Zadający motyw ustala ile tytułów należy podać.
Można podać łatwy motyw i zażądać np 7 tytułów, albo podać coś ambitniejszego i
zażądać dwóch.
Czasem motyw jest zbyt banalny a czasem zbyt trudny, stąd ten pomysł. Wymaganą
liczbę piszemy w nawiasie, jak ktoś by nic nie napisał, przyjmujemy, że 5. Zaleca się nie
wykraczać poza kilkanaście żądanych tytułów, nawet jeśli motyw jest banalny.

Po podaniu tytułów autor postu podaje kolejny motyw.

Ponadto, dodam że nie wypisujemy tytułów pod własnym motywem, bo to trochę mija
się z celem. Można podpowiadać, najlepiej nie od razu, tytuły do własnego motywu
innym, podpowiedzi powinny być jednoznaczne, w końcu to nie Gra w Skojarzenia.

Motyw wpisujemy w odpowiedzi na temat, nie jako kolejny post. Pozwala to uniknąć
bałaganu w postaci kilku obowiązujących motywów.

UWAGA: Tytuły filmów z jednej serii, traktujemy jako jeden tytuł. I tak, do motywu
Piraci, tytuł Piraci z Karaibów, liczy się raz, a nie cztery razy, choć filmy były cztery.
Podobnie do motywu: Tajny agent, wszystkie Bondy, to jeden tytuł.
Mam nadzieję, że jest to jasne ;)

Odpowiedzi z pytajnikiem- jeśli podany przez kogoś tytuł jest niepewny i nikt go nie
może potwierdzić, dla ułatwienia traktujmy 2 z pytajnikiem jako jeden normalny.

By nie było zastojów, czas na zadanie nowego motywu wynosi 30 minut. Po ich upłynięciu osoba, która pierwsza zauważy brak nowego motywu, ma
prawo zadać własny.

Nie zadajemy bardzo szczegółowych motywów z oczekiwaniem jednego konkretnego filmu, z takimi pomysłami zapraszamy do Gry w Skojarzenia ;-)
••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••

Montago

Cisza, to może zadam motyw:

"Hollywood w ujęciu karykaturalnym wręcz ośmieszającym i krytykującym"

Od razu przychodzą mi do głowy trzy pozycje, to pewnie znajdzie się więcej, obstaję, że 6

chemas

Epic Movie-Wielkie kino
Może Oskary w Naga Broń 3
Dorwać Małego
Kiss kiss, Bang bang ? ( nie pamiętam za bardzo, a w opis nie wszedłem)

Montago

no akurat nie o tych myślałem, chociaż Wielkie kino na pewno.
Są dość poważniejsze produkcje, chociaż jedna z nich mniej, bardziej parodiująca

chemas

Wielka heca Bowfingera

chemas

Jeszcze o jednym myślę, ale za diabła tytułu nie pamiętam :/
Ekipa filmowców z Hollywood, z powodu braku kasy jedzie nakręcić film do małego miasteczka, i wszyscy lokalni mieszkańcy patrzą na nich jak na wariatów.

Oglądałem to chyba, jakaś nazwa miasta była prawdopodobnie w tytule.

chemas

Porąbani

Noane

a nie kojarzę

Noane

ale z opisu faktycznie pasuje jako satyra

chemas

"Ave, Cezar!"
"Bulwar Zachodzącego Słońca"
I chyba do pewnego stopnia "Bruno", chociaż tutaj mamy cały showbiznes... :D

Ledsbourne

Ave Cezar, jeden z filmów o które mi chodziło, o Bulwarze nie pomyślałem, ale fakt
Są jeszcze dwa, w których jest bardzo silne odniesienie do Fabryki Snów

chemas

"Mapy gwiazd"

firmamentum

o to też, ale o 2 inne jeszcze mi chodziło, pisałem jednak że pewnie dużo więcej się znajdzie

chemas

"Gracz" reż. Robert Altman.

firmamentum

jeszcze nie ten, ale pewnie limit już wyczerpany

chemas

Trzy filmy o których od razu pomyślałem, to Ave Cezar oczywiście, ale jeszcze Barton Fink i Mullholland Drive. Jednakże padło tu wiele innych filmów, więc jest okej

chemas

Ave, Cezar!

Montago

No to może tak: istny burdel, ale w sensie że bałagan. ;)

firmamentum

"Włoski dla początkujących" - Olympia cały czas coś upuszcza, przewraca; Hal-Finn jako kelner czy też barman zamiast wprowadzać porządek w restauracji wszystko swoim zachowaniem, że się tak wyrażę kolokwialnie - rozpierdziela.
"Destrukcja" - ech, nie mogłam patrzeć, jak główny bohater niszczy swoje dobra materialne. Jego sposób działania przywodził mi na myśl bajkę
"Sąsiedzi" - wszystko zaczynało się tak ładnie i schludnie, a kończyło zupełną destrukcją.

firmamentum

Las Vegas Parano
District 9

firmamentum

"Fight Club" - w skali lokalnej (mieszkanko głównego bohatera z rzeczami z ikei) i globalnej (Operacja Chaos)
"Trainspotting" - melina, mieszkanie Tommy'ego...

firmamentum

Klasycznie, komedia "Skarbonka"
Polski "Skarb''
Totalnie - " Najczarniejsza godzina'', w końcu kosmici zrobili na Ziemi straszy burdel, tj. bałagan ;)

firmamentum

"Diabeł" Żuławskiego
https://youtu.be/XalYG47CDas?t=62
"Pod Mocnym Aniołem"
https://youtu.be/l0P-MkUSDd0?t=58

Montago

Motyw: konsekwencje (jakie?) konfliktów wyznaniowych lub wymierzania sprawiedliwości w imię danej religii w epoce renesansu.

arma

„Królowa Margot'' choć to sam koniec tej epoki...

Montago

Ukazana w filmie rzeź hugenotów znana pod nazwą Noc św. Bartłomieja jak najbardziej wpisuje się w epokę odrodzenia, choć granice jej schyłku są bardzo płynne i niejednoznaczne.

arma

Właśnie, aby sprawdzić czy mieści się w epoce, zajrzałem do Sieci, i jak piszesz, wg jednych danych jest jeszcze w "odrodzeniu" , wg innych skończyło się ono wcześniej.
Ale myślę, że raczej kojarzy się właśnie z tym okresem.

arma

Jeszcze chyba "Henryk V", oraz coś po przeciwnej stronie frontu, czyli "Joanna d'Arc'' , też pasują do motywu.

Montago

Ani jedno, ani drugie. To na pewno średniowiecze.
Chociaż w średniowieczu zdarzały się pojedyncze procesy czarownic, to najbardziej intensywne prześladowania miały miejsce w drugiej połowie XVI i pierwszej połowie XVII wieku, były one związane jak najbardziej z wojnami religijnymi, które nastąpiły po Wielkiej Reformacji. Czyli mentalnie wpisują się w to, co mnie interesuje - odrodzenie.
Poniżej Firmamentum wymienił jeden z takich filmów.

Co do podanego przez Ciebie króla, noszący to samo imię, ale panujący później, jak i jego córka doskonale pasują do motywu.

arma

Akurat historia nie jest moją mocną stroną, zajrzałem nawet na stronę mało znanego filmu Wilhelm Zdobywca, oczywiście to kilkaset lat za wcześnie (dawno oglądałem i tylko inwazyjną wojnę kojarzyłem).
A jeden z moich ulubionych, niderlandzki Latający Holender ?
Pasowałby pewnie początek, o regionalnych wojnach.
http://www.filmweb.pl/film/Latający+Holender-1995-95

Montago

Nie interesują mnie wojny jako takie, musi być uwypuklony wątek religijny. Nie bez powodu prosiłam o podanie konkretnych konsekwencji.

arma

Nie oglądałem co prawda "Latającego Holendra", ale zajrzałem na stronę i jest... "Daniel Emilfork jako: Prześladowca heretyków" - więc może jednak wpisuje się w Twój motyw? :)

Ledsbourne

Jeśli coś takiego się pojawia, to jak najbardziej wpisuje się w motyw. Dziękuję za doprecyzowanie.

arma

Właśnie pamiętam tam sprawy heretyków, jakieś prześladowania.
A wojna , a raczej bitwa była z Inkwizycją.
Cytuje fragment czyjejś recenzji...

„Reżyser akcję całej historii osadził w XVI wieku w niespokojnej naówczas Flandrii (północno-zachodnie obszary dzisiejszej Belgii ), podczas tzw. "wojen habsburskich". Perturbacje polityczne doprowadzają do konfliktów religijnych, separując protestanckie prowincje północne od katolickich na południu. W takich okolicznościach rozpoczynają się pierwsze sceny filmu, w których zbuntowane oddziały protestantów rabujących kościoły, zostają zaatakowane przez żołnierzy inkwizycji. Z masakry cało wychodzi jedynie ojciec głównego bohatera (Rene Groothof), który w fazie uniesienia płodzi przyszłego syna przypadkowo napotkanej chłopce. Całemu wydarzeniu przygląda się Campanelli (Nino Manfredi), włoski komediant i gawędziarz. Niestety ocalały po bitwie z inkwizycją Holender zostaje pojmany przez gospodarza pobliskiego folwarku. Uwięzionemu bohaterowi na pomoc przychodzi Campanelli. Wyprawa ta ma jednak inny cel. Przewrotny, złotousty, aczkolwiek w głębi duszy dobry minstrel chce zdobyć złoty puchar, który Holender miał ze sobą. Podczas ucieczki z folwarku bohater zostaje śmiertelnie ranny. Zanim jednak umrze, przekaże tajemnicę o schowanym skarbie Campanellemu. I w tym miejscu rozpoczyna się akt I tej dwugodzinnej epickiej sagi.
Nosi on tytuł "Gnojówka"

Montago

Dziękuję Ci za uzasadnienie swojego wyboru.

Montago

Nawet mnie zachęciłeś do obejrzenia tego filmu - głównie dzięki tej "Gnojówce" :D

Ledsbourne

Gnojówka , a właściwie wielka balia, podwórkowa beka gnoju jest w tym tzw pierwszym akcie bardzo ważną rzeczą, nawet kluczową ;)
Film dawno, raz w TV widziałem, a nadal jestem pod wrażeniem.
Wyczytałem, że parę lat temu "Gutek" go wydał, więc gdzieś powinien być dostępny, ale jednak nigdzie go nie znalazłem.

arma

"Młot na czarownice" - proces czarownicy których w okresie Renesansu było zatrzęsienie. Raz rzucone oskarżanie przyklejało się nie przymierzając jak gówno. Wymierzenie sprawiedliwości w imię Boga.

firmamentum

Znakomicie!

arma

"Oto jest głowa zdrajcy" - egzekucja Morusa, ktory nie uznał wyższości Henryka VIII nad Papieżem i jego nowej roli jako głowy kościoła

"Giordano Bruno" - proces i egzekucja bohatera, ktory podważył dogmaty kościoła

" Maria królowa Szkotów" - egzekucja Marii, ktora jako katoliczka i wnuczka Małgorzaty Tudor stanowiła zagrożenie dla panowania Elżbiety I

"Elizabeth" - krucjata Marii Tudor przeciwko protestantom, w myśl której spalono na stosie około 300 osób.

kingagutkowska

Doskonale!

arma

"Niebezpieczna piękność", "Dzień gniewu" - Inkwizycja i oskarżenie o czary

kingagutkowska

"Dzień gniewu" Dreyera, tak?
Kingo, idealne przykłady! Dzięki!

arma

Tak.

:)

Montago

Motyw:

Małżeństwo z rozsądku - kto z kim i dlaczego

kingagutkowska

"Ziemia obiecana" - Karol Borowiecki żeni się z Madą Muller. Dla kasy.

kingagutkowska

"Lalka" - Wokulski z wdową Minclową też ze względu na jej majątek, tak jak i w:
"Noce i dnie" - Toliboski z panną Narecką; natomiast porzucona Barbara wychodzi za Bogumiła, przede wszystkim dlatego, żeby nie zostać starą panną, podobnie postępuje Celina Mroczkówna wychodząc za Katelbę.

"Posłaniec" - Marian Maudsley pomimo namiętności łączącej ją z dzierżawcą Tedem, wychodzi za mąż za weterana wojny burskiej, Triminghama z uwagi na status społeczny.

"Monsunowe wesele" - Aditi wedle hinduskiego zwyczaju została przeznaczona przez rodziców Hermantowi, narzeczeni przed ślubem nawet nie mieli okazji się spotkać.

kingagutkowska

Małżeństwa papierowe:

"Milczenie Lorny" - tytułowa bohaterka to emigrantka z Albanii, która wychodzi za narkomana, aby uzyskać belgijskie obywatelstwo.
"Kola" - koniec lat 80. XX wieku,František Louka, 55-letni wiolonczelista, po utracie pracy zgadza się dla pieniędzy poślubić Rosjankę, dzięki czemu ona uzyskuje obywatelstwo czechosłowackie.

arma

Ten sam motyw - "Papierowe małżeństwo" z Trzepiecińska, Polka i Anglik.
"Zielona karta" z Depardieu - Francuz i Amerykanka .



kingagutkowska

Wydawanie za mąż młodych dziewcząt.

"Mustang" - aby pozbyć się ciężaru utrzymania
"Pieśń weselna"- matka popada w długi, więc wydaje córkę za starszego lekarza, który pomaga całej rodzinie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones