PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=111711}

Wiosna, lato, jesień, zima... i wiosna

Bom yeoreum gaeul gyeoul geurigo bom
7,8 23 631
ocen
7,8 10 1 23631
7,6 12
ocen krytyków
Wiosna, lato, jesień, zima... i wiosna
powrót do forum filmu Wiosna, lato, jesień, zima... i wiosna

dlaczego
zaba ma przywiazany sznuerk w OSTATNIEJ SCENIE?

ocenił(a) film na 7
Mandragore

karma. kim ki-duk tym filmem mocno naruszył moją niewiarę w reinkarnację. warto było wrócić do tego filmu.

Mandragore

no tak, ale czym akurat zaba sobie zawinila, dlaczego akurat ona ma sznurek w koncowej scenie? :D

Mandragore

Żaba nie zawiniła absolutnie (w) niczym.

Tak jak zapowiedział to Mistrz, młodszy mnich nosi w sobie tę winę całe życie (widzimy też jego zrozpaczoną reakcję, gdy zdaje sobie sprawę z tego co uczynił -> ZABIŁ, a także sprawił ból i katorgę niewinnym stworzeniom). Nie jest też w żadnym wypadku wyjęty spod praw działania karmy. Jego zadośćuczynienie i wyprawa z kamieniem u nogi są odzwierciedleniem cierpienia, które przysporzył innym istotom. Wydaje mi się, że okrutna zabawa została przypomniana nam na przykładzie żaby, ponieważ ta zdołała przeżyć eksperymenty chłopca. Tym samym wydarzenia sprzed lat zostają ukazane jako mające ZNACZĄCY wpływ jego los.
Jeśli np. jego ekspedycja zostałaby zwieńczona śmiercią, być może autorzy posłużyli by się sceną z rybą....

Mandragore

(Co, mam wrażenie, nie miałoby większego sensu. Śmierć mnicha pociągnęłaby bowiem za sobą śmierć malca, który to został sam w chatce.)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones