Filmy o schizofrenii

ostatnia wypowiedź: Afliktigo
Katsy Katsy

Szukam filmów, w których występuje schizofrenia (niekoniecznie jako główny temat). Interesuję się tą tematyką i chciałabym obejrzeć kilka filmów z tym
związanych. :)
P.S. Jeśli znacie książki o schizofrenii, to również byłabym bardzo wdzięczna, gdybyście tu o nich napisali.

• Groteska Groteska

"Piekny umysł". Jesli się nie mylę choroba głownego bohatera była schizofrenia.....

• Deix_z_gwiazdkom Deix_z_gwiazdkom

"fight club", "lot nad kukułczym gniazdem"

Dorzuciłbym jeszcze "Lokator" Polańskiego i w pewnym sensie "Lśnienie"

• hauser hauser

No, nieźle - "Lśnienie" jak o film o schizofreniku... B. ciekawa interpretacja.

A gdzie tak napisałem? W temacie było: "Szukam filmów, w których występuje schizofrenia (niekoniecznie jako główny temat)." Sam klimat filmu jest schizofreniczno-klaustrofobiczny (nawet w większym stopniu niż klimat książki).

• hauser hauser

Klaustofobia to lęk przed przebywaniem w ciasnym, zamknietym pomieszczeniu. Overlook z ciasnota mi sie nie kojarzy... Tobie tak? Czy Jack bał sie tej przestrzeni...? Raczej go pociagała.
              Nie wydaje mi się, zeby klimat był schizofreniczny, bo te upiory zamieszkujace hotel sa bardzo realne.. zbyt realne by byc jedynie wytworem umyslu Jacka.Zreszta... widzi je takze Danny... on też jest schizofrenikiem...? Jest jeszcze scena w skladowce, gdzie bez niczyjej pomocy otwieraja się drzwi uwalniajac Jacka. Moze te drzwi tez mialy schizofreniczne ciagoty...;)

Strasznie uczepiłeś się tego Jacka ;D Myślę, że wszystko jest kwestią podejścia do filmu. Ja przy pierwszym oglądaniu podświadomie identyfikowałem się z Dannym(miałem wtedy chyba 13 czy 14 lat i wręcz czułem klaustrofobię, spotęgowaną w finałowych scenach (kiedy Danny z matką wydostają się z domu w objęcia labiryntu). A Dzieciak w pewnym momencie był podejrzewany (przez matkę przynajmiej) o schizofrenie właśnie.Chyba, że czegoś nie zrozumiałem...

• hauser hauser

OK, może masz jednak racje z tą klaustrofobicznym nastrojem :) Tylko, że od klaustrofobii do schizofrenii leży szmat drogi.
                  Z tego co pamietam, Danny nie był podejrzewany przez matkę o schizofrenię. W ogole nie pamiętam takiego wątku. Przeciez niewidzialny Tony (jeśli to onim myślisz) byl znany calej rodzinie i traktowany jak nieszkodliwe dziwactwo synka.

"niewidzialny Tony byl znany calej rodzinie i traktowany jak nieszkodliwe dziwactwo synka" - ja to zinterpretowałem nieco inaczej (pewnie dlatego, że nigdy nie miałem niewidzialnych przyjaciół)

• The_Architect The_Architect

Moim zdaniem najlepszym filmem o schizofrenii jest "Pająk"...
    http://pajak.filmweb.pl/

Oprócz tego:
    Niżyński - http://www.filmweb.pl/Film?id=34203
    Szósty zmysł - http://szosty.zmysl.filmweb.pl/

A jeśli chodzi o książkę to:
      Dennis Lehane - Wyspa skazańców (Shutter Island)... Polecam i jednocześnie czekam na jej ekranizację

• Afliktigo Afliktigo

A co ma osobowość mnoga wspólnego ze schizofrenią? :/ To dwa zupełnie inne zaburzenia!

• hauser hauser

Szósty zmysł...? Czy wszystkie filmy w ktorych pojawiają sie zjawy, upiory, duchy itp., to wizje schizofreników?

• $user użytkownik usunięty

Też mi się wydaje, że uznawanie "Szóstego zmysłu" za film o schizofrenii to nadinterpretacja. Idąc tym torem można by było się doszukać takiego tematu w "Matrixie", czy w "Trzynastym piętrze" o "KPAXie' nie wspominając.

Pozdrawiam, Ela

To chyba powinniście go jeszcze raz obejrzeć...
          Schizofrenia opiera się na swego rodzaju urojeniach, zaburzeniach myślenia. To czym wg Was jest "widzenie martwych ludzi", jak nie schizofranią???
          K-PAX -> nie widzę żadnej analogii... W tym filmie to co od początku odrzucamy (czyli fakt, że główny bohater jest przybyszem z innej planety) ma swoje odzwierciedlenie w końcowych scenach... Tam nie ma nic o schizofrenii.
          To tyle jeśli chodzi o wyrażenie mojego zdania...
          Pozdrawiam, Radek;)

• hauser hauser

Wszystko zależy od filmowej konwencji... Ona decyduje o tym, czy możemy zinterpretować poczynania bohaterów w kontekscie zaburzeń psychicznych, czy też nie.
            Idac tropem Twojego myślenia kino byłoby nasycone obrazami o schizofrenii: np. wszystkie horrory (ludzie widzą wilkołaki, upiory, wampiry, strzygi, wije, mutanty, ... wszak widzą to, czego nie ma, więc maja schizofreniczne urojenia, prawda...?), s-f (ludzie spotykaja cywilizacje pozaziemskie... przecież "w realu" takie spotkanie nie mialo miejsca, totez mamy do czynienia ze schizofrenicznymi zwidami...) Itd, itd, itd...
            Konwencja decyduje,totez , nawet przy ogromnej dawce dobrej woli, trudno uznać "6 zmysł" za "film o schizofrenii".

hauserze w rozsądny sposób ująłeś to co ja miałam do powiedzenia. Podpisuję się pod Twoją wypowiedzią obiema łapkami:)

• hauser hauser

Oj, chyba rysuje się mały sojusz przeciwko lanserce schizofrenii w kinie... :) Pozdrawiam.

Myślę, że tak.

Temat jest bardzo ciekawy, istotny. Nie uważam jednak za właściwe doszukiwanie się tego problemu teraz w każdym filmie. Mam wrażenie, że to "Piękny umysł" skłonił wiele osób do poszukiwać odpowiedzi czym jest schizofrenia, ale nic na siłę... i nie tylko drogą ekranu filmowego.

Pozdrawiam, Ela

• leszczyna_fw leszczyna_fw

To może zwróć uwagę, że Malcolm stwierdza w pewnym momencie u chłopca schizofrenię dziecięcą. A wiesz coś w ogóle o schizofrenii? halucynacje, wyalienowanie, szukanie ukojenia w kościele - wszystko to pojawiało się u bohatera filmu.

• huo_sanchez huo_sanchez

Pająk to sztandarowy tytuł.
      Dodałbym jeszcze "Czerwonego smoka" z trylogii o Hannibalu Lecterze.

• amber_uk amber_uk

Potwierdzam, "Pająk" to arcydzielo !

• hauser hauser

Ksiązka: świetny "Głód " Knuta Hamsuna, ekranizowana (bodaj w Szwecji? ale nie znam filmu). Pewności nie mam, że bohater cierpiał na tą przypadłość (nikt go nie zdiagnozował:), ale jest to prawdopodobne.
    Film: mniej świetny "Mechanik"...

• hauser hauser

Jeszcze coś: klasyczny już "Wstręt" Polańskiego.

• Aenama Aenama

Jeżeli chodzi o ujęcie ze strony "praktycznej" to piękny umysł pokaże Ci jaka jest naprawdę schizofrenia i jak potrafi zniszczyć życie. Fight Clubu bym nie podawał bo tam raczej ta druga twarz bohatera miała znaczenie symboliczne, pozatym sam twierdził że Tyler przejmuje go gdy on kładzie się spać a w schizfrenii takie rzeczy się nie dzieją.

• hauser hauser

Literatura fachowa z dziedziny: "Schizofrenia" i "Lęk" Kępińskiego.
    Choroby psychiczne na wesoło... "Szpital dla bardzo, bardzo nerwowo chorych (oraz jego mieszkańcy) z filmu "Lęk wysokości" Mela Brooksa.

• Myszkin Myszkin

http://www.filmweb.pl/Film?id=3879

• suesun_beam suesun_beam

Polecam "Piękny umysł"bo jest na temat choć nie bardzo mi się spodobał:P za genialny uważam film "Ptasiek" trochę już stary ale jak najbardziej do rzeczy (książka też genialna ale myślę że nie niektórych znudzi. Polecam tez mój ulubiony film "Przerwana lekcję muzyki" nie jest może dokładnie o schizofrenii ale jest, jakby to powiedzieć... o szurniętych dziewczynach w świecie szpitala dla psychicznie chorych.

• Reeven Reeven

A nikt nie pamięta o "Donni Darco",swoją drogą świetny film.Troche pokręcony,ale naprawde mi się podobał.Leciał późno ,a obejżałam go do końca.Główny bohater ma schizofremie,i wydaje się mu,że widzi dużego królika z którym rozmawia<widzieliscie ten szalony wzrok-nieźle zagrane>.Ma swoją nieprzeciętną atmosfere.Ktoś tu wspominał o Mechaniku.Świetnie zbudowany,zaskakujący,chociaż do prostych filmów nie należy.Ostatnio też był jakiś film z Hopkinsem i z Gweneth Partlow,ale tytułu niestety nie pamietam.Wiem,żefilm był o córce wybitnego matematyka ,który przez większość życia chorował.Córka boji się,że ona to po nim odziedziczyła.

• suesun_beam suesun_beam

film o którym mówisz "Dowód" z Hopkinsem i z Gweneth Partlow

Ptasiek nie był do jasnej ciasnej schizofrenikiem!!!! Stupor czy mutyzm nie musi oznaczać schizofrenii.
          Ja zaś podam Lost Highway Davida Lyncha - klasyka schizofrenii.

No i Bergmanna należy pooglądać, tam jest sporo tej tematyki.

• hauser hauser

Schizofrenia raz jeszcze... Nie ma sensu drugi raz rozwijac tego tematu, skoro był dyskutowany zaledwie kilka dni temu.

• zwijezda zwijezda

A ja zamiast filmu polece Ci książkę Lori Schiller przy współpracy z dziennikarką Amandą Bennett pt. "Cichy pokój", w której Lori opisała swoje zmagania z tą chorobą.
    Tę książkę naprawdę warto przeczytać. :)

• lina193 lina193

Czy mozesz mi napisac lub ktoś z Was gdzie moge kupic te ksiazke lub sciagnac z internetu?
      Bardzo mi na tym zalezy.

• Ellen_Grace Ellen_Grace

Ja bym poleciła "Godziny" z Nicole Kidman, która gra osobę chorą na schizofrenię. Film jest naprawdę wspaniały, a Nicole dostała za tą rolę oscara.
    pozdrawiam i życzę miłego oglądania:)

• zijacek zijacek

Zamiast kombinować i wskazywać filmy, które nie wiadomo czy są o schizofrenii czy nie, lepiej od razu zobaczyć te, które są napewno:

- Piękny Umysł - chyba najlepszy film o schizofrenii,
    - Lot Nad Kukułczym Gniazdem,
    - Wstręt (Repulsion) - Polańskiego
    - Lokator (Locataire) - również Polańskiego

• Anihilator Anihilator

"Pająk"
    "Donnie Darko"
    "Piekny umysł"
    "Mechanik"
    "Jak w zwierciadle" http://www.filmweb.pl/FilmDescriptions?id=31668
    "PHENOMENA" horror
    "Ptasiek"

• Anihilator Anihilator

Jeszcze dodałabym śmiało do listy "American Psycho"

• Anihilator Anihilator

Jeszcze jeden:

"Niżyński" http://pajak.filmweb.pl/Film?id=34203

• F_23 F_23

DONNIE DARKO ( shizofrenia paranoidalna ). Moim zdaniem jednak chłopak jest całkowicie zdrowy. Chcesz to zobacz sam.

• hauser hauser

Zanim wpiszecie "nowy" tytuł, proponowałbym sprawdzenie , czy aby nie był już wymieniony. Ile razy można serwować ten sam kotlet...?

• Leon_B_Fink Leon_B_Fink

a co ci do tego hauser? naprawde czasem warto odświerzyć temat zamiast go wykopywać spod gruzów, więc daj se spokój z tymi linkami, nowe tematy i tak będą powstawały, szkoda czasu

pozdrawiam

• hauser hauser

W czym problem? Kłopoty z czytaniem i interpretacją?

• m_adzik85 m_adzik85

"Wariatkowo" to komediodramat, którego akcja dzieje się wiadomo gdzie...bardzo sympatyczne i krzepiące kino.niestety żadnych dokładnych wiadomości na temat filmu nie pamiętam,ale nie jest to żadna nowość, raczej lata 90.
    pozdrawiam

• MCN_2 MCN_2

Myślę że to będzie takie podsumowanie i uzupełnienie zarazem:

Anioł przy moim stole_An Angel at My Table_1990
    Aniołek_Angel Baby_1995
    Dowód_Proof_2005
    Głosy_Some Voices_2000
    Godziny_The Hours_2002
    Jak w zwierciadle_Through a Glass Darkly_1961
    Kuracja_2001
    Lot nad kukułczym gniazdem
    Niełatwa miłość_Stateside_2004
    Niżyński_Nijinski_2001
    O Bogu, który się nie sprawdził_2006
    Obłęd_The Jacket_2005
    Opiekunka siostry_My Sister's Keeper_2002
    Opłaciłam Ducha Świętego za darmo
    Pająk_Spider_2002
    Piękny umysł_A Beautiful Mind_2001
    Ptasiek_Birdy_1984
    Schizofrenia_2001
    Solista_The Soloist_2009
    Woh Lamhe_2006
    Wstręt_Repulsion_1965

• mickiewiczk mickiewiczk

Jeżeli chodzi o literaturę to polecam R.D. Laing - Podzielone Ja oraz wiele wiele innych tego autora.

Zgłoś nadużycie

Opisz, dlaczego uważasz, że ten wpis nie jest zgodny z regulaminem serwisu: