24 Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!

Informacja nadesłana przez organizatora /
https://www.filmweb.pl/news/24+Mi%C4%99dzynarodowy+Festiwal+Film%C3%B3w+M%C5%82odego+Widza+Ale+Kino-31739
24 Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! odbędzie się w dniach od 10 do 16 grudnia 2006 w Poznaniu.

Festiwal Ale Kino! organizowany jest z myślą o młodym widzu. Założeniem programowym twórców jest przedstawienie odbiorcom wartościowych propozycji najnowszego kina światowego, które nie zawsze dociera do Polski. Oprócz kina typowo dziecięcego i młodzieżowego podczas festiwalu prezentowane są produkcje dla widzów dorosłych, poruszające problemy młodego pokolenia. Ponadto Festiwal jest miejscem spotkania twórców, krytyków i teoretyków filmu oraz pedagogów zainteresowanych kwestią młodych we współczesnej kulturze.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! ma ponad czterdziestoletnią tradycję, która sięga lat sześćdziesiątych, kiedy funkcjonował jako poznański przegląd filmów animowanych i dziecięcych. Od 1969 roku organizowany był co dwa lata, jako wydarzenie ogólnopolskie. W 1994 roku Festiwal stał się imprezą międzynarodową, organizowaną corocznie. Rok później patronat nad nim objęła międzynarodowa organizacja CIFEJ (Międzynarodowe Centrum Filmu dla Dzieci i Młodzieży), która również przyznaje swoją nagrodę na Festiwalu.

Zgodnie z tradycją imprezy w programie festiwalowym znajdą się sekcje: konkurs, panorama oraz Ale Kino! starszego widza, a także nowa sekcja - Ale Kino! z piłką. W konkursie przyznane zostaną Złote, Srebrne i Brązowe Koziołki dla najlepszego filmu aktorskiego i dla najlepszej animacji. Rywalizacja z pewnością będzie godna uwagi, ponieważ do konkursu zakwalifikowane zostały wybitne dzieła z Francji, Szwecji, Finlandii, Włoch, Estonii, Holandii, Argentyny i Nowej Zelandii. Po raz pierwszy na festiwalu zagoszczą filmy z Republiki Południowej Afryki oraz z Kuby.

Spośród wielu atrakcyjnych filmów fabularnych wymienić można choćby "Idź, zobacz, stań się" Radu Mihaileanu, autora głośnego "Pociągu życia". Jego najnowszy film zdobył już wiele wyróżnień na świecie, m.in.: Cezara za najlepszy scenariusz oryginalny (jak również nominacje do Cezara w kategorii najlepszy film, najlepszy reżyser oraz najlepsza muzyka) w 2006 roku oraz nagrodę publiczności i nagrodę jury ekumenicznego na festiwalu w Berlinie w 2005 roku. Na uwagę zasługuje również film Petera Cattaneo - "Opalowe marzenie". Twórca przebojowej i nominowanej do Oscara komedii "Goło i wesoło" opowiada tym razem historię dla młodego widza. W konkursie zawierającym 13 filmów aktorskich, znalazł się również nagrodzony Szklanym Niedźwiedziem w Berlinie (2006) duński film Nielsa Ardena Opleva - "Zwyciężymy" oraz jedyna pełnometrażowa polska produkcja - "Szatan z siódmej klasy" Kazimierza Tarnasa. Film zaprezentowany na festiwalu w Gdyni jest ciekawą ekranizacją powieści Kornela Makuszyńskiego. Natomiast wśród dwudziestu czterech filmów animowanych znalazło się aż sześć obrazów polskich, m.in.: "Len" Joanny Jasińskiej, "Kartki" Piotra Weremiuka, "Syn gwiazd" Marka Serafińskiego, "Wielka ucieczka" Damiana Nenowa.

W jury festiwalu zasiądą: Firdoze Bulbulia - producentka filmowa z RPA, Steven de Jong - reżyser z Holandii, Florence Dupont - dyrektor festiwalu filmów dla dzieci z Francji, Katarina Minichova - dyrektor festiwalu filmów animowanych ze Słowacji, a także Jan Komasa - reżyser, współautor "Ody do radości" wyróżnionej w 2005 roku na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Nagrodą Specjalną Jury. Ponadto filmy będą oceniane prze jury dziecięce złożone z uczniów poznańskich szkół, które przyzna najlepszemu filmowi "Marcinka". Natomiast widzowie wyłonią zwycięzcę w Plebiscycie Młodej Widowni.

Oprócz konkursu istotnym elementem Festiwalu jest Panorama, która w tym roku zawiera cztery filmy: wierną adaptację klasycznej bajki braci Grimm - "Jaś i Małgosia", zabawną lekcję horroru dla najmłodszych w holenderskim filmie "Horrorbus", współczesną wersję Dickensowskiej opowieści o sierocie, osadzoną w realiach dzisiejszego Kapsztadu - "Chłopiec zwany Twistem" oraz fiński film "Valo" ukazujący lekcję mądrego patriotyzmu.

W sekcji Ale Kino! starszego widza, prezentowane są filmy dla dorosłej publiczności podejmujące ważne kwestie związane z problemami młodzieży. Są to: "Mała Jerozolima" Karin Albou, "Skażony dom" Petri Kotwicy oraz wspomniana "Oda do radości".

AleKino! jako pierwszy Festiwal w Polsce zaprezentuje specjalnie przygotowany przegląd filmów o piłce nożnej. Będą to filmy nie tylko dla kibiców i nie tylko dla chłopców. Kluczem łączącym produkcje jest futbol, który stał się pretekstem dla reżyserów do przedstawienia uniwersalnych problemów. Walka kobiet o prawo do kibicowania w kraju, gdzie nie wolno im wchodzić na stadiony, stała się tematem filmu Jafara Panahiego "Ofsajd", nagrodzonego Srebrnym Niedźwiedziem w Berlinie (2006). Z kolei Stephen Chow w kultowym "Shaolin Soccer" prezentuje odwieczny motyw walki dobra ze złem, wykorzystując do tego boisko jako pole walki i przedstawiając futbol w stylu kung-fu. Filmy z sekcji Ale Kino! z piłką stanowią interesujący przykład na współobecność kultury artystycznej i sportu, przerzucają pomost pomiędzy dwoma rodzajami rozrywki, budzącymi tak wiele emocji w młodym widzu.

W ramach festiwalu zaplanowano pokazy specjalne, a wśród nich cykl "Bajki polskie. Bajki ze świata", który ma nawiązywać do "poranków", czyli niedzielnych przedpołudniowych projekcji, odbywających się dawniej w kinach, przeznaczonych dla dzieci. Również w ramach pokazów specjalnych publiczność będzie miała okazje obejrzeć laureata tegorocznych Platynowych Koziołków, nagrody przyznawanej corocznie przez organizatorów Festiwalu wybitnemu polskiemu reżyserowi, za twórczość filmową dla dzieci i młodzieży. Projekcja filmu "Czwarte piętro" przygotowana została wraz z Fundacją Mam Marzenie. Celem Fundacji jest spełnianie marzeń dzieci cierpiących na choroby poważnie zagrażające ich życiu. Festiwal Ale kino! pragnie przyłączyć się do realizacji tej zaszczytnej i trudnej misji poprzez zapraszanie na pokazy dzieci, znajdujące się pod opieką Fundacji.

Pamiętając o ważnej roli edukacyjnej, jaką odgrywają filmy, Festiwal Ale Kino! utrzymuje regularny kontakt ze szkołami na terenie Poznania i całego powiatu, realizując program pedagogiczny dla nauczycieli i rodziców. Każdy z filmów prezentowanych na Festiwalu został opatrzony komentarzem metodyka, wraz ze wskazówkami dotyczącymi formy prezentowania danego filmu podczas lekcji. Materiały po raz pierwszy w historii Festiwalu zostaną zamieszczone w specjalnym serwisie Ale Kino! w szkole na stronie internetowej Festiwalu www.alekino.com. Serwis zawierał będzie wszystkie informacje niezbędne dla nauczycieli i wychowawców, a także zainteresowanych rodziców.

Już po raz piąty 24 Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! odbędzie się w Multikinie. Bilety na seanse będą w sprzedaży od 20 listopada w kasach kina. Cena biletów jest bardzo atrakcyjna i wynosi zaledwie 6 zł.

Organizatorami 24 Międzynarodowego Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! są Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz Multikino. Wszystkie informacje o Festiwalu dostępne są na stronie internetowej: www.alekino.com.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones