku 1982, jednak ukazuje realia lat 70-tych (choćby wielkie hasło gierkowskie " Aby Polska rosła w siłę..") Pytanie w którym roku dokładnie toczy się akcja ? Odpowiedź znam ale pytam czy ktoś jeszcze wie...

ocenił(a) film na 10
pablos6

na pewno nie wcześniej niż w 1979r. bo pod koniec filmu widać jak stoi już budynek Oxford Tower (potem dobudowano Marriott)

unfamiliar

Podpowiem , że wczęsniej niż w 1979 r. A takich dziwolągów jest więcej , choćby plakat reprezentacji Polski w piłce nożnej z roku 1982 widoczny w tle , w pomieszczeniu klubowy brata Jurka ( ze zgrupowania przed Mundialem w Hiszpani 1982 - jestem kibicem więc wiem bo miałem taki sam kiedyś)). Proszę zgadywac dalej.

ocenił(a) film na 10
pablos6

wiezowiec budowano w latach 1976-1979, zatem obstawiam, że to albo rok 1977 albo 1978

ocenił(a) film na 10
pablos6

ale chwila moment, kolejny dziwoląg, widać że też jest Marriott, stoi niemal gotowy, a oddany był w ...1989r.... zaczęto go budować w 1980r....więc jak możliwe, że akcja dzieje się jeszcze za Gierka, który jak wiemy ustąpił w 1980...

unfamiliar

Nie ma co się sugerować własnie tymi dziwolągami. Dlaczego ? Otóż film kręcony był w roku 82 r. czyli w stanie wojennym , ale aby mógł być zrealizowany i wyświetlany musiał oddawać realia lat 70-tych bo taki był odgórny wymóg. Ukazywał patologię ludzi władzy w osobie synka dygnitarza (Jaraczka). W stanie wojennym była tendencja pokazywania, że całe zło systemu to polityka Gierka,rozpasanie ówczesnych bonzów, wszystyko co złe dotyczyło minionego okresu, poprzedniej ekipy partyjno-rządowej.
To raczej nie było w smak twórcom, więc powstał misz masz. Na siłe, na odwal się pokazali, że akcja rozgrywa się w latach.70-tych (hasła Gierkowskie na płotach, czy wieczorne wiadomości w domu Jareczka z Gierkiem w roli głownej), a z drugiej strony właśnie takie kwiatki jak owe warszawskie wieżowce, których nie było w latach 70-tych, plakat z reprezntacją z 1982 r. czy polonezy na ulicach Warszawy, które zacząły się na dobre pojawiać po 1978 r.

pablos6

Może akcja filmu toczy się w 1971/72r? Żona Jarka ogląda film w TV "Diament radży", który miał premierę pod koniec 1971r.

ocenił(a) film na 9
pablos6

Na ścianie w biurze (widać za oknem, że to Stadion Olimpijski we Wrocławiu), gdzie brat daje Jurkowi pieniądze, wisi kalendarz z 1976 roku. Trudno sobie wyobrazić, że w prawdziwym biurze w 1982 roku wisi nadal tak stary kalendarz, a więc musiał być powieszony przez twórców filmu.

tomek_spolski

mnie się wydaje, że część zdjęć mogła być juz kręcona w latach 70 a reszta dokręcona w 82? jest to możliwe?
bo np w scenie odwołania przetargu na dom, w dokumencie urzędowym w liczbie dziennika jest rok 1976.
jest widoczny przez sekundy, a takim szczegółem by chcieli uprawdopodobnić okres, w którym dzieje się akcja? taka dbałość o szczegóły, w kontrze do widopcznego marriota? ;)

ocenił(a) film na 9
czypindziesiont

Ale czemu mieliby kręcić aż tak długo? Z jakiegoś powodu chcieli, żeby akcja toczyła się w 1976 roku (kalendarz, dokument, Gierek). A może zaczęli go kręcić dopiero te 5 czy 6 lat po napisaniu scenariusza, w którym był rok 76 i nie chcieli nic zmieniać. Zresztą to chyba nie ma żadnego wpływu na opowiadaną historię.

tomek_spolski

ja się nie upieram, ze było tak czy siak. wspominam jedynie o elementach potwierdzajacych, bądź obalających. bo o tym tu była głównie mowa. co do rozpiętości okresu, pamiętaj ze to był goracy politycznie czas. wiele produkcji miało problemy, i dopiero mogli pokończyc produkcje w czasie festiwalu solidarnosci. potem gorący stan wojenny, i koncówka 82, gdy wszystko krzepło.
nie wiem jak było, ale wiem, że część zdjęc mogła być kręcona wczesniej. btw w polanicy zdrój na mariańskiej 2, stoi do dzis willa Wielkiego Szu, której nie zdołał kupić, a planował. kto wie, gdyby ją kupił, historii by nie było, bo by siedział do dziś w tym grajdołku. xD

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones