PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1073}
7,9 54 664
oceny
7,9 10 1 54664
8,6 32
oceny krytyków
Ziemia obiecana
powrót do forum filmu Ziemia obiecana

Zastanawiam sie co mialo oznaczac pomachanie do kamery przez Moryca(Pszoniaka) zaraz po klotni z zydem gdy wyszedl zrzucil kapelusz, plaszcz i usiadl na lawce? Prosze o wylumaczenie.

Krasnolud

Właśnie nad tym samym się zastanawiam. Mam ktoś jakiś sensowny albo uzasadniony wypowiedzią Wajdy pomysł?

szklany

Oglądałem kiedyś wywiad z Pszoniakiem, to był wygłup na planie, ale wajda to zostawił ponieważ to ujęcie "przełamuje barierę między widzem a ekranem"

ocenił(a) film na 9
djmichalek

Wygłup na planie, a ty się człowieku doszukuj drugiego dna i głębszego sensu dla fabuły :P

ocenił(a) film na 10
palma232

w TVP Kultura mówił, że zaimprowizował, żeby jakoś pokazać inaczej ogrom radości bohatera, pewnie po części był to wygłup.

ocenił(a) film na 9
palma232

"Wygłup na planie, a ty się człowieku doszukuj drugiego dna i głębszego sensu dla fabuły".
A jak się nie doszukiwać, jak film został zrobiony w PRL-u? Wtedy każda nietypowa scena rodziła pytania typu, co twórcy chcieli w ten sposób przekazać i jak udało im się oszukać cenzurę.

djmichalek

brawo w*jda, prawdziwe arcydzieło

ocenił(a) film na 10
Krasnolud

O deziluzję!
Wajda jechał po bandzie, był w sztosie po wybitnych "Brzezinie" i "Weselu" i wiedział, że nie wolno mu zrobić nawet jednego kroku w tył, że wolno mu wszystko, nawet zadrwić z tego, że to tylko kino. Dlatego Moryc Welt to robi. Bo ten gest, choć na chwilę wytrąc nas z seansu, obraz jest tak hipnotyczny, że zaraz znów do niego wracamy.
Ten sam gest wykonuje Albert Finney jako Tom Jones w "Tomie Jonesie" Tony'ego Richardsona, filmie równie genialnym, równie zwariowanym.

Krasnolud

To jest genialnie zagrane.
Jak dla mnie właśnie przełamywanie bariery i ten gest dodatkowo sugeruje, że cieszy się z tych czarów w jaki sposób złamał żydka oszukując, go na 30 000 marek.
Ten gest dla mnie to właśnie symbolizuje, magię ekranu :)

ocenił(a) film na 10
ftr

Tak na marginesie Moric też był Żydem

ocenił(a) film na 10
annima

Nie na marginesie tylko cały i wiadomo o tym było od początku filmu. I dlaczego też? Aha, bo Żydów było tam kilka sztuk. A tak na marginesie; Borowiecki był Polakiem, Max Baum Niemcem a jego ojciec jedyną pozytywną postacią wśród łódzkich fabrykantów nie licząc Trawińskiego. No i może Zuckera :)

ftr

Nie oszukał, tylko zmusił do przedłużenia czasu kredytowania. Rzecz jasna nie za darmo.

ocenił(a) film na 10
ftr

Żyd złamał żydka i się cieszy. A jakby złamał takiego polaczka jak ty to pewnie by płakał? :) Jedź do Izraela i powiedz izraelskiemu żołnierzowi: żydku. Albo u nas łysemu z karkiem: polaczku. Już oni by ci wytłumaczyli jak się pisze o ludziach innej narodowości.

ocenił(a) film na 10
Krasnolud

Trzeba by zapytać Moryca (Pszoniaka). Może do każdego zamachał tak jak widzowi się wydaje. Do mnie że dał sobie radę albo że to tylko albo aż film, a on bawi się dobrze mogąc grać w takim świetnym filmie. Dla mnie to że "Ziemia Obiecana" nie dostała Oscara to tylko kolejny dowód na to że oskarowe dziadki nagradzają takie filmiki, o których za 10 lat nikt nie pamięta.

Krasnolud

Studiuję wiedzę o filmie. Ten gest był niezamierzony. Ujęcie dobiegło końca, ale kamera pozostała włączona. Aktor nieświadomy tego wykonał gest w jej stronę. Wajda nigdy nie praktykował przełamania czwartej ściany, jednak uznał, że w tym przypadku jest to jak najbardziej uzasadnione. Pozostawiona scena informuje widza o sukcesie bohatera, który był wywołany niezwykłym sprytem. Gest wręcz mówi "Patrz jak to rozegrałem! Udało mi się he he".

ocenił(a) film na 9
luciaczek

Uważam dokładnie tak samo - pozdrawiam!

luciaczek

Dzięki!

ocenił(a) film na 10
luciaczek

Drodzy!

Zamieszczam link w którym całą zaistniałą sytuację wyjaśnia niestety już świętej pamięci mistrz Wojciech Pszoniak

https://youtu.be/GZPM2VGjCq8?t=1663

Pozdrawiam!

ocenił(a) film na 10
Krasnolud

Ile razy oglądam "Ziemię obiecaną" tyle razy robię to dla tej sceny, a przynajmniej -wyczekuję jej niecierpliwie. Niesamowite uczucie, jakby wchodziło się do filmu, do centrum zdarzeń. Doskonała scena!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones