PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=491214}
6,0 4 735
ocen
6,0 10 1 4735
Zgorszenie publiczne
powrót do forum filmu Zgorszenie publiczne

Pozwólcie, że po raz pierwszy napiszę tu komentarz po śląsku... Musza Wóm pedziec, że jako Ślónzok żech sie bardzij przi tym filmie stropił, aniżeli uśmioł. Chciołbych kiejś obejrzec taki richtig ciepły film o naszyj Domowiznie - bo tyn to je ajnfach jedyn marazm. Kaj sam je ta ślónsko mondrośc, kero pamiyntom z bajtlowskich czasów? Kaj te ideały, kerymi za bajtla my sam na Ślónsku żyli? Kaj ta czysto prostota - bez łoszkliwyj wulgarności?...

Jo rozumia, że ftosik sam mioł syntymynt do komedii absurdu - a dyc to tyż dałoby się inakszyj zbajstlowac. Jedno co sie sam udało, to gryfne ujyncia i cołko scynografia. Familoki przi zachodzie słónca, staro bana, downo izba i kuchnia ślónsko - to wszystko sóm ujyncia warte, coby je docynic. No ale to niy styknie!

Ja, wiym, żech je zmierzły. Ale czekom na taki film, kery pokorze ślónsko DUSZA, a niy durch ino guliki i chasioki (pisza to metaforycznie). Bo Ślónsk to je dlo mie kraina MAGICZNO, nie prostacko - jak sie to czynsto pokazuje ...i jak tyn stereotyp ftosik tukej powielił. Pozdrawiom wszystkich Ślónzoków i reszta Poloków tyż! :)

sz_adam

Racibórz tysz pozdrawia

krzys81

Gryfnie dziynkuja - i z Pón Bóczkiym! Coby w te Świynta Dzieciontko prziszło ku nom niy ino pod choinka, ale przódy do samego serca. I do Raciborza tyż. :)

sz_adam

A ja jestem z Sosnowca, i się zgadzam z tobą w 100 procentach, Śląsk to nie baśń, to jest normalne życie. Pozdrawiam serdecznie,
gupi gorol

karkens

Dziękuję za te słowa - choć od razu chciałbym zaznaczyć, że sama baśniowość by mi nie przeszkadzała. Bardzo lubię filmy Kolskiego, które przecież są na wskroś oniryczne. Baśń to nic innego jak swoista forma prawdy. Gorzej jeśli coś chce baśń udawać, a do tego podszyte jest cynizmem (którego w prawdziwej baśni nigdy nie spotkamy).

A propos Sosnowca, tu już całkiem na marginesie - gdy mieszkałem w Mysłowicach, jako dziecko postanowiłem raz przejść magiczną rzekę (Przemszę), by na własne oczy sprawdzić, jak wygląda ta baśniowa "kraina goroli" ;) (wbrew obiegowym opiniom, wcale nie mówiło się u mnie w domu o Sosnowcu źle - ale często podkreślało się odrębność, stąd moja ciekawość). Poszedłem torami tramwajowymi, dochodząc do Dańdówki. Ku mojemu wielkiemu zdumieniu (miałem wtedy 7 lat) ujrzałem tam takie same familoki, takie same dzieci i ludzi - ani jednego smoka. W ten sposób padają mity. ;) Pozdrawiam Sosnowiec!

sz_adam

sz_adam !

Jak to się wszystko fajnie czytało ! Dziękuję.
a sam film już mnie nie tak ciągnie.

Gorol urodzony w Katowicach.

jureczek_2

Miło mi. A przy okazji - według mnie ktoś, kto się urodził na Śląsku - ba, nawet jeśli się nie urodził - a przyswaja sobie śląską kulturę, szanuję ją i stara się w nią wtopić, już przez samą swą postawę staje się Ślązakiem. :) Pozdrowienia od Ślonzoka, który dziś przyswaja kulturę Łemków, Bojków i Pogórzan (bo obecnie mieszkam na dalekim wschodzie Karpat). :)

jureczek_2

I jeszcze na marginesie - tyż żech sie w Katowicach urodził. :)

ocenił(a) film na 5
sz_adam

Dzięki, miło usłyszeć

ocenił(a) film na 7
sz_adam

Niy byda godoł bo niy lubia.Mom takie prawo jako Ślonzok od wielu pokolyń .
Film niewiele pamiętam ,ale skoro oceniłem na 7 musiał być dobry :)
Na marginesie (trafiłem tu przypadkiem po wielu latach od zobaczenia filmu)
Pokazaliście jak fajnie może wyglądać rozmowa pomiędzy normalnymi,myślącymi ludźmi ,nawet jeśli pochodzą z dwóch różnych stron dawno nieistniejącej barykady. Mieszkam w Mysłowicach,500 metrów od Trójkąta Trzech Cesarzy - punktu ,w którym stykały się trzy cesarstwa i trzy różne kultury.
Ponieważ żyję już bardzo długo i co nieco poznałem mieszkańców z tych trzech krain mogę pozwolić sobie na stwierdzenie,że o wiele więcej nas łączy niż dzieli (przynajmniej ja wolę porządnego człowieka zza Przemszy niż barana z mojej strony :)
Pozdrowienia dla Autora wątku i Rozmówców śle Hanys,którego najlepszym kumplem jest Gorol z Sosnowca :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones