Szukam filmów, w których występuje schizofrenia (niekoniecznie jako główny temat). Interesuję się tą tematyką i chciałabym obejrzeć kilka filmów z tym
związanych. :)
P.S. Jeśli znacie książki o schizofrenii, to również byłabym bardzo wdzięczna, gdybyście tu o nich napisali.

Pan_Dr

Hahah

zijacek

"Solista" - doskonały i biograficzny, bez upiększania.
"Pi", aż dziwne ze nikt jeszcze nie wymienił, to jest film trochę symboliczny, ale tak naprawdę oddaje przeżycia chorego jak żaden inny (tak mi się wydaje). Aranofsky w zasadzie przerobił to samo w "Czarnym łabędziu" ale to już jest przekombinowane. "Pi" jest unikatowy choć ciężki.

Katsy

"Pająk"
"Donnie Darko"
"Piekny umysł"
"Mechanik"
"Jak w zwierciadle" http://www.filmweb.pl/FilmDescriptions?id=31668
"PHENOMENA" horror
"Ptasiek"



Anihilator

Jeszcze dodałabym śmiało do listy "American Psycho"

Katsy

Jeszcze jeden:

"Niżyński" http://pajak.filmweb.pl/Film?id=34203

Anihilator

"Drużyna Marzeń", http://www.filmweb.pl/Film?id=10316

Katsy

DONNIE DARKO ( shizofrenia paranoidalna ). Moim zdaniem jednak chłopak jest całkowicie zdrowy. Chcesz to zobacz sam.

Katsy

Zanim wpiszecie "nowy" tytuł, proponowałbym sprawdzenie , czy aby nie był już wymieniony. Ile razy można serwować ten sam kotlet...?

hauser

a co ci do tego hauser? naprawde czasem warto odświerzyć temat zamiast go wykopywać spod gruzów, więc daj se spokój z tymi linkami, nowe tematy i tak będą powstawały, szkoda czasu


pozdrawiam

Leon_B_Fink

W czym problem? Kłopoty z czytaniem i interpretacją?

Katsy

"Wariatkowo" to komediodramat, którego akcja dzieje się wiadomo gdzie...bardzo sympatyczne i krzepiące kino.niestety żadnych dokładnych wiadomości na temat filmu nie pamiętam,ale nie jest to żadna nowość, raczej lata 90.
pozdrawiam

Katsy

Myślę że to będzie takie podsumowanie i uzupełnienie zarazem:

Anioł przy moim stole_An Angel at My Table_1990
Aniołek_Angel Baby_1995
Dowód_Proof_2005
Głosy_Some Voices_2000
Godziny_The Hours_2002
Jak w zwierciadle_Through a Glass Darkly_1961
Kuracja_2001
Lot nad kukułczym gniazdem
Niełatwa miłość_Stateside_2004
Niżyński_Nijinski_2001
O Bogu, który się nie sprawdził_2006
Obłęd_The Jacket_2005
Opiekunka siostry_My Sister's Keeper_2002
Opłaciłam Ducha Świętego za darmo
Pająk_Spider_2002
Piękny umysł_A Beautiful Mind_2001
Ptasiek_Birdy_1984
Schizofrenia_2001
Solista_The Soloist_2009
Woh Lamhe_2006
Wstręt_Repulsion_1965

MCN_2

Jeżeli chodzi o literaturę to polecam R.D. Laing - Podzielone Ja oraz wiele wiele innych tego autora.

Katsy

Osobiście polecam film ze mną w roli głównej. Niestety nikt takowego nie chce na razie kręcić ;(
A tak poważnie to wskazałbym film "Memento" Christophera Nolana.
Może nie jest to dokładnie o schizofrenii (bohater Leonard Shelby wciąż określa to jako "przypadłość") ale o totalnej utracie pamięci krótkotrwałej (ciekawe czy to jest w ogóle możliwe) powstałej w wyniku doznanych obrażeń. Sprawnie poprowadzona narracja wywołuje u widza stan niepewności i paranoi (no może przesadzam ale jak ktoś się potrafi wczuć w głównego bohatera to na pewno).

tomash74

Jak to pisze w ciekawostkach przy Memento - jest to możliwe ;) - amnezja anterograda.

Katsy

Psychoza - Hitchcocka, myślę że Bates miał poważną schize...
poza tym rewelacyjna rola Doroty Segdy w "Tato"
Przerwana Lekcja Muzyki już wymieniane ale polecam:D

henry666

Jak czytam "Lot nad kukułczym gniazdem", "Przerwana lekcja muzyki", "Dowód" etc, to totlnie wymiękam, czy filmy pokazujące szpitale psychiatryczne jeszcze takie, jak funkcjonowały za vah Gogha, to już stadium schizofrenii??? Filmy o shizofrenii:
1. Wstręt
2. Lokator
3. Piękny umysł
4. Pająk

marcinek259

no nikt nie wpisal b. dobrego tytułu:

Naboer (drzwi obok)-produkcja skandynawska 2005

henry666

to jest o rozdwojeniu jaźni a nie o schizofrenii

Katsy

polecam książki barbary rosiek, naprawdę ciekawe.
np. Byłam schizofreniczką.

Katsy

Nie powinno zabraknąc!!!!
"Siły strachy"

Dziekan_1988

lol to jest o rozdwojeniu jaźni a nie o schizofrenii!!!!!!!!!!

Katsy

Karthic Calling Karthic, uwazam ze wpasowuje sie w ta liste

Katsy

Hmmm... może Madhouse, czy Sesja 9.

KerryShadow

Kurcze kiedys widziałem taki film
Facet pracuje na budowie zaczyna gadać do siebie pamiętam że potem kumple go łapią

KerryShadow

dzięki Tobie znalazłam w końcu film, którego szukałam ;)

Katsy

Quiet Room, The (1996)

użytkownik usunięty
Katsy

Zdecydowanie "Piękny umysł" ........ film oparty na faktach , główny bohater to żywy
człowiek , film jest jego biografią , o tym jak zmagał się z chorobą , jak nauczył się
oddzielić świat realny od przywidzeń , jak odbierał Nobla i otaczały go postacie z jego "pieknego umysłu" .......... jak b pomogła mu w tej chorobie żona ,,,,,,,,,,,

Szukam filmu o dziewczynie, chyba ze schizofrenią, która pracuje w szpitalu i odkrywa, że jej wujek, który próbuje jej wmówić, że jest schizofreniczką, żeby ukryć zabójstwo faceta, którego on zabija z jego żoną.

Katsy

Z tych co nie były wymienione:
-Czarny łabędź,
-Babycall,
- Ręka boga,
-Siła strachu,
w pewnym sensie tez można podpiąć film: Sierota

karla_29

Szukam horroru.
Dawno temu oglądałem film o mężczyźnie który był chyba psychicznie chory ;P (i wszystko toczyło się w jego głowie ? za bardzo nie pamietam tego filmu) Akcja toczyła się chyba w jakimś hotelu ;P I wiem że była grupka ludzi i każdy po kolei umierał znajdując numer pokoju (taką blaszkę która wisi na drzwiach od pokoju) no i tylko wiem że na końcu było tak że jedna osoba przeżyła (kobieta jak się nie mylę) i nagle wykopała tą blaszke z numerem pokoju i pojawił się chłopiec z tyłu który wymówił takie słowa "ty suko" i ją zabił chyba jakims kilofem :D Jak wiecie jaki to film dajcie znać :D

Vi3lebny

Może to jest film- Tożsamość? http://www.filmweb.pl/Tozsamosc

karla_29

Dziękuje :P

Vi3lebny

jej ile ja szukałam tego tytułu ! :D dzieki tez

karla_29

widać nie odróżniasz schizofrenii od rozdwojenia jaźni

Katsy

Sor

Katsy

A ja szukam filmu, w którym pewna dziewczyna była chora na schizofrenie, a jej ojciec nie chciał dopuścić by wyzdrowiała i pamiętam, że w jej mieszkaniu postawil budzik, z którego coś tam grało codziennie, by ona nie mogła się wyleczyć. Nie mogę sobie przypomnieć tytułu, a bardzo bym chciala go jeszcze raz obejrzeć. Nie jest to bardzo stary film, może nagrany z 5-6 lat temu to max

aggga

Kojarzy mi się to:
http://www.filmweb.pl/Sila.Strachu

noema

Dzięki noema, ale to nie to. Tam jego córka była już dorosłą kobietą, na pewno po 20stce

Katsy

Polecam szczególnie "Biały szum". Jeden z lepszych tytułów traktujących o schizofrenii. Pozwala lepiej zrozumieć co dzieje się w głowie chorego.

Katsy

a Wyspa Tajemnic ? o_0

Katsy

Palimpsest

Katsy

Sybil (2007)

użytkownik usunięty
Katsy

''Wstręt'' Polańskiego.

Katsy

"Kobieta pod presją". Ciekawe studium próby pogodzenia normalnego życia z chorobą.

avsky

Film "Pink Floyd the wall" polecam! omawialismy to na uczelni z naszym gosciem od psychologii ktory rozmawial z samym watersem z PF. Ale wczesniej radze zapoznac sie z historia zespolu szczegolnie watersa i sid'a....główny bohater to polaczenie biografii tych dwoch postaci . Film zdecydowanie latwiej oogladalo sie po tym jak profesor od psychologii tlumaczyl nam niektore watki bo inaczej ciezko zrozumiec co np. wstrzykuja mu pod koniec filmu.... i czym to skutkuje. Sceny zamieszek po koncercie sa scenami autentycznymi. Dobra bez spoilerow :P jak ktos bedzie mial jakies pytania zwiazane z fabula to moge pomoc :D

mazurka10

Ja szukam filmu gdzie kobieta coś około 40 lat zachorowała na schizofrenie i jej stan się pogarszał i dawali jej leki, ale nie skutkowały i dopiero dali jej nowy lek, który ją z tej choroby wyleczył.

Katsy

Wyspa tajemnic http://www.filmweb.pl/film/Wyspa+tajemnic-2010-464256

Katsy

Dom snów super film :)

de_margo

Dom snów to badziewie :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones