PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=107855}

Zakochany bez pamięci

Eternal Sunshine of the Spotless Mind
7,3 158 150
ocen
7,3 10 1 158150
7,8 38
ocen krytyków
Zakochany bez pamięci
powrót do forum filmu Zakochany bez pamięci

Wnioski

ocenił(a) film na 8

Film obejrzałam dwukrotnie. Pierwszy raz odniosłam , jak się później okazało , zupełnie mylne wrażenie i błędnie go zinterpretowałam. Po przestudiowaniu komentarzy na filmwebie , zabrałam się za niego ponownie i teraz jestem przekonana , że główni bohaterowie nie wymazywali się z pamięci wielokrotnie. Oboje zrobili to tylko raz. To co widzimy od rozpoczęcia filmu do momentu kiedy Frodo puka w szybę Joela i pyta się czy może mu pomóc , działo się już po tym jak Joel I Clementine poddali się wymazywaniu z pamięci. Następnie cofamy się w czasie (kiedy są walentynki , rok lub kilka lat wcześniej) i poznajemy Joela i Clementine z przeszłości , przed całym procesem wymazywania , w momencie kiedy są tuż po rozstaniu. Widocznie Joel kupując Clementine prezent na walentynki i udając się do niej do pracy , próbował przekonać ją do powrotu. Niestety odkrywa , że Clementine nie poznaje go i , co więcej , jest związana z innym mężczyzną , którego poznała w klinice , w trakcie wymazywania pamięci. Dzięki swoim znajomym odkrywa kartkę , informującą ich o usunięciu Joela z pamięci Clementine , następnie udaje się do kliniki , w tym samym celu , co niegdyś jego była dziewczyna. W czasie wymazywania pamięci Joela ukazuje się nam cała historia ich związku od końca , czyli od najwcześniejszego wspomnienia - kolejno rozmowa z sąsiadem o walentynkach , widok samego siebie podłączonego do urządzenia rejestrującego mózg , na wizycie u doktora Mierzwiaka (co Joel określa jako deja vu) , następnie kłótnia podczas której wychodzi na jaw , że Clementine po pijaku miała stłuczkę samochodem Joela.
Joel na nowo przeżywa wspomnienia związane z ich związkiem , chociaż niektóre rozmowy , które odbywa z Clementine są wytworem jego wyobraźni i nigdy nie miały miejsca , np. wtedy kiedy goni ją samochodem i mówi jej , że wymazuje ją z pamięci, dokładnie tak jak ona zrobiła to z nim i , że rano już jej nie będzie. W czasie kiedy mężczyzna we śnie powtórnie uczestniczy w wydarzeniach związanych z Clementine , w teraźniejszości Frodo stara się zając jego miejsce. Tymczasem "grzebiąc" w umyśle Joela cofamy się coraz dalej , obserwując jak , jeszcze jako nie-para , na siebie wpadają w księgarni i tu mogę być pewna , że zdarzyło się to przed wymazaniem z pamięci , gdyż Clementine wypomina Joelowi , że jest żonaty (po tym jak na plaży powiedział jej o Naomi.) Następnie dochodzimy do sceny na plaży , kiedy to główni bohaterowie spotkali się po raz pierwszy (ale tym razem ten naprawdę pierwszy). W tym momencie Joel zdaje sobie sprawę , że mimo iż próbował przerwać proces wymazywania Clementine z pamięci , to niestety dobiega on końca i za chwilę zapomni o jej istnieniu tym samym tracąc ją na zawsze. Tak też się dzieje. Joel budzi się rano w swoim łóżku i jeszcze raz oglądamy ten sam fragment filmu , który widzieliśmy na początku , mianowicie: budzi się jako człowiek całkowicie nieświadomy tego co się stało dzień wcześniej oraz tego , że kiedykolwiek poznał Clementine. Wychodzi z domu i widząc wgniecione drzwi swojego samochodu , mylnie obwinia sąsiada
(no bo skąd mógł wiedzieć , że zrobiła to jego była dziewczyna , skoro już jej nie znał?) , następnie zamiast udać się do pracy , wsiada w inny pociąg , gdzie ponownie poznaje Clementine. Jak historia potoczyła się dalej , było dane zobaczyć wcześniej , natomiast zatrzymujemy się w miejscu kiedy Clementine idzie na górę po szczoteczkę i odbiera pocztę. I wtedy BUM , oboje odsłuchują kasety nagrane przed wymazaniem się nawzjaem i dowiadują się czego w sobie nie lubią , co tak naprawdę jak w ich "poprzednim" związku wisiało w powietrzu i było powodem spięć. Zakończenie zostało pozostawione do samodzielnego zinterpretowania. Podsumowując , w filmie nie było żadnych oznak świadczących o tym , aby każde z nich czyściło sobie pamięć więcej niż raz. Wg mnie film został podzielony na "przed" i "po" czyszczeniu pamięci. Amen.

ocenił(a) film na 7
niuziki

Thank you, captain obvious.

ocenił(a) film na 8
wildroses07

Dokładnie to samo mi się nasunęło ;)

ocenił(a) film na 9
niuziki

Film skomplikowany, ale nie aż tak, żeby walić takie komentarze, no chyba, że ktoś lubi :)

5peed

Haha dobry komentarz, to samo pomyślałem :-D

ocenił(a) film na 9
niuziki

Film wydaje się być skomplikowany i faktycznie taki jest gdy chcemy mu przyporządkować jakąś chronologię i chcemy go uporządkować. Jednak nie warto się nad tym zastanawiać. Wg mnie nie chodzi tu o przekazanie konkretnej fabuły z początkiem, rozwinięciem i zakończeniem a o przedstawienie historii jaka rozgrywa się milion razy na dzień na całym świecie. Każdy kiedyś miał dziewczynę, chłopaka. Większość przeszła przez smutny etap rozstania. Co wtedy dzieje się z człowiekiem? Chce wszystko wymazać, zapomnieć. Gdy jednak wracamy do wspomnień to albo wiele już uciekło, wiele jest bolesnych ale z czasem pamiętamy tylko te dobre chwile. Ile razy pragniemy to wszystko powtórzyć, wrócić dawne chwile. Ale wspomnienia uciekają z biegiem czasu, robią się coraz bardziej zamazane, widoczne zza mgły.
Joel i Clementine nagrali dwie taśmy o podobnym brzmieniu. Wytykali swoje swoje wady, przywary, sposób bycia. Ktoś jakby posłuchał tych nagrań pomyślał by: "Co za tragiczna para! Jak oni mogą być ze sobą?" Decyzja o wymazaniu pamięci znaczyła tylko tyle, że mimo tylu przeciwności oboje znaczyli dla siebie wiele i nie byli w stanie poradzić sobie z rozłąką inaczej. I mimo tego, że poznali prawdę nie byli w stanie bez siebie żyć.

Moim zdaniem bardzo dobre ukazanie problemu przez jaki przechodził bądź dopiero przejdzie każdy z nas czy to przy rozstaniu czy utracie bliskiej nam osoby.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones