PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1073}
7,9 54 664
oceny
7,9 10 1 54664
8,6 32
oceny krytyków
Ziemia obiecana
powrót do forum filmu Ziemia obiecana

Wielokrotnie ten temat był poruszany, ale przypomnę. Ten film, a szczególnie książka powinny zostać zakazane z powodu wszechobecnego w nich antysemityzmu. Naród żydowski został tu przedstawiony w wyjątkowo negatywnym świetle. Nie służy to poprawie stosunków pomiędzy Polakami i Żydami. Wprawdzie Wajda próbował ten negatywny wydźwięk tonować, jednak nie bardzo mu to wyszło, co na szczęście zauważyli członkowie Amerykańskiej Akademii Filmowej. Gdyby Reymont żył i próbował wydać tą książkę dzisiaj to by się ona nieukazała, a autor stanąłby przed sądem za szerzenie nienawiści rasowej. Przypominam że antysemityzm w Polsce, podobnie jak w całej Unii, jest przestępstwem ściganym przez prawo. Dziwi mnie że tak wielu ludziom się ten film podoba, chociaż jest emitowany tak rzadko, a ostatnia wersja kinowa przeszła bez echa. Ostatnio jeden kanał odważył się ten film pokazać, ale nie będę pisał który, aby nie przysparzać mu widowni.

ocenił(a) film na 9
Aron78

Ty jesteś chyba jakiś chory na umyśle. Sympatyczny Żyd (Moryc), sentymentalny Niemiec (Maks), i Polak-świnia i zaprzedaniec (Karol) – no to faktycznie stereotypy jak jasna cholera. Zakładam, że filmu nie widziałeś i stąd te brednie.

ocenił(a) film na 8
selene_

Hehehe, dokładnie, nic dodać nic ująć, widzę że ktoś jest zupełnie wyalienowany, albo ulega całkowicie propagandzie Wyborczej. Powodzenia i życzę przebudzenia :).

ocenił(a) film na 10
selene_

Przecież to jak nic prowokacja.

Aron78

Ta wypowiedż ma cechy oficjalnej noty dyplomatycznej,tudzież protestu,ciekawe skąd pochodzi? .Jest bardzo głupia i tendencyjna ,autor dobrze by się sprawdził w dawnych czasach jako cenzor komunistyczny.Żydzi bywali bardzo różni ,żli i dobrzy,nikt nie może nakazywać obowiązującego oficjalnie obrazu społeczności żydowskiej w imię rzekomego antyrasizmu ,a tak naprawdę poprawości politycznej i antypolonizmu niektórych środowisk żydowskich

ocenił(a) film na 8
severino_2

Tym bardziej że ten film pokazuje akurat sytuację rzeczywistą, taka jaka była w tamtych czasach, odzwierciedla nie tylko zachowania żydów, ale także niemców, jako panów terenów podbitych, oraz tzw. "polską swołocz" w postaci prostych chłopów robotników, no i na koniec oczywiście upadek polskiej szlachty, dla której ważniejsze było unoszenie się honorem, nie zabardzo zdając sobie sprawę że wiele rzeczy się pozmieniało.

Film jak dla mnie mistrzostwo, nie wiem jak książka bo nie czytałem.

a co do wypowiedzi tamtego gościa, to sądzę że jest za wprowadzeniem cenzury, ale na szczęście jak widzę historia broni się sama.

Przede wszystkim najważniejsza jest prawda, niezależnie czy jest pro czy anty pewnym rzeczom.

ocenił(a) film na 5
severino_2

Masz niezły styl języka...
Taki polityczny i poważny...
Tak trzymaj, jeśli coś chcesz w tym zakresie osiągnąć. :)

Aron78

bo on to zapewne zyd jest, i obrazanie zyda to jest antysemityzm ale jak sie obraza innych polakow to jest dobrze
pzdr0

Aron78

Swietna ironia. Nic dodać nic ujac.

Pozdrawiam!

Aron78

To wiadomości ze strefy Gazy o mordowaniu Palestyńczyków izraelskimi bombami w/g kolegi też chyba powinny być zakazane?Toż to czysty antysemityzm;p -a poważnie to uważam że ten post choć napisany ładnym , jak już ktoś tu zauważył językiem jest dla zwykłą prowokacja jakiegoś trola.

ocenił(a) film na 10
Aron78

Nawiedzony bełkot! Jakie inne argumenty posiadasz na potwierdzenie swojego zdania na temat filmu? Stwierdziłeś, że "ziemia obiecana" ocieka antysemityzmem. Nawet gdyby tak było to nie przesądza o wartości filmu. Nic nie wiesz o kinie ani o sztuce filmowej skoro wygłaszasz taką opinię. A ta witryna to nie miejsce na propagandę projudaistyczną. Takie komentarze jak Twój powinny być banowane.

ocenił(a) film na 10
Aron78

Co do stacji telewizyjnej, która wyemitowała ten film, nie musisz się nawet wysilać coby nie podać jej nazwy. Gdybyś ruszył mózgownicą to może wpadłbyś na to, że i bez Twojego pierdzenia można znaleźć ta informację (właśnie tu- na Film web.pl)

Aron78


Film nie jest słaby, jest wręcz arcydziełem, jedną z najwybitniejszych polskich produkcji. Antysemicki? Pod żadnym względem! Książka natomiast jak najbardziej jest (np. opis Zuckerowej: "Ciąża uwidoczniła najgorsze cechy jej rasy", uczynienie z M. Welta czarnego charakteru, itp.) Ale właściwie co z tego? Jaki antysemita sięgnie po grubą książkę, skoro wystarczą mu propagandowe ulotki, ze słownictwem dopasowanym pod jego niewysokie IQ? Czy mamy zakazywać tekstów kultury, których treści nie odpowiadają wymogom politycznej poprawności? Właśnie takie działania, zmierzające do ograniczenia wolności słowa, pachną faszyzmem.

Przypominam, ze w naszym kraju ukazują się znacznie radykalniejsze (i mniej wartościowe pod względem literackim) powieści antysemickie, np. DZIENNIKI TURNERA. Nie wszystkim to się podoba, ale to cena, jaką musimy zapłacić, jeśli chcemy żyć w wolnym kraju.

Vuzz

Książki tej nie czytałem, czytałem n.p. dużo ksiażek I.B. Singera, prawie wszyscy Polacy tam to świnie albo nieudaczniki, wrogo nastawieni, jeśli już sie pojawiają, bo pojawiają sie sporadycznie. Jeśli Polak już pomógł Żydowi, to musiał wcześniej jednak krzyknąć "parszywi Żydzi":D Gdy bohater wynajmuje pokój w Suchej Beskidzkiej u górala to obłażą go pluskwy, gdy jedzie pociagiem to mu Polacy podtykają wieprzowinę pod nos dla żartu. Widocznie tak to jednak było, ze sie nielubiliśmy, ale czemu mielibyśmy my ich kochać skoro w ksiażce "Dwór" Singer wspomina Powstanie Styczniowe jako nacjonalistyczną awanturę i chwali roztropnego Żyda, którzy przejmuje dwór polskiego szlachcica wywiezionego na Sybir, dorabia się na tym majątku dużej kasy, majątek oczywiście jest zapuszczony, bo szlachcic był leniem i pijaczyną. Druga sprawa: zero integracji, dziewczyna gdy wyszła za mąż za goja to przez rodzinę traktowana była jako zmarła, urządzano jej pogrzeb i zapominano o niej. Co dziwne się wydaje, ale Singer z uznaniem wyraża się o Prusie, a przecież w Lalce też o Żydach wcale dobrze nie pisał, no i oczywiście o Piłsudskim z wiadomych powodów.

użytkownik usunięty
Aron78

Dlaczego antysemityzm ma być ścigany? Każdy powinien mieć prawo do wyrażania własnych poglądów bez względu na to jak kontrowersyjne i absurdalne by nie były, gdyż inaczej wolność słowa staje się fikcją. Jeśli film rani twoje uczucie to go NIE OGLĄDASZ. Nikt do tego cię nie zmusza podobnie jak nikt nie zmusza, np.: chrześcijan do czytania książek, gdzie obraża się ich uczucia religijne.

ocenił(a) film na 10
Aron78

To świetny film.

Aron78

Oj tak . . . Biedni żydzi . . . Dostało im się w ubiegłym wieku i od razu mamy ich traktować jak jakieś nie wiadomo co? Nie są ani idealni ani jacyś lepsi, nie zrobili niczego za co można by ich pochwalić albo być wdzięcznym ani nic. Kto ich nie lubi ten nie lubi i nie można mu zabronić, mogę nie lubić ruska, mogę nie lubić niemca, a jak nie lubię żyda to od razu wieli antysemita i najchętniej wszystkich bym zamknął i wymordował i wgle podludzie dla mnie itd. Weź się człowieku ogarnij. Lubisz żydów to jedź sobie do Izraela nikt Ci nie broni, albo przynajmniej nie wygłaszaj takich farmazonów.

ocenił(a) film na 8
ZhaoNami

Generalnie Hiszpanie wyrżnęli więcej ludzi niż Niemcy różnica jest taka, że Niemcy robili eksterminację w sposób zorganizowany

borsuk96

Nie zaprzeczam, ale co to ma do rzeczy x_X?

ZhaoNami

... a za co wdzięczny (a?) jesteś Rosjanom i Niemcom?

zweistein

Totalnie nie rozumiem pytania . . . Nijak ma się ono do mojej wypowiedzi. Napisałem że tak samo jak nie lubię Niemców i Rosjan mogę nie lubić i żydów i nikt nie może mi tego zabronić. Nie ma tam nic o wdzięczności komukolwiek

ZhaoNami

A, już rozumiem. Po prostu nie lubisz tych, tamtych i owych (to już wszystkie nacje, czy cos chowasz na deser?) i postanowiłeś podzielić się tą interesujacą wieścią na forum filmowym.
Ciekawe, na ilu obcojęzycznych forach filmowych ktos właśnie dzieli się tym, że nie lubi Polaków i Rumunów - bo tak mu sie podoba. Ma prawo, bo przeciez niczego nam nie zawdziecza, prawda? Ilość mądrosci na swiecie jest przeogromna.

zweistein

No chyba sęk w tym że nie zrozumiałeś . . . Napisałem to jak każdy inny w odpowiedzi na komentarz zakładającego ten temat forum . . . który potępia antysemityzm filmu . _. Każdy wie, że w dzisiejszych czasach każe złe zdanie o żydzie jest od razy wywyższane do rangi antysemityzmu i potępiane . . . A nikt nie zwraca uwagi jeżeli ktoś przejawia niechęć do innych nacji . . . a dzieje się tak tylko dlatego że żydzi zostali 'pokrzywdzeni' w ubiegłym stuleciu i mają z tego powodu coś w stylu taryfy ulgowej . . . Ja osobiście nie przejawiam niechęci do nikogo kto na to nie zasłużył, opinia jest obiektywna na zasadzie ' jeżeli bym nie lubił żydów to nikt nie może mi tego zabronić, bo mogę sobie nienawidzić kogo mi się żywnie podoba, i każdy może nienawidzić mnie jak ma taką ochotę'.

ZhaoNami

A jak to się ma do stwierdzenia, że Żydów masz prawo nie lubić tak samo jak nie lubisz Niemców i Rosjan?

Danie sobie prawa do nienawiści... Nie masz pojęcia, jak niebezpieczne jest takie przyzwolenie.

zweistein

Człowieku proszę Cie czytaj ze zrozumieniem . . . W pierwszej wypowiedzi napisałem "mogę nie lubić ruska, mogę nie lubić niemca, a jak nie lubię żyda to od razu wieli antysemita i najchętniej wszystkich bym zamknął i wymordował i wgle podludzie dla mnie itd.". Rozumiesz przesłanie? Jak nie to pozwól że spróbuję wyjaśnić jeszcze raz . . Jedni ludzi się lubią inni nie lubią, ale jak ktoś nie lubi żyda, to od razu zarzuca mu się antysemityzm, chodzi o to że na tle wydarzeń z ubiegłego wieku żydzi stali się nadwrażliwi na swoim punkcie, każdą najmniejszą niechęć, nawet do indywidualnej jednostki(Kiedy nie ma znaczenia czy jest żydem czy nie) odbierają jako atak na cały swój naród.
Nie chce mi się znowu tłumaczyć Ci tego czego nie rozumiesz w mojej wypowiedzi .- . Więc jak jeszcze raz walniesz czymś z dupy co wgle nie ma związku z tym co napisałem, to się poddaje. Bo czytam Cie i się śmieje, zastanawiając się czy ty to robisz specjalnie czy serio jesteś jakiś ułomny umysłowo że odbierasz to zupełnie inaczej niż powinieneś to odebrać, czy po prostu Ci się nudzi i po prostu szukasz zaczepki . . . Skoro tak Ci się nudzi to napisz na priv z jakimś konkretnym tematem, możemy porozmawiać.

ZhaoNami

Naprawdę dziwne, że nie rozumiesz rzeczy oczywistych: jeśli ktoś mówi, że nienawidzi Żyda, dlatego, że ten Żyd jest Żydem, to jest to właśnie antysemityzm.
Nie napisałem nic ponad to, co sam twierdziłeś. Tylko chyba nie wiesz, co znaczy to, co piszesz.

zweistein

Dobra, tak jak powiedziałem, poddaje się, nie chce mi się kolejny raz tłumaczyć co miałem na myśli więc oficjalnie piszę. " Wygrałeś, masz racje, jestem antysamitą, nienawidzę całego świata, polska the best ever" zadowolony?

ZhaoNami

Istotnie, zgadza się - ktoś, kto mówi, że nienawidzi Żyda, bo ma do tego prawo, a nienawidzi z takiego powodu, że Żyd jest Żydem - jest antysemitą. Nawet jeśli o tym nie wie, czy nie chce wiedzieć. Pewnie nie mam twojego poczucia humoru, ale żadnego powodu do śmiechu nie widzę, niezależnie, czy patrzę na twoje wypowiedzi, czy na własne.

zweistein

Napisałem że masz racje, skończ.

ZhaoNami

Przecież skończyłem, a ty nie?

zweistein

Chodziło mi o to że napisał że się poddaje a ty musiałeś dopowiedzieć ostatnie zdanie.

ZhaoNami

Nie chodzi o to, kto się poddaje, ale o to, kto pisze głupstwa. A rozmowę łatwo skończyć - wystarczy, żebyś przestał odpowiadać.

zweistein

Jak mam przestać odpowiadać .- . mam swój honor . . . Skoro piszę że się poddaje, a ty nadal na mnie wjeżdżasz . . . to nie mogę przestać.
Ja się poddaje, ty to zaakceptuj i nie pisz więcej, w tedy będzie koniec.

ZhaoNami

OK, zasady jak z piaskownicy, niech ci będzie.

zweistein

W końcu to co się liczy to szaczun w piaskownicy . _. Przez całe życie nic się nie zmienia.

ocenił(a) film na 10
Aron78

A to na Żyda nic nie można powiedzieć ? Był taki jeden kiedyś co wymyślił teorię nadczłowieka, ponoć miał geny żydowskie, widać niedaleko pada jabłko od jabłoni.

użytkownik usunięty
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
użytkownik usunięty
Aron78

Boże! Ileż ludzi dało się nabrać na wrzutkę oczywistego trolla!

ocenił(a) film na 10
Aron78

Za "coś tam" dziś nie publikują. A czy to aby nie jest znak czasów w których szaleje cenzura? Gdyby to był antysemicki, nienawistny gniot, to by nikt się nim nie interesował. A film wciąż robi wrażenie. Książka takze, A więc, kochany, daj sobie spokój z cenzorskimi zapędami. Stosy Inwizycji wypaliły się tak ze 300 lat temu, a Indeks Ksiąg Zakazanych został zlikwidowany. No, chyba, że ty ciągle myslisz tamtymi kategoriami....

ocenił(a) film na 10
rejmons

Coś mi tu pachnie Kosher Zaitung" zwaną także (dla niepoznaki) "Gazetą Koszerną". No i wszystko jasne! Nowa falanga fanatyków a la "Krytyka Polityczna" się tu odezwała...

ocenił(a) film na 10
Aron78

Biedny jesteś, to film o tamtych czasach, ten kanał to tvp kultura

Aron78

"Naród żydowski został tu przedstawiony w wyjątkowo negatywnym świetle." Gdyby zasługiwał na przedstawienie w pozytywnym świetle, to tak zostałby przedstawiony.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones