"Epidemia miłości" - dokument o Powstańcach już 11 grudnia w kinach

  • Informacja nadesłana przez dystrybutora
  • Filmy
EPIDEMIA MILOSCI_plakat_internet.jpg
Od 11 grudnia będzie można zobaczyć w kinach wzruszający i optymistyczny dokument "Epidemia miłości". Dowodzi on, że nawet w tak trudnym czasie jak Powstanie Warszawskie rodziły się wielkie uczucia wieńczone ślubem.

Tematyka tego filmu nie tylko przybliża Polakom historię Powstania, ale też ukazuje ją oczami bohaterów tamtych dni. I to bohaterów szczególnych, bo zakochanych, którym przyszło kochać w trudnym czasie. 

Reżyser przedstawia widzowi w genezę Powstania Warszawskiego, wyjaśnia tło historyczne, a następnie przedstawia sylwetki bohaterów. Film zawiera nie tylko ich wypowiedzi: został ponadto wzbogacony o unikatowe, nigdy nie prezentowane archiwalia powstańcze. Specjalnie na potrzeby filmu wykonano również szereg animowanych elementów takich jak mapy i ilustracje poglądowe przybliżające fakty historyczne. Lata pracy pozwoliły reżyserowi odsłonić niezwykłe historie swoich rozmówców.

Wśród osób, których wspomnienia poznamy w filmie, jest m.in. Jan Nowak Jeziorański, który opowiada o swoim ślubie zawartym w czasie Powstania z łączniczką AK Jadwigą Wolską "Gretą".

Zdjęcia były kręcone od 2004 roku m.in. w Warszawie i Opolu. Część materiału nakręcono w USA, gdzie mieszkają dziś bohaterowie dokumentu.

W filmie wykorzystano materiały archiwalne pozyskane m.in. z archiwów Telewizji Polskiej Polskiego Radia oraz ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego. Archiwalne fragmenty to m.in. filmowe zapisy walk powstańczych.

Premierą filmu Fundacja "Filmowa Warszawa" zainaugurowała społeczno-edukacyjną akcję pod hasłem "Żywe kadry historii". W ten sposób wpisała się w działania związane z  ogłoszeniem przez Ministerstwo Edukacji Narodowej roku szkolnego 2009/2010 Rokiem Historii Najnowszej.

Film premierowo będzie można zobaczyć w:

Warszawie – Kinoteka i kino Alchemia
Łodzi – kino Charlie
Katowicach – kino Światowid
Poznaniu – kino Rialto
Krakowie – kino Mikro
Wrocławiu – kino Warszawa
Nowym Sączu – kino Sokół

Dokument trwa 50 minut.
Dystrybucja: Fundacja Filmowa Warszawa
Produkcja: Polska, 2009 r.
Reżyseria: Maciej Piwowarczuk
Głos lektora: Jerzy Zelnik