PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=11827}

Wystarczy być

Being There
7,5 6 211
ocen
7,5 10 1 6211
7,7 15
ocen krytyków
Wystarczy być
powrót do forum filmu Wystarczy być

Już sam tytuł mówi nam w wielkiej protoscie, że w życiu wystarczy być, cóż więcej robić? Ci co robią więcej niż tylko "są" wciąz gubią się w życiu, a taki ogrodnik, jak widać poradził sobie. Mówił co czuł, mówił co wiedział, a to go zaprowadzio tak daleko. Jestem ciekawy co się z nim dalej działo. Czy został marionetką w rękach polityków, czy też dzięki temu zmienił cały świat na lepsze. Końcowa scena świetnie podkreśla, że ogrodnik zabrał nas do wyższego stanu uniesienia, do lepszego życia, bo był lepszm z ludzi.

ocenił(a) film na 8
mariouszek

Hm, czy bohater był "lepszym z ludzi"? Dość kontrowersyjne stwierdzenie. On nie był świadomy człowieczeństwa, nie rozumiał co się wokół niego dzieje, to znaczy nie starał się nawet rozumieć, po prostu był i "lubił patrzeć".
Także opinia, że jego postawa "zaprowadziła go daleko" jest na wyrost. Bo Chance nie miał żadnych marzeń, ani celów, poza podstawowymi potrzebami (zjeść obiad, mieć dach nad głową, oglądać tv, zajmować się ogrodem).
Nie wiem czy teza, że ludzie, którzy żyją we własnym świecie (czy to ludzie upośledzeni umysłowo, czy artyści, czy nawet dzieci) są wartościowsi, bo są prostolinijni, szczerzy, naiwni, czy takie założenie jest właściwe? Dla takich ludzi to jest coś naturalnego, oni nie udają, bo nie potrafią udawać. Chyba bardziej wartościowe jest mieć świadomość jaki jest świat, rozumieć go, doświadczać i być dobrym człowiekiem.

ocenił(a) film na 7
Lejzorek

"Chyba bardziej wartościowe jest mieć świadomość jaki jest świat, rozumieć go, doświadczać i być dobrym człowiekiem."

Chyba? ;o

ocenił(a) film na 8
_Garret_Reza_

Chance ? ;)

ocenił(a) film na 8
mariouszek

A mi się wydaje, że końcowa scena idealnie ilustruje stwierdzenie iż życie jest stanem umysłu. Jak widać w przypadku ogrodnika stwierdzenie to idealnie się sprawdziło ;).

ocenił(a) film na 9
bee2r

być tu i teraz, nic więcej mu nie trzeba

użytkownik usunięty
Barbi_mgrludi

Jeszcze nie oglądałam filmu, ale przeczytałam kiedyś książkę J.Kosińskiego i bardzo mi się podobała.

ocenił(a) film na 7

A ja obejrzałem ten film zupełnie nieświadomie, że jest on adaptacją książki, która leży obok na półce regału. Czytanie książki po obejrzeniu filmu to zupełnie zmarnowany potencjał tej pierwszej - wyobraźnia ma przed sobą bardzo trudne zadanie, żeby wyprzeć z pamięci obrazek, który już się widziało. Ale nieważne. Myślę, że Chance był postacią bardzo niejednoznaczną. Z jednej strony faktycznie ta prostoliniowość i bezpośredniość była wielką zaletą i czymś, czego potrzebuje dzisiejszy świat, z drugiej strony sam niewielu rzeczy był świadomy i inni wielokrotnie przypisywali mu cechy, których nie miał czy nadinterpretowali słowa czy gesty. Nie można powiedzieć, że był lepszy. Był inny, ale nie było z nim nic nie w porządku. To świat ma problem z dodawaniem do każdej błahostki ukrytego sensu, do metaforyzowania, do komplikowania najprostszych spraw. Nie istnieją uczucia skomplikowane. Jedynie ludzie czują się wręcz w obowiązku aby je jak najbardziej zagmatwać. Tak jest łatwiej uchronić się przed ewentualną krzywdą. Ale czy lepiej?

ocenił(a) film na 8
aaktt

"Był inny, ale nie było z nim nic nie w porządku".

Chyba inny film oglądaliśmy.

ocenił(a) film na 8
hauser

Zależy z której strony na ten cytat patrzeć - różnie można go zrozumieć.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones