PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=126171}

Zagadka zbrodni

Sal-in-sui Choo-eok
7,6 16 149
ocen
7,6 10 1 16149
8,3 18
ocen krytyków
Zagadka zbrodni
powrót do forum filmu Zagadka zbrodni

"Zagadka zbrodni" to dla mnie olbrzymi zawód, bo choć reżyser zadbał o klimat i miał pomysł na przesłanie, zupełnie zabił tym filmem ideę kryminału. Zrobił to dwoma rozwiązaniami: postacią Parka i zakończeniem.

Pierwszy mój argument będzie dość jasny. Park to imbecyl. Wiem co symbolizuje: stary system policyjny, władczy lecz zupełnie bezużyteczny. Tylko jeśli już chcemy pokazywać przez pół filmu jak ktoś nie potrafi sobie poradzić ze sprawą, to nie wiem po co stylizujemy dzieło na kryminał? Z powodu Parka śledztwo stoi cały czas w miejscu, bo albo wymyśla on absurdalne rozwiązania pokroju poszukiwania mężczyzny bez włosów, albo tłucze niewinnych podejrzanych by przyznali się do winy. Miałem nadzieję, że gdzieś w połowie seansu zmądrzeje, ale nie... Okazuje się iż jego metody zaczyna pochwalać Seo i cała policyjna praca prowadzi donikąd.

A brak zakończenia? No niby życiowa puenta, poparta zresztą prawdziwym śledztwem. Tylko czy to nie najprostsze rozwiązanie. Nie jest bowiem problemem rozpisać wiele tropów, które prowadzą donikąd. Sztuką jest połączyć je w spójną całość z rozwiązaniem. Niestety jego brak skutkuje zaistnieniem paradoksu: kryminał bez rozwiązania jest jeszcze kryminałem?

Do listy wad dodam jeszcze liczbę zbiegów okoliczności. Jakoś dużo ich tutaj:
-Akurat gdy onanista przyszedł na miejsce zbrodni gdy wszyscy śledczy byli na miejscu.
-Akurat gdy odkryto że rzeczony onanista jest niewinny zaczęło padać (swoją drogą czy policja nie powinna ściśle trzymać się prognozy pogody, a tutaj jakoś dziwnie zapomniała o deszczowym dniu).
-Akurat na ostatnią ofiarą była dziewczynka którą Seo znał.

Reasumując: doceniam te dzieło jako spojrzenie na przeszłość i rozliczenie z Koreańską prowincją. Tyle tylko, że patrząc na "Zagadkę zbrodni, jak na thriller, scenariusz mi nie gra tak jak powinien. Stąd moja nota nieco niższa niż większość wystawia.

Lucky_luke

A miałem cię za mądrego człowieka. Kurde, zawiodłem się.

ocenił(a) film na 6
Savio_Dan

Jestem tak głupi jak Park, czy jeszcze głupszy ? ;>

ocenił(a) film na 9
Lucky_luke

Troche piszesz po azjatyckim kinie, tylko po co, jak kompletnie nie czaisz azjatyckiej bazy:)

ocenił(a) film na 9
Lucky_luke

Tak panie Lucjy LUck kryminał bez rozwiązania jest jeszcze kryminałem? Bardzo lubisz szufladkowac i szukac oczywistych rozwiazan to nie u azjatow :) Pierszy film azjatycki ogladasz :)? Ze stawiasz takie tezy ktorzy fani azjatyckiego kina kwituja poblazliwym usmiechem :) Wlasnie ten film stal sie kultowym bo zakonczenie jest niejasne przez to zachwycajace.

ocenił(a) film na 9
Savio_Dan

Tez go mialem za madrego i wywazonego. Sluchaj przeczytaj sobie co on napisal o klasyku Brutalny Glina, w rezyserii Kitano to sie usmiejesz:)

Szybszy

Szkoda czasu na tego szaraczka. ;)

ocenił(a) film na 9
Savio_Dan

Savio dan, Lucky ciekawie ppisze, tylko zauwazylem, ze te wady ktore wymienia w dobrych filmach sa zaletami dla fanow kinematografii z azji :) Wlasnie ta glupota i chaos w policji jest niezwykle realistyczna i odzwierciedla zycie. W tej zafajdanej dziurze z Zagadki niebylo przeciez Sherlockow Holmesow, tylko mniej lub bardziej inteligentni gliniarze:) to nie byly czasy kompuerow ponadto telefonow komorkowych to byl inny swiat :)

ocenił(a) film na 6
Savio_Dan

Zapraszam za miesiąc na warszawski festiwal Piec Smaków gdzie będziecie mogli obejrzeć mnóstwo azjatyckiego kina, jak i spotkać mnie osobiście i prosto w twarz powiedziec mi ze jestem białasem lub szarakiem (przy okazji ustalicie mój kolor, bo wasze wersje się różnią).

ocenił(a) film na 9
Lucky_luke

zapraszasz na te festiwale, myslisz ze normalnych ludzi ktorzy zarabiaja po tysiac zlotych stac na to, zastanow sie wogole co ty piszesz

ocenił(a) film na 6
Szybszy

To było zaproszenie do przyjścia, a nie organizacji.

ocenił(a) film na 6
Szybszy

no jak to, taki intelektualista jak Ty zarabia tylko 1000 zł? może jednak nie jesteś aż taki mądry, jak Ci się wydaje.

ocenił(a) film na 9
manowce

duzo zarabiaja tylko zlodzieje, kto najciezej pracuje zarabia najmniej, ludzie sa albo przwoici albo nie, to jedyna kategoria warta uwagi

ocenił(a) film na 6
Szybszy

:D :D "dużo zarabiają tylko złodzieje", no tak, bo każdy, kto zarabia więcej niż Ty i nie musi machać pół dnia łopatą to na pewno jest złodziejem... aż tak ciężko się pogodzić z tym, że ktoś uczciwą pracą wypracował więcej, niż Ty?

ocenił(a) film na 9
manowce

to temat poswiecony ZAgadce Zbrodni, o innych sprawach mozemy poprozmawiac przy koniaku, bez obrazy

ocenił(a) film na 8
Szybszy

Zarabiasz 1000zł i stać Cię na koniak?

ocenił(a) film na 9
Wad3r

teraz ma kazdy konsole Psx 4 ktora jeest warta 1700 zl wiec cena koniaka nie ma tu znaczenia

ocenił(a) film na 8
Szybszy

Każdy? Ja akurat nie mam... i nie tylko ja

ocenił(a) film na 9
Wad3r

jestes tylko wyjatkiem od reguly

ocenił(a) film na 6
Szybszy

ale z was buraki, aż przykro to czytać. chłopak napisał solidną małą recenzję, dorzucił swoje argumenty, nikogo nie obraził, ale oczywiście jak karaluchy musieli się zleźć "prawdziwi znawcy kina" - bez argumentów, ale oczywiście z wyzwiskami na mordach. idźcie się onanizować przed telewizorem, a nie się ludzi czepiacie.

ocenił(a) film na 9
manowce

czlowiek ten ma znikoma wiedze o kinie koreanskim bez obrazy,

ocenił(a) film na 6
Szybszy

nie trzeba być ekspertem, żeby ocenić film zgodnie z własnym gustem. a nawet jak się z kimś nie zgadzasz, nie musisz go obrażać.

ocenił(a) film na 9
manowce

jestes wulgarny

ocenił(a) film na 6
ocenił(a) film na 4
Lucky_luke

"Zodiak" to to nie jest. Masz w zupełności rację w swojej konstruktywnej krytyce. Mnie ten film zawiódł jeszcze bardziej, patrząc po ocenach. Azjatyckie kino jest - z mojej perspektywy - okropnie dziecinne, będą jednocześnie straszliwie brutalne, a wszystko skąpane w sosie jakiegoś takiego kiczowatego aktorstwa. Znam to od dawna, ciągle liczę jednak na przełamanie. Mimo moich zastrzeżeń liczyłem właśnie na klimat (cokolwiek to nadużywane słowo znaczy), mroczną zagadkę i precyzyjne (w sensie pracy policjantów) śledztwo. Niestety, otrzymałem to, o czym już napisałeś, plus kolejne sceny ponaciągane, przegadane, przeszarżowane.

ocenił(a) film na 9
Lucky_luke

Skompromitowales sie bialasie , bez obrazy. Ogladajac kino bialych jest ono dla mnie schematyczne i przewidywalne do bolu na jedna modle. Dlatego od lat nie ogladam amerykan szajsu.KIno azjatyckie jest skomplikowane nie majace jednozacznego zakonczenia, czesto interpretacji jest kilka jak nie kilkanascie . Aktorsko rowniez przepych u azjatow, biali tacy zwykli bez cienia tajemniczosci, schemat goni schemat.

ocenił(a) film na 6
Lucky_luke

Zgadzam się w całkowicie z tym co napisałeś. Sugerując się bardzo wysoką oceną spodziewałem się obejrzeć niezły film. Jakiś czas temu widziałem inną koreańską produkcję "The Wailing", historia zmagań lokalnej społeczności ze złym duchem, który nawiedził ich wioskę. Jedyny minus to zakończenie, stawiające więcej pytań, niż dające odpowiedzi w kluczowym wątku.
Mając w pamięci powyższy film zabrałem się za "Zagadkę Zbrodni". Moje rozczarowanie miałką fabułą było wielkie.
Za jedyny plus dodatni, jak mawiał klasyk, można uznać realistyczne przedstawienie (chyba) sposobu pracy koreańskiej policji w latach 80. Absurd, nieudolność, wymuszanie zeznań. Czy to uległo zmianie? Kryminał winien trzymać w napięciu, w omawianym przypadku nic takiego nie miało miejsca. Szkoda.

ocenił(a) film na 9
TOMASZ_MOUR

Trudno zeby jeden film podobal sie wszystkim, jakies matoły zawsze sie znajda, hehe Co do Wailling nie bylo tam zadnych niedopowiedzen, wszystko zostalo cacy wyjasnione.

ocenił(a) film na 6
Szybszy

Chłopcze, bystry z ciebie gość, aż bije po oczach. Zawsze sobie ceniłem zdanie ekspertów twego pokroju.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 6
Szybszy

Chłopcze, poza ogromem wiedzy na temat kina koreańskiego, podziwiam także twą umiejętność budowania zdań wielokrotnie złożonych.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Lucky_luke

...ależ to nie były zbiegi okoliczności....!

ocenił(a) film na 5
Lucky_luke

Dla mnie też przereklamowany film i po namyśle dam 5/10, a nie 6, bo na 6 nie zasługuje. Faktycznie pokazanie 2 policjantów : jednego jako imbecyla, a drugiego jako imbecyla do kwadratu i sadysty z problemami emocjonalnymi, który jest niedorozwojem ;). A później ten inteligentniejszy policjant zaczyna czerpać wzorce od przygłupa - b. to mądre :).

Do tego to śledztwo w ogóle nie ma żadnego napięcia, akcja praktycznie stoi w miejscu, nic ciekawego się w sumie nie dzieje - na co wpływ ma m.in. sposób "prowadzenia" śledztwa przez miejscowego policjanta i jego asystenta - jeszcze większego niedorozwoja niż on sam. Tajemnica mordercy mało intryguje, a gł. podejrzany - jeśli on to zrobił - w sumie nawet nie dowiadujemy się jego motywacji - no chyba, że motywacją ma być to, ze ma obsesję na punkcie jednej piosenki, po której wpada w trans i morduje niewinne dziewczyny/kobiety.

ocenił(a) film na 8
Lucky_luke

Czasy kiedy kryminały były konstuowane wg określonego schematu już dawno minęły. Nie tylko w kinie azjatyckim jak uparcie sugerują komentarze. Historia kryminalna często jest tylko pretekstem do pokazania historii obyczajowej - tu przede wszystkim obserwujemy przemianę głównego bohatera (Parka), uświadamiamy sobie bezsens zbrodni, nierealistyczne oczekiwania narzucone przez kino i popkulturę i trud rzeczywistej pracy policji zwłaszcza realiach Koreańskiej wsi lat 80', współodczuwamy gniew i bezsilność - dlatego, że pragniemy rozwiązania i spokoju ducha, którego w prawdziwym życiu nie ma. Co do zbiegów okoliczności, nie ma ich nienaturalnie wiele a bez tego typu zabiegów nie byloby kina. Prognoza pogody w korei lat 80' była pewnie równie precyzyjna jak ich badania dna :) Choć jestem pewna, że i bez tego Sherlock Holmes rozwiązałby tą zagadkę, nie o rozwiązanie a jego brak chodziło w tym filme.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones