PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=472475}

Zabójcze ciało

Jennifer's Body
4,8 54 878
ocen
4,8 10 1 54878
5,4 13
ocen krytyków
Zabójcze ciało
powrót do forum filmu Zabójcze ciało

Nazwiska bohaterów

ocenił(a) film na 3

Nie zauważyłem tego podczas seansu (pewnie dlatego, że co jakiś czas przysypiałem), ale spoglądając na obsadę aż biją po oczach "swojskie" nazwiska bohaterów. Lesnicky, Wroblewski, Warzak, Roman Duda - jedne mniej, drugie bardziej zamerykanizowane, ale na pierwszy rzut oka wydaje się, że wszystkie wymienione mają polską etymologię. Dodając do tego fakt, że w filmie pojawiają się obrazy Beksińskiego, pytanie nasuwa się samo - skąd tak duży "pierwiastek polski" w tym filmie? Zdarzają się w amerykańskich produkcjach bohaterowie o polsko brzmiących nazwiskach, ale aż 4 takie przypadki w jednym filmie? Być może to tylko przypadek, ale na pewno dość intrygujący.

banchoo

W trakcie seansu, zapadły mi w pamięc 2 nazwiska,natomiast po przyjrzeniu się bliżej zdziwiłam się,że są aż 4,to interesujące

ocenił(a) film na 1
banchoo

tez to zauwazylam !

azlotko

o rzeczywiście!

banchoo

Pewnie chcieli wyjść poza ramy typowych amerykańskich nazwisk, które są wszędzie dawane i twórcy poszukali jakichś nietypowych nazwisk, by film się wyróżniał na tym polu. Pewnie natrafili na takie, uznali że "spoko brzmią" i gotowe. Nie doszukiwałbym się tutaj jakiejś większej głębi, jakiejś ukrytej polskości w tym filmie.

Oczywiście mogę się mylić :)

ocenił(a) film na 8
banchoo

A daj spokój z tym Dudą....

ocenił(a) film na 7
banchoo

te wszystkie nazwiska ze -ski wcale nie są obce dla amerykanów. Pełno tam potomków polskich imigrantów, i to takich co przyjechali już dobre 200 lat temu. Pełno jest takich nazwisk więc nie powinno to nikogo dziwić. W USA osoba o nazwisko Wroblewski nie musi być wcale polakiem.

ocenił(a) film na 3
FearTheRipper

Nigdy nie twierdziłem, że w USA nie ma Polonii, ani obywateli amerykańskich o polskim pochodzeniu. W Chicago jest cała polska dzielnica i mnóstwo Amerykanów, którzy mają polskie korzenie.

Chodziło mi jedynie o ten konkretny film, w którym połowa bohaterów ma polsko-brzmiące nazwiska. Oczywiście zdarzało się to wcześniej i np. Clint Eastwood ma upodobanie do Polaków, a jego bohaterowie w kilku filmach nosili takie nazwiska jak Kowalski, Pulovski czy Nowak. Jednak w "Zabójczym ciele", co drugi bohater ma takie "swojskie" nazwisko, że aż wydało mi się to dziwne. Na dodatek w tym samym filmie pojawiają się obrazy polskiego malarza. Stąd wynikło moje pytanie: skąd to się wzięło? Naturalnym wydało mi się, że reżyser lub scenarzysta filmu ma jakiś związek z Polską. Albo z amerykańską Polonią. Albo interesuje się prywatnie polską historią, kulturą i folklorem. Albo jeszcze coś innego.

Niestety wciąż nikt nie był w stanie rzucić na tę sytuację odrobiny światła, więc należy zakładać, iż nazwiska i obrazy w filmie to czysty przypadek. Komuś spodobało się ich brzmienie i tyle. Trochę szkoda, że nie wiąże się z tym żadna historia.

banchoo

Jednym z producentów jest Daniel Dubiecki - może to jest wskazówka...

banchoo

Akurat Nowak - Novak to nazwisko bardziej Czeskie i Słowackie. Ale owszem, w Polsce również popularnie, jednak nie aż tak jak w wymienionych krajach - zwłaszcza Czechach.

ocenił(a) film na 3
JaroTomik

Nie rozumiem, co miał na celu pański komentarz, ale skoro już się Pan udzielił, to wypada mi odpowiedzieć, iż myli się Pan.

Nazwisko Novak (w różnych odmianach) jest po prostu nazwiskiem popularnym w różnych krajach słowiańskich. Nowak pisany przez "w" jest formą typowo polską, jako iż nasz alfabet nie zawiera litery "v". Novak pisany przez "v" występuje w innych krajach słowiańskich, nie tylko w Czechach i na Słowacji, ale również w Serbii i na Słowenii, w których to krajach nazwisko to występuje również pod postacią imienia (vide: Novak Djoković). Zatem twierdzenie, jakoby miało to być nazwisko bardziej czeskie lub słowackie nie ma najmniejszego sensu. Tym bardziej, że i jego popularność w Polsce i na Czechach jest bardzo podobna. W Polsce Nowak jest najpopularniejszym nazwiskiem od dziesięcioleci (obecnie nosi je ponad 220 tysięcy Polaków - dane na 2016r.) i podobnie jest w Czechach (70 tysięcy Novaków), co przy przy ponad 3x większej populacji Polski daje 3x większą populację Nowaków :D

Co więcej, na Słowenii również Novak jest najpopularniejszym nazwiskiem (ponad 11 tysięcy Novaków na 2milionowy naród). Na Słowacji natomiast nieco mniej (nazwiska męskie -Novak- i żeńskie -Novakova- dają łącznie liczbę poniżej 10tysiecy Słowaków o takich nazwiskach na 5milionowy naród).

Wracając do tematu - nazwisko Nowak, o którym wspomniałem w powyższym poście, odnosiło się do bohatera granego przez Clinta Eastwooda w filmie "Różowy cadillac" z 1989 roku, i jako że zostało ono zapisane przez "w", można śmiało zakładać, iż bohater filmu miał polskie korzenie. Chociaż filmu nie widziałem, więc nie jest to dla mnie sprawa tak oczywista, jak w przypadku Nicka Pulovskiego z "Żółtodzioba" (1990) czy Walta Kowalskiego z "Gran Torino" (2008).

ocenił(a) film na 3
JaroTomik

Czeskim nazwiskiem jest raczej Polak niż Nowak.

banchoo

To po prostu kolejny manewr scenarzystki. Pokazuje zaściankową wiochę pełną głupiutkich dziewczątek, tępawych licealistów i niezbyt rozgarniętych mieszkańców. Jak bardzo byśmy się z tym nie zgadzali to prawda jest taka, że Polacy kojarzą się Amerykanom z zaściankowością i prowincją.

polliter

Byłoby mi bardzo przykro, gdyby nie fakt, że poza metropoliami na wybrzeżach, USA to kraj tępawych kmiotów, ciemnogrodu i kołtuństwa. Więc to zrozumiałe, czemu polskie rządy od 1989 roku liżą Jankesom tyłek - podobieństwo...

ocenił(a) film na 6
banchoo

Beksiński w filmie??? Gdzie? Pamiętasz może która scena???

ocenił(a) film na 3
Lucas207

Oglądałem to ze 3 lata temu, więc nie. Ale raczej nie masz się czym ekscytować. Z tego co pamiętam, to była tylko jakaś drobna wzmianka. Jego nazwisko i/lub reprodukcja któregoś z obrazów przewinęła się w jakiejś książce i to chyba wszystko. Niemniej prace Beksińskiego chyba nie były jakoś szeroko znane w USA, dlatego zwróciłem uwagę, że dużo tych "polskich" akcentów.

ocenił(a) film na 8
banchoo

Obraz pojawia sie jak Needy przeszukuje zasoby biblioteki w poszukiwaniu info o demonie, w którego przemieniła się Jennifer. Obraz Beksińskiego bardzo charakterystyczny i znany, niestety nie pojawia sie jego nazwisko, wiec tylko osoba, która spotkała sie z jego twórczością rozpozna obraz ;-) pozdro
PS. Film uwielbiam - ostatni naturalnie piekny film Megan Fox - niestety...

ocenił(a) film na 3
masiczek87

Ok, dzięki za sprostowanie. Pamiętałem tylko, że coś się z Beksińskim przewinęło, ale nie byłem pewny jak to dokładnie wyglądało, jedynie tyle, że to jakiś szczegół był ;)

PS. Mnie się film nie podobał, niestety. Również pozdrawiam.

ocenił(a) film na 6
banchoo

A tak na podsumowanie Waszych wywodów dodam, że mężem Amandy Seyfried jest Tomek Sadoski.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones