Jaki projektor do kina domowego?

ostatnia wypowiedź: tarek12
Panoptikon Panoptikon

Noszę się z zakupem projektora do kina domowego. Moją uwagę zwróciły dwa modele:

BenQ W100
LG AB110

Który z nich byłby lepszy? Przedział cenowy, jaki mnie interesuje, to góra 2500 zł, z tym że preferowałbym projektor DLP niż LCD. Pomóżcie, bo projektory w naszym kraju są zjawiskiem równie częstym co zorza polarna.

• rolnik_sam_w_dolinie rolnik_sam_w_dolinie

hmm..

jestem posiadaczem kina domowego już od prawie 9 lat ale nigdy jakoś nie miałem ochoty na projektor..
    Żywotność lampy to góra 3000-4000 godzin a to tak naprawdę niewiele.. chyba że ktoś ogląda 2 filmy miesięcznie..
    ..koszt wymiany lampy również ma swoje minusy.
    Więc moim zdaniem rozsądniejszym posunięciem byłoby zainwestowanie w telewizor LCD FULL HD np 42-50 cali. Koszt zakupu jednak trochę większy ale według mojej opinii bardziej opłacalny..

• Panoptikon Panoptikon

Tyle że ja chcę mieć namiastkę prawdziwego kina w domu, a telewizor nawet 50 cali wypada blado przy ponad 100calowym (lub nawet większym) obrazie z projektora. 3000 godzin to sporo, mniej więcej 1500 filmów, a lampę można zawsze dokupić po zużyciu. Na projektor jestem zdecydowany, tylko mam problem z wyborem modelu.

• CRANK CRANK

Ja niestety Ci nie pomogę.:/ Ale mam pytanie. Ile mniej więcej trzeba wyłożyć pieniędzy, aby zrobić sobie w domu namiastkę właśnie takiego prawdziwego kina w domu? Projektor, obraz ze 100 cali itd. Ile to wszystko kosztuje?

• Panoptikon Panoptikon

Ja mam zamiar kupić projektor za około 2000 i wyświetlać go na białej ścianie (podobno jest lepsza niż białe ekrany), więc koszt ekranu odpada. Myślę też kupić niedrogie głośniki 2.1 za około 100-150 zł. Projektor będzie podłączony do komputera z odtwarzaczem DVD. Tak więc koszt takiego małego kina jest na pewno tańszy niż kupienie najtańszego dużego telewizora.

• rolnik_sam_w_dolinie rolnik_sam_w_dolinie

Projektor (w zależności od klasy): od 2500 do 10000 pln
          odtwarzacz DVD (w zależności od klasy): od 400 do 2000 pln
          amplituner (w zależności od klasy): od 1000 do 10000 pln
          komplet głośników (w zależności...): od 1000 do 6000 pln
          subwoofer : od 500 do 5000 pln

oczywiście nie uwzględniając sprzętów egzotycznych marek typu manta czy inne marketowe "superfajnesoundsonixy"

myślę że inwestując w sprzęt średniej klasy typu Samsung, Sony, LG itp (pomijając mega-marki typu DENON, ONKYO, HARMAN-KARDON) to za całość można zmieścić się w okolicach 5000 - 6000 pln

• KYRTAPS KYRTAPS

Projektor BenQ W500 - 3000 zł
            Amplituner + głośniki 5.1 ONKYO - 1200 zł (z drugiej ręki)
            kable - 150 zł
            UPS, karta muzyczna itd - 300 zł
            ekran samorobotny - płyta, emulsja - 50 zł
            wymiana komputera na odtwarzający filmy w HD - 900

Cena kina podłączonego do komputera - 5500 zł
            Wrażenia z oglądania filmów HD na 65" ekranie u siebie w domu - bezcenne

tak było w moim przypadku
            warto kombinować

• KYRTAPS KYRTAPS

Oglądałeś już jakiś film na projektorze DLP? Nie przeszkadza ci "efekt tęczy"? Nie boli cię głowa po seansie?

BenQ W100 już nie produkują. Nigdzie nie można go dostać, chyba że używany.

• Panoptikon Panoptikon

Prawdę mówiąc, oglądałem film jedynie na Epsonie X-5 LCD kuzyna, jednak nie boję się kupić DLP, gdyż w obu wymienionych przeze mnie projektorach praktycznie problem ten został wyeliminowany. Z tego, co słyszałem, projektory DLP mają lepszą "filmowość" obrazu, kontrast i brak łączeń pomiędy pikselami, gdyż posiadają analogową technologię w porównaniu do cyfrowego LCD. Generują też podobno dużo lepszą czerń (czarny w lcd to w najlepszym wypadku ciemnoszary)

• KYRTAPS KYRTAPS

zwróć uwagę na to, że używasz słowa "podobno"

Epson X5 to projektor prezentacyjny. Wszystkie projektory kinowe LCD posiadają znacznie lepsze parametry, a co za tym idzie świetny obraz.

Wbrew pozorom, przy zakupie projektora nie kierowałbym się wcale jakością obrazu.
        Nowe projektory posiadają doskonały obraz bijący na głowę wszystkie telewizory LCD i plazmy za grube dziesiatki tysięcy.

Przy zakupie projektora brałbym pod uwagę głównie - cenę, warunki gwarancji, głośność, możliwość instalacji w twoim domu, wejścia i wyjścia obrazu i inne praktyczne właściwości.

Efekt tęczy w projektorach DLP nie został do końca rozwiązany. Po seansach przy kosmicznie drogich proejktorach DLP marki Sim2 również boli głowa i występuje uczycie zmęczenia. Nie wspominając nawet o tanich BenQ.
        I te zachwalone DLP wcale nie gwarantują "smolistej czerni" i innych mitycznych własności obrazu. To bajka.

Konkrety:
        Chcesz projektor do oglądania filmów?
        Kup coś o rozdzielczości 1280x720. Innych nie opłaca się już kupować.

Do wyboru masz:

DLP:
        - Mitsubishi HC1100 - jedyny sensowny wybór z pośród DLP

ale ja nie ryzykowałbym z DLP i postawiłbym na maszynę 3LCD

- BenQ W500 - rewelacyjny stosunek jakości do ceny, świetnie sobie radzi z filmami DivX
        - Epson EMP-TW680
        - Sanyo PLV-Z5

W nic innego bym się nie pakował. Jeżeli na razie nie masz tyle kasy, to poczekaj aż stanieją albo ty dozbierasz pozostałe kilka setek.

• Panoptikon Panoptikon

Raczej nie mam zamiaru kupować projektora o rozdzielczości 1280x720. Powód jest prosty - nie chcę dopłacać za coś, czego nie będę wykorzystywał w pełni. Nie mam telewizji HD, nie planuję też kupna odtwarzacza HD DVD czy Blu-ray. Znalazłem w jednym sklepie internetowym ostatnią sztukę LG AB110 i prawie na 100% ją kupię. Skoro te LCD są tak lepsze, dziwi mnie, że Epsony do kina domowego w takiej samej cenie (i podobnych parametrach), np TW10 czy TW20 zalegają w sklepach, a podobnych projektorów DLP prawie nie sposób dostać.

• KYRTAPS KYRTAPS

bo tylko kilka modeli LCD tej w tej rozdzielczości jeszcze produkują

ja nie wydałbym złamanego grosza na projektor firmy LG; nawet jeżeli miałby na papierze genialne parametry

a projektory 1280x720 nie są lepsze ze względu na swoją rozdzelczość, ale zaawansowanie technologiczne; nowe rodzaje matryc itd. po prostu mają lepszy obraz, nawet, jeżeli puszczasz zwykłe DVD

jeżeli już się uparłeś na tę niższą rozdzielczość to kup projektor Epsona

• Panoptikon Panoptikon

No i stało się. Kupiłem wczoraj projektor LG AB110 (strasznie ciężko było dostać, udało się dopiero po obdzwonieniu kilkunastu sklepów).

Wrażenia? Po pierwsze, nigdy już nie spojrzę z zainteresowaniem na telewizor. Obraz o wielkości 100 cali (ok. 4 metry od projektora) urywa głowę. Filmy chodzą bardzo płynnie, nie ma żadnego smużenia, czerń jest głębsza niż w LCD. Co do efektu tęczy, którym wszyscy mnie straszyli. Owszem, ja go dostrzegam, ale naprawdę jest to tak nieuchwytna i mało istotna rzecz, że nie przeszkadza mi w zupełnym stopniu (dużo bardziej przeszkadzała mi jasnoszara czerń w LCD). Kolory już wyglądają super, choć na razie rzucałem obraz tylko na pomarańczową ścianę (jutro zamaluję ją na biało). Projektor jest cichy i niewielki, przy zasłoniętych zasłonach i zwiększeniu jasności można dość komfortowo oglądać nawet w dzień. W nocy obraz jest niesamowity. Oglądałem jak na razie 2 filmy i grałem w NFS: Underground i muszę powiedzieć, że obraz wygląda lepiej niż z większości telewizorów, jakie widziałem.

Wady: za mała rozdzielczość do robienia czegoś innego poza graniem i oglądaniem filmów (ja kupiłem go tylko do tych celów), czerń nie jest jednak supergłęboka.

Ogólnie mówiąc, uważam, że w tym przedziale cenowym (2100 zł) dla projektora chyba nie ma lepszej alternatywy. Polecam każdemu, kto chce sprawić sobie małe kino domowe niewielkim kosztem.

• kacperle kacperle

Dobrze zrobiłeś kupując projektor. Ja posiadam projektor Epsona i kino domowe już od kilku lat i jestem bardzo zadowolony xD Pozdrawiam

Ps Zapraszam na bloga poświęconego takiemu domowemu kinu :P

• ludwik_1988 ludwik_1988

Witam. Proponuje BenQ http://www.tre.pl/index.php?docid=stowar&id=133711
    Zbiera bardzo dobre opinie,to projektor DLP i do kina domowego powinien pasowac. To oczywiscie moje zdanie,cenowo jest bardzo atrakcyjny. Pozdrawiam.

• ludwik_1988 ludwik_1988

I wybrałes projektor dla siebie ze sklepu tre.pl ??

• no102 no102

generalnie ODRADZAM projektory Benq. Maja niezłe parametry i dobrą cenę ale serwis chyba najgorszy w Polsce. Mój projektor zepsuł się po 3h i czekam już 2 miesiące i tydzień na wymianę. Nic nie zapowiada bym miał go szybko dostać. Na infolinii słyszę raz że jest w dziale technicznym a raz ze jest zamówiony i sprowadzają z Belgi a innym razem jeszcze coś innego. I z tego co wiem to nie a pierwszy mam takie problemy. W tej chwili przestałem sie tym zajmować przekazałem sprawę rzecznikowi konsumenta i myślę że tylko on jest w stanie coś wskórać w tej sprawie... Pozdrawiam no102

• art-projektor art-projektor

Ja ze swojej strony polecam ten na który najprawdopodobniej się zdecyduję w tym tygodniu - Sim2 C3X 1080 ma znakomite parametry ale przyjemnie się go konfiguruje. bawwiłem się nim na prezentacji w artcinema w krakowie, będą mi robić całą instalację. Swoją drogą może podziele się uwagami co do firmy jak już będzie po robocie, mam nadzieje że wszystko będzie ok.

• angelos_fw angelos_fw

To juz w ogóle Mercedes. Wystarczy spojrzeć na te projektory Sim2 http://www.sim2-projektory.pl . To najwyższa półka. Swoją drogą, ciekawe czy Panoptikon wybrał jakiś projektor kinowy. Jest spory wybór teraz....

• Panoptikon Panoptikon

No kupiłem dawno temu, wyżej o nim pisałem. Ma już 4,5 roku i dalej śmiga. Po 3 latach padła lampa (po jakichś 2000 godzin pracy), oddałem do regeneracji (350 zł) i działa jak nowy.

• Film_Polski Film_Polski

Post Panopticona pochodził z 2008 roku, zatem już nie dla niego, ale dla ewentualnych nowych zainteresowanych, AD2013.

Ja ze wszechmiar polecam projektor Epson EH-TW5910. Projektor korzysta z epsonowskiej technologii 3LCD, jest Full HD oraz zdolny do wyświetlania obrazów trójwymiarowych (z okularami 3D). Cena zakupu projektora wyniosła 4600 PLN (ale jak użyjecie wyszukiwarki cenowej, to zapewne znajdziecie tańsze oferty). Cena zakupu dwóch par okularów aktywnych to 600 PLN. Żywotność lampy obliczona jest na 4000 godzin pracy. Dotychczasowy czas pracy to (od kwietnia do lipca 2013) - ok. 200 godzin. No bo nawet gdyby co drugi, co trzeci dzień robić sobie wieczorny dwugodzinny seans (przy wczesnym wstawaniu do pracy jest raczej trudne) - to ileż tych godzin się nazbiera. A nie będę przecież używał projektora do oglądania niekończących się reklam telewizyjnych!
    Projektor jest cichy (w trybie pracy Eko - 26 dB). Obraz rzucany potrafi być tak jasny, że nawet w świetle dziennym da się oglądać. Jedynie ostre światło słoneczne padające na powierzchnię projekcyjną może tu namieszać.
    Początkowo, w kwietniu br. nabyłam sam projektor i podłączyłem go do starszego zestawu kina domowego Panasonic. Obraz rzucałem na boczną ścianę pokoju wyremontowanego w 2012 (tapeta z włókna szklanego z drobnym wzorkiem, dwukrotnie pomalowana na barwę bladokremową). Zatem nie było to Full HD, ale i tak wystarczająco dobrze, by 42-calową plazmę Panasonic Viera (rok nabycia 2004) zredukować do funkcji zwykłego telewizora. Z miejsca uzyskałem - z odległości 3 m - przekątną obrazu 101 cali (w filmach o proporcjach obrazu 16:9; w szerokoekranowych mniej, bo tam zostaje czarny pas na górze i na dole).

W maju dokupiłem nowy zestaw kina domowego z dźwiękiem dookolnym 5.1, marki Sony, już dostosowany do odtwarzania Blu-rayów, także w 3D. Cena zestawu: 2700 PLN. Na tym etapie musiałem też zainwestować w kilka nowych płytek. Wprawdzie koncentruję się na przypominaniu sobie tytułów nagranych na DVD (zbierana przez lata kolekcja liczy >600 pozycji kupnych; nagrań dokonanych samodzielnie na nagrywarce nawet nie liczę), które w większości przypadków bardzo zyskują za sprawą funkcji interpolacji (sztucznego zwiększenia rozdzielczości obrazu do poziomu niemal równego 1080p) w odtwarzaczu Blu-ray. Ale na wszelki wypadek wypada mieć choć kilka pozycji "pokazowych" na BD lub BD 3D. O nowym wózeczko-stoliku z podstawką na projektor (400 PLN) - zamilczę.

W czerwcu zakupiłem (2000 PLN) oraz zleciłem zainstalowanie (200 PLN) pod sufitem - na czterech kołkach rozporowych - ekranu. Ekran wisi przy ścianie, na której znajduje się duże okno z drzwiami balkonowymi. Jest podgumowany, przeto żadne słońce od tyłu mu nie straszne. Rozwija się w dół i zwija - za pomocą mechanizmu korbowego (wolałem to, niż elektrykę), trochę podobnie jak markiza. Całkowicie rozwinięty, ekran ma wymiary białej powierzchni projekcyjnej 293x165 cm. Daje to przekątną 132". I znów, dla filmów szerokoekranowych - trochę mniej. Tak czy owak, żaden 84-calowy telewizor LG ani 85-calowy Samsung w kosmicznej cenie - już mi nie podskoczy.

• baca350 baca350

Ja 3 lata męcze Benq 600 i nikt mi nie powie ze telewizor lepszy!
      Kino to kino: ma byc ciemno i ogromnie!
      Telewizory zostawiam na M jak miłość. I pogodynkę. Hej!

• Film_Polski Film_Polski

Z uruchomienia projektora świadomie r e z y g n u j ę wtedy, gdy mam zamiar obejrzeć sobie nagranie NIE jakiegoś pełnometrażowego filmu kinowego, lecz, dajmy na to, odcinka serialu telewizyjnego. I nie chodzi mi tu konkretnie o "M jak miłość" - bo to jest opera mydlana / telenowela, nie żaden serial. Weźmy starego "40-latka"; on onegdaj kręcony był na taśmie o szerokości 16 mm. Przecież oglądanie go na ponadstucalowym ekranie to byłaby prawdziwa męka dla oczu. Albo ekranizacja "Lalki" Prusa; serial uważam za wartościowy, ale niestety, przed zgraniem na DVD nie został on poddany cyfrowej rekonstrukcji, oczyszczeniu go z wad. Jakość obrazu (różne mazy i rysy oraz inne zadrapania, okropne kontrasty ciemno-jasno albo brak takich kontrastów, żałosne nasycenie barwami) - to może nie tak bardzo przeszkadzać na ekranie 32-calowym, ale przy przekątnej o całe 100" - wygląda tragicznie. Podobnie z zagranicznymi, na przykład "'Allo! 'Allo" - lubię to sobie powtarzać, ale nigdy sobie tego nie będę puszczał w moim prywatnym kinie. Nie tu jego miejsce.
        PS Akurat wspomniane "M jak miłość" - realizowane współcześnie - jak najbardziej trzyma światowe parametry jakościowe. Gdyby li-tylko o standardy techniczne chodziło, to by się i na wielkim ekranie wybroniło. Niestety, treściowo rzecz jest nad wyraz miałka - tak uważam.

• baca350 baca350

Słuszne podejście! Telewizorek w domu tez musi miec miejsce. Hej!

• walkinganddead walkinganddead

Jak by ktoś jeszcze szukał projektora to na pewno mogę polecić coś takiego JVC DLA-X90 wysoka rozdzielcość, trójwymiar, długa trwałość lampy i wiele innych, niestety wysoka cena.

• rock79 rock79

Za tę cenę to powinien jeszcze przynosić śniadanie do łóżka.

• Panoptikon Panoptikon

No i zmieniłem po 6 latach wysłużonego LG na Benq MW523. Obraz jest rewelacyjny (rozdzielczość 1280x800). Doskonale spisuje się zarówno przy oglądaniu filmów, jak i graniu na PS3. Według zapewnień producenta lampa ma wytrzymać nawet 10 tysięcy godzin, co teoretycznie wystarczy na oglądanie jednego filmu dziennie przez 13 lat! Projektor świetnie radzi sobie również z grami i filmami 3D. Nie polecam kupna drogich dedykowanych okularów Benq 3D, za połowę tej ceny można kupić lepsze chińskie Sainsoniki. Wrażenia lepsze niż w niejednym kinie!

• rock79 rock79

Noszę się z zamiarem zakupu:
      Acer K520

lub
      Acer K135

Masz już jakieś doświadczenie z projektorami. Nie wiem czy ważniejsza w projektorach jest jasność, kontrast czy rozdzielczość (domyślam się, że optymalnie byłoby gdyby wszystkie parametry były maksymalnie wysokie ale niestety finanse nie pozwalają na zakup czegoś z wyższej półki).

Na który byś postawił?

• rock79 rock79

Acer K137 nie 135

• Panoptikon Panoptikon

Jasność liczy się w zasadzie tylko wtedy, gdy używasz projektora w dzień / w słabo zaciemnionym pomieszczeniu / do prezentacji. Do wieczornych filmów i gier wystarczy w zupełności 1000 lumenów. Dane o kontraście, które podają producenci projektorów można włożyć między bajki. Najważniejsze dla dobrego kontrastu jest maksymalne zaciemnienie pomieszczenia i ekran o małym współczynniku odbicia światła, a to czy kontrast jest 1000:1 czy 100000:1 to już mniej istotne. Najważniejsza jest więc rozdzielczość, gdyż wyświetlany przez projektory obraz z założenia ma być duży.

Z tych, które wybrałeś to K137 ze względu na panoramiczną rozdzielczość - K520 ma kwadratowe proporcje ekranu (4:3), na których kiepsko ogląda się filmy i gra (czarne pasy u góry i u dołu). Pamiętaj też, że podane przez ciebie projektory to sprzęt mobilny - lampy w nich są LED-owe, więc jasność będzie sporo mniejsza, za to zaletą jest ich trwałość.

Zastanów się też, czy naprawdę potrzebujesz przenośnego projektora, bo w tej cenie możesz kupić naprawdę porządny stacjonarny projektor, a dołożywszy kilka stów znajdziesz stacjonarnego acera w rozdzielczości full hd.

• rock79 rock79

Mobilność jest sprawą marginalną. Projektor zamierzam nabyć z uwagi na zbliżające się mistrzostwa świata w piłce. Drugie przeznaczenie to oczywiście filmy - max 2 dziennie i to raczej wieczorem ale nie mogę wykluczyć, że i wczesnym. Obraz będzie rzucany na ścianę, raczej odpadają seanse w ciągu dnia. Pokój przeznaczony do projekcji znajduje się od południa - podwójne okno + okno balkonowe ale zamierzam zainstalować żaluzje. Przekątna ekranu raczej do 3 m. Dlatego nie wiem czy 500-700 ANSI jest wartością wystarczającą (niestety nie znam nikogo kto ma projektora a tym bardziej LED). Projektory LED z 1000 ANSI to już koszt przynajmniej 3K i to dla rozdzielczości WXGA. 3D mnie nie interesuje.

To prawda co mówisz - w LEDach powalająca jest trwałość źródła światła - praktycznie nieograniczona. W tradycyjnych projektorach nie dość, że czas eksploatacji jest krótszy, to dość wcześnie moc lampy spada o 50%. Dlatego zakładam, że z 10 tys tak naprawdę będzie 4 tys. co daje jakieś 3,5 roku faktycznego okresu używania, co jest wartością dobrą i zakładając, że wymiana lampy to 600 zł, (regenerowanej 2/3 tej ceny), to Twój projektor prezentuje się naprawdę nieźle. A jak jest z wentylatorem? Strasznie dokucza?

I jeszcze jedno: gdybyś jeszcze raz miał wybierać, wybrałbyś ten sam model?

Pozdrawiam

• Panoptikon Panoptikon

W tej cenie chyba wybrałbym ten sam, trochę szperałem zanim go kupiłem i jestem póki co bardzo zadowolony. Na trwałości lampy mi akurat zależało, bo używam projektora do grania na PS3, ale jak ktoś ogląda filmy, to naprawdę wystarczy i 2000 godzin (oglądając ok. 300 filmów rocznie, czyli chyba bardzo dużo, na poprzednim projektorze 2000 godzin stuknęło mi po jakichś 3 latach). Na wentylator już nie zwracam uwagi, podobnie jak na niesławny "efekt tęczy" w projektorach DLP, ale komuś, kto wcześniej nie miał rzutnika, może to przeszkadzać, bo słychać go wyraźnie, zwłaszcza, jak siedzi się blisko. Najbardziej huczy około minuty po wyłączeniu, kiedy chłodzi lampę.

Mam też dwa projektory kieszonkowe, jeśli cię temat interesuje, możesz śmiało pytać.

• rock79 rock79

Fajnie. Jakie to modele? I jak jest z tą jasnością? Czy musi być absolutnie ciemno żeby było widać obraz?

• Panoptikon Panoptikon

Ten jest starszy, już ledwo dyszy, mam go jakieś 4 lata:

http://www.samsung.com/hk_en/consumer/computer-peripherals/p...

Konstrukcja bardzo wytrzymała, zniósł zalanie deszczem, przypadkowe kopniaki, używany przeważnie w plenerze. Jasność słaba, żeby dobrze widzieć musi być ciemno, zwłaszcza w trybie ECO (bateria trzyma wtedy jakieś 2h). Zalety: niezawodność, dobra rozdzielczość. Wady: bardzo słaby procesor - przeglądanie menu jest wolne, przewijanie filmu to tragedia, niewygodny panel dotykowy, brak obsługi polskiej czcionki w napisach no i mała jasność.

Niedawny zakup to Medion:
                http://super-tilbud-af-dagen.blogspot.com/2013/02/medionlife...

Nie użytkowałem go jeszcze na dworze. Szybkość w porównaniu z Samsungiem - niebo a ziemia. Menu działa błyskawicznie, przewijanie nie sprawia problemów, radzi sobie z bardzo dużymi plikami. Jasność bardzo dobra (oczywiście jak na projektor kieszonkowy). Rozdzielczość ta sama, co w poprzedniku, ale obraz wygląda dużo lepiej, kolory nasycone, ostrość też jakby lepsza. Medion to budżetowa firma, więc jest ryzyko, że konstrukcja nie będzie już tak odporna jak w Szajsungu. Kupiłem go po okazyjnej cenie, więc straty w razie czego dużej nie będzie :)

• rock79 rock79

Ostatnio wpadł mi w oko NEC L102W. LEDy stają się coraz wydajniejsze i tańsze. Wielkie dzięki za pomoc. Wiszę Ci zgrzewkę.

• tarek12 tarek12

To już lepiej LG PA72G - podobne parametry, bardziej zaufana firma i niższa cena.

• rock79 rock79

O widzisz. Całkiem niegłupia propozycja. Dzięki.

• UPADLY_WIDZ UPADLY_WIDZ

Kup minm o rozdizelczości 1280x720, a co do ściany to nie wspomne...przydał by się podkład srebrzany...

• tarek12 tarek12

Również też tak uważam, ale jest i druga strona tego medalu, czyli budżet.

• UPADLY_WIDZ UPADLY_WIDZ

tak, tylko nie ma sensu kupować projektora z rozdzialką 800x600 , aby ogladać na nim filmy na całej ścianie...nie wspominając o kontraście, kolorach , ostrości itp...

Co innego do pokazów tematycznych, prac itp.

ale nie robiąc sobie kino domowe ;/

• rock79 rock79

Celuję w rozdzielczość 1280x800. Wydaje mi się, że do filmów i relacji sportowych powinno wystarczyć.

• tarek12 tarek12

Ależ nie twierdzę inaczej. Choć to indywidualna kwestia. Dla mnie i dla Ciebie to strata kasy. Zawsze jednak znajdzie się ktoś to coś takiego kupi.

• rock79 rock79

Do osób, które zamierzają kupić projektor i którym może się przydać ten wątek - nadmieniam, że dotyczy tylko wykorzystywania projektora do oglądania filmów.

Zdecydowałem się na Acer K132.

WYGLĄD
    Urządzenie jest estetyczne. Obudowa wykonana oczywiście z plastiku sprawia dość przyjemne wrażenie. Pierścień ostrości działa bez zastrzeżeń. Na każdej z trzech ścianek (przedniej i bocznych) znajdują sę szczeliny umożliwiające odprowadzanie ciepła. Wentylator działa skutecznie; Acer nagrzewa się w stopniu minimalnym. Projektor ma jedną ruchomą stopkę.

STEROWANIE
    Do projektora dołączony jest malutki pilot (o wymiarach ok 4x9 cm) ale wbrew obawom, dobrze się z niego korzysta. Można też posługiwać się manipulatorem na obudowie ale przyznam, że jeszcze tego nie robiłem - pilot spełnia swoją rolę.

GNIAZDA
    Spośród złącz może się wydawać, że brakuje USB (jest wprawdzie mini USB ale wyłącznie serwisowe; są ponoć spece, którzy potrafią je odblokować ale nie trafiłem jeszcze na źródło). Nie ma też wyjścia audio - jeżeli zatem ktoś zamierza wykorzystać urządzenie do kina domowego (a o tym mowa), to należy pamiętać, że z uwagi na spory szum wentylatora, nawet przy maksymalnej głośności mogą byc problemy ze zrozumieniem wszystkich słów (dużo zależy też od dźwięku filmu - nie wszystkie są nagrane z jednakową głośnością). Jest natomiast gniazdo Universal I/0 - można, stosując przejściówkę, podłączyć w ten sposób na upartego głośniki ale po co, skoro jest HDMI którym łączymy urządzenie z tunerem lub z kinem domowym. Osobiście uważam, że dysponując ograniczonym budżetem, warto zaoszczędzić kilkaset zł kupując ten model zamiast wyższego zaopatrzonego w w/w złącza, z których i tak nie będziemy korzystać. Łączność z siecią może zapewnić dongle (nie znajduje się w zestawie).

OBRAZ
    Projektor wykorzystuje jako źródło światła diodę LED o mocy 600 ANSI (500 tryb ekonomiczny) i przewidywanej żywotności 20.000 h. Biorąc pod uwagę ten fakt, można założyć, że jego trwałość jest nieograniczona, zwłaszcza, że korzystać z niego można tylko w ciemnym pomieszczeniu. Od razu zaznaczam, że rolety nie są wystarczające do komfortowego oglądania - wprawdzie widać obraz ale odstający znacznie od normy, dlatego warto zainwestować w żaluzje - oczywiście jeśli zamierza się oglądać filmy w ciągu dnia.
    Projektor obsługuje kilka formatów: 4:3, 16:9, pełny, tryb automatyczny i parę innych.
    Istnieje możliwość wyboru koloru powierzchni na która rzucany jest obraz. Funkcja Keystone umożliwia korekcję obrazu w pionie.
    Rozdzielczość projektora to HD Ready (1280 x 800 pix). Ponieważ DVD mają 720×576 i 720×480 dlatego żeby wykrzesać trochę więcej warto zainwestować w Blu-ray - zwłaszcza przy przekątnej od 80 cali. Kolory odwzorowane są poprawnie, nie ma dystorsji, światło jest równomierne w każdym punkcie.

CENA
    1670 zł

PODSUMOWANIE
    Czy są lepsze projektory? Jasne. Świecą jaśnej, mają po kilka dodatkowych złącz, FULL HD (a nawet więcej), w standardzie obsługują WiFi, mają Androida ale ich cena jest przynajmniej dwukrotnie większa. Kwestia priorytetów. Mnie Acer wystarcza. Przynajmniej na razie ... :)

• tarek12 tarek12

No ciekawe, jakoś do Acerów nie mam zaufania (ogólnie sprzetu - no może poza laptopami) ze względu na trwałość. Zdecydowanie wolę bardziej znane marki - LG, Phillips, itd.

• Panoptikon Panoptikon

Nie wiem, jak z innym sprzętem, ale Acer laptopy robi genialne. Te słowa piszę na trzyletnim Acerze Aspire, który jest włączony ok. 18 godzin na dobę i nigdy mu się nie zdarzyło nawet zawiesić.

• tarek12 tarek12

Ja też mam lapka Acera. Zresztą teraz są już takie czasy, że wiele koncernów produkuje praktycznie wszystko, od AGD, przez mobile i do RTV. Acer chyba telewizorów i AGD nie produkuje. I między innymi dlatego do projektorów tej firmy nie mam zaufania. Laptop tak, może nawet tablet. TV i audio to już wolę inne marki.

• rock79 rock79

Nie zamierzam nikogo agitować na rzecz Acera ale ad vocem telewizor technicznie ma niewiele wspólnego z projektorem - chyba, że telewizor projekcyjny. Parametry projektorów w tym przedziale cenowym są niemal identyczne - niższa K132 cena wynika pewnie z braku USB bo już wyższy model jest cenowo porównywalny z LG PA70G. Wniosek? Urządzenia prawdopodobnie działają na identycznych lub bardzo zbliżonych podzespołach - nie rozbierałem ich ale biorąc pod uwagę koszty stałe firm oraz pogłębiającą się globalizację jest to wysoce prawdopodobne.

• tarek12 tarek12

Parametry to jeszcze nie wszystko. Niektóre podzespoły faktycznie mogą pochodzić od tego samego producenta, ale nie wszystkie. I właśnie diabeł tkwi w szczegółach. Jeżeli jakaś firma w czymś się specjalizuje od lat, to zawsze zaufanie większe i z czegoś ono wynika.

• rock79 rock79

Masz po części rację ale trzeba pamiętać, że w czasie gdy Sony 15 lat temu uchodziło za absolutnego faworyta w produkcji najlepszych jakościowo TV LG dopiero raczkowało po zmianie szyldu z Goldstara a ten szczególnym zaufaniem klientów nie grzeszył. Acerowi jest jeszcze trudniej bo zdobycie miejsca na rynku nieznanej firmie jest niezwykle ciężko. Prawie zawsze nowa firma zaczyna od produkcji słabszych urządzeń - sztandarowym przykładem np. w motoryzacji jest Toyota z której w latach 70tych się śmiano. Poza tym wydaje mi się, że jednak Acer ma trochę większe aspiracje niż np. Medion. Ale czy faktycznie tak jest, nie wiem.

• tarek12 tarek12

Tak, świat się zmienia. Kiedyś miałeś kilka firm (no dobrze ciut więcej), które wytwarzały telefony, a producentów smartfonów jest mnóstwo. TV Sony mam na działce, ma coś ok. 8-9 lat. W czasie kiedy go kupowałem, faktycznie na polskim rynku Sony dominowała. Obecnie sytuacja jest inna.

Zgłoś nadużycie

Opisz, dlaczego uważasz, że ten wpis nie jest zgodny z regulaminem serwisu: