Ale Kino! od popołudnia do wieczora dla młodzieży i dorosłych

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Ale+Kino+od+popo%C5%82udnia+do+wieczora+dla+m%C5%82odzie%C5%BCy+i+doros%C5%82ych-100581
Wśród 113 seansów 31. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! każdego dnia odbędzie się po kilka projekcji filmów dla kinomanów już wcale nie najmłodszych. Sporo obrazów przeznaczonych jest dla młodzieży od lat 13 i więcej dla  starszej – od 16. To ambitne produkcje, zeszło- lub tegoroczne, ukazujące młodych bohaterów, które usatysfakcjonują również dorosłych, wymagających zwolenników dużego ekranu.



Filmy w interesujący sposób obrazujące rozmaite aspekty dorastania, poszukiwania tożsamości, pragnienia akceptacji i bliskości, które pęcznieją w obliczu odmiennych uwarunkowań historycznych, rodzinnych czy społecznych stanowią niemałą część programu poznańskiego Festiwalu.

Różnorodność gwarantuje także pochodzenie filmów ściągniętych z krajów europejskich takich jak: Francja, Włochy, Niemcy, Holandia, Wielka Brytania, nieco odleglejszych jak: Turcja, Gruzja czy Rosja, ale i bardzo dalekich jak: Kanada, Brazylia, Japonia, Hongkong, Tajwan czy Australia. Tematyka prezentowanych obrazów będzie również szeroka, choć dla kilku z nich można znaleźć wspólny mianownik, eksponujący jednak ich oryginalność.

od 13 lat

Nie tylko gimnazjalistów zainteresuje pokazywany pierwszego dnia Festiwalu film "Ja i ty" Bernardo Bertolucciego, który po niemal dekadzie milczenia zrealizował subtelny film o młodości. Jego bohater, wyalienowany nastolatek Lorenzo, chcąc uniknąć towarzystwa rówieśników zamiast wyjechać na obóz sportowy, ukrywa się w piwnicy zapełnionej starymi meblami. Nieoczekiwane pojawienie się przyrodniej siostry Oliwii, niesie konieczność poszukania odpowiedzi na niewygodne pytania, które demaskują skrywane rodzinne tajemnice. Paradoksalnie, wspólnie spędzonych kilka dni z siostrą narkomanką odmieniają Lorenza, dodają mu odwagi, by stawić czoła światu.

Kolejna propozycja to "Rakieta" Kima Mordaunta - wzruszający film o fundamentalnych wartościach, którego akcja rozgrywa się w pięknym i egzotycznym Laosie, opowiada historię Ahlo urodzonego jako jedno z bliźniąt w plemieniu, którego tradycja każe uśmiercić chłopca. Ojciec przeciwstawia się przesądom i ocala syna, ten jednak nie uwalnia się od piętna. Może trochę na przekór losowi bohater stara się wykazać odwagą i nieustępliwością? Z pewnością cechy te posiada tytułowa "Jin" z filmu Reha Erdema, która jako 17-letnia Kurdyjka walczy w oddziale partyzanckim podczas wojny domowej w Turcji, ale próbuje się uwolnić od przemocy i zacząć normalnie żyć. Normalnego życia pragnie zasmakować też niewidomy bohater "Dotyku światła" Chang Jung–Chi, podejmując próbę usamodzielnienia się wraz z rozpoczęciem wymarzonych studiów muzycznych. Przepełniony ciepłem film niesie sporą dawkę optymizmu. W animacji z elementami dokumentalnymi "Kolor skóry: miodowy" poznać będzie można losy Junga, który jako adoptowane kilkuletnie dziecko koreańskie przez wiele lat próbuje szukać swej tożsamości wychowując się w rodzinie francuskiej.

16 i więcej

Podobnie jak w filmie "Ja i ty" we francuskich "Kawałkach mnie" Nolwenn Lemesle, również niespodziewanie pojawia się starsza siostra i wprowadza spore zamieszanie w rozpadającej się rodzinie głównej bohaterki Erell. Grana przez znaną z "Życia Adeli" Adele Exarchopoulos dziewczyna szuka swojej życiowej drogi często na oślep, raniąc siebie i innych.

Rodzinny kryzys ma miejsce także we włoskim filmie "Pchełki tu nie ma" Giuseppe Bonito. Zszokowani odebraniem autystycznej córki rodzice, rozdarci między cierpieniem a walką o odzyskanie dziecka, ukazani zostali oczyma odsuniętej i pomijanej momentami starszej siostry.

Niejednoznaczne relacje siedemnastoletniej, tytułowej "Shell" z ojcem odgadywać będą widzowie brytyjskiego filmu Scotta Grahama. Żyjący na pustkowiu malowniczych szkockich gór bohaterowie zamknięci są w swego rodzaju pułapce, którą każde postrzega  na swój sposób.

Odskocznią od problemów w szkole bohaterów, również brytyjskiego, "Spike Island" ma być muzyka. Marzenie o udziale w koncercie swych idoli i kariera własnego zespołu pochłania sporą część filmu.

Absolutnie nie można pominąć filmu "Rozkwitające" produkcji gruzińsko-niemiecko-francuskiej w reżyserii Nany Ekvtimishvili i Simona Grossa, która na tle wydarzeń w Gruzji w 1992 w roku ukazuje przedwcześnie wkraczające w dorosłość dwie 14-lenie przyjaciółki. Podobnie jak "Rakieta" film zgłoszony został do nominacji do Oscara w kategorii film nieanglojęzyczny.

Sean, bohater kanadyjskiego "Blackbird" Jasona Buxtona znalazł się w więzieniu w wyniku oskarżeń o planowanie masakry w szkole, które padają na niego na podstawie dzienników i filmów zamieszczanych w Internecie. Momentami identyfikuje się z bohaterem czytanego w celi "Procesu" Kafki. Uwięziony zostaje również bohater filmu "Winy są zawsze cudze" w reżyserii Larsa-Gunnara Lotza, który otrzymuje szansę resocjalizacji, ale czy ciążące na nim nieujawnione tytułowe winy pozwolą rozwiązać dylematy moralne?

Kolejne propozycje dla młodzieży, lecz o zdecydowanie lżejszym ciężarze gatunkowym, to holenderska komedia "Utrata niewinność Ewy van End" Michiela ten Horna i brazylijska "Kumple" Marcelo Galvão, dotykające jednak głęboko skrywanych pragnień ludzi w różnym wieku i o różnym statusie społecznym. Członkowie rodziny Ewy van End przechodzą transformacje życiowe, każde na swój sposób w wyniku niby niewinnej wizyty chłopaka z Niemiec, który trafia pod ich dach w ramach wymiany międzyszkolnej. Natomiast tytułowi kumple to troje nierozłącznych, młodych przyjaciół z zespołem Downa, którzy uciekają z zakładu, by spełnić swoje marzenia: Aninha chciałaby wyjść za mąż, Marco latać, a Stallone zobaczyć morze. Ich wędrówka przez bezdroża Brazylii pełna jest niespodzianek i nieoczekiwanych zdarzeń. Śmiech miesza się z gorzką ironią, smutek ze szczęściem.

Wśród tych propozycji znalazł się tylko jeden polski wątek "Zdjęcie" Macieja Adamka. Koprodukcja polsko-niemiecko-węgierska opowiadająca historię 17-letniego Adama, który po znalezieniu w domu starej fotografii swojej matki z obcym mężczyzną, stara się dowiedzieć, kto tak naprawdę jest jego ojcem. Na ekranie pojawią się m.in.: Karolina Gorczyca, Andrzej Chyra i Antoni Pawlicki.

Większość filmów adresowanych do młodzieży prezentowana będzie podczas Festiwalu dwukrotnie, a do piątku 6 grudnia widzowie będą oceniali je w ramach plebiscytu młodej widowni.

Warto też wspomnieć o zestawach filmów krótkometrażowych, w których zobaczyć będzie można ciekawe filmy aktorskie m.in.: "Piękną Blindę" i "Psubrata" oraz wyrafinowane animacje jak rosyjska "Umba-Umba" czy autorstwa polskich twórców jak "Ziegenort" Tomasza Popakula czy "Signum" Witolda Giersza.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones