PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=109907}

Zło

Ondskan
7,7 50 967
ocen
7,7 10 1 50967
6,6 8
ocen krytyków
Zło
powrót do forum filmu Zło

Wg mnie głównym przesłaniem i mottem tego filmu jest SILNY NIE MUSI BIĆ, tylko słabi pokazują swoją siłę mięśniami.

majkalipcowa

Zgadzam się, ale czy można przez to powiedzieć, że faceci to ta słabsza płeć? Bo moim zdaniem tak.

ocenił(a) film na 6
Ertix_Poke

Kobiety też niestety biją. Dlatego nie dzielę na płec, tylko ogólnie uważam, że słaby musi bic, a silny ma silne argumenty, ale słowne :)

majkalipcowa

Owszem, prawda, ale natury i stereotypów nie zmieni się. Niestety. :/

ocenił(a) film na 8
Ertix_Poke

Einstein wystosował w fizyce twierdzenie w którym masa, równa jest energii. Myślę, że na kanwie filozoficznej podobnie można zestawić siłę fizyczną F i siłę psychiczną P. Jedna przekształca się w drugą płynnie, uzupełnia ją i zastępuje. Wystarczy spojrzeć na "dokonania" Napoleona, albo Aleksandra Wielkiego. Ale "siła" może też znaczyć coś zupełnie innego, oderwanego od wszelkiej konfrontacji.

ocenił(a) film na 8
majkalipcowa

ojeju aleś Ty mądra :) długo nad tym myślałaś?

ocenił(a) film na 6
barney23

Nie aż 3 lata, jak Ty z odpowiedzią :)

ocenił(a) film na 8
majkalipcowa

wczoraj obejrzałem film, więc nawet nie wiedziałem o Twoim istnieniu dziecinko :)

ocenił(a) film na 6
barney23

A może to ja mogłabym do Ciebie napisac "dziecinko"? ;)

ocenił(a) film na 10
majkalipcowa

Hej majkalipcowa skoro temat został już odkopany to chciałbym to w pewien sposób wykorzystać i zapytać o twoją opinię na ten temat. Przejdźmy do sedna... Erik sam używa siły mięśni czy jak kto woli pięści (pisząc to nadal mam przed oczami scenę *spoiler alert* dosłownie z początku filmu , w której Erik zmasakrował koleżkę na miazgę *spoiler alert*.

Moje pytanie brzmi następująco : Uważasz , że bohater działa w ten sposób pod wpływem otoczenia czy może jest to jednak jego przemiana (ukazana od początku do końca filmu)?
P.S Doskonale zdaję sobie sprawę z tego iż temat jest już dość wiekowy i możesz nie pamiętać już za dużo z filmu jednak , kiedy zobaczyłem ten temat to bardzo się zaciekawiłem i mam nadzieję , że może się czegoś dowiem ;)

Pozdrawiam!

ocenił(a) film na 6
Paranoid_

Niestety już nie pamiętam. Naprawdę żałuję :) Jednak podejrzewam, że chodziło o przemianę głównego bohatera. Chociaż w pierwszym wpisie w temacie napisałam "silny nie musi być", czyli bohater filmu tak naprawdę był silny. I nie o siłę fizyczną chodzi (pewnie barney23 znowu zarzuci mi, że odkryłam Amerykę;) ).
Film oceniłam na 6 czyli nie zrobił na mnie jakiegoś piorunującego wrażenia i pewnie dlatego już go słabo pamiętam.
Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 10
majkalipcowa

Dzięki za wyjaśnienie znajomy ostatnio nakłonił mnie do dyskusji o filmie stąd to zainteresowanie tematem. Jeszcze raz dzięki i również pozdrawiam :)

ocenił(a) film na 8
majkalipcowa

Oczywiście, że możesz :) żyjemy w wolnym kraju podobno :)

ocenił(a) film na 2
majkalipcowa

Rewelacyjny film żeby zasnąć. Ciągnie się jak flaki z olejem. Wytrzymałem aż 20 min oglądania.

ocenił(a) film na 6
SantaCruzeNomad

Po 20 minutach oglądania nie oceniam filmu.

ocenił(a) film na 2
majkalipcowa

Masz rację. Wziąłem to sobie do serca. Włączyłem jeszcze raz, przebrnąłem przez te 20 min i... wytrzymałem tylko kolejne 15. Nic się nie zmieniło. Ciągle ta sama kaszana.

ocenił(a) film na 6
SantaCruzeNomad

:) Ale próbowałeś, a to się ceni.

majkalipcowa

Przesłanie jest takie że zło rodzi zło, przemoc rodzi przemoc. Tylko dobro rodzi dobro. Tutaj niestety bohater doświadczony przemocą ze strony sadystycznego ojczyma, a później faszystowskich bojówek szkolnych, sam ulega temu złu gdyż inaczej nie potrafi się jemu przeciwstawić, choć na koniec udaje mu się to zło zwyciężyć . Film przedstawia autentyczne wydarzenia. Mamy tu smutny obraz szkoły w kraju rządzonym przez szwedzkich socjaldemokratów którzy w czasie wojny współpracowali z nazistowskimi Niemcami (również lewica) i jak widać w filmie wiele mieli z nimi wspólnego nawet po wojnie. Tolerowali przemoc na lekcjach uczniowie uczyli się rasizmu, braku tolerancji, przedmiotowego traktowania człowieka o innym wyglądzie, poglądach czy gorszym statusie społecznym.

ocenił(a) film na 8
PrinceCaspian

Jeśli NSDAP była lewicowa to pewnie jedyna partia która głosowała przeciwko wybraniu Hitlera na kanclerza była prawicowa :-) https://dzieje.pl/aktualnosci/80-lat-temu-spd-jako-jedyna-partia-glosowala-przec iwko-hitlerowi