Wybór Zofii (1982)

Sophie's Choice

plakat - Wybór Zofii (1982)

opisy filmu

(5)
  • Stany Zjednoczone, rok 1947.
    Stingo (Peter MacNicol), początkujący pisarz z Wirginii, wynajmuje pokój w Brooklynie. Spokój, którego potrzebuje do napisania swej pierwszej powieści, zakłócają sąsiedzi. Tuż obok mieszka bowiem młoda para, której głośna miłość i jeszcze głośniejsze awantury absorbują uwagę południowca. Okazuje się, że Nathan Landau (Kevin Kline) - niezrównoważony żydowski intelektualista - z chorobliwą wręcz obsesją zbiera dowody zbrodni popełnianych na tym narodzie. Jego przyjaciółką jest Zofia Zawistowska (Meryl Streep), Polka z Krakowa, była więźniarka obozu oświęcimskiego, której najbliższych: ojca, męża i dwoje dzieci zgładzili naziści. Stingo staje się przyjacielem i powiernikiem tych dwojga, poznaje ich tajemnice oraz pełną cierpienia, dramatyczną przeszłość...

  • Rok 1947. Początkujący pisarz zaprzyjaźnia się z dziwną parą, Sophie i Nathanem. Sophie to emigrantka z Polski, Zofia Zawistowska, córka profesora, antysemity, zabitego przez Niemców, którzy zamordowali także jego zięcia. Zofia z dwójką dzieci znalazła się w Oświęcimiu. Dzieci zginęły, ona przeżyła. Nathan to schizofrenik i narkoman, Żyd obsesyjnie gromadzący dowody zbrodni na swoim narodzie, żyjący chęcią odwetu na oprawcach. Zofia jest mu bardzo oddana, ale ukrywa prawdę o antysemityzmie ojca.

  • Rok 1947. Stingo, początkujący pisarz, przybywa do Nowego Jorku i zamieszkuje w wynajętym mieszkaniu w Brooklynie. Jego sąsiadami jest zagadkowa para: Sophie i Nathan. Burzliwe pożycie tej pary, przechodzącej od gwałtownych awantur do przejawów miłości, zwraca uwagę Stingo, który stopniowo zaprzyjaźnia się z obojgiem.

  • Film na podstawie powieści Williama Styrona. Opowiada historię Zofii Zawistowskiej (Meryl Streep), Polki pochodzącej z Krakowa, która przeżyła koszmar obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Zofia wyrusza do Ameryki, licząc że tam odnajdzie spokój. Wdaje się w romans z żydowskim intelektualistą Nathanem Landauem (Kevin Kline). Jednak już wkrótce poznaje Stinga (Peter MacNicol), z którym się zaprzyjaźnia.

  • Nowojorski Brooklyn, 1947 rok.
    Polka Zofia (oscarowa rola Meryl Streep), nie może zapomnieć o koszmarze Auschwitz, gdzie zginęli jej mąż i dzieci. Nie pomaga jej w tym chorobliwie zazdrosny kochanek, Nathan (Kevin Kline). Oboje zaprzyjaźniają się z Stingiem (Peter MacNicol), początkującym pisarzem. Zakochany w Zofii literat bezskutecznie próbuje jej pomóc.

multimedia
pozostałe