Zielona pożywka

(1973)

Soylent Green

0 0 FILM 36318
Zielona pożywka (1973)
http://www.filmweb.pl/film/Zielona+po%C5%BCywka-1973-36318/userRecommends
1 godz. 37 min.
ocena społeczności: dobry
6,9/10
1.654 głosy
  • 5191. w rankingu światowym
  • 1.452 osoby chcą zobaczyć ten film

Nowojorski policjant, Thorn, przemierza ulice przeludnionego miasta przyszłości. Podczas rozwiązywania jednej ze spraw trafia na trop afery związanej z syntetyczną "pożywką".

Zielona pożywka (1973)

obsada

(51) +
zobacz pełną obsadę

Lata 20. XXI wieku, przeludniony Nowy Jork przeżywa klęskę głodu spowodowaną katastrofą ekologiczną. Jedynym pożywieniem koczujących w każdym zakamarku miasta ludzi jest tytułowa "pożywka", której zdobycie wywołuje codzienne zamieszki. Przez świat nędzy i niesprawiedliwości, otaczający wyspy przepychu, kroczy bezwzględny policjant Thorn (Charlton Heston). Mimo szorstkich obyczajów, Thorn nie jest taki jak ludzie, których spotyka na swojej drodze. Kierują nim poczucie obowiązku, sprawiedliwości i solidarności międzyludzkiej, a przede wszystkim skrywane pod maską obojętności uczucia, przyjaźni, miłości i chęci poszukiwania szczęścia. Wszystko to doprowadza go na trop wielkiej afery, która sięga samych szczytów władzy.

pozostałe informacje

muzyka:
Fred Myrow
zdjęcia:
Richard H. Kline
na podstawie:
Harry Harrison Przestrzeni! Przestrzeni! (powieść)
dystrybucja:
Warner Home Video
studio:
  • Metro-Goldwyn-Mayer (MGM) (
    • przedstawia
    )
inne tytuły:
(więcej...)
  • "Zielona pożywka" jest ostatnim filmem Edwarda G. Robinsona. Aktor zmarł na raka dziewięć dni po zakończeniu zdjęć, na trzy miesiące przed premierą.
  • Podczas kręcenia filmu umierający na raka aktor Edward G. Robinson był niemal zupełnie głuchy. Był w stanie usłyszeć tylko słowa wypowiedziane bezpośrednio do jego ucha. Utrudniało to kręcenie filmu, bowiem większość scen z jego udziałem trzeba było wielokrotnie powtarzać, aż Robinson załapie rytm dialogu i będzie w stanie wypowiedzieć swoje kwestie tak, jakby faktycznie słyszał rozmówcę.
  • Pamiętna scena posiłku Thorna i Rotha oryginalnie nie znajdowała się nawet w scenariuszu, ale została zaimpowizowana przez Charltona Hestona i Edwarda G. Robinsona na prośbę reżysera Richarda Fleischera.

dyskusja

(30 tematów)
tytułautorpostyostatnio pisał

Jak dla mnie - świetny!

Czyżby ponad 40 lat temu przewidziano, do czego może dojść ??? (vide - Korea Płn.!)
IrenaSz IrenaSz
ocena: 9
0
 

Film bardzo przeciętny.

Jednakże ciekawa była, kwestia eutanazji ukazana na filmie. Wydaję mi się, że eutanazja winna być wyborem świadomego i wolnego ... czytaj dalej
Rob_Rock Rob_Rock
ocena: 4
25

Plakat

Trochę spojluje. Nie uważacie?
3

A we mnie ten film pozostał na laaata.

Muszę obejrzeć jeszcze raz, by móc ocenić, ale wiem, że te 20-30lat temu był to szok większy, niż dzisiaj ... czytaj dalej
9

Świetny film

świetny klimat, dobrze zagrane, wspaniała była ta scena na łożu śmierci Sola, dobre zakończenie. Takie kino lubie. 9/10
Footix Footix
ocena: 8
7
Zobacz wiecej tematow

Dowiedz się więcej o

WTF:false,ads:true