Wybór Zofii

(1982)

Sophie's Choice

0 0 FILM 1290
Wybór Zofii (1982)
http://www.filmweb.pl/film/Wyb%C3%B3r+Zofii-1982-1290/userRecommends
2 godz. 31 min.
ocena społeczności: bardzo dobry
7,9/10
9.108 głosów
Wybór Zofii (1982)

opisy filmu

(6)
+
 • Sophie, która przeżyła obóz koncentracyjny, związuje się z Nathanem, amerykańskim Żydem z obsesją na punkcie Holocaustu. Ich przyjaciel, narrator filmu, jest młodym pisarzem. Wszyscy razem starają się poradzić z przerażającymi wspomnieniami i obsesją Nathana.

 • Stany Zjednoczone, rok 1947.
  Stingo (Peter MacNicol znany jako John Cage z serialu "Ally McBeal"), początkujący pisarz z Wirginii, wynajmuje pokój w Brooklynie. Spokój, którego potrzebuje do napisania swej pierwszej powieści, zakłócają sąsiedzi. Tuż obok mieszka bowiem młoda para, której głośna miłość i jeszcze głośniejsze awantury absorbują uwagę południowca. Okazuje się, że Natan Landau (Kevin Kline) - niezrównoważony żydowski intelektualista - z chorobliwą wręcz obsesją zbiera dowody zbrodni popełnianych na jego narodzie. Jego przyjaciółką jest Zofia Zawistowska (Meryl Streep), Polka z Krakowa, była więźniarka obozu oświęcimskiego, której najbliższych: ojca, męża i dwoje dzieci zgładzili naziści. Stingo staje się przyjacielem i powiernikiem tych dwojga, poznaje ich tajemnice oraz pełną cierpienia, dramatyczną przeszłość...
  Powieść Williama Styrona zyskała w Polsce wielki rozgłos. Teza o jej antypolskim charakterze - mimo pewnych dyskusyjnych wątków i szczegółów - okazała się nieporozumieniem.

 • Rok 1947. Początkujący pisarz zaprzyjaźnia się z dziwną parą, Sophie i Nathanem. Sophie to emigrantka z Polski, Zofia Zawistowska, córka profesora, antysemity, zabitego przez Niemców, którzy zamordowali także jego zięcia. Zofia z dwójką dzieci znalazła się w Oświęcimiu. Dzieci zginęły, ona przeżyła. Nathan to schizofrenik i narkoman, Żyd obsesyjnie gromadzący dowody zbrodni na swoim narodzie, żyjący chęcią odwetu na oprawcach. Zofia jest mu bardzo oddana, ale ukrywa prawdę o antysemityzmie ojca.

 • Rok 1947. Stingo, początkujący pisarz, przybywa do Nowego Jorku i zamieszkuje w wynajętym mieszkaniu w Brooklynie. Jego sąsiadami jest zagadkowa para: Sophie i Nathan. Burzliwe pożycie tej pary, przechodzącej od gwałtownych awantur do przejawów miłości, zwraca uwagę Stingo, który stopniowo zaprzyjaźnia się z obojgiem.

 • Film na podstwawie powieści Williama Styrona. Opowiada historię Zofii Zawistowskiej, która przeżyła koszmar obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Polka pochodząca z Krakowa wyrusza do Ameryki, licząc że tam odnajdzie spokój. Wdaje się w romans z żydowskim intelektualistą Natanem Landau. Jednak już wkrótce poznaje Stinga z którym się zaprzyjaźnia.

 • Nowojorski Brooklyn, 1947 rok.
  Polka Zofia (oscarowa rola Meryl Streep), nie może zapomnieć o koszmarze Auschwitz, gdzie zginęli jej mąż i dzieci. Nie pomaga jej w tym chorobliwie zazdrosny kochanek, Nathan (Kevin Kline). Oboje zaprzyjaźniają się z Stingiem (Peter MacNicol), początkującym pisarzem. Zakochany w Zofii literat bezskutecznie próbuje jej pomóc.

WTF:false,ads:true