PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=99741}

Zły dotyk

The Woodsman
7,0 8 659
ocen
7,0 10 1 8659
6,6 7
ocen krytyków
Zły dotyk
powrót do forum filmu Zły dotyk

Obejrzałam cały film, z każdą minutą bardziej musiałam się zmuszać, niż chciałam na to patrzeć (dotrwałam do końca tylko dla tego, że temat wydawał się zbyt ważny by odpuszczać). Budziło się we mnie coraz większe obrzydzenie, ale też i coraz większa niezgoda na obraz, który autorzy filmu usiłowali wtłoczyć widzom do głów.

Okruchy dobra, jakie w zbyt wydumany sposób nam podano nie zmazywały win! I te gry głównego bohatera z własną wytrzymałością, te wszystkie podchody, wystawianie się na "pokusy" ukazywały tylko niedojrzałość i (mimowolne) okrucieństwo - okrucieństwo, którego widmo unosiło się nad całą historią. Reżyser i scenarzyści robili wszystko, by przekonać nas o dobroci Waltera, o jego łagodności, wrażliwości i empatii. Niedobra to droga, nowomodne obłaskawianie zboczeń i powolne wpajanie masom przewrotnej narracji o tym, że kat jest prawdziwą ofiarą.... (Nie neguję cierpień psychicznych, które w takiej sytuacji być może się pojawiają, wyrzutów sumienia zawsze możliwych, ale widzę też jasno, że pedofil swoimi czynami w pewien sposób wyzbywa się człowieczeństwa, fundując koszmar najbardziej bezbronnym nie zasługuje na pełne zaufanie).

Tak więc, wbrew zamysłom twórców filmu - nie odczuwałam współczucia, czy litości dla głównego bohatera, wręcz przeciwnie, uznałam, że we wszystkim co go spotkało nie było nawet cienia sprawiedliwości. Dwanaście lat więzienia wydało mi się na raz wyrokiem zbyt łaskawym, a przyzwolenie na to, by umieszczał w sąsiedztwie szkoły wzmagało tylko to beznadziejne poczucie grozy. Bo mimo odbywanej terapii, mimo związku z kobietą, pozostawał Walter zagrożeniem dla innych.

użytkownik usunięty

chciałam napisać "mieszkał w sąsiedztwie szkoły"...

ocenił(a) film na 7

Walter czuł pociąg do dzieci, ale nie był gwałcicielem ani mordercą, więc chyba zasługiwał na szansę na normalne życie.

użytkownik usunięty
arson665

Czy sądzisz, że mieszkanie w sąsiedztwie szkoły było w jego przypadku dobre i bezpieczne? Było swego rodzaju kuszeniem. Główny bohater został skazany za pedofilię, a więc nie za złe myśli, lecz za uczynki, które skrzywdziły niewinne istoty. To, czy doszło do gwałtów nie ma znaczenia. Molestowanie seksualne dzieci nie może być ignorowane - nigdy.

Twoje zdanie bardzo mnie dziwi. Sugerujesz, że pewne "formy" pedofilii powinno się łatwiej wybaczać...? Czy sądzisz, że moja opinia o tym, iż Walter nie powinien mieć prawa zamieszkania tak blisko szkoły jest przejawem niesłusznej dyskryminacji? To absurd!

Co do szansy na normalne życie. Uważam, że mieszkanie i nakaz przebywania z dala od szkół, przedszkoli i innych placówek, w których byłby małe dzieci, nie jest jakąś wielką traumą. Jest raczej wyrazem troski o dobro społeczeństwa i jego najmłodszych członków. Jest to ograniczenie, które w niczym nie umniejsza szans na godne życie dla człowieka, który chce walczyć ze swoją dewiacją.

Uważam zresztą , że istotniejsza jest ochrona (potencjalnych) ofiar niż pełnia praw pedofilów. Sądzę, że każdy przestępca musi być świadom, iż na zaufanie innych trzeba sobie zasłużyć. W tym sensie rozumiem także siostrę Waltera. Jej obawy, brak zgody na to, by zobaczył jej córkę są sensowne i w pełni zrozumiałe. Czy to, że odmówiono mu kontaktu z siostrzenicą także uznałbyś za brak "szansy na normalne życie"?

ocenił(a) film na 7

Przede wszystkim w filmie nie jest powiedziane za co dokładnie Walter został skazany. Powiedział tylko, że za pedofilię, ale dodał, że nikogo nie skrzywdził. Pod pedofilię można podciągnąć namawianie dzieci w parku, żeby usiadły mu na kolanach. Nie zamierzam być obrońcą takich ludzi, ale główny bohater odcierpiał karę i przeszedł przemianę, co było wyraźnie pokazane na końcu filmu, gdy pobił innego pedofila, który, jak się okazało był poszukiwany.

Co do zamieszkania Waltera w pobliżu szkoły, to nie wiem, jak działa w tym przypadku amerykańskie prawo. Może celowo poddano go próbie, w końcu był pod nadzorem policyjnym. W każdym razie u nas by to pewnie nie przeszło.

Jeśli chodzi o siostrę, to sam napisałeś, że przestępca musi sobie zasłużyć na zaufanie, a często najtrudniej odzyskać zaufanie tych, których najbardziej się zawiodło.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones