PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=11710}
7,1 62 693
oceny
7,1 10 1 62693
6,8 14
ocen krytyków
Willow
powrót do forum filmu Willow
ocenił(a) film na 8
smok_jerzy

a nie na odwrót?

ocenił(a) film na 10
K_meyer

Chodzi mi o ekranizację

ocenił(a) film na 7
smok_jerzy

te kilkanaście lat to jednak trochę za dużo, żeby mówić o byciu protoplastą, tym bardziej, że technika mocno się zmieniła.

to raczej Lucas naczytał się Mistrza Tolkiena i postanowił coś po swojemu zrobić. Czy fabuła mu wyszła czy nie, można się spierać.

ocenił(a) film na 10
Simon_mcKEY

Możliwe, ale spróbował i fajnie mu wyszło

smok_jerzy

Pierwsza ekranizacja powstała w 1978, 10 lat przed Willow

ocenił(a) film na 6
smok_jerzy

Obrzydlistwo!
A do Tolkiena ma się jak pięść do nosa.
Dopiero w "Grze o tron" zobaczyłem karła na poziomie.
Wcześniej były one wykorzystywane jak w cyrku.

ocenił(a) film na 10
candn_filmweb

Chłopie, ale to 23 lata różnicy! To przepaść jeżeli chodzi o efekty, a i tak Willowa bardzo lubię, mam do niego sentyment i nazwanie go obrzydlistwem to jakiś niewybredny żart chyba

ocenił(a) film na 6
smok_jerzy

Widziałem "Willow" w roku premiery.
Już wtedy miałem podobne odczucia.
Wykorzystanie karłów w filmie zawsze jest ryzykowne... moralnie.
To nie krasnoludki.
Jasne, że robiło się to od dawna i nadal będzie robić (że wspomnę klasycznego "Czarodzieja z krainy Oz", ale też kontrowersyjne "Dziwolągi") nie zmienia to jednak moich odczuć (a o guście,jak wiadomo, nie dyskutuje się).
Karzeł to karzeł.
W "Ja, Irena i ja" gra mały Murzyn ten sam co w "Willow" Tony Cox gra postać negatywną (złośliwego, zarozumiałego, agresywnego facecika), a w "Złym Mikołaju... jeszcze gorszą.
I jest OK, a pisze to nie z powodu politycznej poprawności.
Chodzi mi o to, że gra karła, a nie udaje fajnego skrzacika.
Jeśli znasz "Grę o tron", powinieneś zrozumieć, o co mi chodzi.
PS
W cyklu "Władca pierścieni" niziołków i krasnoludów grają aktorzy "pełnowymiarowi".
Z korzyścią dla filmu.

ocenił(a) film na 10
candn_filmweb

Ale jeżeli karzeł ma dystans do siebie i chce zagrać to co w tym złego? Przecież na siłę ich chyba nie szukali. Myślę, że zbyt na serio do tego podchodzisz. To tylko filmy

ocenił(a) film na 6
smok_jerzy

Jak chce grać, to ja mu nie zabraniam, ale jak już gra, to mam prawo go oceniać. Także całkiem subiektywnie. Ten jest dla mnie,,, hmmmm... nieestetyczny i niesympatyczny. No i po zabawie:(:(:(

ocenił(a) film na 10
candn_filmweb

Oceniać masz prawo jak najbardziej, ale po prostu ta rola wymagała karła

ocenił(a) film na 6
smok_jerzy

Nie sądzę. Tak było po prostu taniej i wygodniej.

ocenił(a) film na 10
candn_filmweb

? Ale wiarygodnie! Po co kombinować? Oryginału nic nie zastąpi

candn_filmweb

O czym Ty bredzisz. Jakie ryzyko moralne.

"Obrzydlistwo" masz na myśli w osobie Warwicka czy innych małych aktorów grających w Willow?

ocenił(a) film na 6
perun_6

Mówię o brzydkim wykorzystaniu kalectwa, czy jak może powiesz, "ludzi wysokich inaczej", "małych aktorów", dla wygody producenta (mniej efektów - wtedy nie było szybkich kompów).
Wolę, gdy karzeł gra karła (jak w "Grze o tron" - inteligentnego i budzącego sympatię, w "Złym świętym Mikołaju", w "Ja, Irena i ja"... - tu akurat "mali aktorzy" mieli odwagę grać złych,choć nadal inteligentnych karłów). To jest uczciwe i świadczy o wzajemnym szacunku.
Nie dam się tu szturchać i szantażować przy pomocy jakiejś żałosnej "politycznej poprawności".
Willow jest brzydki i niesympatyczny.
I powiedz mi, że nie mam prawa do własnego gustu!:):):)

ocenił(a) film na 6
candn_filmweb

PS
Słowo "dwarf" użyte wobec "niskiego człowieka" brzmi obraźliwie. Ja rozumiem, że ktoś za pieniądze zdecyduje się zagrać "krasnala", ale nie zamierzam się tym zachwycać.

ocenił(a) film na 8
candn_filmweb

Masz chyba jakieś problemy emocjonalne. Na szczęście aktorzy grający w Willow nie mieli tylu kompleksów co ty.
Nie wiem, jak można obrzydliwie odebrać, że karzeł gra krasnala?
A miałby grac olbrzyma?
To tak, jakby powiedzieć, że obrzydliwe jest, że piękne kobiety graja księżniczki.
Jak widzisz kalekę na ulicy, to pewnie tez się krzywisz z obrzydzeniem?

ocenił(a) film na 6
terrabzdeta

Zajmij się swoimi problemami emocjonalnymi, domorosły psychologu za złotówkę!:):):)
Poza tym najwyraźniej jesteś za głupi, żeby zrozumieć prosty komunikat (powtórzony wielokrotnie). Ne brzydzę się karłów, nie brzydzę się w ogóle "innością", uważam, że obsadzanie karłów w rolach małych ludzików (a nie karłów) to proceder na poziomie objazdowego panopticum (i łatwizna).

ocenił(a) film na 8
candn_filmweb

No pewnie masz rację. Obsadzanie kobiet w roli kobiet też jest obrzydliwe...
Tak jak obsadzanie dzieci w roli dzieci.
I staruszków w roli staruszków.
W ogóle filmy to jedno wielkie obrzydlistwo!!!

ocenił(a) film na 6
terrabzdeta

Willow (bohater filmu) nie był karłem, nie należał do plemienia karłów. Nie był nawet pigmejem:):):)
Nie rozumiesz oczywistości, a urządzasz politpoprawną hucpę.
Tymczasem to ja dopominam się poszanowania dla "wysokich inaczej". To nie są cyrkowe curiosa, a wykorzystanie karłów do ról gnomów i krasnoludków to właśnie... wykorzystanie.

ocenił(a) film na 9
terrabzdeta

Najgorzej jest, jak ktoś w roli kota obsadzi kota, a w roli psa - nie daj Bóg - psa.
Zdarzyło się wprawdzie onegdaj nowatorskie zamierzenie obsadzenia kota w roli zająca, ale średnio wyszło. Choć z drugiej strony - jest przecież prawda czasów i prawda ekranu...

ocenił(a) film na 9
terrabzdeta

Najgorzej jest, jak ktoś w roli kota obsadzi kota, a w roli psa - nie daj Bóg - psa.
Zdarzyło się wprawdzie onegdaj nowatorskie zamierzenie obsadzenia kota w roli zająca, ale średnio wyszło. Choć z drugiej strony - jest przecież prawda czasów i prawda ekranu...

ocenił(a) film na 6
Tataaleksandrykatarzyny

Karzeł to chory człowiek, nie bajkowa rasa. I tyle.

ocenił(a) film na 6
Tataaleksandrykatarzyny

Lubię Tyriona i aktora, który gra tę postać. Tu jednak karzeł gra karła. Karłowatość to upośledzenie (wiele różnych chorób ją powoduje) nie bajkowa rasa. Krasnoludy to nie karły. Hobbity to nie karły...

ocenił(a) film na 6
Tataaleksandrykatarzyny

Lubię Tyriona i aktora, który gra tę postać. Tu jednak karzeł gra karła. Karłowatość to upośledzenie (wiele różnych chorób ją powoduje) nie bajkowa rasa. Krasnoludy to nie karły. Hobbity to nie karły...

ocenił(a) film na 6
candn_filmweb

Wczoraj Filmwebowi dziko się czkało, stąd tyle odpowiedzi na raz. To nie spam.

ocenił(a) film na 8
candn_filmweb

Ty chyba jesteś karłem, skoro ten temat tak cię niezdrowo "podniecił".

candn_filmweb

Ale oni zostali pokazani z szacunkiem! Pozytywnie! O co Ci chodzi? Żeby karłów w ogóle nie pokazywać? Istnieją tak długo jak ludzkość, więc o co chodzi?

perun_6

Też nie rozumiem o co mu chodzi. Karły są tak stare jak świat, wg gościa chyba w ogóle nie powinno się ich pokazywać... a tutaj zagrali fajnie, i fajnie ich pokazano

candn_filmweb

gra "murzyna i karła"a kogo ma grać? oficera ss..nieżle

użytkownik usunięty
candn_filmweb

Masz chyba jakieś niezłe ze sobą problemy, że karły w filmach Ci przeszkadzają. Ty zapewne z tych samych, którzy wyłączają tytuł i oceniają go na 1/10, gdy tylko na ekranie pojawi się dwóch przytykających się facetów?

użytkownik usunięty

*przytulających

ocenił(a) film na 6
smok_jerzy

Po pierwsze Władca pierścieni zarówno ksiązki jak i film to nie trylogia tylko jedna historia w trzech częściach
Po drugie to willow był inspirowany władcą, bo początkowo chciano zekranizować władcę pierścieni, ale uznano, że to zbyt trudne, więc wymyślili własną historie

ocenił(a) film na 10
MistrzSeller

Wiem wiem, ale jakby nie było Willow wyprzedził trylogię o ponad 20 lat i tego faktu nie zmienimy

ocenił(a) film na 6
smok_jerzy

Wyprzedził, ale był to falstart.
W stosunku do "Władcy pierścieni" "Willow" to tylko ersatz.
Widziałem film, kiedy wszedł na ekrany i wcale nie zrobił na mnie dobrego wrażenia.
Jak coś jest marne i nijakie, to... po prostu jest.
Nalezę do wielbicieli talentu Ridleya Scotta "Legendę" uważam za niewypał.
Nie zawsze torreador wygrywa:):):)

ocenił(a) film na 7
candn_filmweb

Willow jest tym na czym przyszli producenci powinni się wzorować. Miał niezaprzeczalny klimat, a to w fantasy jest najważniejsze. Gdyby następcy wyciągnęli lekcję to by nie wyszły im tak mierne "dzieła" jak Władca czy Hobbit.

ocenił(a) film na 9
GodAs

Nic dodać, nic ująć! Już myślałem, że jestem sam na tym świecie, który nie dał się nabrać na te miernoty Petera "Masakry" Jacksona. Dzięki.

ocenił(a) film na 8
ezra5

Ojejku jej... Ależ z ciebie snaffca kina.

ocenił(a) film na 7
GodAs

Za to z słowo "mierne" przy władcy powinieneś dostać w nos

ocenił(a) film na 7
WTTW_FILM

Masz rację, za delikatnie to ująłem, ale nie chciałem używać dosadniejszych określeń ;)

ocenił(a) film na 7
GodAs

Czy ty próbujesz mnie wezwać do wojny na trollowanie? Oj kolego..

ocenił(a) film na 10
candn_filmweb

Mnie się pamietam spodobał. Dzieciakiem byłem, ale to sympatyczne kino fantasy

MistrzSeller

Uściślając, Władca Pierścieni to jedna historia nie w trzech a w sześciu księgach. Ze względu na nacisk wydawcy do sklepów trafiła w trzech tomach a nie w sześciu. Powrót Cienia, Drużyna Pierścienia, Zdrada Isengardu, Podróż do Mordoru, Wojna o Pierścień i Powrót Króla.

ocenił(a) film na 6
perun_6

ale wydana w formie trzech części

ocenił(a) film na 6
MistrzSeller

Nie masz większych problemów. Mistrzu?:):):)
PS
Na podstawie ilu tomów czy części wysmażono wieloczęściowy film"Hobbit"?
Od razu Ci odpowiem - z jednej książki.
W jednym (nieopasłym:):):)) tomie, nawet... w jednej oprawie (okładce).
Co widać (a nie jest to wina Tolkiena):):):)

candn_filmweb

Widocznie nie ;)

Osobiście wysmażać to lubię kotleta ;)

ocenił(a) film na 6
perun_6

To jest kotlet:):):

ocenił(a) film na 8
smok_jerzy

Z pewnością jeden z najlepszych filmów fantasy z lat 80' obok Conan barbarzyńca 1982 :)

Polecam te filmy fantasy z lat 80:
Pogromca smoków 1981
Ciemny kryształ 1982
Conan barbarzyńca 1982
Fire and Ice 1983
Conan niszczyciel 1984
Neverending story 1984
Czerwona Sonja 1985
Zaklęta w sokoła 1985
Labirynt 1986
Willow 1988

ocenił(a) film na 6
returner

Dzięki, choć większość znam:):):)

ocenił(a) film na 8
candn_filmweb

Jest jeszcze kilka innych:
Excalibur 1981
Władca zwierząt 1982
Miecz i czarnoksieznik 1982
Krull 1983
Legend 1985
The Barbarians 1987
A przede wszystkim największa obowiązkowa pozycja najlepszy serial lat 80'
"Robin of Sherwood" 1984-1986 26 odc Takiego klimatu nikt nie powtórzył.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones