Filmweb sp. z o.o.
http://www.filmweb.pl/news/%22Hobbit%22+na+%C5%9Bwiecie+z+czwartym+najlepszym+otwarciem+roku-91530

"Hobbit" na świecie z czwartym najlepszym otwarciem roku

  • The Hollywood Reporter
  • autor: mp
  • Filmy, Box office
7504087.$.jpg
Hobbici to może niepozorny lud trzymający się na uboczu. Kiedy jednak chodzi o kina, okazują się siłą niemającą sobie równych. A przynajmniej jeden z nich, Bilbo Baggins. Pierwsza część filmowych przygód Bilba i jego kompanów krasnoludów bez problemu podbiła kina, zarabiając w weekend 138,2 mln dolarów. Jest to czwarte najlepsze otwarcie tego roku poza granicami USA.

Obraz pojawił się w ponad 18 tysiącach kin w 56 krajach świata. Najlepiej sprzedał się w Wielkiej Brytanii (18,3 mln dolarów), gdzie na każde trzy kupowane bilety dwa były właśnie na "Niezwykłą podróż". W Niemczech film zarobił 16,3 mln dolarów, we Francji 12,7 mln, w Korei Południowej 8,5 mln, a w Hiszpanii 8,4 mln dolarów.

"Hobbit: Niezwykła podróż" może pochwalić się grudniowym rekordem otwarcia w kinach IMAX poza granicami USA. Obraz zarobił 5 mln dolarów w 126 kinach. Łączny wynik filmu na całym świecie to 223 mln dolarów.

Daleko w tyle, ale wciąż na drugim miejscu, znalazła się animacja "Strażnicy marzeń". Obraz zarobił w weekend 20,1 mln dolarów, z czego 3,7 mln pochodziło w Australii.

Numerem jeden w Australii pozostał jednak "Skyfall". W sumie w weekend na świecie obraz zarobił 12,2 mln dolarów, co dało trzecie miejsce w zestawieniu.

W pierwszej piątce znalazło się jeszcze miejsce dla "Życia Pi" (11,5 mln) i ostatniej części "Zmierzchu" (11,2 mln).