Najlepsze filmy o samurajach waszym zdaniem to???

ostatnia wypowiedź: daruma_irl
Kramarek Kramarek

Najlepsze filmy o samurajach waszym zdaniem to???

• michnik michnik

W sumie to widziałem tylko jeden film o samurajach, a mianowicie "Ostatniego Samuraja" i muszę przyznać, że mnie zafascynował na tyle, że chętnię obejrzę inne filmy przedstawiające tych wojowników. A "Ostatni Samuraj" oczywiście rewelacyjny! Pozdro:)

• michal1302 michal1302

YAMAKASHI zdecydowanie żądzi

• assami assami

Tylko japońscy reżyserzy potrafią oddać ducha i sens bushido.
    Niestety najczęściej w sposób niezrozumiały dla Europejczyka.
    Akira Kurosawa jako jeden z niewielu potrafił pokazać nam w klarowny sposób życie samuraja (oraz sztukę walki, zapewne o to Ci chodzi przede wszystkim).
    O "Last Samurai" nie będę się wypowiadał.
    Amerykanie sądzą, że mogą wszędzie łapy wsadzić, co oczywiście prawdą nie jest.
    Pozdrawiam.

• core core

ooo, komentarz idealny. mam dokładnie takie samo zdanie na ten temat.

• Klarens Klarens

E tam... Amerykanie też potrafią: Ghost Dog: Droga samuraja ;)

• Trickster Trickster

Też lubię Kurosawę, jednak wydaje mi się, że jednym ze źródeł jego popularności na zachodzie było tworzenie filmów w kostiumie historycznej Japonii, ale o sprawach uniwersalnych. Część jego słynnych filmów samurajskich to przecież swoiste adaptacje dramatów Szekspira (Król Lear, Makbet). Kodeksu samurajskiego nie ma tu znów aż tak wiele. Natomiats bardzo samurajski w duchu jest ostatni film Mistrza, którego już nie mógł dokończyć osobiście - "Ame Agaru". Kodeks Bushido na pewno obecny jest w jednym z najbardziej "samurajskich" filmów, czyli "Harakiri" (już nie Kurosawy). Jest też szereg filmów historycznych, które jednak nie zawsze oddają ducha i mentalność dawnej Japonii tak dobrze jak obrazy bardziej kameralne.

• assami assami

hmm..
      Sklonowanie mojego posta, nie jest wynikiem mojego narcyzmu...
      tylko jakiegoś błędu na stronie.
      Co do Twojego głosu w sprawie filmów o samurajach..
      Oczywiście zgadzam się z Tobą, lecz dodam jeszcze, że z wyżej wymienionych adaptacji Szekspira można wynieść garść informacji o ówczesnej kulturze Japonii (więc i życiu samurajów), garść będącą niepównywalnie bogatszą w informacje niż jakikolwiek film (niedokumentalny) wyprodukowany poza Japonią, do czego właśnie zmierzałem w poprzednim (zwielokrotnionym) poście.
      Poza tym uważny widz (znający nawet pobieżnie sens bushido)*, wyłapie nawet z tych filmów Kurosawy, wiele przemyconych odwołań oraz treści nawiązujących do filozofii "drogi samuraja".

*mam na myśli widza, który wie co ogląda i po co ogląda.
      widza, który nie potrzebuje monologu narratora, wyjaśniającego punkt po punkcie czym jest bushido.

"Ame Agaru" wspaniałym filmem jest podobnie z resztą jak "Seppuku" Kobayashiego (nieładnie u nas przetłumaczonego na "Harakiri") i wiele innych wschodnich produkcji bardziej lub mniej znanych u nas (chyba nie ma sensu wymieniać, wystarczy nieco poszukać w sieci...).

Pozdrawiam.

• Nakf Nakf

jest sporo swietnych, ale najlepsze wg mnie to:
    + 'siedmiu samurajow'
    + 'rashomon' (tylko 1 samuraj :))
    + 'straz przyboczna' i 'sanjuro'
    + 'harakiri'
    + 'bunt'
    + '47 wiernych samurajow' inagakiego z 1962
    warto jeszcze dodac 'samurajskie' filmy ichikawy i okamoto. nie wiem na ile mozna do tego dorzucic takie tytuly jak 'sobowtor' czy 'tron we krwi', w kazdym razie czesto sa okreslane mianem filmow samurajskich. na temat 'ostatniego samuraja' nie bede sie wypowiadal. nie dorasta zadnemu z powyzszych do piet, jezeli ktos lubi takie holiwudzkie bajki o dzielnych samurajach jego sprawa, zdjecia i sceny bitewne owszem byly swietne, ale przedstawianie samurajow pod koniec xix wieku jako dzielnych rycerzykow holdujacych zasadom kodeksu bushi-do jest conajmniej smieszne.

• Trickster Trickster

Zapomniałem o dodaniu bardzo atrakcyjnego wizualnie filmu "Niebo i ziemia". Pamiętacie, jest tam postać kobiety wojownika, kochanki jednego z dajmio, która walczy i ginie na czele własnego oddziału jazdy. Ciekaw jestem czy miało to coś wspólnego z rzeczywistoscią, ze względu na miejsce kobiet w tradycyjnym japońskim społeczeństwie. A nawiązując do "holiłudzkich" samurajów: moim zdaniem lepszy od "Ostatniego samuraja" jest już serial "Szogun".
    A ciekaw jestem co myślicie o dość nietypowym filmie o temeatyce samurajskiej pt. "Tabu"?

• Kramarek Kramarek

Niebo i ziemia chciałbym to zobaczyć ale mam problem poprostu nie mam tego filmu może mi pomożesz prosił bym bardzo kto ma ten film dajcie znać dzieki

• $user użytkownik usunięty

Czesc, nie pamietam tytulu filmu, jest to bardzo stary film o samuraju ktury sam pokonal kilkunastu a moze nawet kilkudziesieciu przeciwnikow, moze znacie tytul tego filmu ???. Prosze o pomoc. Pozdrawiam.

Czesc, nie pamietam tytulu filmu, jest to bardzo stary film o samuraju ktury sam pokonal kilkunastu a moze nawet kilkudziesieciu przeciwnikow, moze znacie tytul tego filmu ???. Prosze o pomoc. Pozdrawiam. Prosze pisac na adres, rafix10@tlen.pl

• Cosimo_Villa_Nova Cosimo_Villa_Nova

Najważniejsze filmy o samurajach powstały w duecie Kurosawa-Mifune.
    Ja najbardziej lubię Schichinin no-Samurai, Yojimbo i Rashomon.
    Jeśli chodzi natomiast o Ostatniego Samuraja to nie oszukujmy się ale nie ma sie nawet co równać do produkcji japońskich, niedość że jest w nim znaczące przekłamanie historyczne to jeszcze fabuła stoi na średnim poziomie. A tak w ramach ciekawostki, Tom omal nie stracił głowy przy kręceniu Last Samurai, japoński szermierz zatrzymał miecz tóżprzy jego szyii

• Kramarek Kramarek

Dzieki wszystkim za polecone filmy postaram sie je zdobyć i wtedy powiem co ja o nich mysle :)

• kinomaniak kinomaniak

Ja znam tylko "Ostatniego Samuraja". Byłem w kinie i film naprawdę świetny. Wprawia człowieka w zadumę, refleksję. Jeśli jeszcze go nie widziałeś, to oglądnij w pierwszej kolejności.

Brakuje jeszcze filmu np Akage (red lion) i jeszcze mialem jeden tytul ale zapomnialem

Nikt nie wspomnial o "Kagemusha" (sobowtór chyba polska nazwa) lubie filmy o samurajach ale japońskie bo ten "ostatni" to kicha hollywoodzka mam wszystkie kurosawy o samurajach i teraz zbieram innych rezyserow moze ktos zna strone z lista takich filmow prosze o maila na chudini2003@pf.pl

• Nakf Nakf

hihi, ja wspomnialem, ale traktuje 'sobowtora' bardziej jako kino historyczne niz samurajskie. sporo o filmach samurajskich (i nie tylko) jest na www.ninjadojo.com.

• Boskigrom Boskigrom

Siedmiu samurajów, inne sie chyba nie liczą bo są przeciętne

• Lookasz Lookasz

pamietam jak przez mgle ale ............................SHOGUN ;))

• aiboon aiboon

Azumi ;) moim zdaniem to najlepszy film ^.^

• farkas farkas

1)Bunt (Kobayashi), 2)Harakiri (Kobayashi), 3)Siedmiu samurajów (Kurosawa) a potem długo długo nic...

• kaylah7 kaylah7

Nie jestem pewna czy to film o samurajach, ale mnie bardzo się podobał:
    http://www.filmweb.pl/Ostatni+salut+dla+wojownika,1978,o+fil...

• niszcza niszcza

Moim zdanie najlepszym filmem o tej tematyce jest UKRYTA FORTECA, może nie jest to typowy film o samurajach, ale ma kilka zdecydowanych atutów. Dużo akcji, akcenty humorystyczne, wspaniała gra aktorska Toshirô Mifune oraz doskonałe walki na miecze

• michal1302 michal1302

Najlepszy film to zdecydowanie YAMAKASHI

• shamar shamar

zaraz sie poddam. Na głownej FW byl z pare miesiecy temu zwiastun jakiegos przyszlego ( chyba 2011 ) japonskiego filmu o samurajach , znanego japonskiego rezysera.

Nie moge znalezc o jaki film chodzili...

• shamar shamar

dobra... mam

To się podziel wiedzą.

• shamar shamar

http://www.filmweb.pl/film/J%C3%BBsan-nin+no+shikaku-2010-51...

przetlumaczony chyba jako Parszywa 13 ? SIC!

• qpsik qpsik

A to nie jest o 47 Roninach?? Jakos tak mi sie kojarzy ale glowy nie dam.

• paput_2 paput_2

Kill Bill :)

• Jehanne Jehanne

"Siedmiu samurajów"
    "Shogun"

• helsinger helsinger

''Zatoichi'' może nie jest to typowy film o samurajach ale są walki,krew i oczywiście miecze.

• bobobob bobobob

a wiecie może jak nazywa się film, w którym nastąpiła walka między samurajem i jego kobietą, podczas której pozwolił on zadać sobie cios śmiertelny, następnie owa kobieta przytuliła się do niego i również się zabiła? na koniec jakiś samuraj zabił króla po czym został zabity strzałami setek żołnierzy, proszę o pomoc

• reqest reqest

To ze szczałami i zabiciem króla kojarzy mi się z filmem tron we krwi

• dymek6 dymek6

Mi to się kojarzy z "Basilisk: Kôga ninpô chô " z tym że to jest anime

• GambitG GambitG

Jestem na 100% pewien, że chodzi o film Hero
      http://www.filmweb.pl/Hero

Zgłoś nadużycie

Opisz, dlaczego uważasz, że ten wpis nie jest zgodny z regulaminem serwisu: