"Bartek zwycięzca" zakończył 7. Święto Kina Niemego

Filmweb / autor: , /
https://www.filmweb.pl/news/%22Bartek+zwyci%C4%99zca%22+zako%C5%84czy%C5%82+7.+%C5%9Awi%C4%99to+Kina+Niemego-55540
Siódme Święto Kina Niemego dobiegło końca. W ciągu czterech dni festiwalu można było obejrzeć dwadzieścia cztery europejskie i amerykańskie filmy, do których aranżacje przygotowały  osobistości sceny muzycznej. Podczas uroczystego otwarcia pokazany został polski film Mieczysława Krawicza i Alfreda Niemirskiego "Szlakiem hańby", w którym Maria Malicka (vel Marysia) w pogoni za szczęściem wyjeżdża do Ameryki, gdzie okazuje się, że wyobrażenie o kraju mlekiem i miodem płynącym to jedynie mit podtrzymywany przez szajkę handlarzy żywym towarem. Pokaz uświetnił występ Stanisława Sojki z Zespołem.

W repertuarze Święta znalazły się również produkcje wielkich mistrzów kina, jak "Wschód słońca" Friedricha Wilhelma Murnaua, którego charakter najlepiej oddaje myśl zawarta w pierwszej scenie: "wszędzie, gdzie słońce wschodzi i zachodzi, życie jest czasem gorzkie, a czasem słodkie", oraz wczesne produkcje Davida Warka Griffitha, rzadko dotąd pokazywane szerszej publiczności. Warto było również zobaczyć "Hotel Imperial" Mauritza Stillera, w którym jedną z ważnych w swojej karierze ról zagrała gwiazda kina polskiego Pola Negri.

Uroczyste zamknięcie 7. edycji Święta odbyło się w niedzielę wieczorem (25 października). Filmoteka Narodowa pożegnała widzów festiwalu dwiema polskimi produkcjami. Jedną z nich był najstarszy zachowany polski film z przełomu 1907/1908 roku pt. "Pruska kultura". Został on odrestaurowany przy współpracy Francuskiego Instytutu Filmowego. Kilkuminutowy obraz to próba manifestacji patriotycznej postawy polskiej społeczności wobec zaborców.

Drugi film  pokazany podczas zamknięcia, nakręcony przez Edwarda Puchalskiego na podstawie noweli H. Sienkiewicza, "Bartek zwycięzca", nie odbiega tematem od "Pruskiej kultury". Opowiada bowiem losy pewnej chłopskiej rodziny na tle zawirowań politycznych w zaborze pruskim. Bartek, głowa rodziny, jako zakochany w ojczystej ziemi patriota, zostaje wraz z innymi mężczyznami ze wsi zaciągnięty do pruskiej armii. Każdy martwy Francuz jest dla niego powodem do dumy i w ciągu całej wojny jest przekonany o słuszności swojej bohaterskiej postawy. Powrót do domu miażdży jednak jego naiwne nadzieje na przyjaźń z Prusakami, którzy powinni być wdzięczni za pomoc w wygranej wojnie z Francją. Film pokazuje więc zagubienie polskich chłopów i beznadziejność ich sytuacji w zaborze - w tym wypadku pruskim. Muzykę do filmów napisał kompozytor i dyrygent Rafał Rozmus, który stanął na czele siedmioosobowej Orkiestry Kameralnej.

Zamknięcie Święta wiąże się również z zakończeniem obchodów stulecia polskiego kina fabularnego. Z tej okazji Filmoteka Narodowa wydała drugą część publikacji poświęconej polskiemu kinu ery niemej - "Kino okresu Wielkiego Niemowy cz. II - Od Wielkiej Wojny po erę dźwięku", którą uczestnicy festiwalu mieli możliwość ocenić jako pierwsi. Autorką wstępu do wydania jest prof. Małgorzata Hendrykowska, historyk filmu i kultury filmowej.

Kolejna edycja Święta już w przyszłym roku. A poniżej możecie obejrzeć wideo podsumowujące tegoroczny festiwal.


Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones